نحوه تشخیص گاز لایت و کمک گرفتن

گازگرفتگی نوعی سوء استفاده عاطفی و دستکاری است. گازگرفتگی زمانی اتفاق می‌افتد که یک آزارگر یا قلدر شما را وادار می‌کند باورها و درک خود از واقعیت را زیر سوال ببرید.

گاز لایت چیست؟

گاز گرفتن نوعی سوء استفاده عاطفی است که باعث می شود باورها و درک خود از واقعیت را زیر سوال ببرید.

با گذشت زمان، این نوع دستکاری می تواند عزت نفس و اعتماد به نفس شما را از بین ببرد و شما را به شخصی که شما را با گاز لایت می کند وابسته کند.

این اصطلاح خود از نمایشنامه ۱۹۳۸ “Gas Light” گرفته شده است که بعداً به عنوان فیلم “Gaslight” در سال ۱۹۴۰ و ۱۹۴۴ منتشر شد. داستان شوهری را دنبال می کند که همسرش را با هدف نهادینه کردن او منزوی می کند و دستکاری می کند.

How to Recognize Gaslighting and Get Help

دکتر رابین استرن ، یکی از بنیانگذاران و دستیار مدیر مرکز هوش عاطفی ییل، با کتاب خود در سال ۲۰۰۷ با عنوان «گاز لایت » در آگاهی عمومی کمک کرد.

علائم گاز لایت

کسی که گاز می گیرد ممکن است:

 • اصرار داشته باشید که کارهایی را گفته اید یا انجام داده اید که می دانید انجام نداده اید
 • یادآوری وقایع خود را انکار کنید یا به تمسخر بگیرید
 • وقتی نیازها یا نگرانی های خود را بیان می کنید، شما را «بیش از حد حساس» یا «دیوانه» خطاب می کنند
 • در مورد احساسات، رفتار و وضعیت ذهنی خود به دیگران ابراز تردید کنید
 • پیچاندن یا بازگویی وقایع برای انتقال سرزنش به شما
 • اصرار کنید که حق با آنهاست و از در نظر گرفتن حقایق یا دیدگاه شما خودداری کنید

نشانه هایی که نشان می دهد گاز لایت را تجربه کرده اید

تجربه گاز لایتمی تواند شما را مجبور کند که دائماً خودتان را حدس بزنید، نه اینکه در مورد توانایی خود در تصمیم گیری خود غرق، سردرگم و نامطمئن شوید.

سایر علائم کلیدی که شما در حال تجربه گاز لایت هستید عبارتند از:

 • اصرار برای عذرخواهی همیشه
 • باور داشته باشید که نمی توانید هیچ کاری را درست انجام دهید
 • احساس مکرر عصبی بودن، اضطراب یا نگرانی
 • از دست دادن اعتماد به نفس
 • مدام فکر می کنم که آیا شما بیش از حد حساس هستید
 • احساس جدا شدن از احساس خود، گویی در حال از دست دادن هویت خود هستید
 • وقتی همه چیز بد پیش می رود شما مقصر هستید
 • احساس مداوم اینکه چیزی درست نیست، اگرچه نمی توانید دقیقاً تشخیص دهید که چه چیزی اشتباه است
 • احساس طولانی ناامیدی، سرخوردگی یا بی حسی عاطفی

این احساسات معمولاً از چیزهایی که طرف مقابل در مورد رفتار شما می گوید یا به آنها اشاره می کند ناشی می شود. مثلا:

 • «تو اخیراً خیلی گیج به نظر می‌رسی و مدام چیزها را فراموش می‌کنی. دارم کمی نگران می شوم.»
 • “میدونی اگه اهمیت نمیدادم این حرفا رو نمیزدم، درسته؟”

این ماسک نگرانی می‌تواند شما را بیشتر متقاعد کند که مشکلی در شما وجود دارد.

گاز لایت همچنین می تواند به عنوان تغییراتی در رفتار شما ظاهر شود. ممکن است خودتان را پیدا کنید:

 • انتخاب هایی برای راضی نگه داشتن دیگران به جای خود
 • مکرراً سؤال می کنند که آیا حرف درستی زده اید یا انتخاب درستی کرده اید
 • بهانه آوردن برای شخصی که شما را به خانواده و دوستان خود می اندازد
 • دروغ گفتن یا جدا کردن خود از نزدیکان برای جلوگیری از درگیری
 • به طور مداوم کلمات و اعمال خود را مرور می کنید تا مطمئن شوید که همه چیز را “درست” انجام داده اید
 • صرف زمان کم یا اصلاً صرف فعالیت ها یا سرگرمی هایی که قبلاً از آن لذت می بردید

چرا مردم این کار را می کنند

به گفته استرن، مردم اغلب به دلیل اینکه درست بودن به آنها اجازه می دهد اعتبار خود را تأیید کنند، از گاز استفاده می کنند. هنگامی که سوخت‌گیران احساس خطر می‌کنند، به شما نیاز دارند که نسخه آنها از رویدادها را باور کرده و از آنها حمایت کنید تا حس قدرت و کنترل خود را حفظ کنند.

آنا د لا کروز ، یک درمانگر ازدواج و خانواده در فلوریدا، می‌گوید که گاز لایت زمانی می‌تواند اتفاق بیفتد که کسی معتقد باشد روایت او از روایت شخص دیگری معتبرتر است.

متقاعد کردن شخص دیگری برای زیر سوال بردن واقعیت خود می تواند باعث ایجاد حس برتری در آنها شود.

نمونه هایی از گاز لایت

گاز لایت به معنای این نیست که کسی به شما دروغ بگوید، نظر دیگری را بیان کند یا بگوید در مورد چیزی اشتباه می کنید. ظریف‌تر است، که می‌تواند تشخیص آن را سخت‌تر کند.

به گفته استرن، این اغلب در سه مرحله متمایز اتفاق می‌افتد، اگرچه هر دینامیک گاز لایت شامل هر سه مرحله نیست:

 • ناباوری شخصی رفتار گاز سوز نشان می دهد. غیرعادی به نظر می رسد، اما شما آن را به عنوان یک چیز یکبار مصرف حذف می کنید.
 • دفاع پس از چند مورد دیگر از گاز لایت ، شروع به دفاع از خود می کنید.
 • افسردگی. در نهایت، نسخه واقعیت آنها را می پذیرید تا از درگیری جلوگیری کنید و هر کاری که می توانید برای جلب رضایت آنها انجام دهید. اما این انکار واقعیت انرژی شما را تخلیه می کند، شما را از خودتان جدا می کند و احساس ناامیدی و ناامیدی در شما ایجاد می کند.

هر کس می تواند گاز بگیرد، نه فقط افراد در زندگی شخصی شما. برای مثال، سیاستمداران هنگامی که رویدادهایی را که در ویدیو ضبط شده یا چندین نفر شاهد آن بوده اند را انکار می کنند. پزشکان ممکن است وقتی به شما پیشنهاد می‌کنند علائم خود را تصور کرده‌اید، با گاز برخورد کنند، به این معنا باشند که درد خود را اغراق‌آمیز می‌کنید، یا به جای درمان دارویی، درمان را توصیه می‌کنند.

در اینجا چند نمونه دیگر ازگاز لایت در عمل آورده شده است:

با خانواده

تو با مادرت زندگی میکنی شما دو نفر نسبتاً خوب با هم کنار می آیید، اما او اغلب وقتی کمی دیر به خانه می آیید از شما سؤال می کند.

او یک روز اصرار می‌کند: «گفتی امشب بلافاصله بعد از کار به خانه می‌روی». من به داروهایم نیاز دارم، اما اکنون تا زمانی که به آنجا برسیم، داروخانه بسته خواهد شد.

وقتی به او می گویید که آن مکالمه را در مورد بردن او برای انجام کارها به خاطر نمی آورید، با ناباوری سرش را تکان می دهد. “تو همان جا ایستادی و قول دادی زودتر به خانه بیایی.”

اما یادتان هست که در آشپزخانه بی سر و صدا قهوه درست می کنید تا او را بیدار نکنید. شما این را می گویید، اما او حاضر نیست روایت شما را از وقایع در نظر بگیرد.

بعداً صدای بلند صحبت کردنش را با تلفن می شنوید. او می گوید: «در مورد وضعیت روحی او مطمئن نیستم. او حتی یک مکالمه از امروز صبح را به خاطر نمی آورد!

موقعیت های مشابه به طور مکرر اتفاق می افتد، تا جایی که شما شروع به تعجب می کنید که آیا همه چیز را فراموش می کنید.

در یک رابطه عاشقانه

شما شواهد قانع کننده ای دارید که همسرتان خیانت کرده است. شما مستقیماً از آنها در مورد آن سؤال می کنید و به آنها فرصتی برای صادق بودن می دهید.

این دو واکنش را در نظر بگیرید:

 • “چی؟ نه، البته من به شما خیانت نمی کنم.»
 • «چطور جرات کردی من را به تقلب متهم کنی. من تمام روز کار می کنم و به خانه می آیم تا با تو وقت بگذرانم، اما تو هرگز اینجا نیستی. می گویید کار می کنید، اما چه کسی می داند کجا هستید؟ احتمالا شما هستید که خیانت می کنید. و اگر من خیانت می کردم، اینطور نیست که بتوانید مرا سرزنش کنید، زیرا همیشه برای رابطه جنسی خسته هستید.

اولین پاسخ فقط یک دروغ است. با این حال، مورد دوم ممکن است تلاشی باشد برای اینکه شما آنقدر احساس گناه کنید که موضوع را برای همیشه رها کنید. حتی اگر آنها را باور نکنید، ممکن است در نهایت شواهد خود را در مورد رابطه آنها زیر سوال ببرید – یا از اینکه شریک “بهتر” نیستید احساس ناراحتی کنید و در عوض سعی کنید آن را جبران کنید.

در محل کار

شما ارتقای شغلی به عنوان مدیر کسب کرده اید. با ارتقاء، یک دستیار مدیر می آید – کسی که همان ارتقا را می خواست.

در چند هفته گذشته، متوجه ناپدید شدن اسناد از روی میز و عدم ارسال پیام های مهم تلفنی شده اید.

وقتی از دستیار مدیر می‌پرسید که آیا هیچ یک از اسناد را دیده‌اند، واکنش عصبانی آنها شما را شگفت‌زده می‌کند.

«آیا مرا متهم می کنی که وسایلت را گرفته ام؟ به یاد داشته باشید، وظیفه من کمک به شما است. چرا باید چنین کاری انجام دهم؟»

وقتی چند هفته بعد در مورد پرونده گمشده دیگری می‌پرسید، آنها می‌گویند: «می‌دانی، به نظر می‌رسد اخیراً واقعاً استرس داشته‌ای. این تبلیغ یک تغییر بزرگ است. همه نمی توانند از عهده این مسئولیت برآیند.»

هنگام جستجوی مراقبت های پزشکی

برای ماه‌ها، برخی از علائم دائمی شکم را داشته‌اید که نگران شما هستند، همراه با خلق و خوی ضعیف و خستگی.

با این حال، به نظر می رسد پزشک شما شک دارد. آنها از شما می پرسند که آیا ممکن است باردار باشید یا علائم مربوط به پریود شما هستند. شما به آنها اطمینان می دهید که علائم همیشه می آیند و می روند و قطعا باردار نیستید.

می بینم که شما به برخی از احساسات افسردگی اشاره می کنید. گاهی اوقات افسردگی می تواند با علائم فیزیکی بیشتری ظاهر شود. آیا به صحبت با یک درمانگر فکر کرده‌اید؟»

قبلاً در مدارک خود ذکر کرده اید که با یک درمانگر کار می کنید، اما دوباره به این موضوع اشاره کردید. سعی می کنید توضیح دهید که فکر می کنید خلق و خوی ضعیف شما بیشتر به درد، ناراحتی و کمبود انرژی شما مربوط می شود.

«درمان می‌تواند چنین تفاوتی ایجاد کند. من مطمئن هستم که تا مدت ها متوجه بهبودی خواهید شد. در عرض چند ماه می‌توانیم در مورد آزمایش‌هایی صحبت کنیم، اگر تغییری ایجاد نشود، اما این چیز جدی به نظر نمی‌رسد.»

اخراج آنها درست به نظر نمی رسد، اما، شما به دانشکده پزشکی هم نرفتید. اگر بگویند علائم شما جای نگرانی ندارد، خوب، شاید واقعاً آنقدرها هم بد نباشند.

چرا گاز لایت کار می کند؟

گاز لایت اغلب تا حدی کار می کند زیرا می خواهید به شخصی که شما را گاز می دهد اعتماد کنید و تأیید او را جلب کنید. شما (بسیار قابل درک) می خواهید به پزشک، والدین یا بهترین دوست خود ایمان داشته باشید.

د لا کروز خاطرنشان می کند: «همه ما ناامنی هایی داریم که از اعتراف آن می ترسیم. “وقتی کسی به ما دلیلی می دهد که به خودمان شک کنیم، مثل این است که به ما اجازه داده است تا این ناامنی ها زنده شوند.”

به علاوه، گاز لایت همیشه واضح یا شدید نیست. اغلب، به عنوان تلاشی برای “مراقبت به شما” پنهان می شود.

یک روز هم اتاقی شما می گوید: «متاسفم که باید این را به شما بگویم. اما دوستانت واقعاً تو را دوست ندارند. آنها فقط به این دلیل با شما معاشرت می کنند که شما پول دارید و می توانند از شما سوء استفاده کنند. فقط فکر کردم باید بدونی.»

سخنان آنها طنین انداز است زیرا شما مخفیانه در مورد آن نگران بوده اید. شما همیشه می توانید از دوستان خود بپرسید، اما این هسته شک شما را از پاسخ آنها ترس می دهد.

نحوه پاسخگویی

اگر متوجه برخی نشانه‌های گازگرفتگی شده‌اید، می‌توانید اقداماتی را برای رفع آن انجام دهید و فضای احساسی خود را بازیابی کنید.

به عزیزان مراجعه کنید

اگر مشکوک هستید که کسی به شما آتش می زند، هیچ وقت ضرری ندارد که یک دیدگاه بیرونی داشته باشید. دوستان و اعضای خانواده قابل اعتمادی که مستقیماً در این رابطه دخالت ندارند می توانند:

 • دیدگاه خود را ارائه دهند
 • به شما کمک می کند تا کمی وضوح داشته باشید
 • حمایت عاطفی ارائه دهید

اگر اخیراً شروع به فاصله گرفتن از عزیزانتان کرده‌اید، به خاطر داشته باشید که انزوا فقط می‌تواند باعث موفقیت بیشتر در گاز لایت شود.

یادداشت بردارید

اغلب آسان تر است که از خود در مورد بحث یا بحثی که چند روز پیش رخ داده است سؤال کنید.

ضبط وقایع بلافاصله پس از وقوع شواهدی را ارائه می دهد که نیازی به حدس زدن ندارید. یادداشت کردن نکات برجسته از یک مکالمه یا استفاده از یک برنامه تلفن هوشمند برای ضبط استدلال شما چیزی را برای مرور زمانی که حافظه شما زیر سوال می رود ارائه می دهد.

ممکن است در مواجهه با آن شخص احساس راحتی نکنید، اما یادداشت‌هایتان می‌توانند به شما کمک کنند تا بفهمید چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

مرزهای واضحی تعیین کنید

ایجاد مرزها می‌تواند تلاش‌های کسی برای گاز دادن به شما را قطع کند و فضای فیزیکی و احساسی را فراهم کند.

دفعه بعد ممکن است بگویید:

 • “به نظر می رسد که ما چیزها را متفاوت به خاطر می آوریم، پس بیایید ادامه دهیم.”
 • “اگر مرا “دیوانه” صدا کنی، اتاق را ترک خواهم کرد.”
 • “ما می توانیم در مورد آن صحبت کنیم، اما اگر شما فریاد بزنید، من می روم.”

پایبندی به این مرزها ضروری است. دنبال کردن به آنها نشان می دهد که نمی توانند شما را دستکاری کنند.

چیزهایی را که شما را همان چیزی که هستید می‌سازد، نگه دارید

گاز سوزی اغلب شامل از دست دادن هویت شخصی است. با گذشت زمان، ممکن است احساس کنید که غیرقابل تشخیص تغییر کرده اید یا بی حس و توخالی شده اید.

زندگی در حالت عصبی و نگرانی دائمی می تواند انرژی کمی برای مراقبت از خود یا منافع خود در اختیار شما بگذارد.

با این حال وقت گذاشتن برای برآوردن نیازهای جسمی و عاطفی می تواند به شما کمک کند تا انرژی خود را بازیابید و حس خود را حفظ کنید. در نتیجه، حتی ممکن است پیمایش و به چالش کشیدن تلاش‌ها برای به چالش کشیدن شما آسان‌تر باشد.

به دنبال کمک

با گذشت زمان، گاز لایت می تواند:

 • بر احساس عزت نفس شما تأثیر بگذارد
 • شما را در تصمیم گیری مطمئن نمی کند
 • به احساس اضطراب، افسردگی و تنهایی کمک می کند

حمایت یک متخصص سلامت روان می‌تواند به شما کمک کند تا گاز لایت را تشخیص دهید و با آن کنار بیایید و شروع به کار کنید.

یک درمانگر می‌تواند دیدگاهی بی‌طرفانه در مورد گاز لایت ، همراه با راهنمایی‌های دلسوزانه ارائه دهد که شما شروع به انجام کارهای زیر می‌کنید:

 • هر شک و ترسی را که در مورد ارزش شخصی شما وجود دارد نام ببرید و به آنها رسیدگی کنید
 • از طریق احساسات دردناک یا ناخواسته کار کنید
 • قبول کنید که شما باعث یا سزاوار این آتش سوزی نشده اید
 • کاوش کنید و مرزهای سالم تعیین کنید

یک درمانگر همچنین می تواند مهارت هایی را به شما آموزش دهد:

 • حرکت تلاش برای دستکاری
 • استرس را مدیریت کنید
 • مناقشه را به طور سازنده مدیریت کنید

مشاوره زوجین همچنین می تواند فضای امنی را برای شما و همسرتان فراهم کند تا راه های جدیدی برای برقراری ارتباط و حل تعارض بیاموزید. فقط این را بدانید که درمانگران مشاوره برای روابط آزاردهنده را توصیه نمی کنند. اگر در حال تجربه سوء استفاده مداوم هستید، یک درمانگر می تواند به شما کمک کند تا برنامه ای برای ترک رابطه ایمن ایجاد کنید.

خلاصه

گاز لایت ممکن است به تدریج شروع شود، اما این دستکاری ظریف می تواند آسیب عمیق و ماندگاری ایجاد کند.

یک درمانگر می تواند به شما کمک کند تا شروع به شناسایی گاز لایت کنید و با پرداختن به تأثیر آن به طور مؤثر، بدون از دست دادن خود در این فرآیند، پشتیبانی ارائه دهید.

پیوند منبع

دیدگاهتان را بنویسید