مکمل های دی ایندولیل متان ممکن است فوایدی برای سلامتی داشته باشند، از جمله کاهش خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان و حمایت از کاهش وزن.

دی ایندولیل متان (DIM) ترکیبی است که هنگام هضم سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی یا کلم بروکسل ایجاد می شود.۱، ۲). تحقیقات نشان می دهد که DIM بر سطح استروژن در بدن شما تأثیر می گذارد.۱). در نتیجه، مکمل‌های DIM به عنوان یک درمان بالقوه برای انواع بیماری‌های مرتبط با هورمون، از جمله آکنه، علائم یائسگی، مشکلات پروستات و انواع خاصی از سرطان محبوبیت پیدا کرده‌اند. با این حال، ممکن است تعجب کنید که آیا این استفاده ها توسط شواهد علمی پشتیبانی می شوند. این مقاله یک مرور کلی از مکمل های DIM، از جمله فواید و عوارض جانبی آنها ارائه می دهد.

مکمل های DIM چیست؟

وقتی سبزیجات چلیپایی می خورید، اسید معده شما ترکیبی به نام ایندول-۳-کاربینول را تجزیه می کند و ترکیب جدیدی به نام DIM تولید می کند.۳). به طور جالبی، مطالعات مشاهده‌ای، مصرف بالای سبزیجات چلیپایی را با کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها، از جمله سرطان سینه و پروستات مرتبط می‌دانند. در حالی که مکانیسم دقیق ناشناخته است، تصور می شود که ایندول-۳-کاربینول تا حدی مسئول آن باشد.۴، ۵، ۶). اگرچه تحقیقات در مورد DIM هنوز بسیار محدود است، تصور می شود که به تعادل سطح استروژن در بدن شما کمک می کند.۱). به طور خاص، DIM ممکن است تولید یک شکل کمتر قوی و مفیدتر از استروژن به نام ۲-هیدروکسی استرون را تحریک کند.۱). همچنین ممکن است به کاهش اثرات شکل قوی تری به نام ۱۶ آلفا هیدروکسی استرون کمک کند که با افزایش وزن و افزایش خطر ابتلا به برخی سرطان ها از جمله سرطان سینه و رحم مرتبط است.۱، ۷). علاوه بر این، DIM آنزیمی به نام آروماتاز ​​را مهار می کند که تستوسترون را به استروژن تبدیل می کند.۱). در حالی که سبزیجات چلیپایی منبع غذایی اولیه DIM هستند، برای بهره مندی از مزایای این ترکیب باید هر روز چندین وعده مصرف کنید.۱). در نتیجه، افرادی که به دنبال درمان یک بیماری خاص مانند آکنه یا مشکلات پروستات هستند ممکن است به دنبال یک دوز متمرکز به شکل مکمل DIM باشند.
DIM ترکیبی است که بدن شما از سبزیجات چلیپایی درست می کند. در حالی که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، تصور می‌شود که از طریق اثرات آن بر استروژن به تعادل سطوح هورمونی کمک می‌کند.

موارد استفاده و مزایای بالقوه مکمل های DIM

مکمل‌های DIM برای اثرات محافظتی در برابر برخی سرطان‌ها مورد مطالعه قرار می‌گیرند. آنها همچنین برای کمک به جلوگیری از بزرگ شدن پروستات، درمان آکنه، کمک به کاهش وزن، و کاهش سندرم پیش از قاعدگی (PMS) و علائم یائسگی استفاده می شوند.
بیشتر بخوانید
اسپیرولینا - تغذیه، فواید سلامتی، انواع و عوارض جانبی
در حالی که این مزایا امیدوارکننده هستند، تحقیقات کلی در مورد اثربخشی و ایمنی طولانی مدت DIM در انسان محدود است.

ممکن است اثرات ضد سرطانی داشته باشد

مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان می دهد که مکمل های DIM ممکن است به جلوگیری از رشد و گسترش سلول های سرطان سینه کمک کند. با این حال، مطالعات انسانی محدود است (۱، ۲). یک مطالعه یک ساله به ۱۳۰ زن مبتلا به سرطان سینه تحت درمان با تاموکسیفن یا دارونما یا ۱۵۰ میلی گرم DIM دو بار در روز داده شد. مکمل های DIM منجر به بهبود قابل توجهی نسبت دو نوع استروژن – ۲-هیدروکسی استرون و ۱۶-هیدروزیسترون شدند.۸). اگرچه تحقیقات در حال انجام است، افزایش نسبت ۲-هیدروزیسترون به ۱۶-هیدروزیسترون ممکن است خطر سرطان سینه را کاهش دهد و اثرات ضد توموری ایجاد کند.۸). یک مطالعه ۳۰ روزه روی ۱۹ زن یائسه مبتلا به سرطان پستان در مراحل اولیه نشان داد که مصرف ۱۰۸ میلی گرم DIM در روز منجر به تغییرات مفیدی در سطح استروژن می شود.۹). مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان می دهد که DIM در برابر سرطان های تخمدان، پروستات و روده بزرگ نیز محافظت می کند. با این حال، مطالعات انسانی مورد نیاز است (۱۰، ۱۱، ۱۲). نکته قابل توجه، یک مطالعه روی موش نشان داد که DIM به پیشگیری از سرطان دهانه رحم کمک می کند. با این حال، در یک مطالعه ۶ ماهه بر روی ۵۵۱ زن مبتلا به ناهنجاری های دهانه رحم، مصرف ۱۵۰ میلی گرم DIM در روز تأثیری بر تغییرات سلول های دهانه رحم نداشت.۳، ۱۳).
بیشتر بخوانید
همه چیز درباره توجئو

ممکن است در برابر مشکلات پروستات محافظت کند

مکمل های DIM ممکن است در برابر بزرگ شدن پروستات و سرطان پروستات محافظت کنند. در واقع، ممکن است به مبارزه با نئوپلازی داخل اپیتلیال پروستات (PIN) کمک کند، وضعیتی که با رشد سلول های پروستات مشخص می شود و به عنوان پیش ساز سرطان پروستات در نظر گرفته می شود.۱۴). در یک مطالعه ۱۲ ماهه، به ۲۱ مرد با PIN درجه بالا، دارونما یا ۹۰۰ میلی گرم DIM در روز داده شد. افرادی که DIM دریافت کردند، بهبود قابل توجهی در سلامت پروستات و همچنین PIN (۱۴). مطالعات لوله آزمایش و حیوانات نیز نشان می دهد که DIM به مبارزه با سرطان پروستات کمک می کند. با این حال، تحقیقات انسانی بیشتری لازم است (۱۵).

ممکن است کاهش وزن را تقویت کند

با توجه به اینکه استروژن نقش مهمی در تنظیم انباشت چربی ایفا می کند، مکمل های DIM ممکن است به کاهش وزن کمک کنند – اگرچه هیچ تحقیق انسانی در حال حاضر این اثر را تایید نمی کند. در عین حال، مطالعات عدم تعادل استروژن – چه خیلی یا خیلی کم – را با افزایش خطر افزایش وزن در مردان و زنان مرتبط می‌دانند.۱۶، ۱۷، ۱۸). علاوه بر این، مکمل های DIM ممکن است تجزیه چربی را تحریک کرده و از تشکیل سلول های چربی جلوگیری کنند. در یک مطالعه روی موش هایی که رژیم غذایی پرچرب داشتند، ۲۳ میلی گرم DIM به ازای هر پوند (۵۰ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم) از وزن بدن به طور قابل توجهی تشکیل سلول های چربی جدید را کاهش داد.۱۹). به خاطر داشته باشید که مطالعات انسانی مورد نیاز است.

سایر کاربردها و مزایای بالقوه

مکمل‌های DIM برای کمک به سایر شرایط مرتبط با هورمون ظاهر می‌شوند. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که تحقیقات در مورد همه این اثرات وجود ندارد.
  • ممکن است با آکنه مبارزه کند. گاهی اوقات از مکمل های DIM برای درمان آکنه هورمونی استفاده می شود. با این حال، در حال حاضر هیچ تحقیقی از این استفاده پشتیبانی نمی کند (۲۰، ۲۱).
  • ممکن است گرگرفتگی را کاهش دهد. گرگرفتگی در دوران یائسگی احتمالاً ناشی از تغییرات هورمونی است. در حالی که مکمل‌های DIM برای کاهش گرگرفتگی استفاده می‌شوند، اثربخشی آنها توسط تحقیقات پشتیبانی نمی‌شود.۲۲، ۲۳).
  • ممکن است علائم PMS را تسکین دهد. تصور می شود علائم PMS به دلیل تغییرات ماهانه در سطح استروژن باشد. باز هم، برخی از افراد از مکمل‌های DIM برای کاهش علائم استفاده می‌کنند، اما تحقیقات اثربخشی آنها را تایید نکرده است.۲۴).
  • ممکن است عدم تعادل استروژن را در مردان اصلاح کند. سطوح بالای استروژن در مردان با رشد سینه، اختلال نعوظ و ناباروری مرتبط است. مکمل‌های DIM ممکن است موثر باشند اما هنوز در انسان مورد مطالعه قرار نگرفته‌اند.۲۵، ۲۶).
مطالعات محدود نشان می دهد که مکمل های DIM ممکن است به کاهش بزرگی پروستات و محافظت در برابر برخی سرطان ها کمک کند. با این حال، اثربخشی آنها برای سایر شرایط مرتبط با هورمون به طور گسترده مورد مطالعه قرار نگرفته است.

عوارض جانبی احتمالی و اقدامات احتیاطی

به دلیل کمبود تحقیقات در انسان، اطلاعات کمی در مورد ایمنی طولانی مدت و عوارض جانبی مکمل های DIM وجود دارد.
بیشتر بخوانید
7 جایگزین ویاگرا که توسط پزشکان تایید شده است
تحقیقات انسانی فعلی نشان نمی‌دهد که مکمل‌های DIM سمی یا دارای عوارض جانبی جدی هستند. شایع ترین عوارض جانبی شامل تیره شدن ادرار، افزایش حرکات روده، سردرد و گاز است.۳، ۸). عوارض جانبی کمتر شایع شامل تهوع، استفراغ، اسهال و بثورات پوستی است.۳). از آنجایی که مکمل‌های DIM با سطوح استروژن تداخل دارند، ممکن است بر افراد مبتلا به سرطان‌های حساس به هورمون یا افرادی که تحت درمان‌های هورمونی هستند تأثیر بگذارند. چنین افرادی باید از مکمل های DIM دوری کنند مگر اینکه تحت نظارت یک متخصص پزشکی باشند. مهم نیست سابقه پزشکی شما، مهم است که قبل از مصرف این مکمل ها با پزشک خود مشورت کنید.
مکمل های DIM نشان داده نشده است که عوارض جانبی جدی ایجاد کنند، اگرچه تحقیقات ایمنی بیشتری مورد نیاز است. افرادی که تحت درمان های هورمونی یا مبتلا به برخی سرطان های مرتبط با هورمون هستند باید از این مکمل ها اجتناب کنند.

چقدر باید DIM بگیری؟

به دلیل تحقیقات محدود، دوزهای مناسب برای DIM ناشناخته است. در تحقیقات انسانی، دوزها معمولاً بین ۱۰۸ تا ۹۰۰ میلی گرم در روز متغیر است – اگرچه این مطالعات فقط مربوط به درمان سرطان و بزرگ شدن پروستات بود.۸، ۹، ۱۴).
بیشتر بخوانید
آیا تاموکسیفن باعث افزایش وزن می شود؟
با این حال، مطالعه‌ای روی ۲۴ فرد سالم نشان داد که اگرچه دوزهای DIM تا ۲۰۰ میلی‌گرم به خوبی تحمل می‌شوند و عوارض جانبی ایجاد نمی‌کنند، یک نفر پس از مصرف دوز ۳۰۰ میلی‌گرمی دچار حالت تهوع، سردرد و استفراغ می‌شود که نشان می‌دهد دوزهای بالاتر مصرف می‌کنند. ممکن است با عوارض جانبی نامطلوب همراه باشد (۱۵). سایر کاربردهای مکمل های DIM، مانند کاهش وزن و درمان آکنه، در انسان مورد مطالعه قرار نگرفته است. بنابراین، بهتر است با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید تا توصیه های دوز شخصی را بر اساس استفاده مورد نظر خود دریافت کنید.
به دلیل شواهد ناکافی، اطلاعات دوز برای DIM وجود ندارد. قبل از مصرف این مکمل ها، راهنمایی دوز را از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود دریافت کنید.

خلاصه

DIM ترکیبی است که بدن شما هنگام خوردن سبزیجات چلیپایی ایجاد می کند. همچنین غلیظ شده و به عنوان مکمل فروخته می شود. از آنجایی که DIM بر سطح استروژن تأثیر می گذارد، ممکن است به درمان انواع شرایط، از جمله سرطان های حساس به هورمون و مشکلات پروستات کمک کند. با این وجود، مطالعات بیشتری مورد نیاز است – به ویژه برای استفاده های مربوط به آکنه، کاهش وزن، و علائم PMS، که در حال حاضر توسط تحقیقات انسانی پشتیبانی نمی شود. بنابراین، قبل از مصرف مکمل های DIM باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. صرف نظر از اثربخشی DIM، همیشه خوردن سبزیجات چلیپایی بیشتر خوب است. به هر حال، سبزیجاتی مانند کلم بروکلی و کلم پیچ منابع غنی از مواد مغذی مهم از جمله فیبر، آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و مواد معدنی هستند.

عوارض قرص فت فیس برای بارداری
عوارض قرص بلک اسلیم
عوارض قرص رزبری کتون تمشک
عوارض قرص جی سی
عوارض قرص گلوریا
عوارض قرص فلوردو
عوارض قرص فت فست یا fat fast
عوارض قرص super fat face چیست
عوارض قرص لاغری پلاتین
عوارض قرص لاغری اسلیم پلاس
لیست قرص های چاقی مورد تایید وزارت بهداشت
عوارض قرص الفا اسلیم
Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)