میاستنی گراویس چیست؟ علائم، علل، تشخیص، درمان و پیشگیری

میاستنی گراویس به طور معمول توسط یک متخصص مغز و اعصاب درمان می شود و با درمان می توان علائم میاستنی گراویس را به خوبی کنترل کرد. به عنوان مثال، انواع روش های درمانی به بهبود ضعف عضلانی کمک می کند.

متخصص مغز و اعصاب شما بر اساس موارد زیر تعیین می کند که کدام گزینه درمانی برای شما بهترین است:

 • سن شما
 • شدت وضعیت شما
 • عضلات تحت تأثیر قرار گرفتند
 • هر شرایط پزشکی دیگری که دارید

گزینه های دارویی

انواع مختلفی از داروها برای درمان میاستنی گراویس استفاده می شود. (۱۴)

عوامل آنتی کولین استراز مانند پیریدوستیگمین (Mestinon) برای کمک به بهبود ارتباط بین اعصاب و عضلات طراحی شده اند. اگرچه این داروها میاستنی گراویس را درمان نمی کنند، اما می توانند انقباض عضلانی و قدرت عضلانی را در برخی افراد بهبود بخشند.

عوارض جانبی احتمالی شامل ناراحتی های گوارشی، اسهال، حالت تهوع و ترشح بیش از حد بزاق و تعریق است.

علاوه بر این، کورتیکواستروئیدهایی مانند پردنیزون (دلتازون) با سرکوب سیستم ایمنی و اختلال در تولید آنتی بادی هایی که باعث میاستنی گراویس می شوند، قدرت عضلانی را بهبود می بخشند.

با این حال، استفاده طولانی مدت از این داروها می تواند عوارض جانبی جدی از جمله نازک شدن استخوان (پوکی استخوان)، افزایش وزن، دیابت و افزایش خطر ابتلا به برخی عفونت ها را به همراه داشته باشد. اگر پزشک شما کورتیکواستروئیدها را تجویز کند، ممکن است لازم باشد برای ویزیت های منظم مراجعه کنید تا از نظر هر یک از این عوارض جانبی تحت نظر باشید.

بیشتر بخوانید
MRI سر: هدف، آمادگی، و روش

پزشک ممکن است داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی را نیز تجویز کند. همانطور که از نام آن پیداست، این داروها – آزاتیوپرین (Imuran)، مایکوفنولات موفتیل (CellCept)، سیکلوسپورین (Neoral)، متوترکسات (Trexall) و تاکرولیموس (Prograf) – سیستم ایمنی شما را تغییر می دهند تا تولید آنتی بادی های مضر را محدود کنند.

این داروها ممکن است ماه ها طول بکشد و ممکن است با کورتیکواستروئیدها استفاده شوند. عوارض جانبی احتمالی شامل افزایش خطر عفونت و آسیب کبدی یا کلیوی است.

در نهایت، ریتوکسیماب (Rituxan) و اکولیزوماب (Soliris) آنتی بادی های مونوکلونال هستند که ممکن است در کوتاه مدت برای درمان بدتر شدن ناگهانی علائم در افراد مبتلا به میاستنی گراویس آنتی بادی مثبت گیرنده ضد استیل کولین (AchR) استفاده شوند.

با این حال، این داروها چندین عوارض جانبی بالقوه جدی دارند، از جمله:

سایر روش‌های پزشکی مورد استفاده در درمان میاستنی گراویس شامل پلاسمافرزیس و تزریق گلوبولین ایمنی با دوز بالا است – همان درمان‌هایی که برای بحران‌های میاستنی استفاده می‌شود.

در پلاسمافرزیس، یک فرآیند فیلتر کردن مانند دیالیز کلیه، خون از طریق دستگاهی هدایت می‌شود که آنتی‌بادی‌هایی که باعث میاستنی گراویس شما می‌شوند را حذف می‌کند. با این حال، فواید آن معمولا کوتاه مدت هستند و این روش ممکن است باعث کاهش فشار خون، خونریزی، مشکلات ریتم قلب و گرفتگی عضلات شود.

در گلوبولین های ایمونوگلوبولین داخل وریدی با دوز بالا، تزریق این داروها به طور موقت سیستم ایمنی را با تزریق آنتی بادی از خون اهدایی اصلاح می کند. این به بدن شما آنتی بادی های طبیعی می دهد.

بیشتر بخوانید
تشنج اول

مزایای این روش معمولاً در کمتر از یک هفته دیده می شود و می تواند سه تا شش هفته طول بکشد. عوارض جانبی خفیف احتمالی شامل لرز، سرگیجه، سردرد و احتباس مایعات است.

عمل جراحی

برای مبتلایان به میاستنی گراویس ناشی از تومور در غده تیموس، برداشتن غده با جراحی – در روشی به نام تیمکتومی – می تواند به کاهش علائم کمک کند. حتی ممکن است برخی از افراد مبتلا به این بیماری را با متوقف کردن روندی که باعث بیماری می‌شود، درمان کند. (۱۳)

حتی اگر تومور در غده تیموس نداشته باشید، برداشتن غده ممکن است علائم میاستنی گراویس شما را بهبود بخشد و به شما اجازه دهد دارو را متوقف کنید.

با این حال، ممکن است سال ها طول بکشد تا متوجه مزایای تیمکتومی شوید. و در برخی موارد، افراد ممکن است هرگز متوجه بهبودی نشوند.

صرفه جویی در انرژی و بهبود ایمنی خانه

علاوه بر هر روش درمانی پزشکی که ممکن است برای کنترل علائم خود استفاده کنید، این توصیه های خودمراقبتی می تواند به شما کمک کند تا انرژی خود را به حداکثر برسانید و کیفیت زندگی خود را با میاستنی گراویس بهبود بخشید.۱۵):

 • وقتی قدرت عضلانی خوبی دارید بخورید و برای جویدن غذا وقت بگذارید.
 • بیشتر غذاهای نرم بخورید و از غذاهایی که نیاز به جویدن بیشتر دارند، مانند میوه یا سبزیجات خام اجتناب کنید.
 • سعی کنید چند بار در روز وعده های غذایی کوچک بخورید، نه دو یا سه وعده غذایی بزرگ.
 • میله های دستگیره یا نرده را در مناطقی از خانه خود که بیشتر به حمایت نیاز دارید، مانند کنار وان حمام یا در امتداد هر پله یا پله نصب کنید.
 • کف های خود را از شلوغی پاک نگه دارید و فرش های ناحیه ای را که ممکن است باعث زمین خوردن یا لیز خوردن شما شود، به خصوص در هنگام خستگی بردارید.
 • حیاط، پیاده روها، و راهروی خود را از برگ، برف و سایر زباله هایی که می توانند باعث سقوط شما شوند، پاک کنید.
 • از وسایل برقی برای فعالیت های روزانه استفاده کنید – مانند مسواک برقی یا درب بازکن برقی – برای کمک به صرفه جویی در انرژی.
 • سعی کنید فعالیت های روزانه خود را از قبل برنامه ریزی کنید، به طوری که در زمان هایی که بیشترین انرژی را دارید به انجام کارهای روزمره بپردازید.
 • زمانی که احساس خستگی می کنید استراحت کنید.
بیشتر بخوانید
اطلاعات مربوط به اختلالات مخچه علائم آتاکسی مخچه

مربوط: درباره درمان میاستنی گراویس: دارو، گزینه های جراحی و موارد دیگر بیشتر بیاموزید

پیشگیری از میاستنی گراویس

هیچ راهی برای پیشگیری از میاستنی گراویس وجود ندارد. با این حال، اگر به این بیماری مبتلا هستید، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از بدتر شدن علائم خود انجام دهید، از جمله: (۱،۳،۶)

استرس را کاهش دهید استرس باعث بدتر شدن ضعف و انقباضات عضلانی در میاستنی گراویس می شود. اجتناب از موقعیت‌های استرس‌زا در خانه یا محل کار می‌تواند کمک‌کننده باشد، اما با توجه به اینکه همیشه امکان‌پذیر نیست، منطقی است که استراتژی‌های مدیریت استرس – مانند ورزش، مدیتیشن ذهن‌آگاهی، یا سرگرمی‌ها را پیدا کنید که برای شما مفید هستند.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث بی حسی بازو می شود؟

جلوگیری از عفونت علائم میاستنی گراویس می تواند توسط عفونت های رایج ایجاد شود و این وضعیت شما را در معرض افزایش خطر ابتلا به برخی از آنها قرار می دهد. رعایت بهداشت دست ها (شستن مرتب دست ها) می تواند به شما در جلوگیری از بسیاری از عفونت های رایج کمک کند. اگر دچار عفونت شدید، در اسرع وقت برای درمان آن اقدام کنید.

از دماهای شدید اجتناب کنید گرما یا سرمای شدید می تواند علائم میاستنی گراویس را ایجاد کند.

زیاده روی نکنید ورزش بیش از حد یا کار زیاد می تواند علائم میاستنی گراویس را بدتر کند. محدودیت های خود را بشناسید و در صورت نیاز استراحت کنید.

در صورت نیاز به دنبال محل کار باشید به احساس خود در محل کار توجه کنید و به کارفرمای خود اطلاع دهید که آیا برای تأثیرگذاری بیشتر در کار به تغییراتی در برنامه یا محیط کاری خود نیاز دارید. این سازمان ها می تواند به شما کمک کند تا در مورد حقوق خود تحت قانون آمریکایی های دارای معلولیت و در مورد تسهیلات احتمالی که ممکن است به شما در کارتان کمک کند، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه