موهای زائد روی پاها: رفع و پیشگیری

موهای رشد کرده دوباره به داخل پوست رشد کرده اند. موهای زائد بیشتر در نواحی که اصطکاک زیادی دارند، مانند ران ها ایجاد می شود.

موهای زائد در افرادی که موهای درشت یا مجعد دارند بیشتر دیده می شود. همچنین ممکن است زمانی که موها بسیار کوتاه هستند، مانند پس از اپیلاسیون، تراشیدن یا موچین کردن، به وجود بیایند. موهای رشد کرده اغلب یک برجستگی یا نقطه قرمز ملتهب ایجاد می کنند که ممکن است خارش یا درد ایجاد کند. موی رشد کرده نیز ممکن است عفونی شود و زخمی شبیه جوش ایجاد کند.

اکثر موهای زائد روی پاها عارضه ای ایجاد نمی کنند و معمولاً خود به خود برطرف می شوند. چند درمان خانگی ساده می تواند کمک کننده باشد.

در این مقاله نحوه از بین بردن ایمن موهای زائد روی پاها و جلوگیری از عود این مشکل را شرح می دهیم.

خلاص شدن از شر موهای زائد

موهای زائد ممکن است پس از اپیلاسیون یا اصلاح ظاهر شوند.

بسیاری از موهای رشد کرده در طول زمان بدون درمان برطرف می شوند. اغلب بهتر است به آنها اجازه دهید خودشان بهبود یابند و اقدامات پیشگیرانه انجام دهند.

با این حال، اگر فردی بتواند نوک مو را در خارج از پوست ببیند، ممکن است راحت‌تر کنده شدن موها و اجازه دادن به فولیکول بهبود یابد.

برای از بین بردن ایمن موهای زیر پوستی:

 1. محل را با صابون ملایم و آب گرم بشویید. اگر ناحیه مورد نظر تحریک نمی شود، به آرامی آن را لایه برداری کنید.
 2. یک پارچه گرم و مرطوب را روی موهای رشد کرده بمالید. این می تواند به باز شدن فولیکول و تخلیه آن کمک کند.
 3. حوله را به مدت ۱ دقیقه در جای خود نگه دارید، سپس آن را بردارید.
 4. با استفاده از یک سوزن یا موچین استریل شده، بقیه موها را به آرامی از بین ببرید.
 5. وقتی تمام مو بالای سطح پوست است، از موچین برای گرفتن پایه آن استفاده کنید. محکم به سمت بالا بکشید تا موها از بین بروند.
 6. ناحیه مورد نظر را دوباره با آب گرم و صابون بشویید و در صورت نیاز از یک دستمال شستشوی گرم استفاده کنید تا به تسکین هرگونه تحریک کمک کند.

سعی نکنید موهای رشد کرده زیر پوست را انتخاب کنید. این می تواند منجر به عفونت شود. همچنین ممکن است موها را به عمق پوست فشار دهد و زمان بهبودی را افزایش دهد.

جلوگیری

از روش های زیر برای کمک به جلوگیری از رشد موهای زائد استفاده کنید:

لایه برداری

خاک، روغن و سلول های مرده پوست می توانند فولیکول های مو را مسدود کنند. از بین بردن آنها می تواند موهای زائد را درمان کرده و از رشد آنها جلوگیری کند.

لایه برداری قبل از اصلاح می تواند کمک کننده باشد. پاها را با یک شوینده لایه بردار بشویید یا از لوفا استفاده کنید تا به از بین بردن کثیفی و باز کردن منافذ کمک کند.

لایه برداری همچنین به آرامی سلول های مرده پوست را که در بالای پوست جمع شده اند از بین می برد. این لایه از سلول های مرده می تواند موهای جدید را در داخل فولیکول ها به دام بیندازد و باعث رشد آنها به سمت داخل شود.

همچنین، گاهی اوقات لایه برداری ملایم برای کشیدن موهای زیر پوستی به سمت بالا و خارج از پوست، جایی که می توانند به درستی رشد کنند، کافی است.

یک برس خشک را امتحان کنید

برس زدن خشک راهی برای خلاص شدن از شر سلول های مرده پوست است. برس زدن پوست با یک برس محکم و پرزهای بلند در یک حرکت دایره ای می تواند به آرامی لایه بیرونی سلول های مرده پوست را خراش دهد و پوست نرم تری را در زیر آن نمایان کند.

برداشتن این لایه همچنین می تواند منافذ و فولیکول ها را شفاف نگه دارد و از رشد موها به داخل جلوگیری کند.

از کرم یا ژل اصلاح استفاده کنید

استفاده از کرم یا ژل اصلاح می تواند به جلوگیری از رشد موهای درونی کمک کند.

هنگامی که تیغ روی پوست می لغزد، کرم موبر رطوبت را اضافه کرده و اصطکاک را کاهش می دهد.

اصطکاک بیش از حد می تواند منجر به تحریک و  التهاب شود . همچنین ممکن است باعث سوختگی با تیغ شود که در آن پوست برآمدگی، قرمزی و گاهی دردناک می شود. کرم موبر با کاهش اصطکاک، خطر تحریک را کاهش می دهد.

نوع کرم موبر نیز می تواند تفاوت ایجاد کند. پوست حساس ممکن است به مواد تشکیل دهنده برخی کرم ها واکنش نشان دهد.

مواد شیمیایی و عطرهای موجود در کرم‌های اصلاح می‌توانند پوست را تحریک و ملتهب کنند و منجر به مشکلات پوستی مانند موهای زیر پوستی شوند.

افرادی که پوست حساس دارند ممکن است از استفاده از محصولات طبیعی یا ضد حساسیت بر روی پاهای خود سود ببرند.

تیغ مناسب را انتخاب کنید

موهای زائد روی پاها می تواند نشان دهنده این باشد که فرد از تیغ نامناسبی استفاده می کند.

یک تیغ خوب باید به آرامی روی پوست بچرخد و موهای از دست رفته یا نیمه تراشیده باقی نماند. برای جلوگیری از تیرگی که می تواند باعث افزایش اصطکاک شود، تیغ ها را مرتباً تعویض کنید.

تیغ‌هایی که به آرامی سر نمی‌خورند می‌توانند موها را بگیرند و بکشند و موهای زیر روییده ممکن است ایجاد شوند. تیغی که می گیرد همچنین می تواند باعث ایجاد بریدگی ها و بریدگی های کوچک شود که می تواند عفونی شود.

در گذشته، برخی از متخصصان پوست معتقد بودند که تیغ های تک تیغه  خطر ابتلا  به پوست را کاهش می دهد. با این حال،  مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۳  هیچ تفاوتی بین گونه‌های تک و چند تیغه‌ای نشان نداد.

در جهت رشد اصلاح کنید

موهای یک ناحیه تمایل به رشد در یک جهت دارند. اصلاح در جهت مخالف می تواند باعث شود موها نوک بسیار تیز داشته باشند. این باعث می شود که آنها راحت تر به پوست نفوذ کنند و به داخل رشد کنند.

تکنیک های خوب اصلاح را تمرین کنید

برخی از نکات دیگر برای جلوگیری از رشد موهای زائد در اثر اصلاح عبارتند از:

 • همیشه از تیغ های تیز و تمیز استفاده کنید، از تیغ هایی که دارای هرگونه نشانه ای از زنگ زدگی یا سایش هستند اجتناب کنید.
 • بعد از هر ضربه تیغه را بشویید  .
 • کمتر اصلاح کنید، تا موها رشد کنند.
 • بعد از هر بار استفاده تیغه را با الکل تمیز کنید.
 • از تیغ های یکبار مصرف زیاد استفاده نکنید.
محصولات بدون نسخه (OTC) برای موهای رشد کرده

برخی از کرم‌ها و درمان‌های OTC برای افرادی که به طور منظم موهای زائد روییده دارند وجود دارد.

این محصولات حاوی موادی هستند که معمولاً در  داروهای آکنه یافت می شوند  ، مانند بنزوئیل پراکسید، اسید سالیسیلیک و اسید گلیکولیک. در صورت موفقیت، با از بین بردن سلول های مرده پوست و بازکردن منافذ از رشد موهای زائد جلوگیری می کنند.

برخی از محصولات OTC ممکن است به تحریک مو به بالا و خارج شدن از پوست کمک کنند، که ممکن است خطر عفونت را کاهش دهد.

همچنین، مرطوب کننده ها می توانند از خشکی، خارش و التهاب پوست جلوگیری کنند.

موهای رشد کرده و اپیلاسیون

مرطوب کردن قبل و بعد از اپیلاسیون می تواند به کاهش اصطکاک کمک کند.

برخی افراد اپیلاسیون را به اصلاح ترجیح می دهند. پس از اپیلاسیون، موها ممکن است زمان بیشتری طول بکشد تا دوباره ظاهر شوند و ممکن است دوباره رشد کنند.

تراشیدن به احتمال زیاد باعث رشد موهای زائد می شود، اما ممکن است پس از اپیلاسیون نیز ایجاد شود.

آبرسانی برای افرادی که پاهای خود را اپیلاسیون می کنند، کلیدی است. اگر پوست خشک است، اپیلاسیون می تواند منجر به شکنندگی موهایی شود که از ریشه می شکند، نه اینکه به طور کامل کنده شوند.

موهای رشد کرده همچنین می توانند ناشی از افزایش اصطکاک باشد که هنگام ساییدن لباس ها روی پوست خشک اخیراً واکس شده ایجاد می شود.

قبل و بعد از اپیلاسیون از یک مرطوب کننده طبیعی استفاده کنید تا اصطکاک را کاهش داده و پوست را نرم و هیدراته نگه دارید. همچنین ممکن است پوشیدن لباس های گشاد به مدت ۲۴ ساعت پس از اپیلاسیون مفید باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

موهای زائد گهگاهی روی ساق پا طبیعی است. با این حال، اگر موهای زائد به طور مکرر رخ می دهند، ممکن است ایده خوبی باشد که به پزشک مراجعه کنید.

پزشک ممکن است بتواند گزینه های درمانی بیشتری را پیشنهاد کند. یا ممکن است یک فرد به بیماری پوستی شبیه موهای رشد کرده مبتلا باشد.

اگر فردی متوجه شد که موی رشد کرده عفونی شده است، باید به پزشک مراجعه کند. ممکن است ناحیه اطراف مو ملتهب یا قرمز به نظر برسد یا ممکن است یک برآمدگی پر از چرک وجود داشته باشد. پزشک می تواند عفونت را درمان کند و از گسترش یا بدتر شدن آن جلوگیری کند.

بسیاری از داروهای ذکر شده در این مقاله برای خرید آنلاین در دسترس هستند.

لینک منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه