میزان کاهش وزن در رژیم کتوژنیک چقدر است؟

با رژیم کتوژنیک چقدر و به چه میزان وزن کم میکنیم ؟

از آنجا که اغلب افراد بعد از شروع رژیم کتوژنیک میزان کاهش وزن زیادی را گزارش می‌کنند، از جمله سوالاتی که پیش از شروع رژیم کتوژنیک از بنده می‌پرسند این است که:

اصولاً، مقدار کاهش وزن در رژیم کتوژنیک چند کیلو گرم در هفته است ؟

یا در طول دوره با رژیم کتوژنیک قرار است چقدر کم کنیم ؟

لذا در این مقاله من در سایت رژیم آنلاین آردایت (رژیم تخصصی دکتر فرزاد روشن ضمیر متخصص تغذیه) به بررسی این موضوع خواهم پرداخت.

میزان کاهش وزن در رژیم کتوژنیک چقدر است؟

در رژیم کتوژنیک کاهش وزن چگونه رخ می‌دهد؟

در رژیم کتوژنیک وقتی فرد مصرف کربوهیدرات را محدود می‌کند، ابتدا بدن بسرعت کربوهیدرات‌های ذخیره شده در کبد و عضلات (گلیکوژن) را می‌سوزاند و مصرف می‌کند (۱).

اما پس از تخلیه ذخایر گلیکوژن، چون فرد کربوهیدراتی مصرف نمی‌کند، بدن به ناچار به سمت مصرف چربی سوق پیدا می‌کند. در این زمان است که بسیاری از افراد متوجه کاهش میزان چشمگیر وزن می‌شوند.

میزان کاهش وزن در اوایل رژیم کتوژنیک، بیشتر ناشی از دفع آب است.

گلیکوژن ذخیره شده در بدن، به طور معمول با نسبت ۳ گرم آب برای هر گرم گلیکوژن در عضلات و کبد به آب متصل است (۲).

میزان کاهش وزن در رژیم کتوژنیک چقدر است؟

لذا هنگامی که گلیکوژن مصرف می‌شود این آب از طریق ادرار یا عرق دفع می‌شود. بنابراین در اوایل، میزان کاهش وزن در رژیم کتوژنیک بستگی به میزان آب دفع شده دارد.

به این شکل که بسته به میزان وزن آب بدن هر فرد، میزان کاهش وزن نیز در هر فرد طی رژیم کتوژنیک ممکن است متفاوت باشد و نمی‌توان عدد خاص و ثابتی در نظر گرفت. اما بطور معمول افراد فقط در هفته اول رژیم کتوژنیک میزان کاهش وزن حداقل ۰.۵ کیلوگرم تا ۵ کیلوگرم گزارش می‌کنند.

هرچه فرد سنگین‌تر باشد پس آب بیشتری دارد و کاهش وزن بیشتری تجربه می‌کند. بنابراین خیلی بعید است این مقدار (۵ کیلوگرم) کاهش وزن اولیه فقط از کاهش چربی باشد.

بعد از ورود به مرحله کتوز یا بعد از گذشت هفته اول، میزان کاهش وزن در رژیم کتوژنیک چقدر است؟

بعد از حدود یک هفته و به محض ورود به کتوز ، بدن راحتر می‌تواند از چربی ذخیره شده استفاده کند و کاهش وزن در ادامه رژیم ناشی از سوختن چربی خواهد بود. در این مرحله کاهش وزن احتمالاً کندتر خواهد شد اما باز میزان کاهش وزن به شرط اصولی بودن رژیم کتوژنیک، از رژیم استاندارد بیشتر و سریع تر است. البته باز به عواملی بستگی دارد که البته در سایر رژیم‌ها هم صادق است.

عواملی که در تعیین میزان کاهش وزن در رژیم کتوژنیک تاثیرگذار می باشند:

۱- وزن اولیه فرد

اولین و مهمترین عامل در تعیین مقدار و میزان کاهش وزن در رژیم کتوژنیک وزن اولیه فرد است. افرادی که با وزن اولیه بالا این رژیم را شروع می‌کنند به دلایلی که ذکر شد معمولاً کاهش وزن بیشتری نسبت به افراد لاغرتر دارند.

به این دلیل که ذخیره چربی قابل سوزاندن در بدن آن‌ها بالاتر است و هم چنین چون آب میان بافتی نیز به نسبت بالاست، کاهش وزن بیشتری دارند.

۲- مقاومت بدنی و میزان متابولیسم فرد

از دیگر مواردی که می‌توانند در میزان کاهش وزن در رژیم کتوژنیک موثر باشند مقاومت بدنی فرد است. برخی افراد به دلیل رژیم‌های متعدد قبلی و هم چنین فعالیت های بدنی، مقاومت بدنی بالاتری داشته و دیرتر وارد مرحله کتوز می‌شوند که این امر باعث می شود کاهش وزن در آن ها با سرعت کمتری رخ بدهد.

بیشتر بخوانید
بهترین روغن برای رژیم کتوژنیک

معمولاً به منظور حل این مشکل این افراد از همان مرحله اول وارد رژیم کتوژنیک استاندارد یا پروتئین بالا می شوند که کربوهیدرات در آن خیلی ناچیز باشد.

۳- بیماری ها

برخی بیماری ها می توانند در روند و میزان کاهش وزن در رژیم کتوژنیک موثر باشند. به عنوان مثال کم کاری تیروئید، که افراد مبتلا به این بیماری معمولاً کاهش وزن کمتری را نسبت به سایرین تجربه می‌کنند.

۴- میزان رعایت دقیق رژیم

از دیگر مواردی که می‌تواند در مقدار کاهش وزن در رژیم کتوژنیک نقش داشته باشد رعایت دقیق رژیم غذایی است. رعایت دقیق به معنی مصرف مواد غذایی در حد تعیین شده در برنامه و مصرف غذاهای مشخص دقیقاً در حجم تعیین شده است. با این شرایط فرد می‌تواند کاهش وزن مناسب و بالایی را تجربه کند.

خلاصه

اگر بخواهیم یک جواب درست به این سوالات که میزان کاهش وزن در رژیم کتوژنیک چقدر است؟ و یا با رژیم کتوژنیک چقدر کم میکنیم؟ بدهیم باید با توجه به مطالب بالا بگوییم:
“بستگی به خیلی عوامل دارد و نمی توان هیچ عددی قول داد”
اما می توان گفت در صورت رعایت صحیح این رژیم میزان و سرعت کاهش وزن نسبت به رژیم استاندارد بسیار بیشتر و سریعتر است. این مطلب ادعا نیست بلکه در تمام مطالعات علمی این موضوع دیده شده است. در زیر عکس چند گزارش هفتگی افراد واقعی که تمام مستندات آنها موجود است و از رژیم کتوژنیک تخصصی بنده استفاده کرده‌اند آورده می‌شود:

کاهش وزن آقای مهرداد در ۱ هفته
کاهش وزن آقای مهرداد در ۱ هفته
کاهش وزن خانم نسترن در ۱ هفته
کاهش وزن خانم نسترن در ۱ هفته
کاهش وزن خانم نسترن در ۱ هفته
کاهش وزن خانم معصومه در ۱ هفته
گزارش خانم سمیرا
گزارش خانم طوبی

عکس‌های بالا برشی از گزارش هفتگی چند تن از عزیزانی هستند که در دوره‌های بنده شرکت کرده اند. از این قبیل مثال‌ها بسیار زیاد و متنوع است هم از نظر میزان کاهش وزن و هم وزن اولیه افراد که در اینجا فقط ذکر همین چند مثال بنظر کافیست.

نمونه رژیم کتوژنیک

.

۴.۲/۵ - (۳۱ امتیاز)

13 دیدگاه دربارهٔ «میزان کاهش وزن در رژیم کتوژنیک چقدر است؟;

 1. همین الان گفتی تو هفته اول
  کاهش وزن بخاطر از دست دادن آب بدنه
  بعد دوباره کاهش وزن مردم تو هفته ی اول رو گذاشتی

  پاسخ
  • گزارش ها در طول دوره هفتگی هست.
   کسانی که در دوره های من هستن هر هفته گزارش وزن دارن حالا بعضی ۷ روزه میدن دقیقا بعضی کمتر یا بیشتر
   بنابراین من که متوجه نشدم شما از کجا میگید این گزارشها مال هفته اوله!؟
   دوم کاهش وزن فقط ناشی از دست دادن آب نیست

   پاسخ
 2. میشه گزارش های هفته دو و سوم رو قرار بدید تا متوجه بشیم تقریبا چه مقدار کاهش وزن هست
  حدود ٣٠-٣۵ کیلو دوستدارم وزن کم کنم میخوام بدونم حداقل زمان که باید رژیم کتوژنیک بگیرم چقدر هست؟؟؟

  پاسخ
  • سلام میزان کاهش وزن توی هر فردی کاملا متفاوته .
   لطفا خودتون رو با دیگران مقایسه نکنین.
   توی یکی ممکنه خیلی سریع باشه و در دیگری آهسته. دلایلش هم بالا عرض کردم.
   تازه فرد خودش هم با خودش نمیتونه توی دراز مدت مقایسه کنه مثلا کاهش وزن در ۲۰ سالگی در مقایسه با ۴۰ سالگی!
   ولی چیزی که میشه گفت کاهش وزن اصولی در رژیم کتوژنیک تخصصی از همه رژیم ها بیشتر و سریعتره (توجه کنین دارم در خصوص رژیم اصولی میگم والا فرد ممکنه صبح تا شب فقط آب بخوره خیلی هم کم کنه !!)
   ولی چون خواستین همین الان چیزی که دم دستم بود میزارم:
   null
   باز تاکید میکنم خودتون رو با کسی مقایسه نکنین.
   (گزارش از پایین سمت راست شروع میشه از ۸۴.۵)

   پاسخ
 3. با سلام و عرض ادب
  من با گرفتن یه دوره رژیم کتوژنیک حدود ۵ کیلو کاهش وزن به همراه حال خوب رو تجربه کردم و برای ماه دوم رژیم لوکرب را در پیش گرفتم و دوباره سراغ رژیم کتوژنیک رفتم.
  اتفاقا من هم برای شروع اصلا باور نمی‌کردم که بتونم کربوهیدرات رو به طور کامل از رژیم غذاییم حذف کنم ولی بعد از گذشت یک هفته مقاومت به خوبی متوجه شدم که با گرفتن رژیم کتوژنیک ادم چقدر پرانرژی تر و سرحال میشه
  به امید موفقیت همه دوستان

  پاسخ
 4. سلام خسته نباشین من میخوام از رژیمتون استفاده کنم ۳۰ کیلو اضافه دارم میشه راهنمایی کنید متشکرم

  پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه