نحوه درمان و پیشگیری از برآمدگی بعد از اپیلاسیون

اپیلاسیون روشی سریع برای از بین بردن موهای زائد در بیشتر نواحی بدن است. با این حال، ایجاد برجستگی بر روی پوست پس از اپیلاسیون معمول است.

بسیاری از افراد بلافاصله پس از اپیلاسیون، برجستگی های کوچک و قرمز رنگی را روی پوست مشاهده می کنند. دیگران ممکن است حدود یک هفته بعد متوجه آنها شوند.

این مقاله برخی از علل احتمالی برآمدگی بعد از اپیلاسیون و همچنین برخی از گزینه های درمانی و نکات پیشگیری را شرح می دهد.

علل

موارد زیر به برخی از دلایل رایج ایجاد برآمدگی بعد از اپیلاسیون اشاره شده است:

درماتیت تماسی

علل احتمالی برآمدگی بعد از اپیلاسیون شامل درماتیت تماسی، فولیکولیت و موهای زیر پوستی است.

درماتیت تماسی به دلیل یک واکنش آلرژیک یا تحریک رخ می دهد.

نحوه درمان و پیشگیری از برآمدگی بعد از اپیلاسیون

صابون های معطر و مواد شوینده مقصر شایع هستند، اما موم و هر ماده شیمیایی موجود در آن نیز ممکن است به درماتیت تماسی کمک کند.

معمولاً برجستگی هایی که پس از درماتیت تماسی ایجاد می شوند بسیار خارش دار هستند. درماتیت تماسی همچنین می تواند علائم زیر را ایجاد کند:

 • سوزش
 • یک احساس سوزش
 • تورم
 • لایه برداری پوست

فولیکولیت

فولیکولیت باعث ایجاد برجستگی های خارش دار می شود که ممکن است یک حلقه قرمز در اطراف خود داشته باشد. همچنین ممکن است شبیه آکنه به نظر برسند.

فولیکولیت به دلیل آسیب پس از برداشتن مو رخ می دهد. فولیکول های آسیب دیده مو در برابر باکتری های مهاجم آسیب پذیرتر هستند. هنگامی که باکتری ها – مانند باکتری استاف که به طور طبیعی روی پوست وجود دارند – فولیکول های مو را آلوده می کنند، فولیکولیت ممکن است رخ دهد.

بیشتر بخوانید
خشکی پوست: هفت درمان خانگی

پوشیدن لباس های بسیار تنگ که به فولیکول های مو ساییده می شود، می تواند باعث تحریک بیشتر شود و ممکن است وضعیت را بدتر کند.

بر اساس یک مطالعه در مجله بین المللی پوست از ۲۸ زنی که پس از اپیلاسیون دچار فولیکولیت شدند، حدود ۱۰۰ درصد بازوهای خود را اپیلاسیون کرده بودند.

نویسندگان به این نتیجه رسیدند که احتمال ابتلا به فولیکولیت در قسمت‌هایی از اندام‌هایش که نزدیک‌ترین به بدن هستند، مانند ران‌ها و بازوها، بیشتر است.

موی فرورفته

ممکن است حدود یک هفته پس از اپیلاسیون، موهای رشد کرده ظاهر شوند. زمانی که مو رشد می‌کند و دوباره خود را به فولیکول مو وارد می‌کند، موهای زائد به داخل رشد می‌کنند.

موهای رشد کرده می توانند باعث خارش و گاهی اوقات برآمدگی های دردناک شوند که اغلب شبیه جوش های روی پوست هستند. بدون درمان، موهای رشد کرده ممکن است عفونی شوند.

علائم عفونت شامل نشت چرک از فولیکول مو، احساس گرما در ناحیه در هنگام لمس و در برخی موارد، کیست مویی رشد کرده است.

گزینه های درمان

در بیشتر موارد، فرد می تواند برجستگی های بعد از اپیلاسیون را در خانه درمان کند.

بیشتر بخوانید
درماتیت پریوریال چیست؟ علائم، علل، تشخیص

سعی کنید ناحیه مورد نظر را تمیز، خشک و مرطوب نگه دارید، زیرا این کار می تواند به کاهش سوزش کمک کند تا زمانی که پوست پس از اپیلاسیون بهبود یابد.

درمانهای خانگی

استفاده از کمپرس سرد ممکن است تحریک پوست پس از اپیلاسیون را کاهش دهد.

برخی از درمان های خانگی که می توانند برجستگی های بعد از اپیلاسیون را تسکین دهند عبارتند از:

 • پاکسازی پوست: استفاده از صابون ملایم و آب گرم برای پاکسازی پوست می تواند به کاهش محرک ها کمک کند. برای جلوگیری از تحریک بیشتر پوست را به آرامی خشک کنید.
 • استفاده از کمپرس سرد: استفاده از کمپرس سرد در ناحیه مورد نظر می تواند به تسکین سوزش و کاهش برآمدگی های پس از اپیلاسیون کمک کند. یک فرد می تواند آب سرد را روی یک پارچه شستشو داده و آن را روی پوست بمالد.
 • پوشیدن لباس های گشاد: نپوشیدن لباس های تنگ به مدت ۱ تا ۲ روز پس از اپیلاسیون می تواند به جلوگیری از ساییده شدن الیاف به پوست و ایجاد سوزش کمک کند.
 • استفاده از کمپرس گرم: کمپرس گرم برای موهای رشد کرده مفید است، زیرا می تواند به باز شدن منافذ کمک کند و به طور بالقوه موهای زیر روییده را آزاد کند.
 • استفاده از کرم کورتیزون: استفاده از کرم کورتیزون روی پوست تمیز بعد از اپیلاسیون ممکن است به تسکین التهاب و تورم کمک کند.
 • استفاده از مرطوب کننده های بدون عطر: استفاده از مرطوب کننده های بدون عطر، مانند ژل آلوئه ورا، ممکن است به تسکین پوست تحریک شده پس از اپیلاسیون و کاهش التهاب کمک کند.
بیشتر بخوانید
تفاوت لیزر تیتانیوم با لیزر الکساندریت

درمان های پزشکی

اگر برجستگی ها شروع به نشان دادن علائم عفونت کنند، فرد باید به پزشک خود مراجعه کند. اگر این اتفاق بیفتد، معمولاً از ۲ تا ۳ روز پس از اپیلاسیون شروع می شود.

پزشک ممکن است یک پماد آنتی بیوتیک یا آنتی بیوتیک خوراکی برای درمان عفونت تجویز کند. اینها یا از رشد بیشتر باکتری ها جلوگیری می کنند یا باکتری های موجود روی پوست را از بین می برند.

جلوگیری

فرد می تواند اقداماتی را برای جلوگیری از برآمدگی بعد از اپیلاسیون نواحی مختلف بدن انجام دهد. این شامل:

صورت

قبل از اپیلاسیون صورت، بهتر است:

 • از مصرف محصولات رتینول به مدت ۲ تا ۵ روز قبل از اپیلاسیون خودداری کنید. این محصولات خطر آسیب های پوستی در اثر اپیلاسیون را افزایش می دهند.
 • قبل از اپیلاسیون از آرایش کردن روی پوست خودداری کنید و در صورت امکان تا پایان روز بعد از اپیلاسیون از آرایش استفاده نکنید.
 • مرطوب کننده های بدون عطر را بعد از اپیلاسیون روی پوست بمالید. در دوره بلافاصله پس از اپیلاسیون، از استفاده از محصولات حاوی “فعال” مانند اسید گلیکولیک یا رتینول خودداری کنید.
بیشتر بخوانید
گال: علائم، علل، درمان و موارد دیگر

هنگام شستن صورت، از مالش دادن یا مالش پوست با حوله خودداری کنید. این می تواند باعث تحریک بیشتر پوست موم شده شود.

پاها، بازوها و ناحیه بیکینی

یک فرد ممکن است بتواند با لایه برداری پوست با یک اسکراب شکر قبل از اپیلاسیون از برآمدگی ها جلوگیری کند.

لایه برداری پوست با استفاده از یک اسکراب قند ملایم یا برس بدن قبل از اپیلاسیون می تواند به کاهش سلول های مرده پوست و بهبود نتایج اپیلاسیون کمک کند.

همچنین فرد باید پس از اپیلاسیون لباس گشاد بپوشد.

خودداری از برآمدگی یا خراشیدن پس از اپیلاسیون نیز می تواند به کاهش خطر عوارض بیشتر کمک کند.

چشم انداز

برجستگی هایی که بعد از اپیلاسیون ایجاد می شوند معمولا موقتی هستند و بدون درمان برطرف می شوند.

اگر بیش از چند روز ادامه پیدا کرد یا شروع به نشان دادن علائم عفونت کرد – مانند قرمزی، گرما، یا تورم – فرد باید با پزشک خود صحبت کند. اگر بعد از هر اپیلاسیون برجستگی ها باقی ماند، فرد باید از محصولات مختلف اپیلاسیون استفاده کند یا با متخصص زیبایی خود در مورد راه های کاهش برآمدگی های پوستی صحبت کند.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه