در مقادیر زیاد، مکمل های ملاتونین می توانند ریتم شبانه روزی شما را مختل کنند، که شامل الگوهای خواب شما می شود. آنها همچنین ممکن است با مواد شیمیایی بدن واکنش نشان دهند تا علائم دیگری ایجاد کنند. با این حال، هیچ دوز استانداردی وجود ندارد زیرا افراد به طور متفاوتی واکنش نشان می دهند. این باعث می شود که تعریف اوردوز دشوار باشد.

مصرف بیش از حد ملاتونین

در حالی که ملاتونین هورمونی است که به طور طبیعی در بدن تولید می شود، مصرف بیش از حد ملاتونین مکمل می تواند ریتم شبانه روزی شما را مختل کند (که چرخه خواب و بیداری نیز نامیده می شود). همچنین ممکن است عوارض جانبی ناخواسته دیگری ایجاد کند.

بنابراین، بله، شما می توانید از نظر فنی ملاتونین بیش از حد مصرف کنید.

با این حال، تعریف مصرف بیش از حد ملاتونین ممکن است سخت باشد زیرا یک دوز استاندارد رسمی و ایمن برای همه وجود ندارد.

برخی افراد نسبت به سایرین نسبت به اثرات ملاتونین حساس تر هستند. دوزی که ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی در یک فرد شود، ممکن است تأثیر کمی بر شخص دیگر داشته باشد.

کودکان خردسال باید از مصرف ملاتونین خودداری کنند مگر اینکه پزشک دستور دیگری بدهد. دوزهای بین ۱ تا ۵ میلی گرم (میلی گرم) ممکن است باعث تشنج یا سایر عوارض برای کودکان خردسال شود.

بیشتر بخوانید
تکنیک آرامش جیکوبسون چیست؟

در بزرگسالان، دوز استاندارد مورد استفاده در مطالعات بین ۱ و ۱۰ میلی گرم، اگرچه در حال حاضر “بهترین” دوز قطعی وجود ندارد. اعتقاد بر این است که دوزهای ۳۰ میلی گرم ممکن است مضر باشند.

به طور کلی، در صورت مشاهده نتایج دلگرم کننده، بهتر است که از پایین شروع کنید و به آرامی و با دقت بالا بروید. اگر مشکلات خواب شما ادامه داشت با پزشک صحبت کنید.

دوز ایمن ملاتونین کمترین دوزی است که برای کمک به خوابیدن بدون ایجاد عوارض جانبی موثر است. به طور کلی، دوز بین ۰.۲ تا ۵ میلی گرم یک دوز شروع ایمن در نظر گرفته می شود.

دوز ایمن به وزن بدن، سن و حساسیت شما به مکمل بستگی دارد.

ملاتونین بیش از حد می تواند اثر معکوس با هدف مورد نظر داشته باشد. می تواند خوابیدن را سخت تر کند زیرا ریتم شبانه روزی شما مختل می شود.

مصرف بیش از حد دارو همچنین می تواند شما را در طول روز گیج و خواب آلود کند و باعث کابوس یا رویاهای واضح در شب شود. شما همچنین می توانید تجربه کنید:

  • حالت تهوع
  • سرگیجه
  • سردرد
  • تحریک پذیری یا اضطراب
  • اسهال
  • درد مفاصل

برای برخی افراد، ملاتونین بیش از حد می تواند بر فشار خون آنها تأثیر بگذارد. داروهایی که فشار خون را کاهش می‌دهند، مانند مسدودکننده‌های کانال کلسیم و مسدودکننده‌های بتا، ممکن است تولید طبیعی ملاتونین را در بدن شما کاهش دهند.

بیشتر بخوانید
درمان هیپوگنادیسم: درمان جایگزین هورمونی (HRT)

با این حال، مصرف مکمل برای جبران سطوح پایین ملاتونین ممکن است همیشه توصیه نشود. اگر داروهایی برای کمک به کنترل فشار خون برای شما تجویز شده است، حتماً با پزشک خود در مورد ملاتونین و سایر مکمل هایی که مصرف می کنید صحبت کنید.

از آنجایی که ملاتونین می تواند بر چرخه خواب و بیداری شما تأثیر بگذارد، از مصرف آن با الکل یا کافئین خودداری کنید. اینها می توانند با ریتم شبانه روزی و تولید ملاتونین طبیعی شما تداخل داشته باشند.

قبل از شروع ملاتونین یا هر دارو یا مکمل بدون نسخه، با پزشک خود صحبت کنید. این امر به ویژه در صورت مصرف داروهای دیگر صادق است.

به عنوان مثال، قرص های ضد بارداری ممکن است باعث شوند بدن شما ملاتونین بیشتری تولید کند، بنابراین مصرف یک مکمل می تواند سطح شما را به محدوده ای ناسالم برساند.

مصرف ملاتونین با داروهای ضد انعقاد، مانند وارفارین (کومادین)، می تواند خطر خونریزی را افزایش دهد.

همچنین در صورت مصرف کورتیکواستروئیدها برای سرکوب پاسخ ایمنی در شرایطی مانند آرتریت روماتوئید یا لوپوس، باید از مصرف ملاتونین خودداری کنید.

اگر فکر می کنید ممکن است در مصرف ملاتونین بیش از حد مصرف کرده باشید، تماس بگیرید کنترل سم در ۸۰۰-۲۲۲-۱۲۲۲.

بیشتر بخوانید
آزمایش ادرار الکتروفورز پروتئینی

اگر علائم زیر را دارید باید با ۹۱۱ تماس بگیرید و به دنبال کمک اضطراری باشید:

  • تنگی نفس
  • درد ناگهانی قفسه سینه
  • فشار خون ۱۸۰/۱۲۰ میلی متر جیوه یا بالاتر

این علائم ممکن است مربوط به ملاتونین یا تداخل ملاتونین و سایر داروها نباشد. با این حال، آنها را نباید نادیده گرفت، زیرا آنها می توانند یک اورژانس پزشکی را نشان دهند.

اگرچه ملاتونین می تواند برای برخی از افرادی که برای افتادن و به خواب رفتن به کمک بیشتری نیاز دارند بسیار مفید باشد، اما برای همه مناسب نیست. ممکن است آن را به خوبی تحمل نکنید، حتی در دوزهای پایین. ممکن است متوجه شوید که بدون در نظر گرفتن دوز به خوابیدن شما کمکی نمی کند.

اگر مشکل بی خوابی است، با یک متخصص خواب صحبت کنید. ممکن است تغییرات دیگری در سبک زندگی ایجاد کنید که می تواند کمک کند، مانند کاهش مصرف کافئین و الکل یا تغییر روال قبل از خواب.

احتمالاً به دلیل مصرف ملاتونین هیچ مشکل پزشکی جدی ندارید، اما باید با دقت آن را درمان کنید.

سازمان غذا و دارو این مکمل را تنظیم نمی کند، بنابراین هیچ دستورالعمل دوز رسمی برای دنبال کردن وجود ندارد. برای سوالات بیشتر، با یک پزشک، یک متخصص مراقبت های بهداشتی متخصص در سلامت خواب، یا یک داروساز صحبت کنید.

این .