ناخن های زیر پا: عفونت، علل، پیشگیری، جراحی

ناخن‌های فرورفته معمولاً در نتیجه کوتاه کردن ناخن‌های پا با لبه‌های مخروطی به‌جای کوتاه کردن مستقیم ناخن‌ها رخ می‌دهند.

ناخن فرورفته چیست؟

ناخن در حال رشد می تواند به دو صورت ایجاد شود. گاهی اوقات ناخن در پوست اطراف رشد می کند. در مواقع دیگر، پوست روی لبه ناخن رشد می کند. ناخن‌های فرورفته معمولاً در نتیجه کوتاه کردن ناخن‌های پا با لبه‌های مخروطی به‌جای کوتاه کردن مستقیم ناخن‌ها رخ می‌دهند. همانطور که ناخن شروع به رشد می کند، ممکن است زیر پوست پیچ بخورد و در پوست فرو برود یا پوست ممکن است به ناخن آسیب برساند. پوست اطراف ناخن در حال رشد ممکن است قرمز و متورم باشد و باعث درد شود. در موارد شدید ممکن است چرک ترشح کند.

فرورفتن ناخن‌های پا معمولاً در نتیجه کوتاه کردن نادرست ناخن‌های پا ایجاد می‌شود.

چه چیزی باعث رشد ناخن های پا می شود؟

ناخن های فرورفته اغلب در نتیجه کوتاه کردن ناخن های پا به روش نادرست ایجاد می شوند. گرد کردن لبه‌های ناخن به جای بریدن مستقیم آن‌ها، مناطقی را ایجاد می‌کند که ممکن است بعداً در پوست شما رشد کنند. کفش هایی که خیلی تنگ هستند، به خصوص در قسمت پنجه پا، می توانند رشد ناخن های منحنی را در پوست شما تقویت کنند. وضعیت قرارگیری، راه رفتن و هر گونه ناهنجاری ساختاری پا (انگشت چکشی، بونیون، پرونیشن پا) نیز ممکن است باعث افزایش احتمال رشد ناخن های پا شود. شکستگی و شکننده بودن ناخن‌های پا ممکن است لبه‌های تیز ناخن را برای شما ایجاد کند که می‌تواند در پوست رشد کند.

ناخن های فرو رفته باعث قرمزی و تورم در اطراف ناحیه آسیب دیده انگشت پا می شوند.

ناخن فرورفته چگونه است؟

ناخن های فرو رفته باعث قرمزی و تورم در اطراف ناحیه آسیب دیده انگشت پا می شوند. محل ممکن است در لمس دردناک باشد. در صورت پیشرفت بیماری ممکن است عفونت ایجاد شود و از ناحیه آن ناحیه چرک ترشح کند. درمان ناخن‌های فرورفته در سریع‌ترین زمان ممکن خطر عفونت و احتمال نیاز به جراحی پا را کاهش می‌دهد. سوالی که در ذهن اکثر افراد پس از تشخیص این عارضه وجود دارد این است که “چگونه از شر ناخن های زیر پا خلاص شویم؟”

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث رشد بیش از حد پوست زیر ناخن انگشت شما می شود و چگونه آن را درمان کنید
چندین درمان بدون نسخه برای ناخن های فرورفته پا در دسترس است.

درمان ناخن های زیر پا: بدون نسخه

چندین درمان بدون نسخه برای ناخن های فرورفته پا در دسترس است. این محصولات موضعی ناخن ممکن است حاوی مواد گیاهی مانند منتول و روغن درخت چای برای کاهش التهاب باشد. سایر عوامل موضعی ممکن است حاوی اسید سالیسیلیک باشند که درد را تسکین می دهد و ناخن ها را نرم می کند. افرادی که دیابت، گردش خون ضعیف یا عفونت پا دارند، نباید از داروهای بدون نسخه استفاده کنند.

سعی کنید ناخن گیر کرده را با خیس کردن سه تا چهار بار در روز از زیر پوست بیش از حد رشد کرده خارج کنید.

درمان خانگی ناخن پای فرورفته: DO

انجام دادن:

 • سعی کنید ناخن گیر کرده را با خیس کردن سه تا چهار بار در روز از زیر پوست بیش از حد رشد کرده خارج کنید.
 • پا را به خوبی خشک کنید و کفش های راحت بپوشید که انگشتان پا را شلوغ نکند تا زمانی که این ناحیه بهبود یابد.
 • یک تکه نخ بسیار کوچک پنبه ای یا نخ دندان موم شده را بین ناخن و پوست قرار دهید تا جدا شدن را تشویق کنید. مواد بسته بندی را هر روز عوض کنید.
 • از مسکن های بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن برای به حداقل رساندن ناراحتی استفاده کنید.

اگر وضعیت بدتر شد یا با درمان خانگی در عرض دو تا سه روز بهبود نیافت، باید به دنبال درمان پزشکی باشید.

تمام رشد ناخن از پایه ناخن به سمت بالای انگشت پا رخ می دهد.

درمان خانگی ناخن فرورفته: این کار را نکنید

انجام ندهید:

 • پاییز برای درمان خانگی که ادعا می‌کند ناخن فرورفته پا را می‌توان با بریدن یک گوه V شکل در بالای ناخن درمان کرد. طرفداران ادعا می کنند که این امر باعث رشد ناخن به سمت مرکز ناخن می شود، نه در طرفینی که مشکل در آن قرار دارد. این به سادگی درست نیست. تمام رشد ناخن از پایه ناخن به سمت بالای انگشت پا رخ می دهد.
 • اقدام به جراحی در منزل پوست اطراف انگشت در حال رشد شما تحریک شده و احتمالاً عفونی شده است. تلاش برای بریدن ناحیه در خانه شما را در معرض خطر عوارض بیشتر قرار می دهد و ممکن است مجبور شوید برای درمان پزشکی اضافی به اورژانس مراجعه کنید.
 • ناخن های خود را تا کف ناخن کوتاه کنید. اگر ناخن های شما خیلی کوتاه شده باشد، این کار می تواند رشد ناخن پای شما را در پوست اطراف آسان تر کند.
بیشتر بخوانید
علت سوزن سوزن شدن پشت
زمانی که درمان‌های خانگی برای درمان ناخن فرورفته کافی نباشد یا این بیماری با درد شدید یا عفونت همراه باشد، ممکن است جراحی لازم باشد.

جراحی ناخن فرورفته

زمانی که درمان‌های خانگی برای درمان ناخن فرورفته کافی نباشد یا این بیماری با درد شدید یا عفونت همراه باشد، ممکن است جراحی لازم باشد. بسته به وسعت مشکل، پزشک ممکن است بخشی از ناخن، بخشی از بستر ناخن آسیب دیده و برخی از بافت های آسیب دیده اطراف را بردارد. در موارد شدید، پزشک ممکن است بخشی از مرکز رشد (ماتریکس) را که ناخن از آن رشد می‌کند، بردارد. این ممکن است با جراحی یا با استفاده از فنل شیمیایی انجام شود.

پس از جراحی ناخن فرورفته، انگشت و پای آسیب دیده را با احتیاط درمان کنید.

نکات ریکاوری جراحی ناخن فرورفته

پس از جراحی ناخن فرورفته، انگشت و پای آسیب دیده را با احتیاط درمان کنید. پماد آنتی بیوتیک بزنید و داروهای مسکن بدون نسخه را طبق دستور پزشک مصرف کنید. ناحیه جراحی را خشک نگه دارید و زخم را طبق دستور پانسمان کنید. از پزشک بپرسید که چه موقع حمام کردن مناسب است و دستورات پزشک را دنبال کنید. حداقل تا دو هفته اول پس از جراحی، کفش تنیس یا سایر کفش های راحت بپوشید. در حین بهبودی، از فعالیت های بدنی شدید مانند دویدن خودداری کنید. در صورت افزایش زهکشی، قرمزی، تورم یا درد به پزشک اطلاع دهید.

مراقبت مناسب از پا و ناخن برای جلوگیری از رشد ناخن در داخل پوست کلیدی است.

پیشگیری: انگشتان پا را آزاد کنید

مراقبت مناسب از پا و ناخن برای جلوگیری از رشد ناخن در داخل پوست کلیدی است. کفش های تنگ یا نامناسب از علل شایع رشد ناخن های پا هستند. کفش‌های کمدتان را کم کنید و کفش‌های پاشنه بلند و کفش‌های خیلی تنگ را دور بیندازید، مخصوصاً در ناحیه پنجه. تا زمانی که می توانید صندل بپوشید و کفش های گشاد بپوشید تا خطرتان را به حداقل برسانید.

بیشتر بخوانید
شوره سر - تشخیص و درمان
پوشیدن کفش مناسب یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش خطر رشد ناخن‌های پا است.

کفش هایی که از رشد ناخن های پا جلوگیری می کنند

یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش خطر رشد ناخن‌های پا، پوشیدن کفش‌های مناسب است. پاها در طول روز متورم می شوند، بنابراین بهتر است در اواخر روز که پاها در بزرگ ترین حالت خود قرار دارند، کفش بخرید. کفش هایی را انتخاب کنید که دارای کفی ضربه گیر هستند که به کاهش فشار روی پاها به خصوص انگشتان پا کمک می کند. مواد قابل تنفس، مانند چرم و بوم، بهترین هستند. کفش‌هایی را با جوراب بپوشید تا اصطکاک و پاهای بالشتکی را به حداقل برسانید.

مراقبت صحیح از ناخن های امروز بهترین راه برای جلوگیری از رشد ناخن های پا در فردا است.

پیشگیری از رشد ناخن پا: مراقبت از ناخن

مراقبت صحیح از ناخن های امروز بهترین راه برای جلوگیری از رشد ناخن های پا در فردا است. ناخن های پا را به گونه ای کوتاه کنید که خطر رشد ناخن های زیر پا را به حداقل برسانید. ناخن های پا را مستقیماً با یک گیره کوتاه کنید. سعی نکنید ناخن های پا را به شکل بیضی درآورید. این باعث می شود که لبه های ناخن گرد شود که ممکن است بعداً در پوست رشد کنند. ناخن های پا را خیلی کوتاه کوتاه نکنید. ناخن های پا عملکردی برای کمک به محافظت از انگشتان پا دارند. اگر کوتاه کردن ناخن های پا سخت است، ابتدا پاها را در آب گرم خیس کنید تا نرم شوند. همچنین کرم‌های بدون نسخه حاوی اسید لاکتیک یا اوره وجود دارند که ناخن‌ها را نرم‌تر و کوتاه‌تر می‌کنند.

در حالی که هر فردی ممکن است به ناخن فرورفته روی پا مبتلا شود، برخی افراد بیشتر از دیگران در معرض خطر هستند.

چه کسانی ناخن های فرو می روند؟ عوامل خطر

در حالی که هر فردی ممکن است به ناخن فرورفته روی پا مبتلا شود، برخی افراد بیشتر از دیگران در معرض خطر هستند. افرادی که در این دسته بندی ها قرار می گیرند در معرض خطر بالایی هستند:

 • افرادی که سابقه خانوادگی دارند. اگر اعضای نزدیک خانواده دچار ناخن های فرورفته شوند، ممکن است با خطر ژنتیکی بیشتری نیز مواجه شوید.
 • افرادی که پدیکور می کنند. بسیاری از افراد، چه زنان و چه مردان، پدیکور می‌کنند. اما اگر آرایشگر شما در کوتاه کردن بیش از حد سختگیر باشد، این می تواند باعث رشد ناخن های پا شود.
 • افرادی که بیشتر از حد معمول عرق می کنند. به آن «هیپرهیدروزیس» می گویند. تعریق بیش از حد می تواند منجر به رشد ناخن های پا شود.
 • افرادی که گردش خون ضعیفی دارند. این می تواند خطر شما را افزایش دهد. برخی از مقصران رایج گردش خون ضعیف عبارتند از بیماری قلبی، سوء مصرف دخانیات و دیابت.
 • افراد مبتلا به چاقی. حمل وزن بیشتر می تواند ناخن ها را با قدم گذاشتن به عمق پوست بکشد.
 • جوانان. پاهای نوجوانان بیشتر از یک فرد معمولی عرق می کند. این امر هم پوست و هم ناخن‌های آنها را نرم‌تر می‌کند و باعث می‌شود راحت‌تر شکافته شوند.
 • سالمندان ناخن ها با افزایش سن ضخیم می شوند. مراقبت از ناخن ها نیز به دلیل مشکلات حرکتی و بینایی می تواند دشوارتر باشد. این گاهی اوقات منجر به رشد مزمن ناخن های پا در بزرگسالان مسن می شود.
بیشتر بخوانید
آنچه در مورد ملانین باید بدانید
لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
دیدگاهتان را بنویسید