موکلوبماید

درباره موکلوبماید

نوع دارو یک مهار کننده برگشت پذیر مونوآمین اکسیداز نوع A (RIMA) ضد افسردگی
استفاده برای بزرگسالان مبتلا به افسردگی یا اختلال اضطراب اجتماعی
همچنین به نام Manerix®
موجود به عنوان قرص

موکلوبماید برای افراد مبتلا به افسردگی یا اختلال اضطراب اجتماعی تجویز می شود، به ویژه اگر درمان های دیگر ناموفق بوده باشند.

افسردگی ممکن است بدون هیچ دلیل مشخصی ایجاد شود، یا ممکن است توسط یک رویداد زندگی مانند یک مشکل در رابطه، یک سوگ یا یک بیماری ایجاد شود. اختلال اضطراب اجتماعی به عنوان فوبی اجتماعی نیز شناخته می شود – این ترس از رفتار شرم آور در هنگام صحبت یا ملاقات با افراد دیگر است.

موکلوبماید با تداخل با مواد شیمیایی مغز، به نام انتقال دهنده های عصبی، عمل می کند. این دارو با کاهش فعالیت آنزیمی به نام مونوآمین اکسیداز A عمل می کند. با انجام این کار، سطح انتقال دهنده های عصبی، سروتونین، دوپامین و نورآدرنالین را افزایش می دهد. تغییر تعادل این مواد شیمیایی مغز می تواند به علائم افسردگی و اختلال اضطراب اجتماعی کمک کند.

برخی از داروها برای افراد با شرایط خاص مناسب نیستند و گاهی اوقات تنها در صورت مراقبت بیشتر ممکن است از دارو استفاده شود. به این دلایل، قبل از شروع مصرف موکلوبماید، مهم است که پزشکتان بداند:

 • اگر باردار هستید، برای بچه دار شدن یا شیردهی تلاش می کنید.
 • اگر مشکل تیروئید دارید.
 • اگر مشکلی در عملکرد کبد دارید.
 • اگر به اختلال دوقطبی مبتلا هستید یا احساس آشفتگی یا گیجی خاصی دارید.
 • اگر به شما گفته شده است که یک تومور در غده فوق کلیوی خود دارید که فئوکروموسیتوم نام دارد.
 • اگر تا به حال به یک دارو واکنش آلرژیک داشته اید.
 • اگر داروی دیگری مصرف می کنید. این شامل هر دارویی است که مصرف می‌کنید و می‌توانید بدون نسخه بخرید، و همچنین داروهای گیاهی و مکمل را نیز شامل می‌شود.
بیشتر بخوانید
بهترین زمان مصرف پودر کلاژن
 • قبل از شروع درمان، بروشور اطلاعات چاپ شده سازنده را از داخل بسته و هر گونه اطلاعات چاپی اضافی که به شما داده می شود را بخوانید. بروشورها اطلاعات بیشتری در مورد موکلوبمید به شما می دهند و لیست کاملی از عوارض جانبی که ممکن است از مصرف آن تجربه کنید در اختیار شما قرار می دهد.
 • موکلوبماید را دقیقاً همانطور که پزشک به شما گفته است مصرف کنید. معمولاً دو دوز در روز تجویز می شود. ممکن است از شما خواسته شود که برای هر یک از دوزهای خود یک یا دو قرص مصرف کنید. دو قوت قرص موجود است – ۱۵۰ میلی گرم و ۳۰۰ میلی گرم.
 • موکلوبمید را همراه با غذا یا درست بعد از میان وعده مصرف کنید.
 • اگر مصرف یک نوبت را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید (مگر اینکه زمان مصرف نوبت بعدی نزدیک است، در این صورت نوبت فراموش شده را حذف کنید). دو دوز را با هم مصرف نکنید تا دوز فراموش شده را جبران کنید.
 • سعی کنید قرارهای منظم خود را با پزشک خود نگه دارید. این به این دلیل است که پزشک شما بتواند پیشرفت شما را بررسی کند.
 • برخی از افرادی که موکلوبماید مصرف می کنند ممکن است به ماده ای به نام تیرامین که در برخی غذاها و نوشیدنی های الکلی وجود دارد حساس باشند. شما باید از خوردن مقادیر زیاد مواد غذایی مانند پنیر بالغ، عصاره مخمر مانند Marmite®، Oxo® و Bovril®، و عصاره تخمیر شده سویا (مواد تشکیل دهنده برخی از غذاهای چینی) خودداری کنید.
 • هنگامی که برای اولین بار مصرف موکلوبماید را شروع می کنید، ممکن است افکاری در مورد آسیب رساندن به خود یا پایان دادن به زندگی خود داشته باشید. این افکار می توانند با وضعیت شما مرتبط باشند. بسیار مهم است که اگر این اتفاق افتاد به پزشک خود اطلاع دهید.
 • مصرف موکلوبماید را ادامه دهید مگر اینکه پزشک خلاف آن را به شما بگوید. توقف ناگهانی درمان گاهی اوقات می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند و احتمالاً پزشک از شما می‌خواهد که در صورت لزوم دوز مصرفی خود را به تدریج کاهش دهید. ممکن است پزشک از شما بخواهد حتی پس از اینکه احساس بهبودی کردید، مصرف موکلوبماید را ادامه دهید. این طبیعی است و به جلوگیری از عود علائم شما کمک می کند.
 • قبل از خرید یا مصرف هر داروی دیگری با یک داروساز مشورت کنید تا مطمئن شوید که مصرف آنها با موکلوبماید بی خطر است. برخی از داروهای رایج سرفه و سرماخوردگی و برخی مسکن ها نباید همراه با موکلوبماید مصرف شوند.
 • اگر تحت عمل جراحی یا درمان دندانپزشکی هستید، به فردی که درمان را انجام می دهد بگویید که موکلوبماید مصرف می کنید.
بیشتر بخوانید
تداخل دارویی آزیترومایسین با الکل

بیشتر داروها علاوه بر اثرات مفیدشان، می توانند عوارض جانبی ناخواسته ای ایجاد کنند، اگرچه همه آنها را تجربه نمی کنند. جدول زیر حاوی برخی از موارد مرتبط با موکلوبمید است. فهرست کاملی را در بروشور اطلاعات سازنده که همراه با داروی شما ارائه می شود، خواهید دید. اثرات ناخواسته اغلب با سازگاری بدن شما با داروی جدید بهبود می یابند، اما اگر هر یک از موارد زیر ادامه یافت یا دردسرساز شد، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

بیشتر بخوانید
انسولین لانتوس (انسولین گلارژین): عوارض جانبی، دوز، هزینه و موارد دیگر
عوارض جانبی موکلوبماید اگر این را تجربه کنم چه کاری می توانم انجام دهم؟
احساس سرگیجه، مشکلات بینایی اگر این اتفاق افتاد رانندگی نکنید و از ابزار یا ماشین آلات استفاده نکنید
دهان خشک سعی کنید آدامس های بدون قند بجوید یا شیرینی های بدون قند بمکید
احساس بیماری (تهوع)، اسهال به غذاهای ساده پایبند باشید. برای جایگزینی مایعات از دست رفته، مقدار زیادی آب بنوشید
یبوست سعی کنید یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید و مقدار زیادی آب بنوشید
سردرد مقدار زیادی آب بنوشید و از یک داروساز بخواهید که مسکن مناسب را به شما توصیه کند. اگر سردرد ادامه پیدا کرد، با پزشک خود صحبت کنید
مشکل در خوابیدن، احساس بی قراری یا تحریک پذیری، احساس سوزن سوزن شدن اگر هر یک از اینها دردسرساز شد، برای مشاوره با پزشک خود صحبت کنید
علائم آلرژیک مانند بثورات خارش دار یا تورم با پزشک خود صحبت کنید فورا
بیشتر بخوانید
عوارض جانبی سیپروفلوکساسین Cipro: آنچه شما باید بدانید

اگر علائم دیگری را تجربه کردید که فکر می کنید ممکن است به دلیل مصرف قرص باشد، برای مشاوره بیشتر با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

 • تمام داروها را دور از دسترس و دید کودکان نگهداری کنید.
 • در جای خشک و خنک، دور از حرارت و نور مستقیم نگهداری شود.
هرگز بیش از دوز تجویز شده مصرف نکنید. اگر مشکوک هستید که ممکن است شما یا شخص دیگری بیش از حد از این دارو مصرف کرده باشید، فوراً به بخش حوادث و اورژانس بیمارستان محلی خود مراجعه کنید. ظرف را حتی اگر خالی باشد با خود ببرید.

این دارو برای شماست. هرگز آن را به افراد دیگر ندهید، حتی اگر به نظر می رسد که شرایط آنها مانند شما باشد.

داروهای تاریخ گذشته یا ناخواسته را نگه ندارید. آنها را به داروخانه محلی خود ببرید تا آنها را برای شما دفع کند.

اگر در مورد این دارو سوالی دارید از داروساز خود بپرسید.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه