مزانتر چیست؟

مزانتر مجموعه ای پیوسته از بافت ها است که در شکم شما قرار دارند. روده های شما را به دیواره شکم می چسباند و آنها را در جای خود نگه می دارد.

در گذشته، محققان تصور می کردند که مزانتر از چندین ساختار مجزا تشکیل شده است. با این حال، الف مقاله ۲۰۱۶ شواهد کافی برای طبقه بندی مزانتری به عنوان یک اندام منفرد ارائه کرد.

به خواندن ادامه دهید تا در مورد ساختار مزانتر و اینکه طبقه بندی جدید آن به عنوان یک اندام واحد برای بیماری های شکمی، از جمله بیماری کرون، چه معنایی دارد، بیشتر بدانید.

Mesentery: Definition, Picture, Anatomy, and Functionhealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامت

آناتومی

مزانتر در شکم شما قرار دارد، جایی که به روده شما متصل می شود. از ناحیه پشت شکم شما می آید که در آن آئورت (یک شریان اصلی) به شریان بزرگ دیگری به نام شریان مزانتریک فوقانی منشعب می شود.

بیشتر بخوانید
تنش گردن: علل، علائم و درمان

گاهی اوقات به آن ناحیه ریشه مزانتر گفته می شود. مزانتری از این ناحیه ریشه به سمت مکان های آن در سراسر شکم شما خارج می شود.

در حالی که مزانتر یک ساختار واحد است، تحقیقات سال ۲۰۱۶ توضیح داد، این اندام دارای چندین بخش است:

 • مزانتر روده کوچک. این ناحیه به روده کوچک شما، به ویژه ناحیه ژژونوم و ایلئوم متصل است. اینها دو ناحیه آخر روده کوچک قبل از اتصال به روده بزرگ شما هستند.
 • مزوکولون سمت راست. این ناحیه از مزانتر در امتداد دیواره خلفی شکم شما قرار دارد. دیواره خلفی شکم خود را به عنوان دیواره پشتی حفره بدن خود در نظر بگیرید.
 • مزوکولون عرضی. این ناحیه وسیع از مزانتر، کولون عرضی شما را به دیواره خلفی شکم شما متصل می کند. کولون عرضی شما بزرگترین بخش روده بزرگ شماست.
 • مزوکولون چپ. مانند مزوکولون سمت راست، این ناحیه از مزانتر نیز در امتداد دیواره خلفی شکم شما قرار دارد.
 • مزوسیگموئید. این ناحیه کولون سیگموئید شما را به دیواره لگن متصل می کند. کولون سیگموئید شما ناحیه کولون شما درست قبل از رکتوم است.
 • مزورکتوم. این قسمت از مزانتر به راست روده شما متصل است.
بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث سفتی عضلات می شود؟

کارکرد

بر اساس دیگر تحقیق ۲۰۱۶، وظایف اصلی مزانتر عبارتند از:

 • روده ها را در جای خود نگه می دارد
 • غدد لنفاوی که با عفونت ها مبارزه می کنند
 • تولید پروتئین هایی که باعث التهاب می شوند

مزانتر روده های شما را به دیواره شکم می چسباند. این کار روده های شما را در جای خود نگه می دارد و از فرو ریختن آن در ناحیه لگن جلوگیری می کند.

اگر مزانتر در طول رشد جنین به درستی تشکیل نشود، روده‌ها می‌توانند فرو بریزند یا بپیچند. تحقیق ۲۰۱۷. این می تواند منجر به مسدود شدن رگ های خونی یا مرگ بافت در شکم شود که هر دو شرایط جدی هستند.

مزانتر شما همچنین حاوی غدد لنفاوی است مطالعه ۲۰۱۶. غدد لنفاوی غدد کوچکی هستند که در سراسر بدن شما قرار دارند و به مبارزه با عفونت ها کمک می کنند. آنها حاوی چندین نوع سلول ایمنی هستند و می توانند عوامل بیماری زا مانند ویروس ها و باکتری ها را به دام بیندازند.

بیشتر بخوانید
مهم ترین خدمات مراکز فیزیوتراپی کدامند؟

گره های لنفاوی در مزانتر می توانند از باکتری های روده شما نمونه برداری کنند و در صورت لزوم پاسخ ایمنی ایجاد کنند.

مزانتر شما همچنین می تواند پروتئینی به نام پروتئین واکنشی C (CRP) تولید کند که نشانه التهاب است. معمولاً در کبد شما تولید می شود، اما سلول های چربی در مزانتر شما نیز می توانند آن را تولید کنند.

این برای سلامتی شما چه معنایی دارد؟

این درک جدید از مزانتر و نحوه عملکرد آن می تواند یک تغییر بازی برای نحوه درک و درمان پزشکان از شرایط خاص باشد. بیماری کرون یک مثال عالی از این موضوع است.

بیماری کرون نوعی بیماری التهابی روده است که باعث التهاب دستگاه گوارش و بافت روده می شود. این التهاب می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • درد
 • اسهال
 • مشکل در جذب مواد مغذی از غذا

مزانتر افراد مبتلا به بیماری کرون اغلب دارای مقدار و ضخامت بیشتری از بافت چربی است. سلول های چربی در مزانتر می توانند پروتئین های مرتبط با التهاب از جمله CRP را تولید کنند.

بیشتر بخوانید
درماتومیوزیت: آنچه باید بدانیم

مطالعه ۲۰۱۶ این بافت چربی در مزانتری افراد مبتلا به بیماری کرون را به موارد زیر مرتبط کرد:

 • افزایش التهاب
 • تولید CRP
 • تهاجم باکتری

این ارتباط نشان می دهد که هدف قرار دادن مزانتر ممکن است یک گزینه درمانی موثر برای بیماری کرون باشد.

علاوه بر این، برداشتن بخشی از مزانتر ممکن است راهی موثر برای کاهش احتمال عود بیماری کرون پس از برداشتن روده باشد.

خلاصه

مزانتر عضوی است که به تازگی در شکم شما طبقه بندی شده است.

محققان قبلاً فکر می کردند که از چندین بخش تشکیل شده است، اما تحقیقات اخیر مشخص کرده است که یک ساختار پیوسته است.

این درک جدید از مزانتر ممکن است به محققان در درک بهتر نقش آن در شرایط خاص، از جمله بیماری کرون کمک کند.
Source link