میکروزومی همی فاسیال

میکروزومی همی‌صورتی (HFM) (یا میکروزومی جمجمه‌ای صورت، CFM) وضعیتی است که در آن کودک با نیمه‌ی پایینی صورت، معمولاً گوش‌ها، فک و دهانش رشد نکرده به دنیا می‌آید. چشم ها، گونه ها و گردن نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند. بعد از شکاف کام و لب، این دومین نقص شایع صورت است.

نام های دیگر این حالت به شرح زیر است:

  • سندرم قوس شاخه ای اول و دوم
  • سندرم دهان – فک پایین – گوش
  • دیسپلازی جانبی صورت
  • دیزوستوز فکی فکی

چه چیزی باعث میکروزومی همی صورت می شود؟

این نقص زمانی ایجاد می‌شود که جنین ۴ هفته‌ای داشته باشد، زمانی که تصور می‌شود نوعی مشکل رگ خونی منجر به خون رسانی ضعیف به صورت می‌شود. هیچ کس نمی داند چه چیزی باعث این وضعیت می شود. می تواند ناشی از ضربه فیزیکی باشد، اما در بیشتر موارد، به نظر می رسد تصادفی رخ می دهد. اما شواهدی وجود دارد که گاهی اوقات ممکن است ارثی باشد. گزارش شده است که وقتی والدین فرزندی با HFM دارند، احتمال ۲ تا ۳ درصد وجود دارد که فرزند دیگری نیز به این بیماری مبتلا شود.

علائم میکروزومی همی صورت چیست؟

ظاهر کودک مبتلا به میکروزومی همی صورت می تواند بسیار متفاوت باشد. به عنوان مثال، در برخی از کودکان، یک نوزاد ممکن است فقط یک فک کوچکتر از حد معمول داشته باشد و یک “برچسب” پوست در جلوی گوش که طبیعی به نظر می رسد داشته باشد. در سایر کودکان ممکن است چندین قسمت از صورت تحت تاثیر قرار گیرد، مانند:

  • فک (بالا و پایین)
  • گوش میانی (داخل)
  • طرف جمجمه
  • دندان ها (گزشی که خوب به هم نمی خورد)
  • گونه ها (شکل و ضخامت آنها)
  • عضلات صورت که ممکن است فلج شوند
بیشتر بخوانید
فنیل کتونوری (PKU) چیست

اگر کودک شما HFM دارد، در معرض خطر کم شنوایی بالاتری است و باید شنوایی خود را آزمایش کند. تعداد کمی از کودکان نیز ناهنجاری هایی در کلیه ها و ستون فقرات گردنی دارند که تشخیص زودهنگام آنها مهم است. در بیشتر موارد، رشد ذهنی و جسمی در غیر این صورت طبیعی است.

میکروزومی همی صورت چگونه تشخیص داده می شود؟

معاینه کامل صورت و سر کودک شما اولین قدم برای تشخیص است. یافته‌های مربوط به گوش‌ها، صورت، فک و دندان‌های آنها به پزشک کمک می‌کند تا تشخیص دهد آیا آنها HFM دارند یا یک بیماری دیگر.

برای اطلاعات بیشتر، تصویربرداری با اشعه ایکس و توموگرافی کامپیوتری (CT) نیز می تواند مفید باشد.

بیشتر بخوانید
چگونه سکسکه نوزاد را متوقف کنیم، چه کارهایی را نباید انجام داد و نکات پیشگیری از آن

میکروزومی همی صورت چگونه درمان می شود؟

درمان هر یک از مشکلاتی که فرزند شما ممکن است داشته باشد احتمالاً شامل تعدادی متخصص می شود. با این حال، از آنجایی که هر کودک مبتلا به HFM ممکن است نقص‌های متفاوتی داشته باشد، هر کودکی در تمام زمینه‌های زیر با مشکل مواجه نخواهد شد.

گوش / شنوایی

اگر کودک شما تگ های پوستی در جلوی گوش خود دارد (تکه های کوچک پوست که با یک ساقه ریز به سطح پوست متصل هستند)، ممکن است تصمیم بگیرید که آیا آنها را بردارید یا نه.

اگر فرزند شما به طور محسوسی تغییر شکل داده است و شما تصمیم به جراحی برای بهبود اندازه و شکل او دارید، بهتر است تا سن ۶ تا ۸ سالگی که گوش ها به اندازه بزرگسالان می رسند صبر کنید. به خاطر داشته باشید که جراحی برای بهبود فرم گوش معمولاً شامل حداقل سه عمل در طول زمان است و اگرچه گوش ترمیم شده بعد از آن بهتر به نظر می رسد، اما کاملاً طبیعی به نظر نمی رسد.

اگر مشخص شد نوزاد شما مشکلات شنوایی دارد، آزمایش دقیق تری در چند سال اول زندگی توصیه می شود. با افزایش سن، آزمایش‌های بیشتری انجام می‌شود تا پزشک گوش، حلق و بینی و شنوایی‌شناس شما بتوانند بهترین مدیریت مشکل شنوایی‌شان را مورد بحث قرار دهند. این شامل مواردی مانند بهترین مکان برای نشستن فرزند شما در کلاس درس، اینکه آیا آنها به سمعک نیاز دارند و چگونه از کاهش شنوایی بیشتر جلوگیری می کنند، می شود.

بیشتر بخوانید
راهنمای خرید سیسمونی + لیست کامل و معرفی مرکز خرید

صورت

اگر نوزاد شما شکاف لب دارد، ترمیم جراحی اغلب در ۳ تا ۶ ماهگی انجام می شود. اگر کودک شما شکاف کام دارد، جراحان ما در مورد ترمیم کام با شما صحبت خواهند کرد که معمولاً بین ۹ ماهگی تا یک سالگی است.

برخی از کودکان مبتلا به HFM به دلیل عملکرد ضعیف اعصاب صورت، ضعف در عضلات صورت خود دارند. بسیاری از کودکان مبتلا به فلج صورت در چند سال اول زندگی بهبود می یابند، اما اگر مشکل صورت شدید باشد، ممکن است درمان جراحی ارائه شود.

کودکانی که با شرایطی به نام ماکروستومی (دهان گشاد) متولد می شوند، ممکن است در خوردن و صحبت کردن مشکل داشته باشند. معمولاً برای ایجاد یک حلقه کامل عضلانی در اطراف دهان به جراحی نیاز است.

عضلات فک / دندان / کام نرم

اگر کودک شما دارای استخوان فک کوچک یا غیرطبیعی است، پزشک ممکن است پیوند استخوان (یک تکه استخوان اضافی) را برای بلند کردن فک یا ایجاد یک مفصل فک جدید توصیه کند. این گزینه ممکن است زمانی در نظر گرفته شود که فرزند شما بین ۴ تا ۷ سال دارد. یک روش جدیدتر، به نام استخوان سازی حواس پرتی، ممکن است گزینه خوب دیگری باشد. درباره استخوان سازی حواس پرتی بیشتر بدانید.

بیشتر بخوانید
عدم تحمل لاکتوز کودکان

کودکان مبتلا به HFM باید توسط دندانپزشک و/یا متخصص ارتودنسی مورد ارزیابی قرار گیرند تا وضعیت دندان ها را بررسی کند و در صورت نیاز با دستگاه دندانپزشکی یا بریس برای بهترین ظاهر و عملکرد ممکن درمان شود.

اگر مشخص شد که کودک شما بسته شدن معیوب عضله نرم کام در دهان دارد که اجازه می دهد هوا به جای دهان از بینی خارج شود (به نام نارسایی حلق و حلق)، این وضعیت می تواند منجر به تفاوت هایی در نحوه صحبت کردن کودک شما شود. اگر شما یا پزشکانتان در مورد گفتار فرزندتان نگرانی هایی دارید، کودک شما به یک آسیب شناس گفتار ارجاع داده می شود.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه