لپتین هورمونی است که به مدیریت انرژی کمک می کند. هنگامی که به غذا نیاز دارید یا زمانی که سیر هستید به مغز شما سیگنال می دهد. اما، مقاومت به لپتین می تواند باعث شود مغز این سیگنال را از دست بدهد، که ممکن است به چاقی کمک کند.

لپتین هورمونی است که توسط سلول های چربی بدن شما تولید می شود. به دلیل نقش آن در تنظیم اشتها و مصرف انرژی، اغلب به عنوان “هورمون سیری” یا “هورمون گرسنگی” نامیده می شود.

این هورمون همچنین ممکن است در سایر فرآیندهای بدن نقش داشته باشد، شامل:

نقش اصلی لپتین تنظیم بلند مدت انرژی برای سیستم عصبی مرکزی شما (CNS)است. این شامل تعداد کالری هایی است که می خورید و می سوزانید و همچنین میزان چربی ذخیره شده در بدنتان را شامل می شود.

مقاومت لپتین و لپتین: هر آنچه که باید بدانیدhealthline.comhttps://www.healthline.com › lepti...

گفته می شود، برخی افراد مقاومت به لپتین دارند. این می تواند خطر برخی از بیماری ها مانند چاقی را افزایش دهد.

به خواندن ادامه دهید تا بیشتر بدانید که چگونه لپتین بر بدن و رژیم غذایی شما تأثیر می گذارد و همچنین چه چیزی باعث مقاومت به لپتین می شود.

لپتین چگونه بر مغز شما تأثیر می گذارد؟

لپتین توسط سلول های چربی بدن شما تولید می شود. این هورمون توسط جریان خون به مغز شما منتقل می شود، به ویژه ناحیه ای به نام هیپوتالاموس. این بخشی از مغز شما است که زمان و مقدار غذا خوردن را کنترل می کند.

سلول های چربی از لپتین استفاده می کنند به مغزت بگو چقدر چربی بدن حمل می کنند.

هنگامی که غذا می خورید، چربی بدن شما بالا می رود و سطح لپتین شما به نسبت بالا می رود. از سوی دیگر، زمانی که سطح لپتین به دلیل روزه داری کاهش می یابد، مغز به بدن سیگنال می دهد که ذخایر چربی کم است و باید غذا بخورید.

بیشتر بخوانید
وزیکول ها: آنها چیست؟ انواع، ساختار و عملکرد

این نوع سیستم به نام  حلقه بازخورد منفی. این شبیه به مکانیسم های کنترل برای سایر عملکردهای فیزیولوژیکی است، مانند:

 • نفس کشیدن
 • دمای بدن
 • فشار خون

برای اینکه لپتین این سیگنال را ایجاد کند که بدن شما انرژی کافی دارد، باید آن را تحریک کند باید عبور کند سد خونی مغزی شما اگر مشکلی در اینجا وجود دارد، ممکن است مقاومت به لپتین داشته باشید.

مقاومت به لپتین چیست؟

مقاومت به لپتین وضعیتی است که بر سیگنال دهی بین سلول های چربی و مغز شما تأثیر می گذارد. با چندین بیماری مرتبط است، مانند:

 • خطر بالاتر عفونت
 • بیماری های خود ایمنی
 • سوء تغذیه
 • التهاب

مهمتر از همه، مقاومت به لپتین به عنوان یک عامل اصلی شناخته شده است مشارکت کننده بیولوژیکی به چاقی

افراد چاق سلول های چربی زیادی دارند. از آنجایی که سلول های چربی متناسب با اندازه خود لپتین تولید می کنند، افراد چاق نیز سطوح بسیار بالای لپتین دارند.

به طور معمول، این سطوح بالای لپتین به مغز شما سیگنال می دهد که انرژی کافی ذخیره شده و زمان آن رسیده است که غذا نخورید. با این حال، در مقاومت به لپتین، مغز است حساسیت کمتری به یا فرآیند سیگنال دهی را تشخیص نمی دهد.

نویسندگان بررسی ۲۰۱۹ نشان می دهد که ممکن است چهار عامل مسئول این امر باشد:

 • مغز گیرنده های لپتین کمتری دارد
 • گیرنده های لپتین به درستی کار نمی کنند
 • لپتین کمتری از سد خونی مغزی عبور می کند
 • جهش های ژن لپتین

بنابراین، با وجود سطوح بالای لپتین در بدن، مغز ممکن است آن را نبیند.

وقتی مغز شما سیگنال لپتین را دریافت نمی کند، فکر می کند که بدن شما در حال گرسنگی است، حتی اگر بیش از مقدار کافی انرژی ذخیره شده باشد. این می تواند باعث شود مغز شما رفتار شما را برای بازیابی چربی بدن تغییر دهد، مانند خوردن بیشتر یا کاهش سطح انرژی برای سوزاندن کالری کمتر در زمان استراحت.

بیشتر بخوانید
پاک کننده های خون چیست و آیا تاثیر دارند؟

به این ترتیب، خوردن بیشتر و ورزش کمتر همیشه دلیل اصلی افزایش وزن نیست. ممکن است نتیجه احتمالی مقاومت به لپتین، یک نقص هورمونی باشد.

چه چیزی باعث مقاومت به لپتین می شود؟

چندین مکانیسم بالقوه پشت مقاومت به لپتین شناسایی شده است.

اینها ممکن است عبارتند از:

 • التهاب: سیگنال های التهابی در هیپوتالاموس شما احتمالاً یکی از دلایل مهم مقاومت به لپتین در حیوانات و انسان ها است.
 • اسیدهای چرب آزاد: وجود اسیدهای چرب آزاد در جریان خون شما ممکن است متابولیت های چربی را در مغز افزایش دهد و در سیگنال دهی لپتین اختلال ایجاد کند.
 • داشتن لپتین بالا: بالا بودن سطح لپتین در وهله اول ممکن است بر توانایی لپتین برای عبور از سد خونی مغزی شما تأثیر بگذارد.

بیشتر این عوامل با چاقی تشدید می شوند. این بدان معنی است که شما می توانید در یک چرخه معیوب افزایش وزن گرفتار شوید و در طول زمان به طور فزاینده ای نسبت به لپتین مقاوم شوید.

تاثیر مقاومت به لپتین در رژیم غذایی چیست؟

مقاومت به لپتین ممکن است یکی از دلایلی باشد که بسیاری از رژیم ها در کاهش وزن طولانی مدت شکست می خورند.

اگر به لپتین مقاوم هستید، کاهش وزن همچنان توده چربی را کاهش می دهد که منجر به کاهش قابل توجه سطح لپتین می شود. با این حال، ممکن است مغز شما لزوماً مقاومت لپتین خود را معکوس نکند.

هنگامی که لپتین کاهش می یابد، ممکن است این موارد را تجربه کنید:

 • گرسنگی
 • افزایش اشتها
 • کاهش انگیزه برای ورزش
 • کاهش تعداد کالری سوزانده شده در حالت استراحت
بیشتر بخوانید
6 نشانه غیرمعمول از کم آبی

سپس مغز شما فکر می‌کند که از گرسنگی می‌میرید و مکانیسم‌های قدرتمند مختلفی را برای بازیابی چربی از دست رفته بدن آغاز می‌کند. این می تواند دلیلی برای رژیم غذایی یویو باشد، یعنی زمانی که وزن کم می کنید تا مدت کوتاهی پس از آن دوباره وزن خود را به دست آورید.

آیا مقاومت لپتین قابل تغییر است؟

کاملاً مشخص نیست که چگونه می توان مقاومت لپتین را معکوس کرد. با این حال، تحقیقات راه حل های بالقوه ای را پیشنهاد کرده است:

 • اجتناب از غذاهای فرآوری شده: مطالعه ۲۰۲۱ دریافتند که خوردن غذاهای بسیار فرآوری شده ممکن است باعث التهاب و افزایش سطح لپتین شود.
 • فیبر محلول بخورید: بررسی ۲۰۲۱ دریافت که خوردن فیبر محلول ممکن است در طولانی مدت به کاهش سطح لپتین در افراد چاق کمک کند.
 • ورزش: بررسی ۲۰۲۳ نشان می دهد که ورزش با شدت بالا ممکن است به معکوس کردن مقاومت لپتین کمک کند. نویسندگان همچنین خاطرنشان می کنند که ورزش ممکن است به تثبیت سطح لپتین و گرسنگی شما کمک کند.
 • خواب: بررسی ۲۰۲۱ نشان می دهد که خواب کوتاه ممکن است لپتین را در بدن شما افزایش دهد. نویسندگان خاطرنشان می کنند که این ممکن است منجر به سایر شرایط سلامتی مانند دیابت نیز شود.
 • تری گلیسیرید خود را کاهش دهید: مطالعه ۲۰۱۷ دریافتند که داشتن تری گلیسیرید بالا می تواند از انتقال لپتین از خون به مغز جلوگیری کند. بهترین راه برای کاهش تری گلیسیرید، کاهش مصرف کربوهیدرات است.
 • پروتئین بخورید:  بررسی ۲۰۲۱ نشان می دهد که در برخی از مطالعات حیوانی، رژیم های غذایی کم پروتئین باعث افزایش سطح لپتین می شود. با این حال، نویسندگان خاطرنشان می‌کنند که مطالعات انسانی بیشتری برای اندازه‌گیری تأثیر پروتئین بر مقاومت به لپتین مورد نیاز است.

هیچ راه ساده ای برای از بین بردن مقاومت لپتین وجود ندارد، اما برخی تغییرات طولانی مدت در سبک زندگی و رژیم غذایی ممکن است به شما کمک کند.

بیشتر بخوانید
سوزش پاها: علائم، علل و درمان

سوالات متداول

آیا می توانید برای کاهش وزن لپتین مصرف کنید؟

مصرف مکمل های لپتین ممکن است به افزایش سطح شما کمک کند. به طور معمول، سطوح بالای لپتین به مغز شما سیگنال می دهد که بدن شما انرژی کافی دارد. این ممکن است به نظر برسد که مکمل های لپتین به کاهش اشتهای شما کمک می کند و باعث می شود کمتر غذا بخورید و به کاهش وزن کمک کنید. با این حال، همیشه اینطور نیست، به خصوص اگر مقاومت به لپتین داشته باشید.

اگر می خواهید وزن کم کنید، بهتر است قبل از مصرف مکمل ها با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید. آنها برنامه ای را ایجاد می کنند که برای شما مناسب است.

چه چیزی باعث ترشح لپتین می شود؟

وقتی غذا می خورید، ذخایر چربی شما افزایش می یابد. این باعث تولید و ترشح از لپتین  می شود .

خلاصه

لپتین هورمونی است که به مدیریت میزان انرژی و چربی در بدن شما کمک می کند.

مقاومت به لپتین ممکن است یکی از دلایل اصلی افزایش وزن افراد باشد و از دست دادن آن برایشان سخت باشد. این ممکن است منجر به برخی از بیماری ها، مانند چاقی شود.

اگر نگران هستید که ممکن است به لپتین مقاوم باشید، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید. آنها می توانند تشخیص دهند و به ایجاد یک برنامه درمانی مناسب برای شما کمک کنند.

Source link