مکمل های آشواگاندا : مزایای احتمالی، …

یکی از قدیمی‌ترین سیستم‌های پزشکی جهان، طب آیورودا از هند، ریشه‌های عمیقی در سلامتی جامع دارد. مرکز ملی سلامت تکمیلی و یکپارچه (NCCIH). ظهور آشواگاندا، گیاهی که معمولاً در آیورودا استفاده می‌شود، در سیستم پزشکی باستان جدید نیست، اما ظهور آن به یک مکمل مد روز تبدیل شده است که توسط تأثیرگذاران رسانه‌های اجتماعی تبلیغ می‌شود. به گفته شرکت تحقیقات بازار، در واقع، انتظار می‌رود تا سال ۲۰۳۱ ارزش بازار آشواگاندا به ۲.۵ میلیارد دلار برسد. تحقیقات بازار متفقین.

امروزه آشواگاندا به عنوان ماده ای شناخته می شود که ممکن است به شما در مدیریت بهتر استرس کمک کند – و استرس مزمن یک مشکل بزرگ در جامعه مدرن است. بنابراین جای تعجب نیست که افراد بیشتری در مورد آشواگاندا صحبت می کنند و مصرف می کنند. اما واقعاً این گیاه چیست؟ باید بگیری؟ و ایمن است؟ در اینجا چیزی است که شما باید بدانید.

آشواگاندا چیست؟

Ashwagandha درختچه ای همیشه سبز است که در هند، آفریقا و خاورمیانه می روید، اگرچه طبق طب آیورودا استفاده می شود. >NCCIH. ریشه یا برگ، یا ترکیبی از هر دو، ممکن است در مکمل‌هایی که امروزه فروخته می‌شوند استفاده شود. این گیاه جینسنگ هندی، گیلاس زمستانی یا Withania somnifera، تحقیق

کیتی سیلکوکس، معلم آیورودا و نویسنده کتاب درخشش ارزشمند، می‌گوید: به معنی “بو کردن” است. او اشاره می کند، بنابراین کل کلمه به معنای “بوی اسب” است. او توضیح می دهد که به عبارت دیگر، “به عنوان گیاهی که به اسب قدرت می بخشد، شناخته می شود.” (وقتی به آن فکر می کنید، این استعاره زبانی به مردانگی اشاره می کند.)گاندا به معنای “اسب” است. و ashwaبه‌طور سنتی، آشواگاندا به‌عنوان مقوی باروری در هند استفاده می‌شود. در شارلوتزویل، ویرجینیا. در سانسکریت،

و در حالی که ممکن است هنوز برای مزایای بالقوه باروری استفاده شود، آشواگاندا برای دیگر کاربردهای قدیمی آن محبوبیت زیادی پیدا کرده است: به عنوان یک آداپتوژن، به معنای ماده ای که به بدن کمک می کند تا در برابر استرس سازگاری و انعطاف پذیری ایجاد کند و به بازیابی تعادل کمک می کند. طبق UCLA Health. به دلیل فواید ضد استرس احتمالی اش، آشواگاندا به یک مکمل معروف و افزودنی به غذاهای سالم و روال سلامتی روزانه تبدیل شده است.

سوالات متداول & پاسخ ها

آشواگاندا برای چیست؟

آشواگاندا یک گیاه آداپتوژن محبوب است، به این معنی که ممکن است بتواند به تقویت انعطاف‌پذیری بدن شما در برابر استرس و اضطراب کمک کند.

آیا خوردن آشواگاندا هر روز اشکالی ندارد؟

به طور کلی مصرف روزانه آشواگاندا در کوتاه مدت (دو تا سه ماه) بی خطر در نظر گرفته می شود. اگر بیشتر از آن آشواگاندا مصرف می‌کنید، ممکن است همچنان برای شما بی‌خطر باشد، اما قبل از شروع و در حین ادامه هر روتین مکمل جدید، با پزشک خود صحبت کنید.

آیا آشواگاندا به اضطراب کمک می کند؟

شواهدی وجود دارد که آشواگاندا ممکن است اضطراب و استرس را بهبود بخشد. گفتنی است، اگر یک اختلال اضطراب قابل تشخیص دارید، آشواگاندا به تنهایی ممکن است برای رفع نگرانی‌های شما کافی نباشد، بنابراین با یک متخصص سلامت روان صحبت کنید تا در مورد اینکه چه رویکردی برای شما مناسب است صحبت کنید.

آیا آشواگاندا عوارض جانبی دارد؟

آشواگاندا ممکن است با عوارض جانبی خفیفی مانند حالت تهوع، سردرد، خواب آلودگی، تحریک معده و اسهال همراه باشد.

چه کسی نباید آشواگاندا بخورد؟

اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید، باید از آشواگاندا اجتناب کنید. به همین ترتیب، اگر سرطان پروستات حساس به هورمون دارید، در شرف عمل جراحی هستید یا اختلال خود ایمنی یا تیروئید دارید، آشواگاندا مصرف نکنید. اگر داروهای دیگری مصرف می کنید، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که هیچ تضادی وجود ندارد.

توابع آشواگاندا

آشواگاندا حاوی مواد شیمیایی به نام با آنولیدها و آلکالوئیدها است که مسئول مزایای سلامتی ریشه هستند. مرور. این ترکیبات گیاهی ضد التهاب هستند، مطالعات نشان می دهد و همچنین ممکن است از سلامت سیستم ایمنی حمایت کند.

بیشتر بخوانید
آناتومی گانگلیون

به گفته سیلکوکس، علاوه بر این، آشواگاندا به عنوان گیاهی با خواص آداپتوژنی روی محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال (HPA) شما عمل می کند. محور HPA سیستم مرکزی پاسخ به استرس بدن است. این مسیر بین آنچه شما به عنوان استرس درک می کنید و نحوه واکنش بدن شما به آن استرس است.

زمانی که در شرایط استرس مزمن هستید، خاموش کردن محور HPA کار سختی است. گیلاس زمستانی – پنیر باد [is believed to] Silcox توضیح می دهد که برای کاهش پاسخ بیش فعال محور HPA وارد شوید. در ادامه به ادبیات علمی بیشتری در این زمینه می پردازیم.

اشکال آشواگاندا

می توانید آشواگاندا را – به تنهایی یا در ترکیب با سایر مواد – به اشکال مختلف پیدا کنید:

 • کپسول
 • عصاره
 • قرص
 • لثه
 • ژل های نرم
 • تنتور
 • پودرها
 • وصله ها
 • غذا (مانند گرانولا، مخلوط نوشیدنی و نوشیدنی های غیر الکلی)

مزایای سلامتی احتمالی آشواگاندا

Ashwagandha ممکن است چندین مزیت بالقوه سلامتی را برای گروه های خاص ارائه دهد. در اینجا آمده است که چگونه مکمل ممکن است در بهزیستی شما نقش داشته باشد.

ممکن است به کاهش استرس و اضطراب کمک کند

آشواگاندا شاید امروزه بیشتر به عنوان یک آداپتوژن شناخته می شود که به بدن شما کمک می کند استرس را بهتر مدیریت کند. چگونه؟ آشواگاندا با سیستم عصبی فردی که آن را مصرف می کند سازگار می شود. توانایی فوق العاده آن این است که در بدن احساس کند که آیا سیستم عصبی شما نیاز به بالا یا پایین رفتن دارد. بنابراین اگر عصبی و مضطرب هستید، این گیاه ممکن است به آرامش شما کمک کند، اما اگر احساس ناراحتی می کنید، می تواند به بلند کردن شما کمک کند، مانند جین سینگ، یکی دیگر از ریشه های گیاهی محبوب. اضافه می کند.

در یک فراتحلیل از ۱۲ مقاله که شامل بیش از ۱۰۰۰ نفر بود، مشخص شد که مکمل آشواگاندا اضطراب و استرس را بهتر از نویسندگان خاطرنشان می‌کنند که یک دارونما، اگرچه «قطعیت شواهد کم بود». این بدان معناست که تحقیقات بیشتری برای تأیید این مزیت سلامتی احتمالی مورد نیاز است. یکی از کارآزمایی ها در نظر گرفته شده، دارونما را در مقابل ۲۴۰ میلی گرم (میلی گرم) عصاره آشواگاندا یک بار در روز به مدت ۶۰ روز در بزرگسالان پر استرس و در عین حال سالم مقایسه کرد. افرادی که در گروه آشواگاندا بودند، در مقیاسی که اضطراب را اندازه‌گیری می‌کرد و هورمون‌های مرتبط با استرس، از جمله کورتیزول صبحگاهی پایین‌تر و DHEA-S (یک استروئید در گردش) را کاهش دادند.

ممکن است باروری را بهبود بخشد

باروری پیچیده است و عوامل زیادی در سلامت باروری زنان و مردان نقش دارند. آشواگاندا به طور سنتی در آیورودا برای حمایت از باروری استفاده می شده است و مطالعاتی در این مورد وجود دارد.

در یک متاآنالیز از مطالعات انسانی و حیوانی، محققان به این نتیجه رسیدند که شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه مصرف آشواگاندا ممکن است با بهبود ناباروری کاهش یابد. کیفیت مایع منی و همچنین بهبود سلامت هورمون هایی که نقش کلیدی در تخمک گذاری و تستوسترون و تولید اسپرم دارند. اگرچه دلایل دقیق آن مشخص نیست، اما محققان اظهار داشتند که آنتی اکسیدان های موجود در آشواگاندا ممکن است دخیل باشند. این مطالعات فقط یک اثر بالقوه حمایت کننده از باروری را نشان می دهد و ثابت نمی کند که آشواگاندا در واقع شانس باردار شدن شما را افزایش می دهد. مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

ممکن است به شما کمک کند خوب بخوابید

اگر برای به دست آوردن خواب مورد نیاز خود تلاش می کنید، آشواگاندا ممکن است به آرامش بیشتر شب شما کمک کند. یک مطالعه تصادفی و کنترل شده با دارونما در هند بر روی افراد سالم و افراد مبتلا به بی خوابی نشان داد که مصرف آشواگاندا به مدت هشت هفته، معیارهای مختلف خواب را بهبود می بخشد: اکتیوگرافی، روزانه. نظارت بر حرکت، و اقدامات استاندارد شده خود گزارش شده، از جمله کوتاه کردن مدت زمان چرت زدن، کیفیت خواب و هوشیاری در طول روز. و فواید آن در گروه بی خوابی بارزتر بود. محققان خاطرنشان می کنند که این گیاه ممکن است بر برخی از انتقال دهنده های عصبی درگیر در خواب تأثیر بگذارد.

یک مرور سیستماتیک و متاآنالیز منتشر شده در سپتامبر ۲۰۲۱ در PLoS One شامل پنج تصادفی کنترل شده کارآزمایی‌ها و به این نتیجه رسیدند که عصاره آشواگاندا در دوزهای ۶۰۰ میلی‌گرم یا بیشتر وقتی بیش از ۸ هفته یا بیشتر مصرف شود، تأثیر کوچک اما از نظر آماری معنی‌داری بر خواب کلی، به ویژه در افراد مبتلا به بی‌خوابی نشان داد. آنها خاطرنشان می کنند که گزارش در مورد ایمنی و اثرات نامطلوب، به ویژه طولانی مدت، در بسیاری از مطالعات وجود نداشت و کیفیت کلی این مطالعات متغیر بود.

ممکن است از یک سیستم ایمنی سالم حمایت کند

بیماری، به خصوص در فصل سرماخوردگی و آنفولانزا رخ می دهد، اما ممکن است بتوانید با استفاده از آشواگاندا، شانس را به نفع سالم ماندن کاهش دهید.

یک مطالعه تصادفی، کنترل شده با دارونما، دوسوکور نشان داد که افراد سالم ۶۰ میلی گرم عصاره آشواگاندا یا دارونما را برای ۳۰ سال مصرف کردند. روزها. افرادی که آشواگاندا مصرف کردند، فعالیت سلول‌ها و مولکول‌های ایمنی خاصی به نام ایمونوگلوبولین‌ها و سیتوکین‌ها را افزایش دادند، که نشان می‌دهد این مکمل ممکن است به سیستم ایمنی شما کمک کند تا بهتر با مهاجمانی مانند باکتری‌ها و ویروس‌ها که می‌توانند شما را بیمار کنند، مبارزه کند. علاوه بر این، نویسندگان خاطرنشان می‌کنند که اثرات خواب‌آور آشواگاندا ممکن است نقش زیادی در بهبودی سرماخوردگی یا آنفولانزا داشته باشد، زیرا خواب بر سیستم ایمنی بدن شما تأثیر می‌گذارد. مطالعات بیشتری لازم است تا ببینیم آیا آشواگاندا واقعاً منجر به بهبود ایمنی در برابر ویروس‌ها یا عفونت‌های خاص می‌شود.

خطرات بالقوه و عوارض جانبی آشواگاندا

طبق NCCIH، آشواگاندا ممکن است در کوتاه مدت (حداکثر سه ماه) بی خطر باشد. اما شواهد با کیفیت کافی برای تعیین ایمنی آن برای استفاده طولانی مدت وجود ندارد.

یک کارآزمایی تصادفی، دوسوکور و کنترل شده با دارونما در هند روی ۸۰ فرد سالم که ۳۰۰ میلی گرم آشواگاندا یا دارونما دو بار در روز مصرف کردند، نشان داد که مصرف آشواگاندا به عنوان یک مکمل برای هشت هفته به نظر می رسد برای بزرگسالان سالم بی خطر است. ایمنی پس از آن یا در دوزهای بالاتر به خوبی ثابت نشده است.

گفته شد، ممکن است عوارض جانبی وجود داشته باشد. طبق مرکز سرطان Memorial Sloan Kettering، ممکن است در حین مصرف آشواگاندا چندین عوارض جانبی داشته باشید:

 • حالت تهوع
 • سردرد
 • خواب آلودگی
 • تحریک معده
 • اسهال
 • استفراغ

پایگاه داده NCCIH و LIVERtox گزارش می دهد که اگرچه نادر است، اما مواردی از آسیب کبدی منتشر شده است. اگر برای شما اینطور است، مصرف آشواگاندا را متوقف کنید و با پزشک خود صحبت کنید.

علاوه بر این، اگر باردار یا شیرده هستید، طبق NCCIH باید از آشواگاندا اجتناب کنید. Silcox توضیح می دهد: “این گیاه روی هورمون های شما تأثیر می گذارد، بنابراین باید از آن آگاه بود.”

در نهایت، اگر داروهای دیگری مصرف می کنید، با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که هیچ تداخل احتمالی وجود ندارد.

چه کسی ممکن است مصرف آشواگاندا را کاوش کند

اگر بیش از حد تحت استرس و غرق هستید، یا با سطح فزاینده ای از اضطراب مواجه هستید، ممکن است استفاده از آشواگاندا را به عنوان یک رویکرد مکمل در نظر بگیرید. مطالعات ذکر شده در اینجا عمدتاً فقط در مورد استفاده کوتاه مدت است و بهتر است قبل از امتحان این گیاه با یک پزشک آگاه صحبت کنید.

اگر یک بیماری روانی مانند افسردگی یا اختلال اضطراب عمومی دارید، مراجعه به یک ارائه دهنده برای کمک به شما در ایجاد یک برنامه مراقبت جامع در مقابل تلاش برای خوددرمانی بسیار مهم است. 

برای افرادی که به دنبال شروع یا گسترش خانواده خود هستند، بهتر است قبل از استفاده از هر مکملی با پزشک متخصص زنان خود صحبت کنند.

بر اساس NCCIH، اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید، اگر در شرف جراحی هستید، یا اگر دچار اختلال خود ایمنی یا تیروئید هستید، از آشواگاندا اجتناب کنید.

نحوه انتخاب و نگهداری آشواگاندا

گزینه های زیادی برای آشواگاندا به عنوان مکمل وجود دارد، ممکن است ندانید از کجا شروع کنید. اگر ارائه دهنده سلامت شما آن را توصیه می کند، در اینجا چیزی است که ممکن است بخواهید در نظر بگیرید:

انتخاب

مکمل‌ها توسط سازمان غذا و دارو (FDA) تنظیم نمی‌شوند و FDA به طور معمول محتوای مکمل‌ها را تجزیه و تحلیل نمی‌کند. برای ایمنی خودتان، مهم است که درباره مکمل‌هایی که می‌خواهید مصرف کنید تحقیق کنید و آن‌هایی را انتخاب کنید که توسط شخص ثالث آزمایش شده‌اند، که ممکن است به اطمینان حاصل شود که مواد ذکر شده روی بسته‌بندی واقعاً داخل هستند و مکمل فاقد آلاینده است.

اگرچه آشواگاندا در کاربردهای مختلفی موجود است، اما مصرف آن به صورت پودر به شما امکان می دهد آن را به روش سنتی آیورودا تهیه کنید. (برای اطلاعات بیشتر قسمت زیر را ببینید.)

ذخیره سازی

آشواگاندا را در محیط خشک و خنک نگهداری کنید. دستورالعمل های روی برچسب محصول خود را بخوانید تا از وجود هر گونه مشخصات مطلع شوید.

مقدار مصرف آشواگاندا

می‌گوید، برای تعیین دوز مناسب برای شما، با یک پزشک یا گیاه‌شناس آیورودا کار کنید. در طول سوکوماران، یک مربی آیورودا در لس آلتوس، کالیفرنیا. بسیاری از کارآزمایی‌های تحقیقاتی شرح داده شده در اینجا از عصاره آشواگاندا به شکل کپسول استفاده می‌کنند و معمولاً در این نوع به صورت آنلاین فروخته می‌شود. اگر به شکل پودر نگاه می‌کنید، پشت برچسب محصول راهنمایی می‌کند، اما او می‌گوید که حداکثر مقداری که خانم‌ها باید در روز مصرف کنند حدود ۲.۵ گرم (نصف قاشق چای‌خوری) و یک “قاشق چای‌خوری کم” است. مرد متوسط اگرچه آشواگاندا به طور کلی برای استفاده کوتاه مدت بی خطر در نظر گرفته می شود، بسیار مهم است که در مصرف آن زیاده روی نکنید.

بیشتر بخوانید
آیا رژیم کتوژنیک می تواند به مبارزه با سرطان کمک کند؟

در مرحله بعد، مهم است که بدانید چگونه آن را مصرف کنید. سوکوماران می گوید اگر از پودر استفاده می کنید، روش سنتی برای مخلوط کردن آن با ۱ قاشق چایخوری روغن کنجد و عسل بوداده است. او توضیح می‌دهد که در تئوری، روغن به مولکول‌های لیپید دوست در پودر متصل می‌شود و عسل فعالیت آنزیمی را فراهم می‌کند که به آن اجازه می‌دهد تا بهتر متابولیسم و ​​جذب شود.

بیشتر بخوانید
مزایای تزریق لیپوتروپیک، عوارض جانبی، دوز

علاوه بر این، آشواگاندا ممکن است با شیر مصرف شود. سوکوماران می گوید: در هند، “آشواگاندا به افرادی داده می شود که بدن آنها چندان قوی نیست، بنابراین شیر تغذیه اضافی برای کمک به بدن برای بازیابی قدرت خود فراهم می کند.” اگر گیاهخوار هستید یا لبنیات ندارید، می توانید آن را با شیر گیاهی مورد علاقه خود جایگزین کنید.

بیشتر بخوانید
پروستاگلاندین ها - تولید مثل، التهاب و سایر شرایط

دستور العمل های متعددی برای آنچه که “شیر ماه” نامیده می شود، مانند این مورد وجود دارد نوش جون، که یک نوشیدنی مبتنی بر شیر شبانه است که حاوی آشواگاندا، ادویه جات ترشی جات، روغن نارگیل یا روغن نارگیل و عسل است. سوکوماران می افزاید: یا می توانید آشواگاندا را با چای گیاهی مصرف کنید. این ممکن است به بدن شما در آماده شدن برای خواب کمک کند.

در حالی که می‌توانید پودر آشواگاندا را به غذاهای مختلف مانند اسموتی‌ها، توپ‌های انرژی‌زا یا کلوچه‌ها اضافه کنید، سوکوماران می‌گوید که طبق تئوری سنتی آیورودا، غذا و مکمل‌های گیاهی به‌طور ایده‌آل جدا نگهداری می‌شوند. وقتی به شفا به عنوان یک داروی مقدس نزدیک می شویم، ذهن و دیدگاه خود را به گونه ای دیگر جهت می دهیم. در حالی که افزودن آن به غذا تأثیر این گیاه را بر بدن شما کم می کند. در دستور العمل شیر ماه، کل نوشیدنی به عنوان یک مکمل عمل می کند: «این گیاه باستانی را که هزاران سال به بشریت خدمت کرده است، در حالی که چای گیاهی می نوشید و آرام می نشینید، از روز خود استفاده کنید. [may have] نیت های متفاوت در مقایسه با خوردن کلوچه های آشواگاندا،” او می گوید.

قبل از شروع هر رژیم مکمل جدید، مطمئن شوید که با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی مانند یک پزشک یکپارچه یا یک متخصص تغذیه آیورودا تماس بگیرید.

سوکوماران توضیح می‌دهد که ممکن است زمان لازم باشد تا متوجه تفاوت قابل اندازه‌گیری شوید یا مزایای آشواگاندا را احساس کنید، یا ممکن است اثرات آن را خیلی سریع احساس کنید، بسته به اینکه چقدر نسبت به آن حساس هستید. او می‌گوید: «بعد از یک شب، از مشتریانی داشتم که می‌گفتند خیلی بهتر می‌خوابیدند. با گذشت زمان، ممکن است متوجه شوید که واکنش‌پذیری شما نسبت به استرس کمتر شده است – نشانه‌ای از اینکه در حال ایجاد انعطاف‌پذیری نسبت به پاسخ استرس هستید.

خلاصه

آشواگاندا گیاهی از درختچه ای همیشه سبز است که در هند یافت می شود و در طب سنتی آیورودا استفاده می شود. ممکن است اثراتی بر استرس و اضطراب داشته باشد، اما به طور کلی فقط برای استفاده کوتاه مدت دو تا سه ماهه مورد مطالعه قرار گرفته است. همچنین ممکن است بر تولید اسپرم و هورمون های باروری تأثیر بگذارد، اما تأثیر آن در کمک به باردار شدن فرد به خوبی شناخته شده نیست.

مهم است که به یاد داشته باشید که مکمل ها توسط FDA تنظیم نمی شوند، بنابراین مشورت با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی قبل از شروع هر مکملی کلیدی است. علاوه بر این، اجتناب از مصرف طولانی مدت این مکمل بسیار مهم است – آن را برای استفاده کوتاه مدت (تا سه ماه) نگه دارید.

در حالی که آشواگاندا به طور کلی برای اکثر افراد سالم بی خطر تلقی می شود، افرادی که باردار یا شیرده هستند، در شرف عمل جراحی هستند، یا با شرایط خودایمنی یا تیروئید زندگی می کنند باید از مصرف آن اجتناب کنند.

پیوند منبع

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه