لایه برداری پوست یک مشکل رایج پس از آفتاب سوختگی است. در این مقاله به چند مرحله ساده می پردازیم که افراد می توانند برای جلوگیری یا درمان لایه برداری پوست انجام دهند.

چگونه از لایه برداری پوست جلوگیری کنیم

افراد می توانند روش های زیر را برای جلوگیری از لایه برداری پوست خود امتحان کنند:

۱. آلوئه ورا و مرطوب کننده

آلوئه ورا می تواند روند لایه برداری پوست را کند یا کاهش دهد.

بسیاری از مردم دریافته اند که آلوئه ورا یک مرطوب کننده موثر است که به تسکین پوست تحریک شده کمک می کند. به خصوص پس از آفتاب سوختگی که پوست احساس گرما و درد می کند مفید است. ژل ها یا لوسیون های آلوئه ورا می توانند:

نحوه درمان لایه برداری پوست
  • پوست را خنک کنید
  • کاهش التهاب
  • روند لایه برداری پوست را کند یا کاهش دهد

به آرامی لوسیون را با نوک انگشتان بمالید. به جای اینکه آن را تا انتها به پوست بمالید، لوسیون را روی آفتاب سوختگی بگذارید. این کار اثرات مرطوب کنندگی را به حداکثر می رساند و تحریک را به حداقل می رساند.

بیشتر بخوانید
رشد بیش از حد کوتیکول: علل، درمان، و پیشگیری

آفتاب سوختگی می تواند پوست را خشک کند و پوست خشک تر لایه برداری را شدیدتر می کند. هرکسی که می خواهد بعد از آفتاب سوختگی از لایه برداری پوست خود جلوگیری کند باید از مرطوب کننده استفاده کند.

مطالعه منتشر شده در مجله بین المللی تحقیقات در داروسازی و شیمی توصیه می شود از یک مرطوب کننده بدون عطر استفاده کنید و هر چند وقت یکبار برای محافظت از پوست پس از آفتاب سوختگی استفاده کنید.

برخی از مرطوب کننده ها ممکن است حاوی موادی باشند که برای آفتاب سوختگی مناسب نیستند. افرادی که مطمئن نیستند باید با داروساز یا پزشک مشورت کنند.

کرم ها و لوسیون های حاوی آلوئه ورا فواید آلوئه ورا و مرطوب کننده را ارائه می دهند.

۲. هیدراته بمانید

مرطوب کردن برای بیرون بدن ضروری است و آبرسانی برای داخل بدن مهم است.

افراد باید روزانه هشت لیوان آب بنوشند (۶۴ اونس یا حدود نیم گالن) هر روز.

۳. از داروهای ضد التهاب استفاده کنید

مصرف مسکن های ضد التهابی بدون نسخه (OTC) مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن، می تواند به لایه برداری پوستی که دردناک یا دردناک است کمک کند.

کرم های ضد التهابی OTC، مانند کورتیزون، می توانند به کاهش التهاب ناشی از آفتاب سوختگی کمک کنند. کرم های کورتیزون با دوز پایین در اکثر داروخانه ها یا سوپر مارکت ها و همچنین در دسترس هستند.

بیشتر بخوانید
فواید وازلین یا ژله نفتی چیست؟

۴. از تحریک اجتناب کنید

از هر چیزی که می تواند سوختگی را تحریک کند خودداری کنید. تحریک روند بهبودی را مختل می کند و آسیب ناشی از سوختگی را افزایش می دهد.

از منابع تحریک کننده زیر برای آفتاب سوختگی اجتناب کنید:

  • آب بیش از حد گرم یا سرد
  • خراشیدن
  • مالش یا مالش شدید

دور ماندن از آفتاب برای مدتی از بدتر شدن سوختگی جلوگیری می کند.

۵. این درمان های خانگی را امتحان کنید

شواهد علمی زیادی برای حمایت از هیچ درمان خانگی یا طبیعی برای آفتاب سوختگی وجود ندارد. اما بیشتر درمان‌های خانگی یا طبیعی بی‌خطر هستند، مگر اینکه کسی از آنها سوء استفاده کند یا آلرژی داشته باشد.

تلاش کردن:

  • استفاده از کرم موبر منتول روی پوست
  • اضافه کردن جوش شیرین به یک حمام خنک
  • گذاشتن عسل روی پوست

چگونه از لایه برداری پوست جلوگیری کنیم

فرد می تواند با استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب از آفتاب سوختگی جلوگیری کند.

پیشگیری از آفتاب سوختگی در وهله اول بهترین راه برای جلوگیری از لایه برداری پوست در اثر آفتاب سوختگی است.

یکی از ساده ترین راه ها برای جلوگیری از آفتاب سوختگی استفاده از ضد آفتاب مناسب قبل از بیرون رفتن، حتی در روزهای ابری است. نکات دیگر شامل محدود کردن زمان سپری کردن در آفتاب و پوشیدن پیراهن و شلوار آستین بلند است.

بیشتر بخوانید
این لکه های سفید روی صورت من چیست؟

با این حال، اگر خیلی دیر شده است، در اسرع وقت به داخل خانه بروید و آلوئه ورا را بگیرید. به مقدار زیاد روی هر قسمتی از پوست که ممکن است آسیب دیده استفاده شود. آلوئه ورا نه تنها کند می کند بلکه کمک می کند جلوگیری از لایه برداری.

در صورت امکان، دوش آب خنک بگیرید و بلافاصله پس از آن از آلوئه ورا یا مرطوب کننده مناسب دیگری استفاده کنید. پوست زمانی که مرطوب باشد حداکثر رطوبت را جذب می کند.

آفتاب سوختگی چقدر طول می کشد تا بهبود یابد؟

سوختگی خفیف تا متوسط ​​بین ۳ تا ۵ روز بهبود می یابد. لایه برداری تا یک هفته طول می کشد، اما مقدار کمی از پوست می تواند برای روزها یا حتی هفته ها پس از آن به لایه برداری ادامه دهد.

افراد باید پس از آفتاب سوختگی از کندن پوست لایه بردار خودداری کنند، زیرا سلول های زیرین ممکن است همچنان در برابر عفونت آسیب پذیر باشند.

چه کسی در معرض خطر است؟

شواهد اخیر منتشر شده در JAMA پوست دریافتند که آفتاب سوختگی همچنان یک مشکل گسترده است. این مشکل با وجود آگاهی بیشتر عمومی از شرایط جدی مانند سرطان پوست که آفتاب سوختگی می تواند ایجاد کند، همچنان ادامه دارد.

بیشتر بخوانید
ریزش مو در پاها: علل، درمان و موارد بیشتر

هر کسی ممکن است دچار آفتاب سوختگی شود. اما، طبق این مطالعه، بزرگسالان جوان، افراد سفیدپوست غیر اسپانیایی و آنهایی که پوست حساسی دارند در معرض خطر آفتاب سوختگی هستند. افرادی که از سالن های برنزه کردن استفاده می کنند، زمان زیادی را زیر نور خورشید می گذرانند یا چاقی دارند نیز در معرض خطر بالایی قرار دارند.

خلاصه

لایه برداری بخشی طبیعی از روند بهبودی پس از آفتاب سوختگی است. راه هایی برای به حداقل رساندن یا جلوگیری از آن وجود دارد.

با این حال، تنها روش مطمئن پیشگیری، جلوگیری از آفتاب سوختگی در وهله اول است.

اگر درد شدید است یا بیماری همراه با آفتاب سوختگی وجود دارد، با پزشک مشورت کنید.

Source link