مکمل کرم ابریشم: خطرات و فواید سراپپتاز

سراپپتاز یک مکمل غذایی است که از باکتری روده کرم ابریشم به دست می آید. به عنوان یک مسکن ضد التهابی و عمومی در حال محبوب شدن است[*].

سراپپتاز همچنین ممکن است به آسم، سندرم تونل کارپال، لخته شدن خون و اختلالات گوش، بینی و گلو کمک کند. حتی به عنوان راهی برای شکستن بافت اسکار نوید می دهد[*][*].

ممکن است از خود بپرسید که آیا این یک مکمل تغذیه‌ای دیگر است یا اینکه برای شما مناسب است یا خیر. در ادامه بخوانید تا بدانید سراپپتاز چگونه کار می کند و چگونه ممکن است کمک کند.

سراپپتاز چیست؟

سراپپتاز – همچنین به عنوان شناخته شده است سراتیوپپتیداز یا سرراتیا پپتیداز – یک آنزیم پروتئولیتیک است.

این بدان معناست که سراپپتاز مولکول های پروتئین را به بلوک های سازنده آمینو اسید تجزیه می کند. سراپپتاز به ویژه در حل کردن پروتئین های متراکم و فیبری مانند آنهایی که بافت اسکار را تشکیل می دهند، خوب است.

سراپپتاز توسط دو باکتری تولید می شود: Serratia sp. یا پژمردگی سراتیا باکتری Serratia در ابتدا در روده کرم ابریشم در دهه ۱۹۶۰ یافت شد.

دانشمندان به زودی دریافتند که سراپپتاز تولید شده توسط این باکتری ها به پروانه های کرم ابریشم اجازه می دهد تا پیله های ابریشم متراکم خود را حل کنند.[*].

اگرچه سراپپتاز یک مکمل غذایی نسبتاً جدید در ایالات متحده و کانادا است، اما برای چندین دهه در اروپا و آسیا استفاده می شود. استفاده از سراپپتاز در بهبود چندین مشکل سلامتی، از تورم بعد از عمل گرفته تا پر شدن سینه و برونشیت، نویدبخش است.[*].

امروزه، سراپپتاز به دلیل خواص ضد التهابی و تسکین دهنده احتمالی آن و همچنین به دلیل توانایی آن در بهبود سیستم ایمنی بدن شما محبوب شده است.[*].

سراپپتاز چگونه کار می کند؟

آنزیم های پروتئولیتیک مانند سراپپتاز پروتئین ها را به مولکول های کوچکتر به نام اسیدهای آمینه تجزیه می کنند.

پروتئین ها رشته های بزرگ و پراکنده ای از صدها (گاهی اوقات هزاران) اسید آمینه هستند که توسط پیوندهای شیمیایی در کنار هم نگه داشته می شوند. سراپپتاز وارد می شود و آن پیوندها را می شکافد و پروتئین ها را به قطعات کوچکتر و کوچکتر تجزیه می کند و در نهایت به اسیدهای آمینه منفرد تبدیل می شود.[*].

این چیز خوبی است زیرا آمینو اسیدها ترکیباتی هستند که بدن شما در واقع برای بازسازی بافت ها، ایجاد انتقال دهنده های عصبی و تولید هورمون ها و سایر عملکردها استفاده می کند.[*].

۳ فواید بالقوه سراپپتاز برای سلامتی

قبل از حرکت به سمت خطرات بالقوه سراپپتاز، دریابید که چرا این مکمل ممکن است گزینه خوبی برای انواع شرایط پزشکی باشد، به ویژه هنگامی که صحبت از التهاب و تسکین درد می شود.

خطرات سراپپتاز

شماره ۱: ممکن است درد و التهاب را کاهش دهد

درد، تورم و التهاب همگی ارتباط نزدیکی با هم دارند. پاسخ التهابی شما – اگر به درستی کار کند – در پاسخ به عفونت یا آسیب درد و تورم ایجاد می کند، سپس با برطرف شدن مشکل شروع به ناپدید شدن می کند.

تورم یک مکانیسم محافظتی است که در آن بدن شما ناحیه آسیب دیده بدن را با سلول های ایمنی پر می کند. این سلول های ایمنی به بهبود زخم کمک می کنند.

درد نیز محافظ است. این روشی است که بدن شما به شما می گوید چیزی اشتباه است. بدون درد، نمی دانید چه زمانی مجروح شده اید.

اما گاهی اوقات، درد و التهاب می تواند از کنترل خارج شود. مکمل سراپپتاز ممکن است کمک کند.

تعداد کمی کارآزمایی بالینی روی سراپپتاز و التهاب انجام شده است:

  • جراحی دندان: آنزیم سراپپتاز به اندازه استروئیدهای تجویزی در کاهش درد و تورم بعد از جراحی دندان موثر است.[*].
  • درد سینه: در یک مطالعه، سراپپتاز باعث بهبود درد سینه ناشی از تورم در ۸۶ درصد از شرکت‌کنندگان شد که می‌تواند آن را برای تسکین درد قبل از قاعدگی یا پریود مفید کند.[*].
  • تونل کارپال: در مطالعه ای که روی ۲۰ نفر انجام شد، سراپپتاز التهاب مزمن و درد ناشی از سندرم تونل کارپال را بهبود بخشید.[*].
  • جراحی سینوس: بیمارانی که برای سینوس‌های آسیب‌دیده تحت عمل جراحی قرار گرفتند، تورم کمتر و بهبودی سریع‌تری پس از مصرف سراپپتاز نشان دادند.[*].
  • بیماری وریدی: سراپپتاز درد، تورم، گرفتگی عضلات شبانه و ادم را در ۲۰ بیمار مبتلا به بیماری التهابی وریدی (IVD) کاهش داد. IVD اغلب مقصر وریدهای واریسی است[*].

به نظر می رسد سراپپتاز جایگزینی قوی برای مسکن های بدون نسخه مانند ایبوپروفن است که در مورد تسکین کوتاه مدت درد، التهاب و تورم صحبت می شود.

با این حال، مطمئن شوید که قبل از استفاده از این آنزیم پس از جراحی یا برای یک بیماری مزمن، برای مشاوره پزشکی با یک متخصص مراقبت های بهداشتی واجد شرایط صحبت کنید. یادگیری همه چیز در مورد خطرات یا عوارض جانبی بالقوه سراپپتاز بسیار مهم است.

#۲. ممکن است سلامت تنفسی را بهبود بخشد

مشکلات مزمن تنفسی مانند آسم، برونشیت مزمن، سینوزیت و بیماری انسدادی ریه بر سلامت میلیون ها نفر در سراسر جهان تأثیر می گذارد. مشکلات تنفسی در چند دهه اخیر رایج‌تر شده است که تا حدی ناشی از آلاینده‌های موجود در هوا است که به راه‌های هوایی ظریف انسان آسیب می‌رساند.[*].

مطالعات متعدد نشان می دهد که سراپپتاز می تواند به تسکین شرایط مزمن تنفسی کمک کند.

در یک مطالعه، گروهی از محققان ژاپنی مکمل های سراپپتاز (در مقابل دارونما) را روی ۲۹ بیمار مبتلا به بیماری مزمن راه هوایی آزمایش کردند.

پس از چهار هفته درمان، گروه سراپپتاز ضخامت بلغم کاهش یافته، سلول های ایمنی خلط کمتر و سرفه کمتری داشتند. سراپپتاز مخاط را رقیق کرده و راه های هوایی بیماران را پاک می کند، احتمالاً با حل کردن پروتئین های مخاطی.[*].

در یک مطالعه دوسوکور دیگر، افراد مبتلا به اختلالات مزمن گوش، بینی یا گلو پس از مصرف سراپپتاز به مدت یک هفته، به طور قابل توجهی تسکین علائم را نسبت به گروه دارونما نشان دادند. سراپپتاز التهاب را کاهش داد و مسیرهای مسدود شده را از مخاط و زباله پاک کرد[*].

شماره ۳: ممکن است خطر بیماری قلبی و بافت اسکار را کاهش دهد

فیبرین پروتئینی است که به لخته شدن خون و تشکیل بافت اسکار کمک می کند. شما مقدار مناسب فیبرین را برای بهبود زخم ها و جلوگیری از از دست دادن خون می خواهید، اما فیبرین نیز جزء اصلی پلاک های شریانی است و می تواند به بیماری قلبی کمک کند.[*].

فیبرین نیز جزء اصلی بافت اسکار است. نشان داده شده است که سراپپتاز فیبرین را در موش‌ها حل می‌کند و محققان گمان می‌کنند که می‌تواند بافت اسکار را در انسان از بین ببرد و در عین حال بافت زنده را دست نخورده نگه دارد.[*][*].

خطرات و عوارض جانبی بالقوه سراپپتاز

Serrapeptase برای مدت طولانی در آسیا و اروپا محبوب بوده است، اما تنها در چند دهه اخیر است که تحقیقات عمده در مورد serrapeptase مشخص شده است.[*].

از آنجایی که بسیار جدید است، مطالعات ایمنی طولانی مدت خوبی وجود نداشته است. با این حال، مطالعات کوتاه‌مدت انسانی، واکنش‌های جانبی نادر و خفیف را به سراپپتاز گزارش می‌کنند، از جمله[*]:

  • واکنش های پوستی آلرژیک
  • درد عضلانی یا درد مفاصل
  • حالت تهوع، ناراحتی معده یا اسهال
  • سرفه کردن
  • کاهش لخته شدن خون

مهمترین عارضه جانبی که در اینجا باید مراقب آن بود کاهش لخته شدن خون است. اگر داروهای رقیق کننده خون مانند کلوپیدوگرل یا وارفارین یا داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند آسپرین یا استامینوفن مصرف می کنید، می تواند مشکل ساز باشد.

همچنین مراقب باشید اگر سراپپتاز را با سایر مکمل های طبیعی مانند روغن ماهی که رقیق کننده خون خفیف تا متوسط ​​هستند و می توانند مشکلاتی ایجاد کنند، ترکیب کنید.

اگر مشکلات سلامتی دارید، همیشه قبل از آن با پزشک خود صحبت کنید تا از خطرات احتمالی سراپپتاز جلوگیری کنید.

نحوه مصرف سراپپتاز

سراپپتاز باید با معده خالی مصرف شود – در غیر این صورت آنزیم ها به سادگی غذای شما را هضم می کنند. به همین دلیل است که اکثر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی به شما پیشنهاد می کنند کپسول های با پوشش روده را انتخاب کنید، که اطمینان حاصل می کند که آزادسازی آنزیم ها به جای اینکه در معده شما در روده شما انجام می شود.

هیچ دستورالعمل منتشر شده ای برای دوز وجود ندارد، اما اکثر مطالعات بالینی از ۱۰ تا ۶۰ میلی گرم سراپپتاز در روز استفاده کرده اند. این به ۲۰۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰۰ SPU (واحد فعالیت سراتیوپپتیداز) ترجمه می شود – واحدی که معمولاً روی برچسب های محصول نمایش داده می شود.[*].

شما می توانید سراپپتاز را به شکل قرص در اکثر فروشگاه های مواد غذایی بهداشتی و آنلاین و کمتر به صورت مایع تهیه کنید.

همیشه ایده خوبی است که با کمترین دوز از هر مکمل شروع کنید و طی چند هفته ادامه دهید.

آیا خطرات سراپپتاز بیشتر از فواید آن است؟

به نظر می رسد سراپپتاز برای مدیریت درد، التهاب و تورم و همچنین برای مشکلات تنفسی مزمن مانند آسم یا برونشیت مفید باشد.

در تئوری، سراپپتاز ممکن است به شکستن بافت اسکار و کاهش خطر حمله قلبی کمک کند، اگرچه هنوز مطالعات انسانی روی آن انجام نشده است.

اگر به دنبال مدیریت التهاب یا بهبودی از یک آسیب هستید، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که سراپپتاز را امتحان کنید. شما همچنین می توانید از این استفاده کنید راهنمای کامل التهاب یاد بگیرید چگونه از شر التهاب خلاص شوید و با تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی بهترین احساس را داشته باشید.

Source link

بیشتر بخوانید
ویاگرا (سیلدنافیل): عوارض، دوز، مدت زمان ماندگاری آن
۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه