مصرف بیش از حد کافئین

کافئین محرکی است که در غذاها، نوشیدنی ها و سایر محصولات مختلف یافت می شود. معمولاً برای بیدار نگه داشتن و هوشیاری شما استفاده می شود. کافئین از نظر فنی یک دارو است. برخی از محبوب ترین نوشیدنی ها در ایالات متحده مانند قهوه، چای و نوشابه حاوی مقادیر قابل توجهی کافئین هستند.

بر اساس کلینیک مایومقدار توصیه شده کافئین تا ۴۰۰ میلی گرم در روز برای بزرگسالان سالم است. اگر بیش از این مقدار مصرف کنید ممکن است مصرف بیش از حد کافئین رخ دهد.

نوجوانان باید خود را محدود کنند بیش از ۱۰۰ میلی گرم کافئین نباشد در روز زنان باردار باید میزان مصرف روزانه خود را محدود کنند کمتر از ۲۰۰ میلی گرم کافئین در روز، زیرا اثرات کافئین بر روی نوزاد به طور کامل شناخته نشده است.

مصرف بیش از حد کافئین: مقدار زیاد آن چقدر است؟

با این حال، میزان ایمن کافئین برای همه افراد بر اساس سن، وزن و سلامت کلی متفاوت است.

متوسط ​​نیمه عمر کافئین در خون بین ۱.۵ تا ۹.۵ ساعت است. این بدان معناست که ممکن است بین ۱.۵ تا ۹.۵ ساعت طول بکشد تا سطح کافئین در خون شما به نصف مقدار اولیه کاهش یابد. این دامنه وسیع در نیمه عمر متوسط، دانستن مقدار دقیق کافئینی که می تواند منجر به مصرف بیش از حد شود را دشوار می کند.

بیشتر بخوانید
غرق شدن خشک چیست؟

منابع کافئین

نمودار زیر نشان می دهد که با توجه به مرکز علوم در منافع عمومی.

اندازه سرو کافئین (میلی گرم)
قهوه سیاه ۱۲ اونس ۵۰-۲۳۵
چای سیاه ۸ اونس ۳۰-۸۰
جوش شیرین ۱۲ اونس ۳۰-۷۰
ردبول ۸.۳ اونس ۸۰
شکلات تخته ای (شیر) ۱.۶ اونس ۹
قرص کافئین NoDoz ۱ قرص ۲۰۰
اکسدرین میگرن ۱ قرص ۶۵

منابع اضافی کافئین عبارتند از:

 • آب نبات
 • داروها و مکمل ها
 • هر محصول غذایی که ادعا می کند انرژی را افزایش می دهد
 • آدامس های خاص

مصرف بیش از حد کافئین در شدیدترین موارد می تواند تهدید کننده زندگی باشد، اما بسیاری از افراد فقط متوجه برخی علائم ناخوشایند می شوند که پس از دفع کافئین از بدن از بین می روند.

علل و عوامل خطر مصرف بیش از حد کافئین

مصرف بیش از حد کافئین زمانی رخ می دهد که شما بیش از حد کافئین را از طریق نوشیدنی ها، غذاها یا داروها مصرف کنید. با این حال، برخی از افراد می توانند بیش از مقدار توصیه شده روزانه را بدون مشکل مصرف کنند. این توصیه نمی‌شود، زیرا دوزهای بالای کافئین می‌تواند باعث مشکلات عمده سلامتی، از جمله ضربان قلب نامنظم و تشنج شود. مصرف دوزهای بالای کافئین به طور منظم همچنین می تواند منجر به عدم تعادل هورمونی شود.

اگر به ندرت کافئین مصرف می کنید، بدن شما ممکن است به آن حساس باشد، بنابراین از مصرف بیش از حد آن در یک زمان خودداری کنید. حتی اگر به طور منظم مقادیر زیادی کافئین مصرف می کنید، باید با احساس علائم ناخوشایند آن را متوقف کنید.

بیشتر بخوانید
پروستاگلاندین ها - تولید مثل، التهاب و سایر شرایط

علائم مصرف بیش از حد کافئین چیست؟

انواع مختلفی از علائم با این وضعیت رخ می دهد. برخی از علائم ممکن است فوراً به شما هشدار ندهند که بیش از حد کافئین مصرف کرده اید زیرا ممکن است جدی به نظر نرسند. به عنوان مثال، ممکن است تجربه کنید:

 • سرگیجه
 • اسهال
 • افزایش تشنگی
 • بیخوابی
 • سردرد
 • تب
 • تحریک پذیری

سایر علائم شدیدتر هستند و نیاز به درمان فوری پزشکی دارند. این علائم جدی تر مصرف بیش از حد کافئین عبارتند از:

 • مشکل در تنفس
 • استفراغ
 • توهمات
 • گیجی
 • درد قفسه سینه
 • ضربان قلب نامنظم یا سریع
 • حرکات غیر قابل کنترل عضلات
 • تشنج

نوزادان همچنین ممکن است از مصرف بیش از حد کافئین رنج ببرند. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که شیر مادر حاوی مقادیر بیش از حد کافئین باشد. برخی از علائم خفیف عبارتند از حالت تهوع و ماهیچه هایی که به طور مداوم منقبض می شوند و سپس شل می شوند.

علائم جدی تر مصرف بیش از حد کافئین می تواند با این علائم همراه باشد، از جمله استفراغ، تنفس سریع و شوک.

اگر شما یا یک کودک تحت مراقبت شما این علائم را تجربه کردید، فوراً برای تشخیص و درمان از پزشک کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید
قانقاریا

تشخیص مصرف بیش از حد کافئین

اگر مشکوک به مصرف بیش از حد کافئین هستید، به پزشک خود در مورد مواد کافئین دار که قبل از بروز علائم مصرف کرده اید اطلاع دهید.

تعداد تنفس، ضربان قلب و فشار خون شما نیز احتمالاً کنترل می شود. ممکن است دمای بدن شما اندازه گیری شود و ممکن است آزمایش ادرار یا خون برای شناسایی داروهای موجود در سیستم شما داده شود.

درمان مصرف بیش از حد کافئین

هدف از درمان، خارج کردن کافئین از بدن شما در کنار مدیریت علائم است. ممکن است به شما زغال فعال داده شود، یک راه حل معمول برای مصرف بیش از حد دارو، که اغلب از ورود کافئین به دستگاه گوارش جلوگیری می کند.

اگر کافئین قبلاً وارد دستگاه گوارش شما شده است، ممکن است یک ملین یا حتی شستشوی معده به شما پیشنهاد شود. شستشوی معده شامل استفاده از یک لوله برای شستن محتویات از معده است. پزشک شما احتمالاً روشی را انتخاب خواهد کرد که سریع‌ترین کار را برای خروج کافئین از بدن شما داشته باشد.

در این مدت، قلب شما از طریق EKG (الکتروکاردیوگرام) کنترل می شود. همچنین ممکن است در صورت لزوم از حمایت تنفسی بهره مند شوید.

درمان خانگی ممکن است همیشه متابولیسم کافئین بدن شما را تسریع نکند. اگر مطمئن نیستید که آیا به درمان نیاز دارید یا خیر، با Poison Control با شماره ۸۰۰-۲۲۲-۱۲۲۲ تماس بگیرید و علائم خود را شرح دهید. اگر علائم شما شدید به نظر می رسد، احتمالاً به شما توصیه می شود که برای درمان فوری به بیمارستان محلی بروید.

بیشتر بخوانید
چقدر پروتئین زیاد است؟

جلوگیری

برای جلوگیری از مصرف بیش از حد کافئین، از مصرف بیش از حد کافئین خودداری کنید. در بیشتر موارد، شما نباید بیش از ۴۰۰ میلی گرم کافئین در روز داشته باشید و حتی اگر به کافئین حساسیت خاصی دارید، کمتر.

چشم انداز

مصرف بیش از حد کافئین معمولاً بدون ایجاد مشکلات سلامتی طولانی مدت قابل درمان است. اما این وضعیت می تواند کشنده باشد، به ویژه برای بیماران جوانتر، مانند نوزادان و کودکان نوپا.

مصرف بیش از حد کافئین همچنین می تواند شرایط سلامتی قبلی مانند اضطراب را بدتر کند. یک ۲۰۱۳ مرور اثرات خاصی از مصرف بیش از حد کافئین را با سایر مواد مخدر مانند آمفتامین ها و کوکائین مرتبط کرده است.

هنگامی که درمان خیلی دیر انجام شود، ممکن است مشکلات سلامتی غیر قابل برگشت و حتی مرگ ایجاد شود.

Source