سی تی اسکن اغلب یکی از اولین آزمایش های تصویربرداری است که در طول فرآیند تشخیصی انجام می شود. در حالی که سی تی اسکن به تنهایی برای تشخیص سرطان لوزالمعده کافی نیست، اما می تواند تصاویری ارائه دهد که به پزشکان در تعیین اندازه و محل تومورها کمک کند.بسته به نتایج، سی تی اسکن ممکن است با آزمایش های اضافی مانند سونوگرافی آندوسکوپی و بیوپسی دنبال شود.

در این مقاله، نگاهی دقیق‌تر به اسکن‌های توموگرافی کامپیوتری (CT) و نحوه استفاده از آن‌ها برای تشخیص سرطان پانکراس می‌اندازیم.

توموگرافی کامپیوتری (CT) چیست؟

توموگرافی کامپیوتری (CT) تست های تصویربرداری هستند که از تصاویر کامپیوتری و اشعه ایکس برای ایجاد تصاویر دقیق از داخل بدن استفاده می کنند. با اضافه شدن تصاویر کامپیوتری، سی تی اسکن اطلاعات بیشتری نسبت به اشعه ایکس به تنهایی ارائه می دهد.

نحوه استفاده از سی تی اسکن برای تشخیص سرطان پانکراس

پزشکان از سی تی اسکن برای مشاهده قسمت های بدن مانند استخوان ها، اندام ها، رگ های خونی، چربی، بافت ها و ماهیچه ها استفاده می کنند.

این اسکن با ارسال پرتوهای اشعه ایکس به صورت دایره ای به دور بدن عمل می کند. حرکت دایره ای اجازه می دهد تا تصاویر از نماهای مختلف گرفته شود.

سپس یک کامپیوتر این نماها را تفسیر کرده و آنها را در کنار هم قرار می دهد تا تصاویر سه بعدی ایجاد کند.

چگونه از سی تی اسکن برای تشخیص سرطان پانکراس استفاده می شود؟

سی تی اسکن بخش مهمی از فرآیند تشخیصی بسیاری از انواع سرطان از جمله سرطان پانکراس است. سی تی اسکن می تواند تصاویر واضحی از پانکراس ایجاد کند و به پزشکان کمک کند اندازه و محل دقیق تومور را ببینند.

سی تی اسکن همچنین می تواند نشان دهد که آیا سرطان به نواحی اطراف مانند غدد لنفاوی شما گسترش یافته است یا خیر. اغلب، سی تی اسکن برای سرطان پانکراس با رنگ کنتراست انجام می شود. رنگ به ایجاد تصاویر واضح تر کمک می کند.

اگر پزشک مشکوک به سرطان لوزالمعده باشد، چند نوع مختلف سی تی اسکن وجود دارد. این شامل:

 • CT چند فازی: CT چند فازی شامل مجموعه ای از تصاویر است که در طی چند دقیقه برای نظارت بر تغییرات گرفته می شود.
 • CT مقطعی: یک سی تی اسکن مقطعی تصاویری را در زوایای مختلف بدن شما می گیرد تا ایده بهتری از اندازه و دامنه تومور شما بدست آورد.
 • بیوپسی سوزنی با هدایت CT: بیوپسی سوزنی با هدایت CT نوعی بیوپسی تشخیصی است که با کمک سی تی اسکن انجام می شود.
بیشتر بخوانید
مروری بر هیدروتوراکس کبدی، نوع نادر پلورال افیوژن

سرطان پانکراس در سی تی اسکن چگونه به نظر می رسد؟

سرطان پانکراس را می توان به صورت توده ای در سی تی اسکن مشاهده کرد. در بیشتر موارد، با استفاده از رنگ کنتراست، تشخیص سرطان لوزالمعده آسان تر است. رنگ کنتراست به جرم کمک می کند تا از بافت اطراف آن متمایز شود.

روش سی تی اسکن برای سرطان پانکراس چگونه است؟

سی تی اسکن یک روش غیر تهاجمی است. اغلب در یک محیط سرپایی انجام می شود، به این معنی که شما مجبور نخواهید بود یک شب در بیمارستان بمانید و می توانید با ماشین خود را به قرار ملاقات خود برسانید.

شما همچنین می توانید در روز سی تی اسکن، تمام داروهای استاندارد خود را بخورید، بنوشید و مصرف کنید. با این حال، اگر سی تی اسکن با کنتراست انجام می دهید، از شما خواسته می شود تا حدود ۳ ساعت قبل از آزمایش غذا نخورید یا ننوشید.

پزشک شما از قبل به شما اطلاع می دهد که آیا سی تی اسکن با رنگ کنتراست انجام می دهید یا خیر.

به محض رسیدن به قرار ملاقات، از شما خواسته می‌شود که یک روپوش بیمار بپوشید. مهم است که تمام جواهرات، از جمله گوشواره و سایر سوراخ ها را قبل از سی تی اسکن بردارید. شما یک کمد یا فضای دیگری برای نگهداری لباس خود در طول آزمایش خواهید داشت.

بسته به توصیه پزشک، ممکن است مایع کنتراست را به صورت خوراکی، IV یا هر دو روش دریافت کنید. سپس روی یک میز بالشتکی دراز می کشید که به داخل دستگاه اسکن می رود.

تکنسین سی تی به اتاق دیگری می رود، اما میکروفونی به شما می دهد که به شما امکان می دهد در طول آزمایش با آنها صحبت کنید.

دستگاه در حین گرفتن اشعه ایکس به دور شما می چرخد. در حین چرخش دستگاه باید بی حرکت دراز بکشید. سی تی اسکن درد ایجاد نمی کند.

بیشتر بخوانید
آیا ChatGPT می تواند در مدیریت بیماری کبد کمک کند؟

ممکن است طعم ناخوشایندی در دهان خود داشته باشید یا از محلول حاجب احساس تهوع خفیف کنید، اما برای بیشتر افراد، این اثرات خفیف هستند و فقط یک یا دو لحظه باقی می‌مانند.

سی تی اسکن معمولاً طول می کشد ۱۵ دقیقه، اما آنها همچنین می توانند طولانی تر، تا ۱ ساعت و ۱۵ دقیقهاگر در حال انجام اسکن با رنگ کنتراست هستید.

بعد از اسکن می توانید بلند شوید و لباس بپوشید. توجه به این نکته مهم است که برخی از افراد به محلول های کنتراست واکنش نشان می دهند و برخی افراد نمی توانند به راحتی روی یک سطح صاف برای آزمایش دراز بکشند.

اگر نگران انجام سی تی اسکن هستید، با پزشک خود صحبت کنید. راه هایی برای اصلاح روش استاندارد وجود دارد و جایگزین هایی برای سی تی اسکن وجود دارد.

سی تی اسکن برای تشخیص سرطان پانکراس چقدر دقیق است؟

سی تی اسکن ابزار مهمی برای تشخیص سرطان لوزالمعده است، اما ۱۰۰ درصد دقیق نیست. آنها ممکن است در برخی افراد سرطان را از دست بدهند.

تحقیقات نشان می دهد که سی تی اسکن دقتی در حدود حدودا دارد ۸۳.۳٪. این کمتر از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) است که میزان دقت آن ۸۹.۱٪ و سونوگرافی های آندوسکوپی (EUSs) است که میزان دقت آنها ۹۲.۷٪ است.

چه آزمایش‌های دیگری معمولاً برای تأیید تشخیص سرطان پانکراس مورد نیاز است؟

سی تی اسکن به تنهایی برای تشخیص سرطان پانکراس کافی نیست. اگر پزشک مشکوک به سرطان لوزالمعده باشد، احتمالاً آزمایش‌های دیگری نیز انجام خواهید داد. این شامل موارد زیر خواهد بود:

 • توموگرافی گسیل پوزیترون (PET): اسکن PET یک آزمایش تصویربرداری است که در آن شما یک ماده قندی را قبل از اسکن قورت می دهید. سلول های سرطانی نسبت به سلول های طبیعی قند بیشتری مصرف می کنند و در تصاویر روشن تر به نظر می رسند. این آزمایش برای بررسی اینکه آیا سرطان گسترش یافته است یا خیر استفاده می شود.
 • ام آر آی: MRI از تصویربرداری مغناطیسی برای ایجاد تصاویر سه بعدی استفاده می کند. گاهی اوقات یک نوع تخصصی MRI به نام کلانژیوپانکراتوگرافی MRI برای مشاهده مجاری پانکراس و صفراوی انجام می شود.
 • سونوگرافی آندوسکوپی (EUS): EUS از یک لوله نازک به نام آندوسکوپ استفاده می کند تا یک پروب سونوگرافی کوچک را مستقیماً در پانکراس شما قرار دهد. گاهی اوقات، نمونه بافت و مایع برای بیوپسی در طول EUS گرفته می شود.
 • کلانژیوپانکراتوگرافی رتروگراد آندوسکوپی (ERCP): ERCP از رنگ برای نمایان ساختن مجاری صفراوی استفاده می کند. سپس تصاویر با آندوسکوپ گرفته می شود و سلول ها اغلب برای بیوپسی جمع آوری می شوند.
 • کلانژیوگرافی ترانس کبدی از راه پوست (PTC): آزمایش PCT با قرار دادن یک سوزن نازک در کبد برای تزریق رنگ کنتراست برای تصویربرداری مجرای صفراوی انجام می شود. این آزمایش بسیار تهاجمی است و در صورت امکان ERCP انجام نمی شود.
 • بیوپسی: در طول بیوپسی، نمونه‌هایی از بافت، مایع یا سلول جمع‌آوری می‌شود تا بتوان آنها را برای سرطان در آزمایشگاه آزمایش کرد. بیوپسی معمولاً همزمان با آزمایش دیگری مانند EUS یا ERCP انجام می شود.
بیشتر بخوانید
سطوح بالای بیلی روبین: علائم، علل، آزمایش ها و درمان ها

سوالات متداول در مورد سی تی اسکن برای سرطان پانکراس

چه مدت طول می کشد تا نتایج آزمایش سی تی اسکن برگردد؟

مدت زمانی که طول می کشد تا نتایج سی تی اسکن شما بازگردانده شود، به امکانات آزمایشی که استفاده می کنید و به مطب پزشک شما بستگی دارد.

می تواند به اندازه یک یا دو روز یا تا حدود یک هفته طول بکشد. می توانید از پزشک خود یا تکنسین سی تی اسکن بخواهید تا ایده بهتری به دست آورد.

در حال حاضر بسیاری از مراکز پزشکی دارای پورتال های آنلاین بیماران هستند که به شما امکان می دهد به نتایج خود بسیار سریعتر از گذشته دسترسی داشته باشید.

با این حال، پزشک شما ممکن است ترجیح دهد که اخبار را در طول ویزیت کلینیک با شما به اشتراک بگذارد، زمانی که بتواند نتایج را با دقت بیشتری توضیح دهد، به سؤالات پاسخ دهد و در صورت نیاز در مورد مراحل بعدی و گزینه های درمانی بحث کند.

آیا می توان سرطان را در سی تی اسکن بدون رنگ کنتراست مشاهده کرد؟

وقتی از رنگ کنتراست استفاده می شود، دیدن سرطان در سی تی اسکن بسیار آسان تر است. در بیشتر موارد، پزشکان ترجیح می دهند که سی تی اسکن سرطان پانکراس با رنگ کنتراست انجام شود.

با این حال، از آنجایی که همه نمی توانند رنگ کنتراست را تحمل کنند، می توان استثناهایی قائل شد.

بیشتر بخوانید
کلانژیت صفراوی اولیه (PBC)، سیروز صفراوی اولیه سابق

علائم سرطان پانکراس چیست و چه زمانی باید آزمایش بدهم؟

برای افرادی که در مراحل اولیه سرطان لوزالمعده هستند معمول است که هیچ علامتی را تجربه نمی کنند. گاهی اوقات، حتی مراحل بعدی ممکن است به راحتی با شرایط کمتر جدی اشتباه گرفته شود.

هنگامی که علائم ظاهر می شوند، می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • خارش پوست
 • زردی
 • کاهش وزن ناخواسته
 • از دست دادن اشتها
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • مدفوع رنگ روشن یا چرب
 • ادرار تیره رنگ
 • دل درد
 • کمر درد
 • لخته شدن خون که می تواند باعث قرمزی، درد و تورم در پای شما شود
 • افسردگی

اگر هر یک از این علائم را دارید، به احتمال زیاد بیماری دیگری غیر از سرطان پانکراس است. با این حال، اگر بیش از یک یا دو هفته آنها را مصرف کرده اید، بهتر است یک وقت پزشکی بگیرید.

سرطان لوزالمعده زمانی که به موقع تشخیص داده شود بهترین گزینه های درمانی و نتایج را دارد.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پانکراس هستند؟

چندین عامل خطر شناخته شده برای سرطان پانکراس وجود دارد. این شامل:

 • سابقه خانوادگی سرطان پانکراس
 • سندرم سرطان خانوادگی ارثی
 • سیگار کشیدن
 • دیابت
 • چاقی
 • پانکراتیت مزمن یا ارثی
 • قرار گرفتن در معرض آفت کش ها و مواد شیمیایی مورد استفاده در فلزکاری در محل کار
 • بالای ۶۵ سال بودن
 • مرد بودن

خلاصه

سی تی اسکن بخش کلیدی فرآیند تشخیص سرطان پانکراس است. آنها تصاویر دقیقی ایجاد می کنند که به پزشکان اجازه می دهد تا داخل لوزالمعده را ببینند و از اندازه و دامنه تومورها ایده بگیرند.

به طور کلی، سی تی اسکن برای سرطان لوزالمعده با رنگ کنتراست انجام می شود زیرا تصویر واضح تری ایجاد می کند.

سی تی اسکن به تنهایی برای تشخیص سرطان کافی نیست، اما می تواند به پزشکان کمک کند تا تشخیص دهند که آیا آزمایش بیشتری لازم است یا خیر. پس از سی تی اسکن، ممکن است آزمایشات دقیق تری مانند EUS یا بیوپسی داشته باشید.