موارد مصرف و عوارض گاباپنتین

نوع دارو داروی ضد صرع
استفاده برای صرع؛ درد عصبی
همچنین به نام Neurontin®
موجود به عنوان قرص، کپسول و داروی مایع خوراکی
گاباپنتین متعلق به گروهی از داروهای شناخته شده به عنوان داروهای ضد صرع است، اگرچه برای درمان چندین بیماری مختلف تجویز می شود. ممکن است آن را برای درمان تشنج های جزئی که نوعی صرع هستند، تجویز کرده باشند. تشنج یک دوره کوتاه از علائم است که در اثر انفجار فعالیت الکتریکی غیر طبیعی در مغز ایجاد می شود. با تشنج جزئی، انفجار فعالیت الکتریکی در یک قسمت از مغز باقی می ماند. بنابراین، شما تمایل به علائم موضعی یا “کانونی” دارید. گاباپنتین برای کنترل علائم تشنج استفاده می شود و با کاهش فعالیت الکتریکی غیر طبیعی در مغز عمل می کند. دقیقاً چگونه این کار را انجام می دهد کاملاً درک نشده است. گاباپنتین همچنین برای درمان انواع خاصی از دردهای طولانی مدت ناشی از آسیب به اعصاب تجویز می شود. این نوع درد که درد نوروپاتیک نامیده می شود، می تواند ناشی از تعدادی بیماری مختلف باشد. اینها شامل دیابت (که در آن نوروپاتی دیابتی نامیده می شود) و زونا (جایی که به آن نورالژی پس از هرپس می گویند) می باشد. اگرچه گاباپنتین فقط برای استفاده در صرع و دردهای عصبی مجاز است، اما برای کمک به جلوگیری از حملات میگرن نیز تجویز می شود. اگر به این دلیل به شما این دارو داده شده است، اگر در مورد درمان خود سؤالی دارید، باید با پزشک خود صحبت کنید. برخی از داروها برای افراد با شرایط خاص مناسب نیستند و گاهی اوقات تنها در صورت مراقبت بیشتر ممکن است از دارو استفاده شود. به این دلایل، قبل از شروع مصرف گاباپنتین، مهم است که پزشکتان بداند:
 • اگر باردار هستید، برای بچه دار شدن یا شیردهی تلاش می کنید.
 • اگر مشکلی در عملکرد کلیه های خود دارید.
 • اگر سطح قند خون بالا دارید (دیابت شیرین).
 • اگر مشکل تنفسی مانند آسم یا COPD دارید.
 • اگر تا به حال مشکل سلامت روانی به نام روان پریشی داشته اید.
 • اگر داروی دیگری مصرف می کنید. این شامل هر دارویی است که مصرف می‌کنید و می‌توانید بدون نسخه بخرید، و همچنین داروهای گیاهی و مکمل را نیز شامل می‌شود. این امر به ویژه در صورتی که از داروهای ضد درد مخدر مانند مورفین استفاده می کنید، اهمیت دارد.
 • اگر تا به حال به یک دارو واکنش آلرژیک داشته اید.
بیشتر بخوانید
سفادروکسیل چیست
 • قبل از شروع این درمان، بروشور اطلاعات چاپ شده سازنده را از داخل بسته مطالعه کنید. اطلاعات بیشتری در مورد گاباپنتین به شما می دهد و لیست کاملی از عوارض جانبی که ممکن است از مصرف آن تجربه کنید را در اختیار شما قرار می دهد.
 • گاباپنتین را دقیقا طبق دستور پزشک مصرف کنید. قرص ها و کپسول های گاباپنتین دارای چندین قوت مختلف هستند و ممکن است بیش از یک قوت برای شما تجویز شود.
 • به شما توصیه می شود در اولین شروع مصرف گاباپنتین دوز کم مصرف کنید و سپس دوز را طی چند روز افزایش دهید. این برای این است که بدن شما به آن عادت کند. اکثر افراد پس از مصرف منظم دوز نگهدارنده، سه دوز در روز مصرف می کنند. پزشک همه این موارد را برای شما توضیح می دهد و دستورالعمل های دوز روی برچسب بسته چاپ می شود. اگر هنوز در مورد نحوه مصرف دوزهای خود مطمئن نیستید، از داروساز خود بخواهید که شما را راهنمایی کند.
 • می توانید گاباپنتین را قبل یا بعد از غذا مصرف کنید. قرص ها/کپسول ها را با یک نوشیدنی آب ببلعید. اگر داروی مایع خوراکی به شما ارائه شده است، دستورالعمل های زیر را برای استفاده از سرنگ دوز خوراکی مشاهده کنید.
 • هنگامی که مقدار منظمی از گاباپنتین مصرف می کنید، سعی کنید دوزهای خود را در زمان های مشخصی در روز مصرف کنید. این به شما کمک می کند تا از دست دادن دوزها جلوگیری کنید.
 • اگر مصرف یک نوبت را فراموش کردید، به محض یادآوری یک نوبت را مصرف کنید. سعی کنید هر روز تعداد صحیح دوز مصرف کنید، اما دو دوز را همزمان مصرف نکنید.
 • اگر نیاز به مصرف داروی ضد اسید یا سوء هاضمه دارید، آن را در دو ساعت قبل یا دو ساعت بعد از مصرف گاباپنتین مصرف نکنید. این به این دلیل است که آنتی اسیدها میزان جذب گاباپنتین را کاهش می دهند.
بیشتر بخوانید
نورتی استرون برای ٰقاعدگی‌های دردناک، سنگین یا نامنظم

دستورالعمل استفاده از سرنگ دوز با محلول خوراکی گاباپنتین روزمونت

 1. درب بطری را بردارید و آداپتور سرنگ را به بالای بطری باز فشار دهید.
 2. سرنگ را داخل آداپتور قرار دهید.
 3. بطری را (با سرنگ متصل به آن) وارونه کنید.
 4. به آرامی پیستون سرنگ را بیرون بکشید تا محلول سرنگ را تا جایی که با دوز شما مطابقت دارد پر کند.
 5. بطری را دوباره به سمت بالا بچرخانید و سرنگ را از بطری خارج کنید.
 6. نوک سرنگ را در دهان خود قرار دهید و به آرامی پیستون را فشار دهید تا مایع در دهان شما آزاد شود.
 7. درب بطری را تعویض کنید. پس از هر بار استفاده سرنگ را با آب بشویید.
 • سعی کنید قرارهای منظم خود را با پزشک خود نگه دارید. این به این دلیل است که پزشک شما بتواند پیشرفت شما را بررسی کند.
 • هنگامی که برای اولین بار یک درمان جدید برای صرع را شروع می کنید، ممکن است در تعداد یا نوع تشنج هایی که تجربه می کنید تغییری ایجاد شود. پزشک در این مورد به شما توصیه خواهد کرد. اگر شما یک زن هستید و می خواهید خانواده داشته باشید، حتما این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید قبل از شما باردار می شوید این به این دلیل است که می توانید در مورد درمان خود از یک متخصص مشاوره دریافت کنید.
 • افراد مبتلا به صرع باید رانندگی را متوقف کنند. پزشک به شما توصیه می کند که چه زمانی ممکن است دوباره رانندگی کنید. این معمولا پس از یک سال بدون تشنج خواهد بود.
 • تعداد کمی از افراد در حین درمان با داروهای ضد صرع دچار تغییرات خلقی یا افکار خودکشی شده اند. اگر این اتفاق برای شما افتاد، باید به پزشک خود در مورد آن اطلاع دهید فورا.
 • در صورت خرید هر دارویی، همیشه با یک داروساز مشورت کنید که برای مصرف با سایر داروهای شما مناسب است.
 • شما باید گاباپنتین را به طور منظم هر روز مصرف کنید. توقف ناگهانی درمان می تواند مشکلاتی ایجاد کند. اگر توقف درمان ضروری باشد، پزشک از شما می خواهد که دوز مصرفی خود را طی چند روز کاهش دهید.
بیشتر بخوانید
عوارض قرص لاغری آنجل بادی
بیشتر داروها علاوه بر اثرات مفیدشان، می توانند عوارض جانبی ناخواسته ای ایجاد کنند، اگرچه همه آنها را تجربه نمی کنند. جدول زیر حاوی برخی از رایج ترین موارد مرتبط با گاباپنتین است. فهرست کاملی را در بروشور اطلاعات سازنده که همراه با داروی شما ارائه می شود، خواهید دید. اثرات ناخواسته اغلب با سازگاری بدن شما با داروی جدید بهبود می یابند، اما اگر هر یک از موارد زیر ادامه یافت یا دردسرساز شد، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.
عوارض جانبی رایج گاباپنتین اگر این را تجربه کنم چه کاری می توانم انجام دهم؟
احساس خواب آلودگی، خستگی، بی ثباتی یا سرگیجه؛ تاری دید و سایر مشکلات بینایی رانندگی نکنید و از ابزار و ماشین آلات استفاده نکنید
سردرد مقدار زیادی آب بنوشید و از داروساز خود بخواهید که مسکن مناسب را به شما توصیه کند. اگر سردرد ادامه داشت، به پزشک خود اطلاع دهید
احساس بیماری (تهوع) یا بیماری (استفراغ)، سوء هاضمه، معده درد به غذاهای ساده بچسبید – از غذاهای غنی یا تند خودداری کنید
اسهال برای جایگزینی مایعات از دست رفته، مقدار زیادی آب بنوشید
یبوست سعی کنید یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید و هر روز چندین لیوان آب بنوشید
دهان خشک سعی کنید آدامس های بدون قند بجوید یا شیرینی های بدون قند بمکید
عفونت، علائم شبه آنفولانزا، افزایش اشتها، گرگرفتگی، افزایش فشار خون، تغییر وزن، تغییر در احساسات یا خلق و خو، تناسب اندام، مشکلات حرکتی، احساس لرزش، مشکلات خواب، مشکلات تنفسی، سرفه، تغییرات لثه، کبودی، دردهای عضلانی یا مفاصل، ناتوانی جنسی، و تورم پاها یا مچ پاها اگر هر یک از اینها دردسرساز شد، برای مشاوره با پزشک خود صحبت کنید
مهم: گاباپنتین با تعدادی از عوارض ناخواسته مرتبط است که بر خون، پانکراس و کبد تأثیر می گذارد. اگرچه این عوارض کمتر از عوارض ذکر شده در بالا رخ می دهند، باید به پزشک خود اطلاع دهید فورا اگر متوجه هر یک از موارد زیر شدید زیرا ممکن است جدی باشند:
 • بیماری (تهوع و استفراغ) همراه با درد مداوم معده (اینها می توانند علائم پانکراس ملتهب باشند).
 • بثورات پوستی، یا هر تورم دهان یا صورت (اینها می توانند علائم یک واکنش آلرژیک باشند).
 • هر گونه زردی پوست یا سفیدی چشم (اینها می تواند علائم زردی باشد).
 • هر گونه کبودی یا خونریزی غیرمعمول (اینها می تواند علائم اختلال خونی باشد).
بیشتر بخوانید
واکسن واریسلا: چه کسانی به آن نیاز دارند و چه زمانی باید آن را دریافت کنید؟
اگر علائم دیگری را تجربه کردید که فکر می کنید ممکن است ناشی از دارو باشد، برای مشاوره بیشتر با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.
 • تمام داروها را دور از دسترس و دید کودکان نگهداری کنید.
 • در جای خشک و خنک، دور از حرارت و نور مستقیم نگهداری شود.
 • پس از باز شدن یک بطری محلول خوراکی گاباپنتین روزمونت، به مدت یک ماه نگهداری می شود. بعد از این مدت از آن استفاده نکنید و مطمئن شوید که منبع تازه دارید.
اگر در حال انجام عمل جراحی یا درمان دندان هستید، به فردی که درمان را انجام می دهد بگویید چه داروهایی مصرف می کنید. هرگز بیش از دوز تجویز شده مصرف نکنید. اگر مشکوک هستید که ممکن است شما یا شخص دیگری بیش از حد از این دارو مصرف کرده باشید، به بخش حوادث و اورژانس بیمارستان محلی خود مراجعه کنید. ظرف را حتی اگر خالی باشد با خود ببرید تا پزشک بداند چه چیزی گرفته شده است. این دارو برای شماست. هرگز آن را به افراد دیگر ندهید، حتی اگر به نظر می رسد که شرایط آنها مانند شما باشد. داروهای تاریخ گذشته یا ناخواسته را نگه ندارید. آنها را به داروخانه محلی خود ببرید تا آنها را برای شما دفع کند. اگر در مورد این دارو سوالی دارید از داروساز خود بپرسید.

سایر مقالات در این زمینه

عوارض قرص فت فیس برای بارداری
عوارض قرص بلک اسلیم
عوارض قرص رزبری کتون تمشک
عوارض قرص جی سی
عوارض قرص گلوریا
عوارض قرص فلوردو
عوارض قرص فت فست یا fat fast
عوارض قرص super fat face چیست
عوارض قرص لاغری پلاتین
عوارض قرص لاغری اسلیم پلاس
لیست قرص های چاقی مورد تایید وزارت بهداشت
عوارض قرص الفا اسلیم
Source link

۱/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه