ممکن است برای سال‌ها کمی موهای گوش‌تان ظاهر شده باشد یا شاید برای اولین بار متوجه موهای زائد شده باشید. در هر صورت، ممکن است از خود بپرسید: رشد مو روی گوش و داخل گوش من چه مشکلی دارد؟ اولین چیزی که باید بدانید این است که داشتن موهای گوش کاملا طبیعی است.

بسیاری از مردم، اکثراً مردان بالغ، با افزایش سن متوجه رشد موهای بیشتری از گوش خود می شوند. شواهد علمی زیادی برای توضیح اینکه چرا این اتفاق می افتد وجود ندارد، اما خبر خوب این است که حتی جوانه زدن فراوان مو از گوش شما احتمالاً دلیلی برای هشدار نیست. چند مشکل سلامتی در ارتباط با موهای اضافی گوش وجود دارد، اما در بیشتر موارد، نیازی به برداشتن آن از نظر پزشکی وجود ندارد.

دو نوع موی گوش: ولو و تراژی

تقریباً همه افراد دارای یک پوشش نازک از موهای ریز هستند که قسمت اعظم بدن آنها از جمله گوش خارجی و لبه گوش را پوشانده است. به این لایه موی ابری مانند هلو، موی زلف می گویند. این نوع مو ابتدا در دوران کودکی ایجاد می شود و به بدن در تنظیم دما کمک می کند.

موهای گوش: بیماری قلبی، بیرونی، کانال گوش و Morehealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

اگرچه موهای زائد در سنین بالاتر می توانند بلند شوند، اما فاقد رنگدانه هستند و به سختی دیده می شوند. این نوع موی گوش بسیار رایج است، به سختی قابل توجه است و احتمالا هرگز شما را آزار نخواهد داد.

بیشتر بخوانید
علائم کک در رختخواب: نحوه پیدا کردن و حذف

اگر در اینترنت جستجو می کنید تا در مورد موهای بلند یا سیمی که از داخل گوش شما یا یکی از عزیزانتان جوانه می زنند، بدانید، احتمالاً موی تراژی. موهای تراژی، موهای انتهایی هستند که ضخیم‌تر و تیره‌تر از موهای زائد هستند. آنها معمولا محافظت می کنند. موهای تراژی از مجرای گوش خارجی شما شروع می شوند و در برخی موارد می توانند رشد کنند تا به صورت تافتی از گوش خارج شوند.

آیا موی گوش هدفی دارد؟

موهای انتهایی گوش همراه با موم طبیعی گوش بدن شما برای تشکیل یک سد محافظ کار می کنند. درست مانند موهای بینی، از ورود میکروب ها، باکتری ها و زباله ها به داخل گوش داخلی و ایجاد آسیب احتمالی جلوگیری می کند.

بنابراین داشتن مقداری موی گوش نه تنها طبیعی است، بلکه در واقع چیز خوبی است. گاهی اوقات افراد بیشتر از حد نیاز موهای گوش خود رشد می‌کنند و برخی انتخاب می‌کنند که آن‌ها را حذف یا کوتاه کنند.

چگونه از دست آن خلاص شویم

معمولاً سؤال از بین بردن یا عدم حذف موهای گوش صرفاً جنبه آرایشی دارد. اگر تصمیم دارید که آن را حذف کنید، چند گزینه خوب وجود دارد.

شما می توانید یک موبر یا موچین برای مراقبت سریع و آسان از موهای گوش در خانه بخرید، اما باید این کار را اغلب تکرار کنید. می توانید هر از چند گاهی به سالن بروید تا آن را اپیلاسیون کنید. این بسیار بیشتر دوام خواهد آورد، اما با یک عامل خاص “اوچ” همراه است.

بیشتر بخوانید
چرا ناخن های پا ضخیم می شوند؟

همچنین می توانید چندین جلسه لیزر موهای زائد برای از بین بردن موهای زائد برای همیشه داشته باشید. فقط بدانید که گزینه دائمی با قیمت بالایی همراه است.

آیا موی بیش از حد گوش خطری دارد؟

در بیشتر موارد، داشتن مقداری موی گوش (حتی آنچه ممکن است زیاد به نظر برسد) کاملا طبیعی است و جای نگرانی نیست.

گفته می شود، گاهی اوقات موهای بیش از حد گوش می تواند مجرای گوش را شلوغ و مسدود کند. این می تواند با تنگ کردن مجرای گوش به طوری که آب در داخل آن به دام بیفتد، شما را در برابر شرایط خفیف مانند گوش شناگر مستعدتر کند.

به طور مشابه، از بین بردن موهای اضافی گوش می تواند یک درمان باشد وزوز گوش (همچنین به عنوان زنگ در گوش شناخته می شود).

از جنبه جدی تر، برخی بحث های پزشکی در مورد اینکه آیا موهای مجرای گوش همراه با چین و چروک در لاله گوش ایجاد می شود، می تواند وقوع بالاتر بیماری عروق کرونر (CAD) را پیش بینی کند یا خیر، وجود دارد. مطالعه ۱۹۸۹ ارتباط مردان هندی دارای موهای گوش (و چین لاله گوش) با ابتلا به بیماری قلبی را نشان داد.

بیشتر بخوانید
بلانچینگ پوست چیست؟

با این حال، این مطالعه فقط شامل شرکت کنندگان جنوب آسیا بود. تجزیه و تحلیل همچنین به این واقعیت اشاره می کند که برخی از مطالعات بعدی نتوانسته اند همبستگی قابل توجهی را نشان دهند. بنابراین در حال حاضر، ما به طور قطع نمی دانیم که آیا موهای گوش ممکن است به این معنی باشد که احتمال ابتلا به CAD بیشتر است یا خیر.

به نظر می‌رسد شواهد بیشتری وجود دارد که نشان می‌دهد یک چین طبیعی در لوب گوش یک پیش‌بینی‌کننده واضح‌تر CAD است. و چین های لاله گوش و موهای زائد گوش اغلب با هم اتفاق می افتند، به همین دلیل است که ما این ارتباط بحث برانگیز موی گوش و CAD را داریم.

موهای اضافی گوش چه کسانی رشد می کنند؟

اگرچه ممکن است هر کسی موهای اضافی گوش داشته باشد، بیشتر موارد در مردان بزرگسال یا مسن رخ می دهد. موهای گوش بعداً در سنین بالاتر زمانی که رشد طبیعی و الگوهای ریزش فولیکول‌های مو می‌تواند «از بین برود» شروع به ضخیم‌تر شدن و طولانی‌تر شدن می‌کند.

یک مقاله در مجله علمی آمریکایی نشان می دهد که یکی از دلایلی که مردان در سنین بالاتر متوجه موهای بیشتر گوش می شوند این است که فولیکول به سطح تستوسترون آنها حساس تر می شود و بزرگتر می شود. این بدان معنی است که موها ضخیم تر می شوند. این نظریه همچنین توضیح می دهد که چرا زنان رشد موهای گوش را مانند بسیاری از مردان تجربه نمی کنند.

بیشتر بخوانید
چرا روی گردنم جوش است؟

به نظر می رسد افرادی از برخی از قومیت ها بیشتر از دیگران در معرض رشد موهای زائد گوش هستند. باز هم، تحقیقات بالینی کمی در مورد موهای گوش وجود دارد، اما یک مطالعه قدیمی تر از سال ۱۹۹۰ به یک نمونه خاص از موهای گوش در جمعیت های جنوب آسیا اشاره کرد.

مطابق با رکوردهای جهانی گینس بلندترین موی گوش جهان متعلق به ویکتور آنتونی بازنشسته اهل مادورای هند حدود ۱۸ سانتی متر است.

 خلاصه

در اکثریت قریب به اتفاق موارد، موهای زائد گوش طبیعی و بی ضرر هستند، اگرچه ممکن است ایده خوبی باشد که توسط پزشک خود در طول انجام کارهای فیزیکی معمول معاینه شوند.

می توانید به دلایل زیبایی با خطر بسیار کم آن را بردارید یا به سادگی آن را به حال خود رها کنید.
Source link