این لکه ها قهوه ای تیره هستند و ممکن است کمی یا به میزان قابل توجهی تیره تر از پوست اطراف آلت تناسلی باشند.

ملانوز آلت تناسلی هیچ علامت دیگری ایجاد نمی کند. این بیماری عفونی یا مسری نیست و راهی برای انتقال آن به افراد دیگر وجود ندارد. با این حال، هنوز علت دقیق آن مشخص نیست.

ملانوز آلت تناسلی به طور کلی بی ضرر است و نیازی به درمان ندارد. با این حال، برخی از افراد ممکن است برای از بین بردن لکه ها از روش های زیبایی استفاده کنند.

ملانوز آلت تناسلی: آنچه باید بدانیم

در این مقاله، درباره ملانوز آلت تناسلی، از جمله علل، شرایط مرتبط و گزینه های درمانی بیشتر بدانید.

ملانوز آلت تناسلی چیست؟

پزشکان نمی دانند چه چیزی باعث ملانوز آلت تناسلی می شود.

ملانوز آلت تناسلی به لکه هایی از پوست قهوه ای یا قهوه ای تیره روی آلت تناسلی اطلاق می شود. این لکه ها به طور معمول هستند بزرگ و مسطح که هر کدام به تنهایی ظاهر می شوند.

ملانین یکی از رنگدانه های اصلی پوست است و افرادی که ملانین بیشتری دارند رنگ پوست تیره تری دارند. ملانوز به تجمع ملانین اشاره دارد.

ملانوز آلت تناسلی همچنین ممکن است ترکیبات رنگدانه دیگری را در پوست ایجاد کند، مانند:

  • هموسیدرین
  • لیپوفوسسین
  • سولفات آهن
بیشتر بخوانید
8 چیزی که درباره آلت تناسلی خود نمی دانستید

با تجمع این ترکیبات رنگدانه، می توانند تغییر قابل توجهی در رنگ پوست ایجاد کنند. این هایپرپیگمانتاسیون به جای اینکه کل آلت تناسلی را تحت تاثیر قرار دهد، به صورت تکه هایی روی آلت تناسلی ظاهر می شود.

علل

پزشکان مطمئن نیستند که چرا برخی افراد به ملانوز آلت تناسلی مبتلا می شوند. این به سادگی تجمع سلول های رنگدانه در پوست است که می تواند در مکان های دیگر نیز رخ دهد.

با این حال، عوامل خطر احتمالی که ممکن است شانس ابتلای فرد به ملانوز آلت تناسلی را افزایش دهند عبارتند از:

  • سن: در حالی که ملانوز آلت تناسلی می تواند افراد را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد، بیشتر بین سنین ظاهر می شود ۱۵ و ۷۲ سال.
  • ژنتیک: ممکن است یک جزء ژنتیکی در ملانوز آلت تناسلی وجود داشته باشد.
  • صدمات: آسیب قبلی به آلت تناسلی ممکن است نقش داشته باشد، زیرا تشکیل بافت اسکار می تواند منجر به هایپرپیگمانتاسیون شود.
  • درمان های خاص پوست: درمان با برخی داروها، مانند آنترالین یا PUVA درمانی، ممکن است خطر ملانوز آلت تناسلی را افزایش دهد.

ملانوز آلت تناسلی و لیکن اسکلروزوس

ملانوز آلت تناسلی همچنین ممکن است ارتباطی با بیماری پوستی غیرمعمول دیگری به نام لیکن اسکلروزوس داشته باشد.

بیشتر بخوانید
مقایسه ویاگرا و ورزش برای اختلال نعوظ: مطالعه

لیکن اسکلروزوس باعث ایجاد لکه های نازک و رنگ پریده پوست، معمولاً در اندام تناسلی یا دست می شود. آ مطالعه موردی ۲۰۱۷ یک مرد مسن تر ارتباطی بین ملانوز آلت تناسلی و لیکن اسکلروزوس در آلت تناسلی خود پیدا کرد.

اما این بدان معنا نیست که یکی از این شرایط باعث دیگری می شود. این به سادگی نشان می دهد که ممکن است ارتباطی بین آنها وجود داشته باشد.

ملانوز آلت تناسلی و سرطان

برخی از افراد ممکن است نگران باشند که تغییر رنگ هایی مانند این ها منجر به ملانوم، نوعی سرطان پوست شود. ملانوم آلت تناسلی است بسیار کم یاب.

ملانوم آلت تناسلی ممکن است باعث ایجاد لکه‌های تیره‌تر روی پوست شود که شبیه به ملانوز آلت تناسلی است، اما معمولاً فقط روی سر آلت تناسلی. اینها ممکن است رشد کنند، تغییر رنگ دهند و خونریزی کنند.

هنگامی که یک پزشک ملانوز آلت تناسلی را تشخیص می دهد، مطمئناً احتمال سرطانی بودن ضایعات را رد می کند. بنابراین، هنگامی که آنها تشخیص خود را تأیید کردند، به این معنی است که ضایعات فرد را در معرض خطر سرطان قرار نمی دهد.

یک فرد ممکن است در فواصل زمانی معینی به متخصص پوست مراجعه کند تا وضعیت را تحت نظر داشته باشد و مطمئن شود که هیچ نشانه ای از ملانوما وجود ندارد. با این حال، شواهد مستقیمی مبنی بر اینکه ملانوز آلت تناسلی منجر به سرطان شود وجود ندارد.

بیشتر بخوانید
هر آنچه که باید قبل از پیرسینگ آلت تناسلی بدانید

درمان و حذف

از آنجایی که ملانوز آلت تناسلی یک تجمع ساده از سلول های رنگدانه در پوست است، نیازی به درمان ندارد.

با این حال، اگر فردی احساس کند که رنگدانه روی پوست آلت تناسلی را ناخوشایند می کند یا شریک جنسی او را ناراحت می کند، گزینه های درمانی زیبایی در دسترس است. در بسیاری از موارد، امکان برداشتن لکه های رنگدانه پوست وجود دارد.

لیزر درمانی ممکن است به حذف ضایعات پوستی رنگدانه یا کاهش ظاهر آنها کمک کند. به عنوان یک روش زیبایی، لیزر درمانی همچنین می تواند لکه های خورشیدی، اسکارها یا حتی رنگدانه ها را از خالکوبی ها پاک کند.

این فرآیند ممکن است زمان ببرد و فرد اغلب به چندین جلسه برای حذف رنگدانه نیاز دارد. در برخی موارد، رنگدانه به طور کامل از بین نمی رود، اما به طور قابل توجهی ضعیف تر می شود.

برخی از افراد ممکن است بخواهند برای از بین بردن لکه ها جراحی کنند. جراحی ملانوز آلت تناسلی شامل برداشتن پوست با رنگدانه و پیوند پوست جدید به آن ناحیه است.

بیشتر بخوانید
6 راه طبیعی برای افزایش سایز آلت تناسلی

بهبودی بعد از جراحی زمان بر است. این جراحی همچنین ممکن است اسکارهای کوچکی بر جای بگذارد که اگر فرد نگران ظاهر آلت تناسلی خود باشد، می تواند ناخوشایند باشد.

روش‌های برداشتن فقط عمق پوست هستند و نباید بر سلامت جنسی فرد یا توانایی او برای ادرار کردن تأثیر بگذارند.

خلاصه

ملانوز آلت تناسلی یک بیماری بی ضرر است. این به دلیل تجمع رنگدانه در پوست رخ می دهد که باعث ایجاد ضایعات تیره کوچک روی آلت تناسلی می شود.

از آنجایی که این تنها علامت است، این بیماری نیازی به درمان ندارد. با این حال، برخی از افراد همچنان برای کاهش ظاهر ضایعات، برداشتن ضایعات یا روشن کردن آنها را انتخاب می کنند.

هرکسی که برای از بین بردن ضایعات تحت درمان قرار می گیرد، نباید متوجه هیچ تغییری در عملکرد آلت تناسلی یا سلامت جنسی خود شود.

تغییر رنگ در آلت تناسلی می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد، بنابراین هرکسی که متوجه ضایعات یا تغییرات دیگری می شود باید برای تشخیص با پزشک یا متخصص پوست صحبت کند.