مزوتلیوما

علائم مزوتلیوما چیست؟

علائم به محل مزوتلیوما بستگی دارد. اغلب سال ها پس از قرار گرفتن در معرض آزبست طول می کشد تا مزوتلیوما ایجاد شود.

در مراحل اولیه، ممکن است اصلاً هیچ علامتی وجود نداشته باشد. هر دو نوع مزوتلیوما می توانند علائم عمومی (غیر اختصاصی) مانند:

 • افزایش خستگی
 • کاهش وزن
 • افزایش تعریق
 • داشتن اشتهای کمتر

هنگامی که مزوتلیوما در پوشش داخلی ریه (پلورا) ایجاد می شود، باعث ضخیم شدن آن می شود. سپس پوشش ریه ممکن است روی خود ریه به سمت داخل فشار بیاورد.

سپس علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تنگی نفس. این ممکن است به دلیل ضخیم شدن پلور و فشار دادن آن به سمت ریه شما باشد. علاوه بر این، افزایش مقدار مایع نیز ممکن است بین دو لایه پلور جمع شود (افیوژن پلور).
 • درد قفسه سینه. این می تواند بسیار شدید باشد و می تواند به دلیل فشار مزوتلیوما بر روی اعصاب و حتی استخوان های نزدیک ریه شما باشد.
 • سرفه.
 • صدای خشن.

تورم شکم (شکم) ممکن است در صورت داشتن مزوتلیوما در پوشش داخلی شکم (صفاق) رخ دهد. پوشش ضخیم می شود و مایع می تواند در شکم جمع شود. این مجموعه مایع آسیت نامیده می شود.

اگر سرطان به سایر نقاط بدن گسترش یابد، علائم مختلف دیگری نیز ممکن است ایجاد شود.

اغلب تشخیص مزوتلیوما دشوار است، زیرا علائم اولیه می تواند کاملا مبهم باشد. مزوتلیوما اغلب به صورت تعداد زیادی توده (ندول) ریز در پلور شروع می شود که ممکن است در اسکن یا اشعه ایکس ظاهر نشوند تا زمانی که کاملاً بزرگ شوند.

شایع ترین بررسی اولیه برای مزوتلیومای پلور، عکسبرداری با اشعه ایکس قفسه سینه است. سی تی اسکن نیز معمولا مورد نیاز است. در برخی شرایط به اسکن های دیگری نیز نیاز است، مانند اسکن MRI یا اسکن PET-CT.

همانطور که برای همه سرطان های مشکوک، تشخیص معمولاً با گرفتن نمونه کوچک (بیوپسی) تأیید می شود. سپس بیوپسی زیر میکروسکوپ بررسی می شود تا سلول های غیرطبیعی سرطان را جستجو کند. فرآیند پیچیده ای به نام ایمونوهیستوشیمی (یا رنگ آمیزی ایمنی) برای جستجوی سلول های سرطانی استفاده می شود. یک یا چند مورد از روش های زیر ممکن است برای به دست آوردن نمونه برای آزمایش انجام شود:

 • بیوپسی با سوزن ظریف این بهترین راه برای گرفتن نمونه برای تشخیص است. در این روش، پزشک یک سوزن نازک را از طریق قفسه سینه یا دیواره شکم وارد می کند تا نمونه کوچکی از بافت به دست آید. تصاویر اشعه ایکس از تومور مشکوک به راهنمایی پزشک برای وارد کردن سوزن در تومور مشکوک کمک می کند. پوست با بی حسی موضعی بی حس می شود تا آزمایش تا حد امکان بدون درد باشد.
 • شیر جنب. اگر مایع بین پلور انباشته شده باشد، می توان مقداری مایع را با یک سوزن ظریف تخلیه کرد (مشابه موارد فوق). این مایع برای سلول های سرطانی بررسی می شود.
 • شیر آسیتی. در صورت تجمع مایع بین صفاق، می توان مقداری مایع را با یک سوزن ظریف تخلیه کرد.
بیشتر بخوانید
سارکوم بافت نرم (رابدومیوسارکوم)

اگر تایید شد که به مزوتلیوما مبتلا هستید، ممکن است آزمایش‌های بیشتری برای ارزیابی گسترش آن انجام شود. این ارزیابی “مرحله بندی” سرطان نامیده می شود. هدف از صحنه سازی این است که بدانیم:

 • چقدر سرطان به ریه رشد کرده است.
 • این که آیا سرطان به غدد لنفاوی موضعی یا به سایر نواحی ریه گسترش یافته است.
 • اینکه آیا سرطان به سایر نواحی بدن گسترش یافته است (متاستاز).

با پی بردن به مرحله سرطان به پزشکان کمک می کند تا بهترین گزینه های درمانی را توصیه کنند. همچنین یک نشانه معقول از چشم انداز (پیش آگهی) ارائه می دهد. چهار مرحله وسیع از مزوتلیوما وجود دارد. برای جزئیات بیشتر به بروشور جداگانه ای به نام مراحل سرطان مراجعه کنید.

درمان مزوتلیوما به گسترش یا عدم گسترش آن بستگی دارد. متأسفانه، زمانی که مزوتلیوما تشخیص داده می شود، معمولاً از جایی فراتر رفته است که می توان آن را برداشت.

شیمی درمانی

شیمی درمانی نوعی درمان سرطان با استفاده از داروهای ضد سرطانی است که سلول های سرطانی را از بین می برد یا از تکثیر آنها جلوگیری می کند. شیمی درمانی گاهی انجام می شود و می تواند رشد مزوتلیوما را کاهش دهد و همچنین علائمی که ممکن است داشته باشید را بهبود بخشد. داروهای شیمی درمانی که معمولاً برای مزوتلیوما استفاده می شود سیس پلاتین و پمترکسد نامیده می شوند. در بعضی جاها بواسیزوماب اضافه می شود. سایر مواردی که گاهی اوقات مورد استفاده قرار می گیرند کربوپلاتین و رالتی ترکسد هستند.

عمل جراحی

عمل معمولاً مفید نیست. اگر مزوتلیومای شما فقط در یک ناحیه از پلور باشد، به ندرت ممکن است یک گزینه باشد. این عمل ممکن است شامل برداشتن بخشی یا تمام جنب و بخشی از ریه شما که نزدیک به آن است باشد. این نوع عمل پلورکتومی نامیده می شود. پلورکتومی انواع مختلفی دارد. از طرف دیگر، برخی از افراد ممکن است برای بهبود علائم خود عمل جراحی برای برداشتن تا حد امکان از تومور انجام دهند. به این عمل جراحی تسکینی یا کاهش حجم می گویند – انتظار نمی رود که سرطان را درمان کند.

اگر مزوتلیومای صفاقی داشته باشید، حتی احتمال کمتری برای شما وجود دارد که عمل جراحی انجام دهید، زیرا این یک عمل بزرگ با شانس موفقیت کمی است. هنگامی که یک عمل انجام می شود، پریتونکتومی نامیده می شود. گاهی اوقات برای برداشتن هر چه بیشتر تومور برای کمک به علائم، از عمل حجیم‌زدایی استفاده می‌شود.

رادیوتراپی

رادیوتراپی درمانی است که در آن از پرتوهای پرانرژی پرتوهای متمرکز بر بافت سرطانی استفاده می شود. این کار سلول های سرطانی را از بین می برد یا از تکثیر سلول های سرطانی جلوگیری می کند.

بیشتر بخوانید
آدنوکارسینوم چیست؟ سرطان پیشرفته لوزالمعده یا پانکراس انواع، علل و درمان

رادیوتراپی ممکن است برای بهبود علائمی مانند درد یا تنگی نفس استفاده شود.

سایر درمان ها

اگر افیوژن مکرر دارید، جایی که مایع بین پوشش‌های ریه‌های شما جمع می‌شود، می‌توانید روشی برای کاهش خطر این اتفاق در آینده داشته باشید. به این پلورودز می گویند. در طی پلورودز، یک درن قفسه سینه برای تخلیه مایع در فضای بین آسترهای ریه شما قرار می گیرد. یک فرم استریل پودر تالک در این فضا قرار می گیرد که از تشکیل مجدد مایع جلوگیری می کند. از یک بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن پوست استفاده می شود تا بدون درد باشد.

شما باید با یک متخصص که مورد شما را می شناسد گفتگوی کامل داشته باشید. او می تواند مزایا و معایب، میزان موفقیت احتمالی، عوارض جانبی احتمالی و سایر جزئیات را در مورد گزینه های مختلف درمانی ممکن برای مزوتلیوما ارائه دهد.

توجه داشته باشید: در برخی موارد هدف درمان درمان سرطان است. پزشکان تمایل دارند به جای کلمه «درمان شده» از کلمه «ررمیسیون» استفاده کنند. بهبودی به این معنی است که هیچ مدرکی از سرطان پس از درمان وجود ندارد. اگر در حال بهبودی هستید، ممکن است درمان شوید. با این حال، در برخی موارد سرطان ماه ها یا سال ها بعد عود می کند. به همین دلیل است که پزشکان گاهی اوقات تمایلی به استفاده از کلمه معالجه ندارند.

کمک اقتصادی

اگر مزوتلیومای شما به دلیل قرار گرفتن در معرض آزبست باشد، ممکن است جبران شود. این کار را می توان از طریق مزایای پرداختی توسط دولت انجام داد یا اگر فکر می کنید مزوتلیومای شما به دلیل قرار گرفتن در معرض آزبست در محیط کار است، با شکایت از کارفرمای مورد نظر برای دوره (یا دوره هایی) که در طی آن در معرض آزبست بوده اید. به این ادعای غرامت مدنی می گویند. وکلای متخصص به دعاوی مربوط به آزبست رسیدگی می کنند و پرونده ها به سرعت پیگیری می شوند.

به طور کلی، چشم انداز معمولا ضعیف است. متأسفانه، برای اکثر مردم، مزوتلیوما یک بیماری کشنده است. در کسانی که در مراحل اولیه و زمانی که مزوتلیوما هنوز کوچک است، تشخیص داده می‌شوند، بهتر است. در این صورت ممکن است یک عمل جراحی شانس خوبی برای درمان داشته باشد. با این حال، برای اکثر افراد، مزوتلیوما زمانی تشخیص داده می‌شود که در مراحل بعدی باشد، به این معنی که احتمال درمان آن کمتر است. برای اکثر افراد مبتلا به مزوتلیوما، طول عمر مورد انتظار پس از تشخیص معمولاً بیش از ۱-۲ سال نیست. با این حال، درمان اغلب می تواند پیشرفت مزوتلیوما را کاهش دهد.

چشم انداز به موقعیت خاص شما بستگی دارد. متخصصی که مورد شما را می شناسد می تواند اطلاعات دقیق تری در مورد دیدگاه خاص شما و اینکه نوع و مرحله مزوتلیوم شما احتمالاً به درمان پاسخ می دهد ارائه دهد. هیچ ارقامی در بریتانیا برای میزان بقا بر اساس مرحله سرطان برای مزوتلیوما وجود ندارد. برخی از ارقام کلی عبارتند از:

 • در تمام مراحل، تقریباً ۵۰ نفر از هر ۱۰۰ نفر پس از تشخیص، یک سال یا بیشتر از مزوتلیومای خود زنده می مانند.
 • برای تمام مراحل حدود ۵ در ۱۰۰ مرد و ۱۰ از ۱۰۰ زن به مدت پنج سال یا بیشتر پس از تشخیص بیماری مزوتلیومای خود را حفظ می کنند.
 • اگر مزوتلیوما گسترش نیافته باشد، تقریباً ۳۵ مرد از هر ۱۰۰ مرد به مدت یک سال یا بیشتر پس از تشخیص سرطان خود زنده می مانند.
 • در صورتی که مزوتلیوما گسترش نیافته باشد، تقریباً ۵ نفر از هر ۱۰۰ مرد پس از تشخیص، به مدت پنج سال یا بیشتر از سرطان خود زنده می مانند.
 • سالانه حدود ۲۵۰۰ نفر بر اثر مزوتلیوما در بریتانیا جان خود را از دست می دهند.
 • میزان بقا برای زنان بهتر از مردان است و در گروه سنی جوان تر (افراد کمتر از ۵۰ سال) بهتر است.
بیشتر بخوانید
متاستاز استخوان در سرطان ریه سلول غیر کوچک (NSCLC)

درمان سرطان یک حوزه در حال توسعه پزشکی است. درمان های جدید همچنان در حال توسعه هستند و اطلاعات در مورد چشم انداز بالا بسیار کلی است. متخصصی که مورد شما را می شناسد می تواند اطلاعات دقیق تری در مورد دیدگاه خاص شما و اینکه نوع و مرحله مزوتلیوم شما احتمالاً به درمان پاسخ می دهد ارائه دهد.

مزوتلیوما نوعی سرطان است که در بافت هایی که ریه ها یا شکم شما را می پوشانند (شکم) رخ می دهد. پوشش اطراف ریه پلور است و در شکم به آن صفاق می گویند.

سالانه حدود ۲۷۰۰ نفر در بریتانیا به مزوتلیوما مبتلا می شوند. مردان پنج برابر بیشتر از زنان در معرض ابتلا به مزوتلیوما هستند. بیشتر در افراد بالای ۷۵ سال رخ می دهد. به طور خاص، بالاترین میزان در افراد ۸۰ تا ۸۴ ساله دیده می شود.

ریه ها و راه های هوایی با پلور

مزوتلیوما معمولاً در پلور شما – آسترهای ریه – رخ می دهد. دو لایه پلور وجود دارد – یکی ریه ها و دیگری دیواره قفسه سینه شما را می پوشاند. این دو لایه مقداری مایع در بین خود دارند تا هنگام دم و بازدم به راحتی روی یکدیگر بلغزند.

به روشی مشابه، پوشش شکم شما نیز دارای دو لایه است – یکی روده و اندام های شکمی شما و دیگری دیواره شکم شما را می پوشاند. مزوتلیومایی که در صفاق شما رخ می دهد بسیار کمتر از مزوتلیومایی است که در پلورا ایجاد می شود.

به ندرت، مزوتلیوما می تواند در اطراف قلب یا بیضه ها (بیضه ها) ایجاد شود. این جزوه در مورد این انواع نادر مزوتلیوما صحبت نمی کند.

تومور سرطانی از یک سلول غیر طبیعی شروع می شود. تصور می شود که چیزی به ژن های خاصی در سلول آسیب می زند یا تغییر می دهد. این باعث می شود که سلول غیر طبیعی شود و “خارج از کنترل” تکثیر شود. برخی از عوامل خطر احتمال تشکیل برخی سرطان ها را افزایش می دهند. برای جزئیات بیشتر به بروشور جداگانه ای به نام علل سرطان مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید
الیگودندروگلیوما آناپلاستیک: درمان، چشم انداز

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به مزوتلیوما هستند؟

مهمترین عامل خطر برای ایجاد مزوتلیوما قرار گرفتن در معرض آزبست در گذشته است. بیش از ۹ نفر از هر ۱۰ نفر مبتلا به مزوتلیوما در گذشته در معرض آزبست قرار گرفته اند. مزوتلیوما حتی ممکن است تا ۵۰ سال پس از قرار گرفتن در معرض آزبست ایجاد شود.

مردان بیشتر از زنان در معرض خطر هستند، زیرا مردان بیش از زنان در مشاغل پرخطر در گذشته درگیر بوده اند.

برخی از مشاغل قبلی به دلیل خطر بالاتر قرار گرفتن در معرض آزبست، خطر را افزایش می دهند. مثلا:

 • افرادی که در تولید ورق های آزبست نقش دارند.
 • افرادی که در تولید لنت های ترمز و کلاچ شرکت دارند.
 • کار ساخت و ساز و تخریب.
 • کار بارانداز و کشتی سازی.
 • برقکارها
 • لوله کش ها
 • نجاران.
 • نقاشان.

اکنون که آزبست دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد، و کسانی که در گذشته بیشتر در معرض آن قرار گرفته اند، نسل قدیمی تر هستند، انتظار می رود که میزان مزوتلیوما از سال ۲۰۱۷/۲۰۱۸ به بعد شروع به کاهش کند.

آزبست ماده ای است که در گذشته در ساختمان ها استفاده می شد. این یک ماده عایق است که هم در برابر حرارت و هم در برابر آتش مقاوم است. آزبست انواع مختلفی دارد: سفید، قهوه ای و آبی. اگرچه همه آنها مضر هستند، آزبست های آبی و قهوه ای به شدت با مزوتلیوما مرتبط هستند و از سال ۱۹۸۵ به بریتانیا وارد نشده اند. با این حال، آنها هنوز در برخی از ساختمان ها و تجهیزات تولید شده قبل از ممنوعیت وجود دارند. آزبست سفید از سال ۱۹۹۹ در بریتانیا ممنوع شده است.

مواد آزبستی که دست نخورده باقی می مانند احتمالا بی خطر هستند. این گرد و غبار یا الیاف آزبست هستند که هنگام تنفس (دم) یا بلعیده (بلعیده) باعث آسیب می شوند.

توجه داشته باشید: اکثر افرادی که در گذشته در معرض آزبست بوده اند هستند نه احتمال ابتلا به مزوتلیوما با این حال، شناسایی افرادی که در معرض آزبست قرار دارند ممکن است در آینده به مزوتلیوما مبتلا شوند، امکان پذیر نیست. به عنوان یک قاعده کلی، هرچه قرار گرفتن در معرض بیشتر و طولانی تر باشد، خطر بیشتر است.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه