میکروبیوم روده چیست؟

اگرچه ممکن است خوشایندترین چیز نباشد، اما بدن ما جوامعی از باکتری ها و سایر میکروارگانیسم ها را در داخل و روی پوست ما در خود جای داده است. این میکروارگانیسم ها که به عنوان میکروب نیز شناخته می شوند، نقش مهمی در بسیاری از عملکردهای بدن دارند.

میکروبیوم از باکتری ها، قارچ ها، انگل ها و ویروس ها تشکیل شده است، اگرچه باکتری ها بیشترین مطالعه را دارند. دانشمندان تخمین می زنند که ۱۰۰ تریلیون میکروب در بدن انسان زندگی می کنند که اکثر آنها در میکروبیوم روده ما هستند. تحقیقات نشان می دهد که ممکن است بیش از ۱۰۰۰ گونه باکتری در میکروبیوم روده انسان وجود داشته باشد.

میکروبیوم روده نقش مهمی در هضم و حفظ سلامت سیستم ایمنی دارد.

میکروبیوم از میکروب های مفید و بالقوه مضر تشکیل شده است.

 هر دو نوع میکروب می توانند به طور مسالمت آمیز همزیستی کنند، اما عوامل مختلفی می توانند این تعادل را بر هم بزنند، از جمله عفونت ها، تغییر در رژیم غذایی و استفاده از آنتی بیوتیک ها. چنین اختلالاتی در میکروبیوم ممکن است فرد را مستعد ابتلا به بیماری کند.

علائم روده ناسالم

تحقیقات نشان می دهد که علائم روده ناسالم را می توان در سراسر بدن مشاهده کرد:

ناراحتی گوارشی  ناراحتی های مکرر معده که با گاز، نفخ، درد شکم، اسهال و یبوست مشخص می شود، می تواند نشانه های سندرم روده تحریک پذیر (IBS) باشد. بر اساس یک بررسی، عدم تعادل در میکروبیوم روده ممکن است عاملی برای IBS برای برخی افراد باشد.خستگی  سندرم خستگی مزمن، وضعیتی که با خستگی شدید مشخص می شود که حداقل شش ماه طول می کشد، ممکن است با عدم تعادل در میکروبیوم روده مرتبط باشد، به گفته محققان، آنها همچنین دریافتند که تقریبا نیمی از افراد مبتلا به سندرم خستگی مزمن نیز مبتلا به IBS هستند.

افزایش وزن  شواهدی از ارتباط بین چاقی و اختلالات در میکروبیوم روده وجود دارد. یک مطالعه نشان می دهد که دستکاری میکروبیوم روده ممکن است یک استراتژی برای تسهیل کاهش وزن و جلوگیری از چاقی در انسان باشد.

سلامت روده و آرتریت روماتوئید: آنچه باید بدانید

بیماری‌های خود ایمنی  بر اساس تحقیقات، عدم تعادل باکتری‌ها ممکن است باعث تحریک یا تشدید برخی بیماری‌های خودایمنی مانند بیماری کرون، کولیت اولسراتیو، آرتریت روماتوئید و لوپوس شود. با این حال، مطالعات بیشتری برای کشف کامل این پیوند بالقوه مورد نیاز است.شرایط پوستی  عدم تعادل در میکروبیوم روده می تواند به چندین اختلال پوستی از جمله آکنه، درماتیت آتوپیک، اگزما و پسوریازیس کمک کند.

بیشتر بخوانید
چاق شدن انگشتان پا و انگشتان (علل، علائم و درمان)

آلرژی  یک میکروبیوم ناسالم روده ممکن است به طور بالقوه در آلرژی ها از جمله آلرژی های غذایی و حساسیت های پوستی نقش داشته باشد. تحقیقات بیشتری برای درک کامل رابطه بین باکتری های روده و آلرژی مورد نیاز است.

اختلالات خلقی  ارتباطی بین سلامت روده و مغز وجود دارد و اختلالات در میکروبیوم روده و التهاب در سیستم عصبی مرکزی ممکن است به اختلالات خلقی مانند افسردگی و اضطراب کمک کند.

میگرن  در حالی که ارتباط به طور کامل شناخته نشده است، ارتباط روده و مغز نیز ممکن است نقش مهمی در میگرن داشته باشد.

چگونه یک روده سالم را حفظ یا بازسازی کنیم

اگر نگران عدم تعادل در میکروبیوم روده خود هستید، با پزشک خود صحبت کنید. یک متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند به تعیین علت بالقوه علائم و یک برنامه درمانی کمک کند تا به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید.

چندین استراتژی می تواند یک میکروبیوم سالم روده را بازسازی کند.

فیبر غذایی خود را افزایش دهید. رژیم غذایی نقش مهمی در حفظ سلامت روده ایفا می کند. اگر عدم تعادل در میکروبیوم روده وجود دارد، یکی از راه‌های بازگشت به هموستاز روده، افزایش مصرف فیبر غذایی است. فیبر غذایی تنها توسط میکروب های ساکن در روده بزرگ قابل تجزیه و تخمیر است و این فرآیند تخمیر اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه (SCFAs) آزاد می کند.طبق تحقیقات، SCFAs ممکن است به جلوگیری از رشد باکتری مضر کلستریدیوم دیفیسیل کمک کند ، که می تواند باعث اسهال تهدید کننده زندگی شود.

غذاهایی که باعث افزایش سطوح SCFA ها می شوند (گاهی اوقات به آنها پری بیوتیک گفته می شود) اشکال خام سیر، پیاز، تره فرنگی، مارچوبه، موز، جلبک دریایی، سبزی قاصدک و کنگر فرنگی اورشلیم هستند. مهم است که غذاهای پری بیوتیک را به آرامی وارد رژیم غذایی خود کنید، زیرا انجام این کار به طور ناگهانی می تواند منجر به افزایش گاز و نفخ شود.

بیشتر مواد غذایی پروبیوتیک مصرف کنید.  پروبیوتیک ها حاوی ارگانیسم های زنده هستند، معمولاً گونه های خاصی از باکتری ها که می توانند به طور مستقیم میکروب های سالم را به روده شما اضافه کنند. غذاهای حاوی پروبیوتیک عبارتند از: ماست، کفیر، تمپه، کومبوچا، کیمچی، میسو و کلم ترش.

بیشتر بخوانید
پارگی پرده گوش
پروبیوتیک ها را می توان به صورت مکمل نیز مصرف کرد. با این حال، مانند همه مکمل‌ها، این مکمل‌ها به طور کامل توسط سازمان غذا و دارو تنظیم نمی‌شوند، مانند داروها. این به این معنی است که قرص های پروبیوتیک ممکن است حاوی مقدار پروبیوتیکی که روی برچسب آن تبلیغ شده باشد، یا حتی در زمان مصرف آن باکتری زنده و فعال باشد. بهتر است قبل از استفاده از هر مکمل پروبیوتیک با پزشک خود صحبت کنید.یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید کدام مکمل پروبیوتیک را امتحان کنید و به مارک های معتبر اشاره کنید. همچنین می توانید شرکت های معتبر تست مکمل های پس از فروش را برای یافتن مارک ها و محصولات با کیفیت جستجو کنید.

یک روال ورزشی را حفظ کنید.  فعالیت بدنی می تواند سلامت باکتری های روده را بهبود بخشد. یک مطالعه کوچک نشان داد که یک برنامه ورزشی تنها شش هفته ای تأثیر مثبتی بر میکروبیوم روده شرکت کنندگان دارد.در مورد داروهایی که می توانند بر میکروبیوم روده تأثیر بگذارند، با پزشک خود صحبت کنید. برخی از داروها می توانند بر سلامت روده تأثیر منفی بگذارند. یکی از بزرگترین مختل کننده های تعادل میکروبیوم روده آنتی بیوتیک ها هستند. طبق یک بررسی، استفاده از آنتی بیوتیک می تواند چندین اثر منفی بر میکروبیوم روده داشته باشد، از جمله کاهش تنوع گونه ها، تغییر فعالیت متابولیک و رشد ارگانیسم های مقاوم به آنتی بیوتیک.

بیشتر بخوانید
چرا دستانم می لرزد؟ علل، آیا طبیعی است، و راه حل

تحقیقات نشان داده است که چندین داروی متداول می توانند میکروبیوم روده را تغییر دهند – برخی از جنبه های مثبت و برخی به روش های منفی.

به عنوان مثال، یک مطالعه در سال ۲۰۲۲، رابطه بین میکروبیوم روده و داروهای فشار خون، مانند مسدودکننده‌های بتا، مسدودکننده‌های کانال کلسیم، دیورتیک‌ها و مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) را بررسی کرد. بر اساس یافته های آن، به نظر می رسد که این داروها ممکن است بر تعادل میکروبیوتا تأثیر بگذارند و میکروبیوتا بر نحوه متابولیسم این داروها و میزان اثربخشی آنها تأثیر بگذارد.

اگر در مورد اینکه دارویی که مصرف می‌کنید چگونه می‌تواند بر میکروبیوم روده شما تأثیر بگذارد سؤالی دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

در افق: تحقیق در مورد میکروبیوم روده

میکروبیوم روده یک حوزه تحقیقاتی امیدوارکننده است، با راه‌های بسیاری:

تست های خانگی  تعدادی از شرکت های نوپا فروش کیت های تست خانگی را به مصرف کنندگان با این ادعا که میکروبیوم خود را ترسیم می کنند، آغاز کرده اند. بسیاری از شرکت ها همچنین قول می دهند که ویتامین ها و پروبیوتیک ها با اصلاح میکروبیوم شما به بهبود علائم بیماری و بهبود کاهش وزن کمک می کنند. با این حال، تحقیقات کافی در مورد دقت این آزمایش‌ها و آنچه که می‌توان با اطلاعاتی که آنها شناسایی می‌کنند انجام داد، وجود ندارد. اگر سؤالی در مورد آزمایش در خانه دارید با پزشک خود صحبت کنید.

پیوند مدفوع  پیوند مدفوع شامل انتقال مدفوع یک فرد سالم به دستگاه گوارش فرد دیگر برای درمان مشکلات گوارشی است. این روش بیشتر برای درمان عفونت مکرر و شدید کولیت کلستریدیوم دیفیسیل ( C. difficile )، یک باکتری همراه با اسهال، گرفتگی شکم و تب استفاده می شود. عفونت اغلب نتیجه درمان آنتی بیوتیکی است که منجر به رشد بیش از حد باکتری مضر  C. difficile  در روده می شود که به آنتی بیوتیک ها و سایر اقدامات پاسخگو نیست.یک بررسی تحقیقاتی نشان می دهد که پیوند مدفوع می تواند در درمان بیماری التهابی روده مفید باشد، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

بیشتر بخوانید
دانه های سابجا - فواید، تغذیه، و عوارض جانبی

همین بررسی همچنین نشان می‌دهد که پیوند مدفوع ممکن است در آینده‌ای دور برای درمان سایر بیماری‌های مزمن در آینده، مانند چاقی، سندرم خستگی مزمن، فیبرومیالژیا، سندرم متابولیک و مولتیپل اسکلروزیس مورد استفاده قرار گیرد – اگرچه این پتانسیل هنوز فرضی است.

میکروبیوم های مختلف در بدن

در خارج از روده، جوامع مختلفی از میکروب ها در سراسر بدن انسان زندگی می کنند و هر یک میکروبیوم خود را می سازند:

میکروبیوم پوست  سطح پوست نیز میزبان یک میکروبیوم متنوع است که با سیستم ایمنی بدن در تعامل است و بر سلامت پوست تأثیر می گذارد. پوست خانه میلیون ها باکتری، قارچ و ویروس است.

 بسیاری از این میکروب ها دوستانه هستند و برای جلوگیری از تهاجم پاتوژن و عفونت و تسریع بهبود زخم با بدن کار می کنند.

گاهی اوقات وقتی بین باکتری های دوست و غیر دوستانه ناهماهنگی روی پوست وجود دارد، شرایط خاصی مانند آکنه و درماتیت آتوپیک، نوعی اگزما، می تواند ایجاد شود.

میکروبیوم دهان  دهان میزبان دومین میکروبیوم بزرگ پس از روده با بیش از ۷۰۰ گونه باکتری است.

میکروبیوم در دهان نقش مهمی در هضم غذا و همچنین سلامت دهان و سلامت کلی بدن دارد.

میکروبیوم تولیدمثلی  به اندازه روده، پوست و دهان تحقیقات زیادی در مورد میکروبیوم تولید مثل انجام نشده است، اما شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد تعداد زیادی میکروب در اندام‌های تناسلی مردانه و زنانه زندگی می‌کنند.

 در زنان، میکروبیوم تولید مثل می تواند بسیار پویا باشد و اغلب در نتیجه عواملی مانند سن، قاعدگی و بارداری تغییر می کند. اطلاعات کمتری در مورد میکروبیوم تناسلی مردانه وجود دارد، اما دانشمندان بر این باورند که این میکروبیوم می تواند تأثیرات قابل توجهی بر عملکرد و عملکرد تولیدمثلی در هر دو جنس داشته باشد.

Source 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه