علل مختلفی برای اختلال نعوظ وجود دارد، به همان اندازه که درمان های پزشکی وجود دارد. برای کسانی که به درمان های جایگزین علاقه مند هستند، ملاتونین یک گزینه است. برای آشنایی با ملاتونین و اثرات آن بر اختلال نعوظ، ادامه مطلب را بخوانید.

اختلال نعوظ چیست؟

اختلال نعوظ با ناتوانی در ایجاد و حفظ نعوظی که برای مقاربت جنسی به اندازه کافی سخت است، تعریف می شود. داشتن مشکل در نعوظ هر چند وقت یکبار لزوماً به این معنی نیست که شما اختلال نعوظ دارید.

بیشتر بخوانید
یوهمبین Yohimbe: مزایا، موارد استفاده و عوارض جانبی

زمانی است که مشکل به یک مسئله عادی تبدیل می شود که باید با پزشک خود صحبت کنید. اختلال نعوظ همچنین می تواند نشانه ای از سایر مشکلات سلامتی باشد که ممکن است نیاز به درمان پزشکی داشته باشند.

ملاتونین: درمانی برای اختلال نعوظ؟

اگرچه اختلال نعوظ می تواند دلایل روانی داشته باشد، اما در بسیاری از موارد علت فیزیکی است. ممکن است آسیب، بیماری یا عارضه جانبی برخی داروها باشد. برای داشتن نعوظ، بافت اسفنجی آلت تناسلی باید با خون پر شود که از طریق شریان ها منتقل می شود.

اگر شریان‌ها، اعصاب یا بافت‌ها آسیب ببینند، انجام این فرآیند دشوار است. شرایطی مانند دیابت، فشار خون بالا و بیماری قلبی همگی می توانند از عوامل احتمالی اختلال نعوظ  باشند. به همین دلیل است که باید با پزشک خود در مورد آن صحبت کنید.

برخی از داروهایی که می توانند به اختلال نعوظ کمک کنند، داروهای ضد افسردگی، آنتی هیستامین ها، آرام بخش ها و داروهای فشار خون هستند.

ملاتونین چیست؟

ملاتونین هورمونی است که به طور طبیعی در مغز شما ساخته می شود. این مسئول این است که به بدن شما بگوید چه زمانی زمان خواب است. وقتی بیرون هوا تاریک است، مغز شما ملاتونین بیشتری تولید می‌کند و زمانی که روشن است کمتر تولید می‌کند. این هورمون به شکل قرص نیز موجود است و برای طیف وسیعی از مشکلات سلامتی مصرف می‌شود که محبوب‌ترین آنها مشکلات خواب یا اختلالات خواب است.

بیشتر بخوانید
لکه های سفید روی بیضه ها به چه معناست؟

چگونه بر اختلال نعوظ تأثیر می گذارد؟

تنها یک مطالعه در ادبیات وجود دارد که به ملاتونین و اختلال نعوظ پرداخته است، و این مطالعه همچنین شامل دارویی است که برای درمان اختلال نعوظ استفاده می شود.

این مطالعه انجام شده بر روی موش‌ها، نشان داد که دوزهای زیادی از ملاتونین که پس از آسیب نخاعی داده می‌شود، می‌تواند به آنها کمک کند تا توانایی خود را برای انجام عملکرد جنسی بازیابند.

محققان بر این باورند که ممکن است با قابلیت‌های آنتی‌اکسیدانی ملاتونین ارتباط داشته باشد، به این معنی که این هورمون می‌تواند از آسیب بافتی جلوگیری کرده یا آن را بازسازی کند. با این حال، این مطالعه باید در انسان تکرار شود، و برای توصیه ملاتونین، باید مستقل از سایر داروها مطالعه شود.

بیشتر بخوانید
درباره ژل نیتروگلیسیرین برای اختلال نعوظ

هنگامی که ملاتونین به عنوان مکمل مصرف می شود، مانند سایر مکمل ها، عوارض جانبی بالقوه ای دارد. قبل از استفاده باید با پزشک خود در مورد اختلال نعوظ خود صحبت کنید.

این مکمل معمولاً در دوزهای ۱ تا ۲۰ میلی گرم ایمن در نظر گرفته می شود، اما می تواند با سایر داروها، به ویژه داروهای فشار خون واکنش نشان دهد. همچنین می تواند بر قند خون شما تأثیر بگذارد، بنابراین افراد مبتلا به دیابت نباید بدون مشورت با پزشک آن را مصرف کنند.

سایر درمان های اختلال نعوظ چیست؟

اختلال نعوظ اغلب با درمان مسائل زمینه ای درمان می شود. با این حال، داروهایی وجود دارد که می توانید مصرف کنید که به طور خاص برای اختلال نعوظ طراحی شده اند، و همچنین دستگاه های خلاء که آلت تناسلی را پمپ می کنند، و در موارد نادر جراحی.

برای مردانی که اختلال نعوظ آنها به دلیل بیماری هایی مانند دیابت، بیماری قلبی و فشار خون بالا ایجاد می شود، تغییرات سبک زندگی که به این شرایط کمک می کند نیز می تواند به اختلال نعوظ کمک کند. خوردن یک رژیم غذایی سالم، ورزش زیاد، ترک سیگار و محدود کردن مصرف الکل برای ارتقای سلامتی و کمک به مشکلات جریان خون مهم هستند. اینها همه تغییراتی هستند که احتمالاً پزشک شما توصیه می کند.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث لایه برداری پوست آلت تناسلی می شود؟

اگر مشکل دارو است، می‌توانید با پزشک خود در مورد کاهش دوز یا جایگزینی به داروی دیگری که احتمال کمتری برای داشتن اختلال نعوظ ​​به عنوان یک عارضه جانبی دارد، صحبت کنید.

صحبت با یک درمانگر می تواند به شما در مسائلی مانند اضطراب، افسردگی و اعتماد به نفس پایین که ممکن است باعث اختلال نعوظ شما شود کمک کند.

هر روشی که انتخاب می کنید، به یاد داشته باشید که تنها نیستید و راه هایی برای غلبه بر اختلال نعوظ وجود دارد.