نحوه انتخاب و استفاده از جوراب های فشاری

افراد برای راحتی، عملکرد بهتر در ورزش و کمک به پیشگیری از بیماری های جدی جوراب های فشاری می پوشند.

اساسا، آنها جریان خون شما را بهبود می بخشند. آنها می توانند درد و تورم پاهای شما را کاهش دهند. آنها همچنین می توانند شانس ابتلا به ترومبوز ورید عمقی (DVT)، نوعی لخته خون و سایر مشکلات گردش خون را کاهش دهند.

آنها در اندازه ها و قدرت های مختلف هستند، بنابراین شما یا پزشکتان باید تصمیم بگیرید که کدام گزینه بهترین کارایی را دارد.

جوراب‌های فشرده به‌طور خاص ساخته شده‌اند، جوراب‌های نرم و کشسانی که به آرامی پای شما را می‌فشارند. جوراب‌های جوراب‌های فشاری یا فشاری در اطراف مچ پا تنگ‌تر می‌شوند و وقتی به سمت بالا حرکت می‌کنند شل می‌شوند. آستین های فشاری فقط قسمت لوله هستند، بدون پا.

شما می توانید آنها را بدون نسخه خریداری کنید، اما اگر پزشک آنها را تجویز کند، بیمه شما ممکن است هزینه را پوشش دهد.

شما می توانید آنها را در شرکت های تامین پزشکی، آنلاین و در بسیاری از داروخانه ها خریداری کنید. آنها می توانند از حدود ۱۰ دلار تا ۱۰۰ دلار برای هر جفت قیمت داشته باشند، بسته به نوع شما.

 • افراد مبتلا به مشکلات گردش خون یا در معرض خطر ابتلا به مشکلات گردش خون، مانند DVT، وریدهای واریسی یا دیابت
 • افرادی که به تازگی جراحی شده اند
 • کسانی که نمی توانند تخت خود را ترک کنند یا به سختی پاهای خود را حرکت می دهند
 • افرادی که تمام روز سر کار می ایستند
 • ورزشکاران
 • زنان حامله
 • افرادی که زمان زیادی را در هواپیما می گذرانند، مانند خلبانان
فشاری که این جوراب‌ها به پاهای شما وارد می‌کنند به رگ‌های خونی شما کمک می‌کند تا بهتر کار کنند. شریان هایی که خون غنی از اکسیژن را به ماهیچه های شما می برند، می توانند شل شوند، بنابراین خون آزادانه جریان می یابد. رگ ها با فشار خون به قلب شما تقویت می شوند.

جوراب های فشرده می توانند پاهای شما را از خستگی و درد جلوگیری کنند. آنها همچنین می توانند تورم پا و مچ پا را کاهش دهند و همچنین به پیشگیری و درمان رگ های عنکبوتی و واریسی کمک کنند. حتی ممکن است هنگام ایستادن شما را از احساس سبکی سر یا سرگیجه بازدارند.

بیشتر بخوانید
بیماری سایبری: چیست، علائم، علل

از آنجایی که خون به حرکت خود ادامه می دهد، سخت تر است که در رگ های شما جمع شود و لخته ایجاد کند. اگر یکی تشکیل شود و آزاد شود، می تواند با خون شما حرکت کند و در جایی خطرناک مانند ریه های شما گیر کند. لخته‌ها همچنین جریان خون را در اطراف آنها سخت‌تر می‌کنند و این می‌تواند باعث تورم، تغییر رنگ پوست و مشکلات دیگر شود.

برخی از ورزشکاران، از جمله دوندگان، بسکتبالیست ها و ورزشکاران سه گانه، جوراب های فشاری و آستین بر روی پاها و بازوهای خود می پوشند. این تئوری این است که در حین فعالیت، جریان خون بهتر به رساندن اکسیژن به ماهیچه‌ها کمک می‌کند و پشتیبانی از آسیب بافتی جلوگیری می‌کند. و پس از آن، گردش خون و لنف تقویت شده به عضلات آنها کمک می کند تا به سرعت بهبود یابند. آنها آنقدر درد نخواهند داشت و به همان اندازه دچار گرفتگی نمی شوند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که این وسایل تاثیر کمی بر عملکرد ورزشی ندارند، اما برخی افراد به آن سوگند یاد می‌کنند. شاید فکر کردن به آنها یک مزیت به آنها بدهد. شواهد برای بهبودی سریعتر بهتر است، اما برای ایجاد تفاوت برای جنگجویان آخر هفته کافی نیست.

جوراب ها و آستین ها در طول های مختلفی برای پوشاندن قسمت های مختلف بدن شما وجود دارند. برای DVT، بیشتر جوراب‌ها تا زیر زانو می‌روند، اما می‌توانید جوراب‌های شلواری تا ران و تا کمر نیز تهیه کنید.

آنها همچنین دارای سطوح مختلفی از فشار هستند که در میلی متر جیوه (میلی متر جیوه) اندازه گیری می شود. جوراب‌های ساق بلند باید راحت باشند، اما نه به‌طور دردناکی سفت شوند. فشرده سازی خفیف، با اعداد کمتر، معمولاً برای راحت نگه داشتن شما در محل کار کافی است. برای جلوگیری از DVT به اعداد بالاتر با تناسب محکم تر نیاز دارید.

بیشتر بخوانید
ماساژ کف باسن
جوراب های فشرده سازی درجه بندی شده این نوع بیشتر رایج است. شما می توانید آنها را در طیف وسیعی از سفتی پیدا کنید. آنها تمایل دارند اطراف مچ پاهای شما سفت تر شوند و هر چه بالاتر کشیده شوند شل تر می شوند.

شلنگ بازدارنده ترومبو آمبولیک (TED) یا جوراب ضد آمبولی. اینها برای بعد از عمل جراحی و زمانی که نیاز دارید در رختخواب بمانید طراحی شده اند. آنها می توانند به حفظ گردش خون و کاهش احتمال تورم شدید کمک کنند.

اگر به دلایل پزشکی نیاز به جوراب دارید، پزشک پاهای شما را اندازه می گیرد و جوراب های مناسب را برای شما تجویز می کند.

اگر برای اولین بار است که جوراب های فشرده یا جوراب های ساق بلند را امتحان می کنید، در اینجا نکاتی در مورد چگونگی انتخاب بهترین گزینه برای شما آورده شده است.

نوع مناسب را انتخاب کنید برای استفاده حداکثری از جوراب های فشرده، جوراب هایی را بیابید که به خوبی متناسب با شما هستند و طول مناسبی دارند. به عنوان مثال، اگر جوراب‌های فشرده‌سازی مدرج را از فروشگاهی خریداری می‌کنید اما به اندازه کافی خوب کار نمی‌کنند، ممکن است نیاز داشته باشید که جوراب‌های جوراب‌دار را به نسخه‌ای ارتقا دهید. یا ممکن است لازم باشد آنها را به درستی تنظیم کنید یا بپوشید. در مورد آن با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند به شما در تشخیص تناسب و فشار مناسب کمک کنند.

سطح فشرده سازی صحیح را انتخاب کنید. میزان فشاری که روی پاهای خود نیاز دارید به نوع شرایط شما بستگی دارد. سازنده آنها را بر اساس محدوده فشرده سازی در میلی متر جیوه برچسب گذاری می کند.

گزینه های شما عبارتند از:

 • فشرده سازی کم. اینها کمتر از ۲۰ میلی متر جیوه دارند. شما می توانید این جوراب ها یا جوراب ها را به صورت آنلاین یا در داروخانه محلی خود خریداری کنید.
 • فشرده سازی متوسط. اینها سفتی بین ۲۰ تا ۳۰ میلی متر جیوه را ایجاد می کنند. آنها به کسانی که DVT یا رگهای واریسی داشته اند کمک می کنند تورم و درد را کنترل کنند.
 • فشرده سازی متوسط ​​تا زیاد. اینها بین ۳۰ تا ۴۰ میلی متر جیوه فراهم می کنند. آنها برای کسانی که درد یا تورم شدید دارند بهترین هستند.
 • فشرده سازی محکم. این نوع بین ۴۰ تا ۵۰ میلی متر جیوه می دهد. آنها معمولاً توسط افرادی استفاده می شوند که سابقه مشکلات شدید ورید دارند یا لخته شدن خون.
بیشتر بخوانید
ناتو سویای تخمیر شده- تغذیه، فواید سلامتی و عوارض جانبی

یکی را انتخاب کنید که مناسب باشد. قبل از انتخاب جوراب ساق بلند، طول و دور مچ پا، ساق پا و ساق پا را اندازه بگیرید، اگر شلوارهای ساق بلند تا بالای ران یا تا کمر را انتخاب می کنید.

برای پوشیدن فشرده سازی با درجه نسخه، کارکنان آموزش دیده در یک فروشگاه لوازم پزشکی به احتمال زیاد اندازه گیری های شما را انجام می دهند و مناسب شما را پیدا می کنند. آنها همچنین به شما یاد می دهند که چگونه جوراب ها را بپوشید و آنها را در بیاورید. بهتر است اندازه گیری های خود را زمانی انجام دهید که پاهای شما کمترین تورم را دارند.

اگر نمی توانید یا نمی توانید به پاهای خود برسید، دستگاه هایی به نام “کمک جورابی” وجود دارد که می تواند به شما کمک کند آنها را روی پاهای خود بچرخانید. همچنین می توانید از یک دوست نزدیک یا یکی از اعضای خانواده بخواهید که به شما کمک کند.

جوراب ها را صاف کنید تا صاف روی پوست شما قرار گیرند. از جمع کردن خودداری کنید.

مطمئن شوید که آنها خیلی طولانی نیستند. رویه ها را تا نکنید و به سمت پایین نچرخانید، زیرا ممکن است آنها را خیلی سفت کند. این می تواند باعث اختلال در جریان خون شود یا مانند یک تورنیکه گردش خون شما را قطع کند.

اگر پزشک به شما گفته است که آنها را بپوشید، احتمالاً می خواهید آنها را در بیشتر مواقع نگه دارید. اما می توانید آنها را برای دوش گرفتن یا حمام بردارید. می توانید جوراب، دمپایی و کفش را روی جوراب های فشرده بپوشید. با پزشک خود در مورد اینکه چند وقت یکبار و چه مدت نیاز به استفاده از آنها دارید، مشورت کنید.

بیشتر بخوانید
علل و درمان گرفتگی عضلات پا
برای استفاده آسان، باید:

 • اول صبح که پاهایتان کمتر احتمال دارد ورم کند، جوراب را بپوشید.
 • جوراب ها را تا قسمت مچ پا باز کنید. پاهای خود را به داخل بکشید و به آرامی آنها را به سمت بالا بچرخانید و پارچه را صاف کنید تا از گیر کردن جلوگیری کنید.
 • اگر می خواهید شلوار ساق بلند یا ساق ران بپوشید، بایستید تا آنها را از جلوی زانوی خود به سمت بالا بکشید.
 • برای پوشیدن جوراب از دستکش لاستیکی استفاده کنید. این باعث می شود که چنگ بهتری به شما بدهد.
 • سعی کنید از جواهراتی استفاده نکنید که باعث پاره شدن یا گیرکردن جوراب های فشاری شود.
 • از استفاده از لوسیون یا روغن درست قبل از پوشیدن جوراب خودداری کنید.
 • اگر به تازگی یک جفت جوراب جدید خریده اید، آنها را با صابون ملایم بشویید. این کار باعث انعطاف پذیری پارچه و پوشیدن آن آسان می شود.
 • اگر می توانید، بیش از یک جفت بخرید تا اگر یکی پاره شد یا کثیف شد، یک جفت اضافی در دسترس داشته باشید.
هنگامی که برای اولین بار آنها را می پوشید، جوراب های فشاری یا جوراب ها ممکن است احساس ناراحتی کنند و باعث ایجاد درد یا درد در شما شوند. این طبیعی است و پس از چند بار استفاده به آنها عادت خواهید کرد. اما اگر آنها به طور غیرقابل تحمل درد دارند یا پاها یا پاهای شما تغییر رنگ داده اند، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه