نحوه درمان هموروئید خونریزی دهنده

زمانی که مدفوع سفت به سطح آنها آسیب می رساند، بواسیر ممکن است خونریزی کند. درمان می تواند شامل روش های خانگی، محصولات بدون نسخه و به ندرت روش های پزشکی باشد.

برای برخی افراد، هموروئید علائمی ایجاد نمی کند. اما برای دیگران، هموروئید می تواند منجر به خارش، سوزش، خونریزی و ناراحتی شود، به خصوص زمانی که نشسته اید.

هموروئید چیست و چرا خونریزی می کند؟

هموروئید که به آن انبوه نیز می گویند، سیاهرگ های بزرگ شده در رکتوم و مقعد هستند. دو نوع هموروئید وجود دارد:

 • هموروئید داخلی. اینها در رکتوم ایجاد می شوند.
 • هموروئید خارجی. هموروئید خارجی در اطراف دهانه مقعد، زیر پوست ایجاد می شود.

هموروئید داخلی و خارجی می تواند به هموروئید ترومبوزه تبدیل شود. این بدان معنی است که یک لخته خون در داخل سیاهرگ تشکیل می شود. بواسیر ترومبوز به طور کلی خطرناک نیست، اما می تواند باعث درد و التهاب شدید شود.

در موارد نادر، هموروئید ترومبوزه شده می تواند باعث خونریزی جدی رکتوم به دلیل زخم (شکستن) و نکروز (مرگ سلولی) پوست اطراف شود. این نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

فشار دادن یا دفع یک مدفوع سفت می تواند به سطح هموروئید آسیب برساند و باعث خونریزی آن شود. خون ناشی از هموروئید روی یک تکه کاغذ توالت قرمز روشن به نظر می رسد.

هموروئیدهای داخلی، خارجی و ترومبوزه همگی می توانند خونریزی کنند. در برخی موارد، اگر هموروئید ترومبوز شده بیش از حد پر شود، می‌ترکد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چرا این اتفاق می افتد و چه کاری می توانید برای تسکین درد و ناراحتی انجام دهید، ادامه دهید.

هموروئید خونریزی دهنده در خانه چگونه درمان می شود؟

هموروئید خونریزی دهنده معمولاً نشانه ای از تحریک یا آسیب به دیواره هموروئید است. این باید به خودی خود با گذشت زمان برطرف شود، اما چندین کار وجود دارد که می توانید در خانه انجام دهید تا این روند را تسریع کرده و هر گونه ناراحتی را تسکین دهید.

با این حال، اگر هیچ منبع واضحی از خونریزی وجود نداشت یا اگر خونریزی در عرض یک هفته از بین نرفت، به پزشک خود مراجعه کنید.

متخصصان خاطرنشان می کنند که هموروئید اغلب خود به خود تشخیص داده می شود که می تواند خطرناک باشد. بسیاری از شرایط پزشکی، از جمله سرطان و بیماری التهابی روده (IBD)، می توانند علائم مشابهی داشته باشند. به همین دلیل، دریافت تشخیص مناسب از پزشک مهم است.

اگر تشخیص داده شد که هموروئیدی دارید که خارش یا درد دارد، با تمیز کردن آرام ناحیه و کاهش التهاب شروع کنید. این استراتژی ها می توانند کمک کنند:

 • حمام سیتز بگیرید حمام نشستن شامل خیساندن ناحیه مقعد در چند اینچ آب گرم است. برای تسکین بیشتر، ممکن است مقداری نمک اپسوم به آب اضافه کنید.
 • از دستمال مرطوب استفاده کنید. دستمال توالت می تواند برای بواسیر خارجی خشن و تحریک کننده باشد. سعی کنید به جای آن از یک حوله مرطوب استفاده کنید. به دنبال آنهایی باشید که عطر یا محرک اضافه ندارند. 
 • با فندق جادوگر پاک کنید. استفاده از دستمال توالت همراه با پد فندق جادوگر می تواند به تسکین و کاهش التهاب کمک کند.
 • از بسته سرد استفاده کنید. یک بسته سرد را با حوله بپیچید و روی آن بنشینید تا التهاب را کاهش داده و ناحیه را آرام کنید. هر بار بیش از ۲۰ دقیقه استفاده نکنید.
 • از زور زدن یا نشستن طولانی مدت روی توالت پرهیز کنید. این می تواند فشار بیشتری بر هموروئید وارد کند.
 • از یک محصول بدون نسخه استفاده کنید. همچنین می توانید از یک کرم موضعی برای بواسیر خارجی استفاده کنید یا از شیاف دارویی برای هموروئید داخلی استفاده کنید. این محصولات معمولاً چندین بار در روز استفاده می شوند و با استفاده منظم باعث تسکین موقت می شوند. معمولاً آنها باید ظرف حدود ۱ هفته تسکین دهند یا باید با پزشک خود صحبت کنید.
 • در مرحله بعد، سعی کنید مدفوع خود را نرم کنید تا سیستم گوارش خود را در وضعیت مناسبی نگه دارید و خطر تحریک بیشتر یا آسیب به هموروئید خونریزی دهنده را کاهش دهید. در اینجا چند نکته وجود دارد:
 • هیدراته بمانید. برای جلوگیری از یبوست در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید.
 • فیبر بخورید سعی کنید به تدریج غذاهای پر فیبر مانند غلات کامل، سبزیجات و میوه های تازه را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. این می تواند به جلوگیری از یبوست و مدفوع نامنظم کمک کند.
 • یک داروی کمکی برای یبوست دریافت کنید. اگر یبوست دارید، شیاف بدون نسخه، کرم هموروئید یا نرم کننده مدفوع مصرف کنید. با این حال، اگر بعد از ۱ هفته اثر نکرد ، با پزشک خود پیگیری کنید. می توانید نرم کننده مدفوع را به صورت آنلاین خریداری کنید.
 • یک مکمل فیبر را به برنامه روزانه خود اضافه کنید. اگر متوجه شدید که نیاز به کمک اضافی برای حفظ حرکت دارید، می‌توانید از مکمل‌های فیبر مانند متیل سلولز یا پوسته پسیلیوم نیز استفاده کنید که در عرض ۱ تا ۳ روز شروع به کار می‌کنند . می توانید مکمل های فیبر را به صورت آنلاین خریداری کنید.
 • فعالیت بدنی روزانه را حفظ کنید. فعال ماندن به مرور زمان یبوست را کاهش می دهد.
 • MiraLAX (پلی اتیلن گلیکول) را امتحان کنید. مصرف این محصول به طور معمول بی خطر است. برای کمک به نرم شدن مدفوع، آب را به داخل دستگاه گوارش شما می کشد و معمولاً در عرض ۱ تا ۳ روز اجابت مزاج ایجاد می کند .
 • به بدنت گوش کن توجه بیشتر به نشانه های بدن و رفتن به دستشویی زمانی که احساس می کنید می توانید از یبوست و زور زدن جلوگیری کنید.

اگر بعد از یک هفته درمان خانگی همچنان متوجه خون یا ناراحتی زیادی می‌شوید، ممکن است لازم باشد برای درمان بیشتر به پزشک خود مراجعه کنید.

درمان پزشکی برای هموروئید خونریزی دهنده

اگر درمان های خانگی هیچ تسکین دهنده ای را ارائه نمی کند، چندین درمان جراحی وجود دارد که می تواند کمک کند. بسیاری از آنها را می توان در مطب انجام داد و نیازی به بیهوشی عمومی ندارند.

این شامل:

 • بستن نوار لاستیکی. بستن نوار لاستیکی شامل استفاده از یک باند لاستیکی کوچک بر روی پایه هموروئید داخلی است. این امر جریان خون را محدود می‌کند و باعث می‌شود که هموروئید بعد از ۳ تا ۱۰ روز چروکیده شود و از بین برود .
 • اسکلروتراپی. این شامل تزریق یک محلول دارویی به بواسیر است و نتایجی مشابه با بستن نوار لاستیکی دارد. تزریق های متعدد به طور معمول مورد نیاز است و هر چند هفته یک بار انجام می شود .
 • انعقاد دوقطبی، لیزری یا مادون قرمز. این روش باعث می شود که هموروئید داخلی خون خود را از دست بدهد به طوری که در نهایت پس از ۱ تا ۲ هفته پژمرده می شود.
 • انعقاد الکتریکی. جریان الکتریکی بواسیر را خشک می کند و بافت اسکار ایجاد می کند و باعث می شود که هموروئید در نهایت از بین برود.

اگر هموروئید خونریزی دهنده شما بزرگتر یا شدیدتر باشد، پزشک ممکن است درمان پیشرفته تری مانند جراحی گسترده تر را توصیه کند.

همچنین اگر هموروئید پرولاپس دارید، ممکن است این کار را توصیه کنند. اینها زمانی اتفاق می‌افتند که هموروئید داخلی شروع به آویزان شدن از مقعد می‌کند.

پزشک شما می تواند بر اساس نوع و شدت هموروئید شما توصیه کند که کدام روش ممکن است برای شما بهترین باشد. قبل از جراحی، پزشک ممکن است شیاف هایی را برای یک یا دو بار در روز تجویز کند.

این رویکردها اغلب شامل بیهوشی عمومی یا منطقه ای و همچنین اقامت احتمالی یک شبه در بیمارستان می شود:

 • هموروئیدکتومی. این روش شامل برداشتن بواسیر داخلی یا پیچیده خارجی با جراحی است.
 • هموروئیدوپکسی. جراح بواسیر افتادگی را با استفاده از منگنه های جراحی به رکتوم شما برمی گرداند. این روش همچنین جریان خون هموروئید را تغییر می دهد و باعث کوچک شدن آن می شود.
 • بستن شریان هموروئید با هدایت داپلر (DG-HAL). در این روش از سونوگرافی برای نشان دادن جریان خون هموروئید استفاده می شود. خون رسانی به هموروئید قطع می شود و باعث کوچک شدن هموروئید می شود. با این حال، این روش منجر به عود بالای هموروئیدهای شدید می شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت مشاهده خون بهتر است با پزشک تماس بگیرید. در حالی که ممکن است به دلیل بواسیر باشد، می تواند نشانه چیز جدی تری مانند سرطان کولورکتال نیز باشد.

پزشک احتمالاً با تأیید اینکه هموروئید منبع خونی است که متوجه شده اید شروع می کند. برای انجام این کار، آنها یا منطقه را از نظر بواسیر خارجی بررسی می کنند یا یک انگشت دستکش را برای بررسی هموروئید داخلی وارد می کنند.

اگر هنوز مشخص نیست که خون از کجا می آید، ممکن است کولونوسکوپی را توصیه کنند، که شامل قرار دادن یک دوربین کوچک و روشن در روده بزرگ در حالی که آرام می کنید، می شود. این به آنها کمک می کند تا علائم دیگر شرایطی را که می توانند باعث خونریزی شوند بررسی کنند.

در صورت داشتن هر یک از علائم زیر علاوه بر خونریزی حتماً به آنها بگویید:

 • تغییر در قوام یا رنگ مدفوع
 • درد مقعد
 • تغییر در عادات حرکت روده
 • کاهش وزن
 • تب
 • درد شکم
 • سبکی سر
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • سرگیجه

با این حال، در حالی که پزشکان مراقبت های اولیه معمولاً می توانند درمان هموروئید را ارائه دهند، ممکن است در صورت داشتن هموروئید شدید یا تجربه هر گونه عارضه، لازم باشد به یک متخصص گوارش یا جراح کولورکتال مراجعه کنید.

متخصصان گوارش در درمان بیماری هایی که بر دستگاه گوارش تأثیر می گذارند، از جمله هموروئید تخصص دارند. آنها می توانند کولونوسکوپی و سایر روش ها مانند بستن باند لاستیکی را انجام دهند.

در موارد شدید که نیاز به جراحی است، ممکن است به یک جراح کولورکتال ارجاع داده شوید، پزشکی که متخصص بیماری‌هایی است که روده بزرگ، رکتوم و مقعد را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

پیشگیری از هموروئید

با هموروئید، پیشگیری اغلب شامل ترکیبی از رژیم غذایی و تغییرات سبک زندگی است. علاوه بر فعالیت بدنی، داشتن یک رژیم غذایی متعادل و نوشیدن آب فراوان، در اینجا پنج راه برای پیشگیری از هموروئید آورده شده است.

بهداشت فردی را رعایت کنید

تمیز نگه داشتن ناحیه رکتوم برای جلوگیری از هموروئید، به ویژه پس از اجابت مزاج ضروری است.

اغلب دوش بگیرید و از یک بطری آب گرم و دستمال توالت مرطوب استفاده کنید تا مقعد خود را به آرامی پاک کنید. یک بیده یکی دیگر از گزینه های مفید است.

از محرک های غذایی خودداری کنید

غذاهایی که حاوی فیبر کمی هستند باید در لیست «نخورید» شما قرار بگیرند. این شامل:

 • محصولات لبنی (شیر، پنیر و بستنی)
 • نان سفید و نان شیرینی
 • گوشت
 • غذاهای فرآوری شده مانند فست فود و غذاهای منجمد

برای اینکه بدانید محرک های غذایی شما چیست، یک رژیم غذایی حذف یک گزینه مفید است. همچنین می توانید یک دفتر خاطرات داشته باشید تا غذاهایی را که می خورید و واکنش بدنتان به آنها را یادداشت کنید.

لباس زیر نخی بپوشید

این کار باعث خشک نگه داشتن ناحیه و جلوگیری از تشکیل رطوبت می شود.

از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید

بلند کردن وسایلی مانند جعبه های سنگین یا مواد غذایی، فشار غیرضروری بر کانال مقعد وارد می کند.

توالت را به منطقه ای عاری از سرگرمی تبدیل کنید

صرف زمان زیاد در توالت، چه با استفاده از تلفن یا مطالعه، بر مقعد و مقعد فشار وارد می کند. شما نباید بیش از ۱۵ دقیقه در توالت بگذرانید. اگر به راحتی حواس تان پرت می شود، می توانید یک تایمر برای خود تنظیم کنید.

چشم انداز چیست؟

بواسیر زمانی که آسیب دیده یا تحریک شود ممکن است خونریزی کند. معمولا این خونریزی و سوزش با درمان خانگی برطرف می شود.

با این حال، اگر بعد از یک هفته مراقبت در منزل همچنان متوجه خونریزی شدید، بهتر است برای ارزیابی و درمان بیشتر با پزشک مشورت کنید.

پیوند منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه