مقابله با ترس از بوسیدن

 فیلموفوبیا چیست؟

فیلما فوبیا یا فیلماتوفوبیا ترس از بوسیدن است. در بین بوسنده های جوان و کم تجربه که از انجام کاری اشتباه می ترسند رایج است. در این موارد، اضطراب به طور کلی خفیف تا متوسط ​​است و با کسب تجربه به سرعت از بین می رود. با این حال، گاهی اوقات، فیلموفوبیا شدیدتر است و می تواند در هر سنی رخ دهد.

این مقاله به برخی از علل و علائم ترس از بوسیدن می پردازد. همچنین درمان های موجود را بررسی می کند که ممکن است به شما کمک کند و استراتژی هایی که می توانید برای مقابله با ترس خود استفاده کنید.

علائم فیلموفوبیا

علائم این فوبیا مشابه سایر انواع فوبیای خاص است. تجربه شخصی شما ممکن است بسته به شدت ترس شما متفاوت باشد، اما برخی از علائم فیزیکی رایج عبارتند از:

  • لرز
  • افزایش ضربان قلب
  • حالت تهوع
  • تکان دادن
  • تنگی نفس
  • تعریق

علائم عاطفی و رفتاری نیز شایع است. این می تواند شامل احساس اضطراب یا وحشت در هنگام فکر کردن به بوسیدن باشد.

در برخی موارد، ممکن است از هر موقعیتی که ممکن است شامل بوسیدن باشد، دوری کنید. به عنوان مثال، ممکن است از قرار ملاقات و روابط خودداری کنید زیرا می ترسید که این ارتباطات باعث شود شریک زندگی خود را ببوسید.

عوارض

اگر ترس از بوسیدن باعث می شود افراد از روابط اجتناب کنند، این می تواند به انزوا و انزوا کمک کند تنهایی. افراد ممکن است تمایل به یک رابطه عاشقانه نزدیک داشته باشند اما از تماس با دیگران اجتناب کنند زیرا نگران جنبه های صمیمی یک رابطه مانند بوسیدن، لمس کردن یا رابطه جنسی هستند.

فیلموفوبیا همچنین ممکن است در توانایی شما برای عملکرد در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد کند. اگر از بوسیده شدن یا مواجهه با افرادی که در حال بوسیدن هستند می ترسید، ممکن است کار، رفتن به مدرسه یا بیرون رفتن در فضای اجتماعی برای شما چالش برانگیز باشد.

تشخیص

فیلموفوبیا به عنوان یک وضعیت مشخص درراهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، ویرایش پنجم (DSM-5)، ابزاری که ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و متخصصان سلامت روان از آن برای تشخیص اختلالات روانی استفاده می کنند. اگر علائم با معیارهای خاصی مطابقت داشته باشند، ممکن است به شما تشخیص داده شود فوبیای خاص.

بیشتر بخوانید
انرژی ارتعاشی چیست؟ تعریف، مزایا

فوبیا چیزی بیش از ترس است. برای تشخیص فوبیای خاص، فرد باید موارد زیر را تجربه کند:

  • ترس بیش از حد و بی دلیل
  • یک پاسخ اضطراب فوری
  • پریشانی یا اجتناب شدید

این علائم باید زندگی را محدود کنند و بر توانایی فرد برای عملکرد طبیعی در بخش‌های مهم زندگی از جمله مدرسه، خانه و محل کار تأثیر بگذارند. آنها باید شش ماه یا بیشتر طول بکشند و نباید ناشی از بیماری روانی دیگری باشند.

برای تشخیص، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی درباره ماهیت، مدت، فراوانی و شدت علائم شما سؤالاتی می‌پرسد. آنها همچنین ممکن است یک معاینه فیزیکی انجام دهند و آزمایش های آزمایشگاهی را برای رد هر گونه شرایط پزشکی که ممکن است در علائم شما نقش داشته باشد، درخواست کنند.

خلاصه

فیلموفوبیا یک وضعیت مشخص در DSM-5 نیست. با این حال، علائم ترس از بوسیدن ممکن است معیارهای یک فوبیای خاص را برآورده کند. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند علائم شما را ارزیابی کند، تشخیص دهد و سپس گزینه های درمانی را توصیه کند.

علل، محرک ها و عوامل خطر

این ترس به ویژه مشکل ساز است زیرا می تواند بر تعاملات اجتماعی و توانایی ایجاد روابط عاشقانه تأثیر بگذارد. افرادی که از بوسیدن می ترسند نیز ممکن است دچار یک ترس از رابطه جنسی.

ترس از میکروب

فیلموفوبیا گاهی اوقات، اما نه همیشه، مربوط به آن است ترس از میکروب ها. برخی از مردم نگران ابتلا به بیماری هستند، در حالی که برخی دیگر از مفهوم بزاق منزجر هستند. بسیاری از افرادی که نسبت به بزاق انزجار دارند، واکنش مشابهی نسبت به سایر مایعات بدن دارند.

اگر ترس شما از بوسیدن با ترس از میکروب ها مرتبط است، ممکن است بوسه های “خیس” را دوست نداشته باشید، بوسه های گونه ها یا نوک زدن های سبک روی لب ها را ترجیح دهید.

بیشتر بخوانید
آیا رابطه شما سمی است؟ دنبال چه چیزی میگردی

ترس از بوی بدن

طبیعی است که نگران بوی بد دهان باشید، به خصوص زمانی که انتظار دارید شخص خاصی را ببوسید. اما برای کسانی که با برومیدروفوبیایا ترس از بوهای بدن، نگرانی عادی ممکن است به وحشت تبدیل شود. مهم نیست که چقدر دهانشویه یا خوشبو کننده نفس استفاده می کنید، ممکن است ترس داشته باشید که تنفس شما غیرقابل قبول باشد. یا اینکه ممکن است نفس شریک زندگی شما نباشد.

ترس از لمس

اگرچه نادر است، اما ترس از لمس می تواند عواقب مخربی برای کسانی که آن را تجربه می کنند داشته باشد. اگر با ترس از لمس دست و پنجه نرم می کنید، بوسیدن ممکن است به جای یک تجربه لذت بخش، تخطی به نظر برسد.

این می تواند از داشتن یک ارتباط شخصی عمیق با یک شریک عاشقانه جلوگیری کند و برای کسی که به دنبال این نوع ارتباط بدون آسیب پذیری عادی تماس شخصی است، ناتوان کننده باشد.

ترومای بدون خطاب

ترومای درمان نشده نیز می تواند علت یا محرک فیموفوبیا باشد. این می تواند شامل شرمساری یا تنبیه شدن برای بوسیدن باشد، اما همچنین می تواند شامل بوسیدن یا لمس بدون رضایت، تجاوز جنسی، تجاوز جنسی یا آسیب های دیگر باشد.

ترس از صمیمیت و آسیب پذیری

ترس از بوسیدن ممکن است ناشی از نگرانی عمیق تر باشد صمیمیت یا آسیب پذیری این ترس گاهی ریشه در ترس از طرد شدن دارد که باعث می‌شود افراد نگران کافی نبودن یا ناامید شدن یا نفرت‌انگیز بودن باشند. در نتیجه، ممکن است از بوسیدن اجتناب کنند تا از قضاوت، آسیب دیدن یا طرد شدن جلوگیری کنند.

برخی از افراد از داشتن رابطه جنسی راحت تر هستند، به نظر آنها این رابطه غیرشخصی تر از بوسیدن است که به نظر آنها صمیمی است.

این مسائل پیچیده هستند و بهتر است با کمک یک درمانگر توانا و فهمیده با آنها روبرو شوید. وقتی اضطراب مرتبط با فیلموفوبیا از بین برود، بوسیدن می تواند یک تجربه شگفت انگیز و رضایت بخش باشد.

خلاصه

ترس از بوسیدن ممکن است با ترس از میکروب ها، بوهای بدن، لمس یا صمیمیت مرتبط باشد.

بیشتر بخوانید
9 نکته برای کمک به شما برای شروع خود یابی

رفتار

درمان فوبیای خاص معمولاً شامل نوعی روان درمانی است که به آن معروف است درمان شناختی رفتاری (CBT). این رویکرد افکار منفی اساسی را تغییر می دهد که باعث ایجاد احساس ترس می شود. با کار با یک درمانگر، ممکن است افکار منفی که در مورد بوسیدن دارید را شناسایی کنید که باعث ایجاد اضطراب می شود و سپس برای جایگزینی آن افکار با افکار مثبت و سازگارتر تلاش کنید.

یکی از مؤلفه هایی که می تواند به درمان فوبیا کمک کند به نام شناخته می شود درمان از طریق مواجهه. این فرآیند شامل قرار گرفتن تدریجی در معرض چیزی است که از آن می ترسید. در عین حال، تکنیک های آرام سازی را تمرین خواهید کرد. با گذشت زمان، احساس اضطراب و ترس شروع به فروکش می کند.

در برخی موارد، داروهای ضد اضطراب یا داروهای ضد افسردگی نیز ممکن است مفید باشند. چنین داروهایی می توانند به رفع برخی از علائم حاد ترسی که ممکن است تجربه می کنید کمک کنند. همچنین ممکن است در صورت داشتن یک بیماری همزمان مانند اختلال اضطراب یا افسردگی دیگر مفید باشند.

از آنجایی که ترس از بوسیدن ممکن است با سایر نگرانی‌های عاطفی مانند مشکلات صمیمیت نیز مرتبط باشد، درمان ممکن است شامل همکاری با درمانگر برای رسیدگی به این مسائل نیز باشد.

پیش آگهی و پیشگیری

فوبی هایی مانند فیلموفوبیا معمولاً به خوبی به درمان پاسخ می دهند. تحقیقات نشان داده است که CBT، زمانی که به تنهایی یا همراه با درمان دیگری استفاده شود، در تسکین علائم فوبیای خاص بسیار موثر است.

CBT به کمک فناوری، که اغلب از ابزارهای درمانی مجازی استفاده می کند، نیز موثر است. مزیت درمان مجازی این است که معمولا استرس کمتری نسبت به قرار گرفتن در معرض دنیای واقعی دارد. و در مورد ترس از بوسیدن، فرصت هایی را برای افراد فراهم می کند تا بدون درگیر شدن در این رفتار، در معرض دید قرار گیرند.

از آنجا که ترس از بوسیدن اغلب ناشی از کمبود تجربه یا نگرانی در مورد عملکرد است، آموزش روانی ممکن است در پیشگیری یا کاهش اضطراب مفید باشد. یادگیری بیشتر در مورد بوسیدن و درک منبع اصلی ترس آنها می تواند به افراد کمک کند احساس امنیت بیشتری داشته باشند و کمتر تحت فشار قرار بگیرند.

بیشتر بخوانید
بی تفاوتی چیست؟ علائم، علل و درمان

برای ترس از بوسیدن به دنبال درمان باشید. آ درمانگر می تواند به شما کمک کند تا ریشه های ترس خود را بازیابی کنید و در نهایت به شما در غلبه بر آن کمک کند.

مقابله

اگر از بوسیدن می ترسید، کارهایی وجود دارد که می توانید برای مدیریت ترس و کاهش اضطراب خود انجام دهید. استراتژی های آرامش مانند نفس عمیق و آرامش پیشرونده عضلانی زمانی که احساس اضطراب دارید می تواند مفید باشد. این تکنیک ها به آرامش بدن و کاهش برخی از علائم فیزیکی واکنش ترس کمک می کند.

اگر ترس شما خفیف است و اساساً مبتنی بر بی تجربگی است، ممکن است متوجه شوید که به خودی خود فروکش می کند زیرا به خود اجازه می دهید بیشتر در معرض بوسیدن قرار بگیرید.

شما ممکن است انتخاب کنید که خود را در مورد بوسیدن آموزش دهید، تعامل داشته باشید و به تدریج به خود اجازه دهید بوسیدن را با کسی که با او احساس امنیت می کنید و نسبت به ترس شما حساس است، کشف و تمرین کنید، یا می توانید این حس را به تنهایی روی دست، مچ دست خود تمرین کنید. یا بازو با این حال، ترس های شدیدتر ممکن است به کمک حرفه ای نیاز داشته باشد.

مانند همه فوبیاها، فیلموفوبیا بدون عارضه به گزینه های درمانی مختلف پاسخ خوبی می دهد. اگر ترس شما به فوبیای دیگر یا نگرانی های عاطفی عمیق تری مرتبط باشد، درمانگر شما این کار را خواهد کرد برنامه درمانی ایجاد کنید که به این موضوع می پردازد.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه