فرنولوم زبان چینی از غشای مخاطی است که در زیر بخش مرکزی زبان شما قرار دارد. اگر در آینه نگاه کنید و زبان خود را بلند کنید، می توانید آن را ببینید.

فرنولوم زبانی به لنگر انداختن زبان در دهان کمک می کند. همچنین برای تثبیت حرکات زبان عمل می کند. به همین دلیل، برای عملکردهایی مانند گفتار، غذا خوردن و بلع مهم است.

شرایط متعددی می تواند بر فرنولوم زبانی و ناحیه اطراف آن تأثیر بگذارد. برای آشنایی بیشتر با این شرایط و کارهایی که می توانید برای درمان یا پیشگیری از آنها انجام دهید، ادامه مطلب را بخوانید.

غیر طبیعی

فرنولوم زبانی معمولاً از پایین دهان تا خط وسط زبان شما امتداد دارد. با این حال، در برخی موارد، ممکن است به طور غیر طبیعی چسبیده باشد.

How to Treat and Prevent Conditions of the Lingual Frenulum

یک فرنولوم غیرطبیعی زبانی چسبیده می تواند بر نقاط عطف تغذیه و رشد نوزادان تأثیر بگذارد. به همین دلیل، این چیزی است که به طور معمول در هنگام تولد بررسی می شود.

گره زبان که به آن انکیلوگلوسیا نیز گفته می شود، به دلیل فرنولوم کوتاه زبانی ایجاد می شود. در این اتصال، زبان بیشتر به پایین دهان بسته می شود.

این طول کوتاهتر از حرکت زبان جلوگیری می کند. کودکان مبتلا به گره زبان ممکن است این موارد را تجربه کنند:

 • مشکل در شیردهی که منجر به افزایش وزن ضعیف می شود
 • مسائل گفتاری، به ویژه با بیان صداهای l، r، t، d، n، z و th
 • مشکلات در خوردن برخی غذاها، مانند لیسیدن بستنی
 • مشکلات آندربایت، به دلیل فشار روی فک از طرف زبان که در سطح پایین‌تری قرار دارد
 • آپنه انسدادی خواب، احتمالاً به دلیل تغییرات در رشد صورت و همچنین افزایش تنفس دهانی

درمان فرنولوم کوتاه زبانی

درمان فرنولوم کوتاه زبانی می تواند بحث برانگیز باشد. اگر مشکلی در تغذیه یا رشد مشاهده نشد، پزشک ممکن است رویکرد انتظار مراقب را ترجیح دهد. این به این دلیل است که فرنولوم زبانی ممکن است به طور طبیعی با افزایش سن طولانی شود.

اگر درمان لازم باشد، دو روش ممکن وجود دارد:

 • فرنوتومی . این روش معمولاً در نوزادان استفاده می شود و شامل بریدن یا بریدن سریع فرنولوم زبانی با قیچی استریل است.
 • فرنولوپلاستی این روش درگیرتر به آزادسازی فرنولوم زبانی کمک می کند و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

زخم زبان

گاهی اوقات ممکن است متوجه شوید که ناحیه اطراف فرنولوم زبانی شما احساس درد یا حساس شدن می کند. این ممکن است به دلیل چیزی قابل مشاهده مانند زخم یا آسیب باشد. با این حال، در برخی موارد ممکن است علت آن چندان واضح نباشد.

موارد زیر ممکن است باعث شود شما درد را در ناحیه فرنولوم زبانی یا اطراف آن تجربه کنید:

 • آسیب به دهان شما
 • کمبود ویتامین مانند B12، فولات و آهن که می تواند منجر به درد در زبان شود
 • دهانشویه های خاصی که می تواند منجر به تحریک زبان شود
 • برخی از داروها مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) و مسدود کننده های بتا که می توانند باعث ایجاد زخم شوند.
 • بیماری بهجت، یک بیماری نادر که در آن رگ های خونی ملتهب می تواند منجر به ایجاد زخم شود.

پیشگیری و درمان فرنولوم درد زبانی

برای کمک به مدیریت و پیشگیری از درد در ناحیه فرنولوم زبانی یا اطراف آن، می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 • بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید.
 • از استفاده از محصولات یا داروهایی که متوجه شده اید منجر به درد یا تحریک می شود خودداری کنید.
 • در حالی که در حال بهبودی هستید، سعی کنید از غذاهایی که ممکن است زبان شما را بیشتر تحریک کنند، استفاده نکنید. به عنوان مثال می توان به غذاهای تند یا اسیدی اشاره کرد.
 • مکعب های یخ را بمکید تا درد بی حس شود.
 • مطمئن شوید که ویتامین های کافی برای جلوگیری از کمبود دریافت می کنید. در صورت نیاز از مکمل های ویتامین استفاده کنید.
 • از محصولات موضعی بدون نسخه (OTC) مانند آنهایی که حاوی بنزوکائین و پراکسید هیدروژن هستند برای کمک به تسکین درد ناشی از زخم استفاده کنید.
 • اگر ورزش می کنید، از محافظ دهان استفاده کنید تا از آسیب به دهان جلوگیری کنید.

زخم شانکر در فرنولوم زبانی

آفت‌ها ضایعاتی هستند که می‌توانند در دهان یا روی لثه‌ها ایجاد شوند. آنها گاهی اوقات می توانند زیر زبان شما، نزدیک به فرنولوم زبانی ایجاد شوند. آفت دهان معمولاً گرد یا بیضی شکل با لبه قرمز است و می تواند دردناک باشد.

علت ایجاد آفت‌ها نامشخص است، اما موارد مختلفی وجود دارد که به نظر می‌رسد باعث ایجاد آن‌ها می‌شود، از جمله استرس، آسیب، و حساسیت‌های غذایی.

پیشگیری و درمان آفت

اگرچه آفت‌ها اغلب در عرض یک یا دو هفته از بین می‌روند، اما می‌توانید برای کمک به درمان آفت‌ها و جلوگیری از بروز زخم‌های جدید، چندین قدم بردارید:

 • از محصولات موضعی OTC برای کمک به کاهش درد و بهبود سریعتر استفاده کنید. به دنبال محصولاتی باشید که حاوی پراکسید هیدروژن، بنزوکائین یا فلوسینونید هستند.
 • سعی کنید دهان خود را با آب نمک بشویید یا تکه های یخ را بمکید تا به تسکین درد کمک کنید.
 • عادات خوب بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید.
 • از غذاهایی که ممکن است به آنها حساسیت داشته باشید یا در گذشته باعث ایجاد آفت دهان شده اید، دوری کنید. از غذاهای تحریک کننده بالقوه مانند غذاهای تند خودداری کنید، در حالی که آفت ها در حال بهبود هستند.
 • اطمینان حاصل کنید که برای جلوگیری از کمبودهای تغذیه ای، یک رژیم غذایی متعادل مصرف می کنید. در صورت نیاز از مکمل های ویتامین استفاده کنید.
 • راه هایی برای رهایی از استرس پیدا کنید.
 • اگر زخم های شانکر به مراقبت های خانگی پاسخ نمی دهند به پزشک مراجعه کنید. آنها ممکن است بتوانند داروهایی را تجویز کنند که می تواند به بهبودی کمک کند.

برآمدگی یا برچسب پوستی روی فرنولوم زبانی

آیا متوجه چیزی شده اید که شبیه یک برآمدگی یا برچسب پوستی نزدیک به فرنولوم زبان شما است و فکر کرده اید که چه چیزی می تواند باشد؟ در حالی که برچسب های پوستی روی زبان ایجاد نمی شوند، چند دلیل احتمالی برای ایجاد برآمدگی یا توده وجود دارد:

چین فیمبریه

پلیکا فیمبریاتا حاشیه های کوچکی هستند که از غشای مخاطی تشکیل شده اند. آنها ممکن است به موازات هر دو طرف فرنولوم زبانی دیده شوند.

این حاشیه ها ممکن است دارای پسوندهای ظریفی باشند که از آنها رشد می کند. این اکستنشن ها می توانند شبیه برچسب های پوستی به نظر برسند، اما کاملا طبیعی و بی ضرر هستند.

کیست های لنفاوی اپیتلیال (LECs)

LEC نوع نادری از کیست است که می تواند در قسمت های مختلف بدن شما از جمله روی یا زیر زبان شما ایجاد شود. آنها توده‌های غیرسرطانی هستند که سفت و زرد یا کرمی رنگ هستند.

LEC ها معمولاً بدون درد هستند، اگرچه در برخی موارد ممکن است تورم یا تخلیه رخ دهد. آنها را می توان با جراحی برداشت و عود کیست ها نادر است.

ویروس پاپیلومای انسانی دهان (HPV)

HPV یک عفونت ویروسی است که می تواند از طریق رابطه جنسی دهانی به دهان منتقل شود. اغلب اوقات بدون علامت است، اما در برخی موارد می تواند باعث ایجاد زگیل شود.

HPV همچنین با سرطان ها مرتبط است. در واقع، اعتقاد بر این است که ۷۰ درصد از سرطان های دهان و گلو در ایالات متحده ایجاد می کند.

اگرچه انواع HPV که باعث ایجاد زگیل می شوند با انواعی که باعث سرطان می شوند یکسان نیستند، اما اگر فکر می کنید به عفونت HPV دهانی مبتلا هستید، هنوز هم شرط خوبی است که با پزشک خود مشورت کنید. آنها می توانند به شما در مورد چگونگی حذف توده ها راهنمایی کنند.

می توانید با استفاده از کاندوم یا دم دندان در حین رابطه جنسی دهانی از ابتلا به HPV در دهان جلوگیری کنید. اگرچه برای HPV خوراکی آزمایش نشده است، دریافت واکسن HPV نیز ممکن است کمک کند.

تراشه زبانی پاره شده

در برخی موارد، فرنولوم زبانی شما ممکن است پاره یا پاره شود. این اغلب به دلیل آسیب یا ضربه به دهان یا صورت رخ می دهد، مانند قرار دادن یک شی به شدت در دهان.

پارگی فرنولوم زبان یا سایر آسیب های دهانی ممکن است نشانه سوء استفاده باشد. در واقع، آسیب به صورت یا دهان در ۴۹ درصد از نوزادان و ۳۸ درصد از کودکان نوپا که مورد آزار فیزیکی قرار گرفته اند، گزارش شده است.

درمان پارگی فرنولوم زبانی

پارگی های کوچک در فرنولوم زبانی اغلب خود به خود بهبود می یابند. با این حال، از آنجایی که ناحیه اطراف فرنولوم زبان حاوی رگ های خونی زیادی است، خونریزی ممکن است مشکل ساز باشد. به همین دلیل، پارگی های بزرگتر ممکن است نیاز به بخیه داشته باشند.

سوراخ کردن فرنولوم زبانی

پیرسینگ های مختلف دهان به طور فزاینده ای محبوب شده اند – از جمله آنهایی که در فرنولوم زبانی هستند. برای انجام این کار، فرنولوم زبانی به صورت افقی سوراخ می شود. سپس جواهراتی مانند میله یا حلقه را می توان از طریق سوراخ کردن قرار داد.

مانند هر سوراخ دیگری، با سوراخ کردن فرنولوم زبانی درد را تجربه خواهید کرد. با این حال، سطح درد می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد. به طور مشابه، زمان بهبودی نیز می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. معمولا بین ۳ تا ۶ هفته متغیر است.

عوارض مختلفی در بهبود پیرسینگ زبان وجود دارد که یکی از آنها عفونت است. محیط مرطوب و گرم دهان مکانی ایده آل برای رشد و نمو باکتری ها است.

پیشگیری و درمان عفونت

با انجام موارد زیر می توانید از عفونت در حین بهبودی جلوگیری کنید:

 • به رعایت بهداشت دهان و دندان ادامه دهید. این شامل مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهانشویه بدون الکل است.
 • از بازی یا لمس کردن پیرسینگ خود خودداری کنید. اگر باید آن را لمس کنید، مطمئن شوید که دستانتان تمیز هستند.
 • تماس جنسی، از جمله بوسیدن فرانسوی و رابطه جنسی دهانی را تا پایان بهبودی به تاخیر بیندازید.
 • از غوطه ور شدن در آب که ممکن است میکروب ها وجود داشته باشد، مانند دریاچه ها یا استخرها خودداری کنید.

در صورت مشاهده علائم عفونت مانند درد یا تورم غیرطبیعی، خونریزی یا ترشح چرک، حتما باید به پزشک مراجعه کنید. ممکن است برای درمان عفونت به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

چند موقعیت در مورد فرنولوم زبانی شما وجود دارد که باید به پزشک مراجعه کنید. آنها شامل موارد زیر است:

 • توجه داشته باشید که کودک شما در شیر دادن با شیر مادر مشکل دارد
 • داشتن مشکل در کارهایی مانند گفتار یا غذا خوردن که ممکن است به بستن زبان نسبت داده شود
 • تجربه درد مداوم در اطراف فرنولوم زبانی که علت مشخصی ندارد
 • ایجاد زخم هایی که بزرگ، عود کننده یا پایدار هستند
 • داشتن یک برآمدگی یا توده غیر قابل توضیح که از بین نمی رود
 • ایجاد پارگی بزرگ در فرنولوم زبان یا پارگی که خونریزی شدید دارد
 • داشتن سوراخ در فرنولوم زبانی که ممکن است عفونی شده باشد

خلاصه

فرنولوم زبان چینی از بافت است که به لنگر انداختن و تثبیت زبان شما کمک می کند. برای خیلی چیزها از جمله گفتار و غذا خوردن مهم است.

شرایط مختلفی وجود دارد که می تواند بر فرنولوم زبانی تأثیر بگذارد. این موارد می تواند شامل مواردی مانند چسبندگی غیرطبیعی، تبخال یا پارگی باشد.

اگر علائمی را در اطراف یا اطراف فرنولوم زبانی خود تجربه می کنید که مداوم، عود کننده یا باعث نگرانی می شود، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا مشخص کنید چه چیزی ممکن است باعث علائم شما شود.