مکمل های تیروئید: ۷ ماده مغذی مبتنی بر علم برای داشتن یک تیروئید سالم

مشکلات تیروئید این روزها رایج تر شده است و احتمالاً شنیده اید که برخی از مکمل های غذایی می توانند از سلامت تیروئید حمایت کنند.

مسئله این است که این روزها با وجود همه گزینه های بدون نسخه، تشخیص اینکه کدام یک از محصولات حمایت کننده تیروئید ارزش وقت و هزینه شما را دارند دشوار است.

برای پیچیده تر کردن مسائل، بسته به وضعیت تیروئید، برخی از درمان های طبیعی می توانند فوق العاده یا مضر باشند.

قبل از اینکه به سراغ مکمل‌های حمایتی تیروئید برویم، بیایید مروری سریع از غده تیروئید و این که اختلال عملکرد آن چگونه است را بررسی کنیم.

غده تیروئید چیست؟

غده تیروئید شما نزدیک جلوی گلوی شما قرار دارد و به شکل پروانه است. هورمون هایی را ترشح می کند که به کنترل متابولیسم شما کمک می کند و یک جزء ضروری برای سیستم غدد درون ریز شما است.

تیروئید شما هورمون هایی ترشح می کند که بر طیف وسیعی از عملکردها در بدن شما تأثیر می گذارد، از جمله:

  • ضربان قلب
  • افزایش وزن
  • عملکرد سیستم عصبی مرکزی
  • قدرت عضلانی
  • نفس کشیدن
  • سطح کلسترول
  • عملکرد هورمون جنسی
  • و بیشتر

سیستم غدد درون ریز شما از غدد تشکیل شده است که هورمون هایی تولید می کنند که به سرتاسر بدن ارسال می شوند. تیروئید یک بازیکن کلیدی در سیستم غدد درون ریز است و علائم اختلال عملکرد می تواند سایر غدد سیستم غدد درون ریز را تحت تاثیر قرار دهد.

هورمون های تیروئید

وقتی صحبت از هورمون‌ها در بدن انسان می‌شود، تنظیم آن چیزی جز ساده نیست. برای تولید هورمون های تیروئید، ناحیه ای از مغز به نام هیپوتالاموس باید فعال شود.

سپس هیپوتالاموس به غده هیپوفیز شما سیگنال می دهد که هورمونی به نام هورمون محرک تیروئید (TSH) بسازد. سپس TSH به غده تیروئید شما سیگنال می دهد که شروع به ساخت دو هورمون کند. T3 (تری یدوتیرونین) و T4 (تیروکسین).

انتشار TSH توسط یک حلقه بازخورد از T3 و T4 تنظیم می شود. وقتی T3 و T4 کافی وجود داشته باشد، هیپوتالاموس پیام را دریافت می کند و سپس به هیپوفیز شما می گوید که می تواند ترشح TSH را کند کند.

در حالی که اکثر هورمون تیروئید آزاد شده T4 است، T3 شکل فعال هورمون است. با این حال، T4 را می توان در صورت لزوم به T3 تبدیل کرد.

انواع اختلالات تیروئید

انواع مختلفی از اختلالات وجود دارد که می تواند تیروئید شما را تحت تاثیر قرار دهد. برخی باعث می شوند تیروئید شما بیش از حد فعال باشد و هورمون های زیادی تولید کند. در حالی که دیگران باعث می شوند تیروئید شما کم کار باشد و به اندازه کافی تولید نشود.

مشکلات ممکن است به دلیل اختلال در خود غده تیروئید یا به دلیل اختلال در عملکرد هیپوفیز یا هیپوتالاموس رخ دهد.

برخی از شرایط مرتبط با کم کاری یا پرکاری تیروئید عبارتند از:

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید بسیار شایع تر از متضاد آن، پرکاری تیروئید است.

شایع ترین علت کم کاری تیروئید تیروئیدیت هاشیموتو است که باعث آسیب به غده تیروئید شما می شود. با این حال، همه اشکال کم کاری تیروئید ناشی از هاشیموتو نیست.

با تیروئید کم فعال، غده تیروئید شما به اندازه کافی هورمون های خود را تولید نمی کند. علائم کم کاری تیروئید شامل خستگی، خشکی پوست، حساسیت به سرما، افسردگی، یبوست، کندی ضربان قلب، مه مغزی و ضعف است.

یکی از راه هایی که می توانید کم کاری تیروئید را تشخیص دهید، بررسی سطح TSH است. اگر سطح TSH شما بالا باشد، ممکن است به این معنی باشد که هیپوفیز شما مقادیر بیش از حد هورمون را برای تحریک تیروئید به کار می فرستد.

پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید وضعیتی برعکس کم کاری تیروئید است، جایی که تیروئید شما هورمون های زیادی تولید می کند.

شایع ترین علت تیروئید بیش فعال، بیماری گریو است که به نام پزشکی که آن را کشف کرده است، نامگذاری شده است. Grave’s یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن شما به غده تیروئید شما حمله می کند.

هورمون تیروئید اضافی می تواند کارها را در بدن شما تسریع کند. اگرچه این ممکن است روی کاغذ چیز خوبی به نظر برسد، در واقعیت، می تواند بسیار آسیب زا باشد. برخی از علائم پرکاری تیروئید عبارتند از:

اضطراب، خستگی، تحریک پذیری، اسهال، مشکل در خواب، ضربان قلب نامنظم، لرزش، کاهش وزن و سیکل های قاعدگی نامنظم[* ] .

گواتر

گواتر بزرگ شدن غیر طبیعی غده تیروئید شما است که معمولاً به دلیل کمبود ید ایجاد می شود. با این حال، می تواند ناشی از تولید کم یا بیش از حد هورمون های تیروئید باشد.

گواتر معمولاً خود نسبتاً بی ضرر است اما می تواند بلع یا خوردن را دشوار کند. به طور کلی، گواتر بیشتر نشانه این است که مشکلی با غده تیروئید شما درست نیست.

برخی از مسائل مرتبط با گواتر عبارتند از: مشکل در غذا خوردن، مشکل در تنفس، سرفه، گرفتگی صدا، و احساس گرفتگی در گردن [ * ].

سرطان تیروئید

سرطان تیروئید به طور کلی در ایالات متحده نادر است، اما شایع تر می شود. بسته به اینکه چه قسمتی از تیروئید تحت تأثیر قرار گرفته است، چندین علامت مختلف مرتبط با نوسانات هورمونی ممکن است رخ دهد.

سطوح بالای تابش و ژنتیک به‌عنوان عوامل خطر سرطان تیروئید به نظر می‌رسد و عموماً در زنان بیشتر از مردان دیده می‌شود[ * ].

تیروئیدیت

تیروئیدیت یک اصطلاح عمومی است که برای التهاب در غده تیروئید استفاده می شود. هنگامی که تیروئید شما ملتهب می شود، می تواند به سلول های بافت آسیب برساند و منجر به اختلال در تولید هورمون شود.

التهاب می تواند منجر به تولید بیش فعال یا کم کار هورمون تیروئید و گاهی اوقات هر دو شود.

یکی از علل تیروئیدیت، بیماری هاشیموتو است، با این حال شرایط دیگر نیز می تواند باعث ایجاد التهاب در این غده شود. بیماری خودایمنی، اشعه، عفونت و برخی داروها تنها تعدادی از دیگر علل بالقوه التهاب در تیروئید هستند[ * ].

۷ مکملی که از تیروئید شما حمایت می کند

شماره ۱ ید

ید یکی از مواد مغذی اولیه لازم برای سلامت تیروئید است. هورمون تیروئید شما بدون ید کافی تولید نمی شود و کمبود ید مستقیماً با مشکلات تیروئید مرتبط است.

در واقع، کمبود ید می تواند منجر به بزرگ شدن غده تیروئید شود که به آن گواتر می گویند[ * ].

تعادل ید در رژیم غذایی شما از آنجایی که به سلامت تیروئید مربوط می شود بسیار مهم است. بدن شما این ماده معدنی ضروری را تولید نمی کند، بنابراین این به شما بستگی دارد که از طریق رژیم غذایی یا مکمل ها به اندازه کافی دریافت کنید.

ید بسیار کم می تواند منجر به کم کاری تیروئید و اختلال در رشد و تکامل حرکتی در کودکان شود. با این حال، ید بیش از حد با خودایمنی تیروئید مرتبط است و همچنین گاهی اوقات با کم کاری تیروئید همراه است.

بیشتر نمک در ایالات متحده با ید غنی شده است و همچنین می توانید آن را در محصولات جلبک دریایی مانند کلپ یا مثانه پیدا کنید.

ید نقش مهمی در کنترل عملکرد تیروئید شما دارد. می تواند پاسخ تیروئید شما به هورمون های خاص را تعدیل کند و همچنین می تواند اکسیداسیون آن را مهار کند[ * ].

به دلیل تأثیر عمیقی که بر سلامت تیروئید دارند، مکمل های ید همیشه باید با راهنمایی ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مصرف شوند.

#۲ ویتامین B12

ویتامین B12 یک ویتامین ضروری است که در رشد گلبول های قرمز خون، سلامت مغز و سنتز DNA نقش دارد. همچنین نقش مهمی در متابولیسم انرژی ایفا می کند و کمبود آن اغلب باعث خستگی و ضعف فیزیکی می شود[ * ].

بسیاری از افراد مبتلا به کم کاری تیروئید نیز کمبود B12 دارند، حدود ۴۰٪. این همبستگی یک وضعیت مرغ و تخم مرغ است که در آن به نظر می رسد یکی بر دیگری تأثیر منفی می گذارد.

با فعالیت کم تیروئید، کمبود B12 به دنبال دارد. با این حال، سطوح پایین B12 همچنین می تواند علائم کمبود تیروئید را بدتر کند. بنابراین، زمانی که می دانید تیروئیدتان ضعیف است، مکمل B12 ممکن است ایده خوبی باشد.

تحقیقات نشان می دهد که جایگزینی B12 در بیماران کم کاری تیروئید منجر به بهبود علائم کم کاری تیروئید می شود[ * ].

سلنیوم شماره ۳

سلنیوم یک ماده معدنی کمیاب است که در سراسر بدن شما یافت می شود، اما در بالاترین غلظت در غده تیروئید شما وجود دارد. نقش های مفید آن در بدن شما شامل حمایت ایمنی، عملکرد شناختی و باروری است که به چند مورد اشاره می کنیم.

سلنیوم نقش حیاتی در تولید هورمون تیروئید ایفا می کند و سطوح بالای سلنیوم با کاهش خطر ابتلا به بیماری خودایمنی تیروئید مرتبط است[* ] .

برای اینکه بدن شما هورمون تیروئید را فعال کند، باید آن را از فرم T4 (غیر فعال) به T3 (فعال) تبدیل کند. آنزیم مسئول این تبدیل یک آنزیم وابسته به سلنیوم[ * ] است.

بدون سلنیوم کافی برای حمایت از این فرآیند، بدن شما نمی تواند مقادیر کافی از هورمون تیروئید را فعال کند. این به نوبه خود علائم مرتبط با کم کاری تیروئید را ایجاد می کند.

علاوه بر این، سلنیوم همچنین در خنثی کردن رادیکال‌های آزاد که به تیروئید شما در بیماری خودایمنی تیروئید حمله می‌کنند، نقش دارد[ * ].

شماره ۴ روی

روی بیشتر به دلیل ویژگی های تقویت کننده سیستم ایمنی شناخته شده است. شما اغلب روی را به عنوان ماده اصلی مکمل های ایمنی یا قرص های سرد می یابید. نقش اصلی در فعالیت حدود ۱۰۰ آنزیم دارد و برای متابولیسم سلولی ضروری است[ * ].

کمبود روی با کم کاری تیروئید همراه است و کم کاری تیروئید نیز می تواند باعث کمبود روی شود. همانطور که می بینید، روی و تیروئید شما ارتباط نزدیکی با هم دارند.

روی با افزایش خروجی هورمون از غده هیپوفیز و هیپوتالاموس، نقش بالایی در تولید هورمون تیروئید ایفا می کند. این دو غده با هم کار می کنند تا غده تیروئید شما را کنترل کنند، و زمانی که کمبودی در یکی یا دیگری وجود داشته باشد، معمولاً کمبود تیروئید به دنبال دارد[ * ].

مطالعات همچنین نشان داده اند که کمبود روی با سطوح پایین T3 – شکل فعال هورمون تیروئید [ * ] ارتباط دارد.

#۵ ویتامین D

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است که به مقدار کم در برخی غذاها وجود دارد و همچنین می تواند توسط بدن شما زمانی که نور خورشید کافی تامین شود ساخته شود. نقش مهمی در سلامت استخوان های شما و تعادل کلسیم معدنی دارد.

کمبود ویتامین D نسبتاً شایع است، اما بیشتر در افراد مسن یا افرادی که به اندازه کافی در معرض نور خورشید قرار نمی گیرند، دیده می شود .

کمبود ویتامین D ارتباط نزدیکی با بیماری هاشیموتو دارد. یک مطالعه حتی نشان داد که بیش از ۹۰ درصد از افراد مبتلا به هاشیموتو سطوح پایین ویتامین D دارند.

ارتباط بین وضعیت هاشیموتو و ویتامین D نامشخص است. ممکن است کمبود ویتامین D باعث عملکرد کم تیروئید شود، اما این نیز می تواند درست باشد که کم کاری تیروئید باعث کمبود ویتامین D می شود.

در هر صورت، اگر فعالیت تیروئید شما کم است، ارزش این را دارد که وضعیت ویتامین D خود را بررسی کنید و احتمالاً مکمل [ * ] داشته باشید.

یک مطالعه انجام شده بر روی بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید نشان داد که مکمل ویتامین D تأثیر مثبتی بر سطح TSH آنها دارد. با این حال، هیچ اثری بر روی سطوح هورمون تیروئید فعال مشاهده نشد [ * ].

در مورد بیماری گریو (پرکاری تیروئید)، وضعیت ویتامین D نیز تمایل به کاهش دارد. یکی از علائم بیماری گریو از دست دادن استخوان است که معمولاً با درمان پرکاری تیروئید معکوس می شود.

با این حال، با توجه به نقش مهمی که ویتامین D در سلامت استخوان ایفا می کند، پیشنهاد می شود که مکمل ممکن است به جلوگیری از برخی از دست دادن ها کمک کند[ * ].

شماره ۶ آهن

آهن یک ماده معدنی است که در انواع غذاها یافت می شود و بیشترین شکل زیستی آن از گوشت قرمز به دست می آید. فعالیت اصلی آن نقش آن در گلبول های قرمز خون است که به حمل اکسیژن در سراسر بدن کمک می کند.

مصرف ناکافی آهن، یا از دست دادن بیش از حد خون، می تواند منجر به کم خونی شود – یک اختلال نسبتا شایع در ایالات متحده [ * ].

عملکرد کم تیروئید اغلب در افراد مبتلا به کم خونی فقر آهن دیده می شود. آهن بر متابولیسم هورمون تیروئید تأثیر می گذارد و کمبود آهن باعث ایجاد مشکل پایین دستی در تولید هورمون می شود.

در یک مطالعه، محققان با هدف تعیین اینکه آیا وضعیت آهن می تواند بر کاهش هورمون تیروئید بدون استفاده از داروهای تیروئید تأثیر بگذارد یا خیر. آنها گروهی از داوطلبان مبتلا به کم خونی فقر آهن را که تیروئیدشان نیز کم بود جمع آوری کردند و آنها را به مدت دو ماه با آهن درمان کردند.

پس از دو ماه درمان، سطح آهن نرمال شد و سطح هورمون تیروئید نیز به حالت عادی بازگشت. علاوه بر این، سطح کورتیزول نیز نرمال شد[ * ].

#۷ منیزیم

منیزیم چندین نقش حیاتی در بدن شما ایفا می کند. یکی از وظایف اصلی آن این است که به عنوان یک کوفاکتور برای آنزیم ها عمل کند و به عملکرد آنها کمک کند.

به عنوان یک کوفاکتور، به کنترل طیف وسیعی از فرآیندهای بیولوژیکی از جمله تنظیم قند خون، سنتز پروتئین، فشار خون و بسیاری موارد دیگر کمک می کند[ * ].

منیزیم همچنین نقش کلیدی در تولید T4 و همچنین فعال شدن هورمون تیروئید شما از T3 به ​​T4 دارد. این همبستگی در یک مطالعه موش نشان داده شد که در آن موش‌های دارای کمبود منیزیم نیز کاهش سنتز T4 [ * ] را تجربه کردند.

در یک مطالعه بالینی، هدف محققان تعیین ارتباط بین وضعیت منیزیم و کمبود تیروئید بود. محققان با گروهی متشکل از ۱۰۰۰ شرکت کننده، هورمون تیروئید و نشانگرهای بیماری تیروئید را همراه با وضعیت منیزیم ارزیابی کردند.

نتایج این مطالعه نشان داد که پایین‌ترین سطوح منیزیم با افزایش سطوح کم‌کاری تیروئید، هاشیموتو و آنتی‌بادی‌های تیروئید مرتبط است[ * ].

چه چیزی به دنبال

گواتروژن ها

اصطلاح “گواتروژن” به چیزی اشاره دارد که باعث گواتر می شود – بزرگ شدن غده تیروئید.

گواتروژن ها گروهی از مواد غذایی هستند که می توانند با تداخل در جذب ید در تیروئید، عملکرد مناسب تیروئید را مهار کنند. همانطور که می دانید، ید برای سلامت غده تیروئید شما ضروری است.

غذاهای گواتروژن حاوی ترکیباتی هستند که وقتی توسط آنزیم ها تجزیه شوند، می توانند عملکرد تیروئید شما را مهار کنند. با این حال، همه غذاهای گواتروژنیک برابر در نظر گرفته نمی شوند.

کلم بروکسل، کلم پیچ و کلم پیچ روسی قوی‌ترین گواتروژن‌هایی هستند که اگر مشکل تیروئید دارید، ممکن است بخواهید در لیست تماشای خود نگه دارید.

سایر غذاهایی که حاوی ترکیبات گواتروژن هستند اما به میزان کمتری شلغم، کلم بروکلی و کلم براسیکا[ * ] هستند.

گلوتن

اگر از رژیم کتو پیروی می کنید، احتمالاً گلوتن زیادی مصرف نمی کنید. با این حال، شایان ذکر است که بین گلوتن و سلامت تیروئید همبستگی وجود دارد. به طور خاص، برای افرادی که مشکلات تیروئید خود ایمنی دارند.

غیرمعمول نیست که یک اختلال خودایمنی راه را برای بیماری بعدی هموار کند. در میان بیماران مبتلا به بیماری خودایمنی تیروئید، محققان افزایش بروز بیماری سلیاک را یافتند – وضعیتی که با آلرژی شدید به گلوتن مشخص می شود [* ] .

الکل

اگر مشکوک هستید که غده تیروئید شما مشکلی ندارد، ممکن است زمان آن رسیده که مصرف الکل را کاهش دهید.

تحقیقات نشان می دهد که الکل می تواند سمیت سلولی ایجاد کند که با تأثیر بر محور هیپوتالاموس – هیپوفیز – تیروئید، عملکرد تیروئید شما را سرکوب می کند. مصرف مزمن الکل همچنین با کاهش سطح هورمون تیروئید محیطی همراه است.

به عبارت دیگر، تولید طبیعی هورمون ها در تیروئید شما را مختل می کند و در نتیجه سطح آن پایین می آید.

خلاصه

اگر به دنبال حمایت از تیروئید هستید، برخی از مکمل های تیروئید ضروری وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

مواد مغذی مانند ید، سلنیوم، B12، روی، ویتامین D و منیزیم همگی برای عملکرد تیروئید شما ضروری هستند. و هنگامی که در مقادیر مناسب مصرف شود، عوارض جانبی بسیار کمی باید رخ دهد.

با این حال، اگر با یک پزشک مراقبت های بهداشتی کار می کنید، همیشه باید ارزیابی کنید که آیا مکمل برای شما مناسب است یا خیر.

جدای از مکمل ها، عوامل حیاتی دیگری نیز وجود دارد که باید در مورد رژیم غذایی و سلامت تیروئید در نظر بگیرید. به طور خاص، غذاهای گواتروژن و غذاهای حاوی گلوتن باید به حداقل برسد.

پیوند منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه