نحوه استفاده از اسید گلیکولیک در مراقبت از پوست


اسید گلیکولیک یک آلفا هیدروکسی اسید محلول در آب (AHA) است که از نیشکر ساخته می شود. یکی از پرکاربردترین AHA ها در محصولات مراقبت از پوست است.

AHA ها اسیدهای طبیعی هستند که از گیاهان به دست می آیند. آنها از مولکول های ریز تشکیل شده اند که جذب آن برای پوست شما بسیار آسان است. این باعث می شود آنها برای صاف کردن خطوط ریز، بهبود بافت پوست و سایر کاربردهای ضد پیری ایده آل باشند.

این مقاله نگاهی دقیق‌تر به اسید گلیکولیک دارد و چگونه می‌تواند به پوست شما کمک کند. همچنین شامل نکاتی در مورد نحوه انتخاب محصول مناسب برای شما و نحوه استفاده ایمن از آن است.

نحوه استفاده از اسید گلیکولیک در مراقبت از پوست
خارپشت۹۴ / گتی ایماژ

نحوه عملکرد اسید گلیکولیک

گلیکولیک اسید دارای کوچکترین مولکول در بین تمام AHA ها است. این اجازه می دهد تا اسید گلیکولیک جذب پوست شود و آن را حتی بهتر از سایر AHA ها لایه برداری کند.

اسید گلیکولیک با افزایش سرعت گردش سلولی عمل می کند. به عبارت دیگر، پیوندهایی را که سلول های پوست را در کنار هم نگه می دارند، حل می کند. در واقع، پوست شما می‌تواند سلول‌های مرده پوست را سریع‌تر از خود دفع کند.

اسید گلیکولیک پوست شما را تحریک می کند تا کلاژن بیشتری بسازد. کلاژن پروتئینی است که پوست را سفت، حجیم و الاستیک می کند. همچنین به استخوان ها و بافت های همبند شما استحکام می بخشد.

پوست شما با افزایش سن، کلاژن کمتری تولید می کند. کلاژن همچنین زمانی که شما زمان زیادی را زیر نور خورشید می گذرانید از بین می رود. استفاده روزانه از اسید گلیکولیک می تواند به جلوگیری از تجزیه کلاژن کمک کند.

چه کاری برای پوست شما انجام می دهد

اسید گلیکولیک به دلایل زیادی یک درمان بسیار محبوب است، از جمله:

 • ضد پیری: چین و چروک های ریز را صاف می کند و رنگ و بافت پوست را بهبود می بخشد.
 • آبرسانی: پوست را حجیم می کند و از خشک شدن آن جلوگیری می کند.
 • آسیب خورشید: لکه های تیره ناشی از آسیب خورشید را محو می کند و از کلاژن در برابر نور خورشید محافظت می کند.
 • رنگ چهره: در صورت استفاده منظم پوست را روشن می کند.
 • لایه برداری: از رشد موهای درونی جلوگیری می کند و با کمک به پوست در ریختن سلول های مرده پوست، منافذ را کوچکتر نشان می دهد.
 • آکنه: منافذ را تمیز می کند تا از ایجاد کومدون، جوش های سرسیاه و جوش های ملتهب جلوگیری کند.
بیشتر بخوانید
آیا خودارضایی باعث آکنه می شود؟

اگرچه بسیاری از منابع ادعا می کنند که اسید گلیکولیک از شر جای زخم خلاص می شود، این چیزی است که به سادگی نمی تواند انجام دهد. اسید گلیکولیک می تواند لکه های تیره به جا مانده از آکنه یا سایر زخم ها را روشن کند. همچنین ممکن است ظاهر اسکارهای برجسته و اسکارهای حفره ای را نرم کند، اما باعث از بین رفتن آنها نمی شود.

یک درمان بهتر برای اسکار یا لایه برداری حرفه ای با اسید گلیکولیک قوی یا درمان اسکار متفاوت است.

خلاصه

اسید گلیکولیک متشکل از مولکول های ریز است که پوست به خوبی آنها را جذب می کند. از کلاژن محافظت می کند و به پوست شما کمک می کند تا سلول های مرده پوست را از بین ببرد. این فرآیند پوست شما را صاف و روشن می کند، منافذ شما را تمیز نگه می دارد و از رشد موهای درونی و آکنه جلوگیری می کند.

جایی که شما می توانید آن را پیدا کنید

اگر به دنبال اسید گلیکولیک هستید، انتخاب های زیادی دارید. این عزیزم مراقبت از پوست را می توان در بسیاری از محصولات بدون نسخه (OTC) یافت.

داروخانه، بازار، یا اسپای پوست محلی خود را امتحان کنید. شما مقدار زیادی پاک کننده، ماسک، تونر و مرطوب کننده های حاوی اسید گلیکولیک پیدا خواهید کرد. محصولات OTC اسید گلیکولیک معمولاً تا ۱۰ درصد قدرت دارند.

برای درمان های قوی تر، اسید گلیکولیک در لایه بردارهای شیمیایی نیز یافت می شود. لایه برداری سبک با اسید گلیکولیک تا قدرت ۳۰ درصد را می توان توسط متخصص زیبایی در سالن یا اسپا پوست انجام داد. لایه برداری قوی تر تا ۷۰% را می توان در مطب پوست انجام داد.

اگرچه اسید گلیکولیک از نیشکر ساخته شده است، شکری که از فروشگاه می‌خرید کاملاً یکسان نیست. مالیدن صورت با شکر می تواند پوست را لایه برداری کرده و احساس صافی به آن بدهد. اما قرار نیست نتایجی مشابه درمان اسید گلیکولیک به شما بدهد.

انتخاب درمان مناسب پوست

درمان با اسید گلیکولیک که انتخاب می کنید بستگی زیادی به نوع پوست شما و اهداف نهایی شما دارد. محصولات OTC با اسید گلیکولیک ممکن است برای داشتن پوستی روشن تر و سالم تر کافی باشند. آنها همچنین ممکن است برای جلوگیری از جوش و کاهش خطوط ریز بدون نیاز به لایه برداری حرفه ای قوی تر کافی باشند.

اگر می خواهید مشکل پوستی خاصی را درمان کنید، لایه برداری های حرفه ای پوست گزینه خوبی هستند. به عنوان مثال، لایه برداری حرفه ای می تواند به آسیب های ناشی از نور خورشید، لکه های تیره، آکنه یا چین و چروک های عمیق تر کمک کند. آنها نتایج بهتری را سریعتر به شما می دهند. اما از آنجایی که این لایه بردارها حاوی درصد بیشتری از اسید گلیکولیک هستند، خطر تحریک بیشتری را به همراه دارند.

هنگام انتخاب هر نوع درمان با اسید گلیکولیک، درصد اسید گلیکولیک موجود در آن تنها یک عامل است که باید به آن فکر کنید. PH محصول دیگری است. هرچه یک محصول اسیدی تر باشد، با وجود مقدار اسید گلیکولیک موجود در آن، قوی تر و موثرتر روی پوست شما خواهد بود.

البته اکثر محصولات مراقبت از پوست فقط درصد اسید گلیکولیک استفاده شده را فهرست می کنند. آنها مجبور نیستند PH را فهرست کنند، که مقایسه محصولات را کمی سخت تر می کند.

خلاصه

محصولات مراقبت از پوست OTC حاوی حداکثر ۱۰٪ اسید گلیکولیک هستند و گزینه خوبی برای مراقبت از پوست روزانه هستند. لایه برداری پرو حاوی ۷۰ درصد اسید گلیکولیک است. آنها می توانند به سرعت آکنه های سرسخت، چین و چروک های عمیق و آسیب های ناشی از نور خورشید را کاهش دهند، اما به احتمال زیاد پوست شما را آزار می دهند.

نحوه استفاده ایمن از اسید گلیکولیک

به طور کلی اسید گلیکولیک برای پوست شما بسیار بی خطر است و به خوبی عمل می کند. با این حال، برای ایمن نگه داشتن پوست خود، چند نکته وجود دارد که قبل از استفاده از اسید گلیکولیک باید بدانید.

قبل از هر چیز، هر زمان که از درمان های اسید گلیکولیک استفاده می کنید، باید از ضد آفتاب استفاده کنید. مانند تمام AHA ها، اسید گلیکولیک می تواند پوست شما را نسبت به خورشید حساس تر کند. شما نمی خواهید تمام خوبی هایی که اسید گلیکولیک شما انجام می دهد را خنثی کنید، و همچنین نمی خواهید در نهایت دچار آفتاب سوختگی شوید.

اجازه دهید پوستتان به اسید گلیکولیک عادت کند. اگر از یک محصول OTC استفاده می کنید، با استفاده از آن فقط سه بار در هفته به مدت یک هفته یا بیشتر شروع کنید. اگر پوست شما قرمز یا تحریک نشده است، سعی کنید چهار بار در هفته به مدت یک یا دو هفته از آن استفاده کنید.

این روش را به آرامی افزایش دهید تا زمانی که بتوانید هر روز از آن استفاده کنید. اگر در هر زمانی پوست شما تحریک شد، قبل از تلاش مجدد به پوست خود استراحت دهید.

برای لایه برداری در مطب یا سالن، احتمالاً با مقدار کمتری اسید گلیکولیک شروع کنید. اگر پوست شما به خوبی آن را تحمل کند، به احتمال زیاد برای لایه برداری های بعدی، قدرت های بالاتری خواهید داشت.

پوست شما ممکن است بعد از چند درمان اول کمی خشن احساس شود. این طبیعی است و فقط به این معنی است که اسید گلیکولیک کار می کند. مگر اینکه پوست شما تحریک شده باشد، به استفاده از محصول اسید گلیکولیک خود ادامه دهید. شما باید به آرامی شروع به دیدن پوست صاف تر و سالم تر کنید.

مهمتر از همه، اگر تحت نظر یک متخصص پوست هستید، قبل از استفاده از هر محصول اسید گلیکولیک یا انجام لایه برداری، مطمئن شوید که او را تایید کرده اید.

خلاصه

اسید گلیکولیک یک آلفا هیدروکسی اسید است که از نیشکر به دست می آید. همانطور که در پوست جذب می شود، باعث افزایش گردش سلولی می شود. این باعث می شود اسید گلیکولیک یک لایه بردار عالی باشد که به پوست ظاهری سالم تر و درخشان تر می دهد.

اسید گلیکولیک یک عنصر رایج در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست OTC و حرفه ای، به ویژه محصولات ضد پیری است. همچنین از تولید کلاژن حمایت می کند، از پوست در برابر آسیب های خورشید محافظت می کند و از مسدود شدن منافذ جلوگیری می کند.

اگر برای انتخاب محصول اسید گلیکولیک به کمک نیاز دارید، متخصص پوست می تواند به شما کمک کند.

سخنی از Rdiet

محصولات OTC اسید گلیکولیک و لایه برداری حرفه ای مدت زیادی است که وجود داشته است. آنها سابقه ایمن دارند و برای پوست معجزه می کنند. اکثر انواع پوست می توانند بدون دردسر زیادی از آنها استفاده کنند.

اگر پوست بسیار حساسی دارید، ممکن است بخواهید از محصولات پاک کننده اسید گلیکولیک مانند پاک کننده ها استفاده کنید. اینها نسبت به درمان های بدون گلیکولیک اسید، کمتر پوست شما را آزار می دهند. آنها همچنین به پوست شما اجازه می دهند تا تحمل را به گونه ای ایجاد کند که پوست شما را آزار ندهد.

سوالات متداول


 • اسید گلیکولیک با صورت شما چه می کند؟

  اسید گلیکولیک برای لایه برداری پوست، سرعت بخشیدن به گردش سلولی و افزایش تولید کلاژن عمل می کند. اسید گلیکولیک به پاکسازی منافذ، صاف کردن چین و چروک‌های ظریف، بهبود رنگ پوست، محو شدن لکه‌های تیره و آسیب‌های ناشی از نور خورشید و آبرسانی به پوست برای ظاهری جوان‌تر کمک می‌کند.


 • آیا استفاده روزانه از اسید گلیکولیک بی خطر است؟

  در ابتدا نه. اسید گلیکولیک می تواند پوست شما را تحریک کند و ممکن است مدتی طول بکشد تا پوست شما به آن عادت کند.

  با استفاده از آن سه بار در هفته شروع کنید. اگر پوست شما قرمز یا تحریک نشده است، آن را چهار بار در هفته بعد بمالید. به آرامی تعداد روزهای استفاده از اسید گلیکولیک را افزایش دهید زیرا پوست شما شروع به تحمل آن می کند.

  اگر پوست شما در هر زمان شروع به تحریک کرد، از مصرف اسید گلیکولیک استراحت کنید تا قرمزی و سوزش برطرف شود.


 • آیا اسید گلیکولیک اسکار را درمان می کند؟

  خیر. علیرغم ادعاهای بازاریابی، هیچ مدرک علمی برای حمایت از استفاده از اسید گلیکولیک برای از بین بردن جای زخم وجود ندارد. اسید گلیکولیک ممکن است به نرم شدن ظاهر اسکارها کمک کند، اما آنها را از بین نمی برد.


 • قبل از استفاده از اسید گلیکولیک چه نکاتی را باید بدانید؟

  اسید گلیکولیک می تواند پوست شما را نسبت به نور خورشید حساس تر کند. ضروری است تا ضد آفتاب بپوشید هنگام استفاده از اسید گلیکولیک در خارج از منزل.

  از رتینوئیدهای موضعی و اسید گلیکولیک به طور همزمان استفاده نکنید. در حین استفاده از اسید گلیکولیک از استفاده از سایر محصولاتی که به سرعت پوست را لایه برداری می کنند خودداری کنید.

  اگر در حال حاضر به متخصص پوست مراجعه می کنید، قبل از استفاده از محصولات حاوی اسید گلیکولیک با او صحبت کنید.

نوشته آنجلا پالمر

آنجلا پالمر یک متخصص زیبایی و دارای مجوز متخصص در درمان آکنه است.Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

1 دیدگاه دربارهٔ «نحوه استفاده از اسید گلیکولیک در مراقبت از پوست;

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه