علاوه بر کاهش توانایی تنفس و خروج کامل، علائم می تواند شامل سرفه مزمن و افزایش تولید خلط باشد.

در ادامه بخوانید تا در مورد راه‌هایی برای کاهش علائم COPD در مرحله نهایی و عواملی که در چشم‌انداز شما نقش دارند، در صورت داشتن این شرایط دشوار، بیاموزید.

علائم و نشانه های مرحله نهایی COPD

COPD در مرحله پایانی با تنگی نفس شدید، حتی در حالت استراحت مشخص می شود. در این مرحله، داروها معمولاً به خوبی در گذشته کار نمی کنند. کارهای روزمره شما را بیشتر نفس می کشد.

مرحله نهایی COPD همچنین به معنای افزایش مراجعات به بخش اورژانس یا بستری شدن در بیمارستان به دلیل عوارض تنفسی، عفونت های ریوی یا نارسایی تنفسی است.

فشار خون ریوی نیز در مرحله پایانی COPD شایع است که می تواند منجر به نارسایی قلبی سمت راست شود. ممکن است ضربان قلب تسریع شده در حالت استراحت (تاکی کاردی) بیش از ۱۰۰ ضربه در دقیقه را تجربه کنید. یکی دیگر از علائم مرحله نهایی COPD کاهش وزن مداوم است.

زندگی با COPD در مرحله نهایی

اگر محصولات تنباکو مصرف می کنید، ترک یکی از بهترین کارهایی است که می توانید در هر مرحله از COPD انجام دهید.

پزشک شما می تواند داروهایی را برای درمان COPD تجویز کند که ممکن است علائم شما را نیز تسکین دهد. اینها شامل برونکودیلاتورها هستند که به گشاد شدن راه های هوایی شما کمک می کنند.

دو نوع برونکودیلاتور وجود دارد. برونکودیلاتور کوتاه اثر (نجات دهنده) برای شروع ناگهانی تنگی نفس استفاده می شود. برونکودیلاتور طولانی اثر را می توان هر روز برای کمک به کنترل علائم استفاده کرد.

گلوکوکورتیکواستروئیدها ممکن است به کاهش التهاب کمک کنند. این داروها را می توان با استنشاق یا نبولایزر به راه های هوایی و ریه های شما رساند. معمولاً یک گلوکوکورتیکواستروئید در ترکیب با یک برونش گشادکننده طولانی اثر برای درمان COPD تجویز می شود.

دستگاه تنفسی یک دستگاه قابل حمل جیبی است، در حالی که نبولایزر بزرگتر است و عمدتاً برای مصارف خانگی در نظر گرفته شده است. در حالی که حمل استنشاق با خود آسان تر است، گاهی اوقات استفاده صحیح از آن سخت تر است.

اگر در استفاده از دستگاه تنفسی مشکل دارید، افزودن اسپیسر می تواند کمک کننده باشد. اسپیسر یک لوله پلاستیکی کوچک است که به دستگاه تنفسی شما متصل می شود.

اسپری کردن داروی استنشاقی به داخل اسپیسر باعث می‌شود که دارو قبل از تنفس آن را مه کرده و اسپیسر را پر کند. اسپیسر ممکن است کمک کند داروی بیشتری وارد ریه‌ها شود و کمتر در پشت گلو گیر کند.

بیشتر بخوانید
بیماری های شایع تنفسی

نبولایزر دستگاهی است که داروی مایع را به یک غبار پیوسته تبدیل می کند که شما هر بار حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه از طریق یک ماسک یا دهانی متصل شده توسط لوله به دستگاه استنشاق می کنید.

اگر مبتلا به COPD در مرحله پایانی (مرحله ۴) هستید، معمولاً اکسیژن مکمل مورد نیاز است.

استفاده از هر یک از این درمان ها احتمالاً از مرحله ۱ (COPD خفیف) تا مرحله ۴ به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

رژیم غذایی و ورزش

همچنین ممکن است از برنامه های تمرین ورزشی بهره مند شوید. درمانگران این برنامه ها می توانند تکنیک های تنفسی را به شما آموزش دهند که میزان سختی کار برای نفس کشیدن را کاهش می دهد. این مرحله می تواند به بهبود کیفیت زندگی شما کمک کند.

ممکن است شما را تشویق به خوردن وعده های غذایی کوچک و پر پروتئین در هر نشستن کنید، مانند شیک های پروتئینی. یک رژیم غذایی با پروتئین بالا می تواند سلامت شما را بهبود بخشد و از کاهش وزن اضافی جلوگیری کند.

برای آب و هوا آماده شوید

علاوه بر انجام این مراحل، باید از محرک های شناخته شده COPD اجتناب کنید یا آن را به حداقل برسانید. به عنوان مثال، ممکن است در شرایط آب و هوایی شدید، مانند گرما و رطوبت بالا یا دمای سرد و خشک، تنفس دشوارتری داشته باشید.

اگرچه نمی‌توانید آب و هوا را تغییر دهید، اما می‌توانید با محدود کردن زمان سپری کردن در خارج از منزل در طول دمای شدید آماده باشید. اقدامات دیگری که می توانید انجام دهید شامل موارد زیر است:

  • همیشه یک دستگاه استنشاق اضطراری همراه خود داشته باشید اما نه در ماشین خود. بسیاری از دستگاه های استنشاقی زمانی که در دمای اتاق نگهداری می شوند به بهترین شکل عمل می کنند.
  • استفاده از روسری یا ماسک هنگام بیرون رفتن در هوای سرد می تواند به گرم شدن هوایی که تنفس می کنید کمک کند.
  • در روزهایی که کیفیت هوا ضعیف است و میزان مه دود و آلودگی زیاد است از بیرون رفتن خودداری کنید. می توانید کیفیت هوای اطراف خود را بررسی کنید.

مراقبت تسکینی

مراقبت تسکینی یا مراقبت از آسایشگاه می تواند زندگی شما را در زمانی که با COPD در مرحله پایانی زندگی می کنید بهبود بخشد. یک تصور غلط رایج در مورد مراقبت تسکینی این است که این مراقبت برای شخصی است که به زودی از دنیا می رود. همیشه اینطور نیست.

در عوض، مراقبت تسکینی شامل شناسایی درمان‌هایی است که می‌توانند کیفیت زندگی شما را افزایش دهند و به مراقبان کمک کنند تا مراقبت‌های مؤثرتری را برای شما ارائه دهند. هدف اصلی مراقبت های تسکینی و آسایشگاهی کاهش درد و کنترل علائم شما تا حد امکان است.

بیشتر بخوانید
سرفه ناشی از ویروس سنسیشیال تنفسی: آیا آنقدر که به نظر می رسد بد است؟

شما با تیمی از پزشکان و پرستاران در برنامه ریزی اهداف درمانی خود و مراقبت از سلامت جسمی و روحی خود تا حد امکان همکاری خواهید کرد.

از پزشک و شرکت بیمه خود اطلاعاتی در مورد گزینه های مراقبت تسکینی بخواهید.

مراحل (یا درجات) COPD

COPD چهار مرحله دارد و جریان هوای شما با هر مرحله محدودتر می شود.

سازمان های مختلف ممکن است هر مرحله را متفاوت تعریف کنند. با این حال، بیشتر طبقه‌بندی‌های آن‌ها تا حدی بر اساس آزمایش عملکرد ریه به نام تست FEV1 است. این حجم بازدم اجباری هوا از ریه های شما در یک ثانیه است.

نتیجه این آزمایش به صورت درصد بیان می شود و اندازه گیری می کند که در ثانیه اول یک نفس اجباری چقدر هوا می توانید خارج کنید. این با آنچه از ریه های سالم با سن مشابه انتظار می رود مقایسه می شود.

بر اساس موسسه ریه معیارهای هر درجه COPD (مرحله) به شرح زیر است:

مقطع تحصیلی نام FEV1 (%)
۱ COPD خفیف ≥ ۸۰
۲ COPD متوسط ۵۰ تا ۷۹
۳ COPD شدید ۳۰ تا ۴۹
۴ COPD بسیار شدید یا COPD مرحله نهایی

درجات پایین تر ممکن است با علائم مزمن مانند خلط اضافی، تنگی نفس قابل توجه با تلاش و سرفه مزمن همراه باشد یا نباشد. این علائم با افزایش شدت COPD بیشتر شایع می شوند.

علاوه بر این، ابتکار جهانی جدید برای بیماری انسداد مزمن ریه (GOLD) دستورالعمل ها بیشتر افراد مبتلا به COPD را به گروه هایی با برچسب A، B، C یا D طبقه بندی کنید.

این گروه ها با جدیت مشکلاتی مانند تنگی نفس، خستگی و تداخل در زندگی روزمره و همچنین تشدید حاد تعریف می شوند.

تشدید دوره هایی هستند که علائم به طور قابل توجهی بدتر می شوند. علائم تشدید می تواند شامل بدتر شدن سرفه، افزایش تولید مخاط زرد یا سبز، خس خس سینه بیشتر و کاهش سطح اکسیژن در جریان خون باشد.

گروه A و B شامل افرادی است که در سال گذشته هیچ تشدید یا تشدید جزئی که نیازی به بستری شدن نداشته است. تنگی نفس حداقل تا خفیف و سایر علائم شما را در گروه A قرار می دهد، در حالی که تنگی نفس و علائم جدی تر شما را در گروه B قرار می دهد.

گروه‌های C و D نشان می‌دهند که شما یا حداقل یک تشدید که نیاز به بستری شدن در بیمارستان در سال گذشته داشته‌اید یا حداقل دو تشدید که نیاز به بستری شدن داشته یا نداشته‌اید.

بیشتر بخوانید
تست انتشار ریه

مشکلات تنفسی و علائم خفیف‌تر شما را در گروه C قرار می‌دهد، در حالی که مشکلات تنفسی بیشتر به معنای تعیین گروه D است.

افرادی که دارای برچسب مرحله ۴، گروه D هستند، جدی ترین دیدگاه را دارند.

درمان‌ها نمی‌توانند آسیب‌هایی را که قبلاً ایجاد شده است، معکوس کنند، اما می‌توان از آنها برای کاهش سرعت پیشرفت COPD استفاده کرد.

چشم انداز

در مرحله نهایی COPD، احتمالاً برای تنفس به اکسیژن مکمل نیاز خواهید داشت و ممکن است نتوانید فعالیت های روزمره زندگی خود را بدون اینکه خیلی باد کرده و خسته شوید انجام دهید. بدتر شدن ناگهانی COPD در این مرحله می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

در حالی که تعیین مرحله و درجه COPD به پزشک شما کمک می کند تا درمان های مناسب را برای شما انتخاب کند، اینها تنها عواملی نیستند که بر دیدگاه شما تأثیر می گذارند. پزشک شما موارد زیر را نیز در نظر می گیرد:

وزن

اگر چه اضافه وزن در صورت ابتلا به COPD می تواند تنفس را دشوارتر کند، افراد مبتلا به COPD در مرحله نهایی اغلب دچار کمبود وزن هستند. این تا حدی به این دلیل است که حتی عمل غذا خوردن نیز می‌تواند باعث شود که شما بیش از حد گیج شوید.

علاوه بر این، در این مرحله، بدن شما انرژی زیادی را صرف نگه داشتن تنفس می کند. این می تواند منجر به کاهش وزن شدید شود که بر سلامت کلی شما تأثیر می گذارد.

تنگی نفس همراه با فعالیت

این میزانی است که هنگام راه رفتن یا سایر فعالیت های بدنی دچار تنگی نفس می شوید. می تواند به تعیین شدت COPD شما کمک کند.

مسافت طی شش دقیقه

هرچه بتوانید در مدت شش دقیقه بیشتر راه بروید، احتمالاً نتیجه بهتری با COPD خواهید داشت.

سن

با افزایش سن، COPD از نظر شدت پیشرفت می کند و با گذشت سالها چشم انداز ضعیف تر می شود، به خصوص در سالمندان.

نزدیکی به آلودگی هوا

قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا و دود سیگار دست دوم می تواند به ریه ها و مجاری تنفسی شما آسیب بیشتری وارد کند.

استعمال دخانیات نیز می تواند بر روی دیدگاه تأثیر بگذارد. با توجه به الف مطالعه ۲۰۰۹ که در مردان ۶۵ ساله قفقازی بررسی شد، سیگار کشیدن امید به زندگی برای مبتلایان به COPD در مرحله پایانی را تقریباً ۶ سال کاهش داد.

دفعات مراجعه به پزشک

اگر به درمان دارویی توصیه شده خود پایبند باشید، تمام ویزیت های برنامه ریزی شده پزشک را دنبال کنید و پزشک خود را در مورد هرگونه تغییر در علائم یا وضعیت خود به روز نگه دارید، پیش آگهی شما احتمالا بهتر خواهد بود. شما باید نظارت بر علائم ریه و عملکرد خود را در اولویت قرار دهید.

بیشتر بخوانید
علائم آنفولانزا: سردرد، گلودرد، لرز

مقابله با COPD

مقابله با COPD بدون احساس تنهایی و ترس از این بیماری می تواند به اندازه کافی چالش برانگیز باشد. حتی اگر مراقب شما و افراد نزدیک به شما حمایت کننده و تشویق کننده باشند، باز هم ممکن است از گذراندن وقت با افراد مبتلا به COPD بهره مند شوید.

شنیدن از کسی که در شرایط مشابهی قرار دارد ممکن است مفید باشد. آنها ممکن است بتوانند بینش ارزشمندی مانند بازخورد در مورد داروهای مختلفی که استفاده می‌کنید و انتظارات شما را ارائه دهند.

حفظ کیفیت زندگی در این مرحله بسیار مهم است. اقداماتی در سبک زندگی وجود دارد که می توانید انجام دهید، مانند بررسی کیفیت هوا و تمرینات تنفسی. با این حال، هنگامی که COPD شما از نظر شدت پیشرفت کرد، ممکن است از مراقبت های تسکینی یا آسایشگاهی اضافی بهره مند شوید.

پرسش و پاسخ: مرطوب کننده ها

س:

من علاقه مند به تهیه یک مرطوب کننده برای COPD خود هستم. آیا این کمک می کند یا به علائم من آسیب می رساند؟

بیمار ناشناس

آ:

اگر تنفس شما به هوای خشک حساس است و در یک محیط خشک زندگی می کنید، ممکن است مرطوب کردن هوای خانه مفید باشد، زیرا می تواند به پیشگیری یا کاهش علائم COPD شما کمک کند.

با این حال، اگر هوای خانه شما از قبل به اندازه کافی مرطوب شده باشد، رطوبت بیش از حد می تواند تنفس را دشوارتر کند. دور و بر رطوبت ۴۰ درصد برای افراد مبتلا به COPD ایده آل در نظر گرفته می شود.

علاوه بر رطوبت ساز، می توانید رطوبت سنج نیز خریداری کنید تا رطوبت داخل خانه را به طور دقیق اندازه گیری کنید.

نکته دیگر در مورد رطوبت ساز این است که اطمینان حاصل کنید که تمیز کردن و نگهداری آن به درستی انجام می شود تا از تبدیل شدن آن به پناهگاهی برای کپک و سایر آلاینده ها جلوگیری شود که می تواند به تنفس شما آسیب برساند.

در نهایت، اگر در نظر دارید از یک مرطوب کننده استفاده کنید، ابتدا باید این کار را توسط پزشک خود اجرا کنید، که می تواند به شما کمک کند تعیین کنید که آیا این ممکن است گزینه مفیدی برای بهبود تنفس شما با توجه به شرایط شما باشد یا خیر.