نحوه شناسایی قرص ها

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است برای شناسایی قرص ها به کمک نیاز داشته باشید. شاید برچسب دارو را اشتباه قرار داده اید یا فراموش کرده اید که قرص های موجود در جعبه قرص هفتگی خود چیست. شاید هنگام شستن لباس‌ها، قرص‌هایی را در جیب عزیزتان پیدا کرده‌اید و نگران هستید که از آنها سوء استفاده کنند.

با توجه به اپیدمی سوء مصرف داروهای تجویزی و اعتیاد و افزایش مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد در ایالات متحده، ممکن است حق داشته باشید که نگران باشید. علاوه بر این، گروه‌های سنی مسن‌تر و جوان‌تر می‌توانند بیشترین خطر را در استفاده نادرست از داروهای تجویزی داشته باشند.

دلیل شما هرچه که باشد، دانستن اینکه برخی از مواد معمولی چگونه به نظر می رسند می تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که قرص های مورد نظر چه هستند. با این حال، حتی اگر فکر می کنید که آنها را با موفقیت شناسایی کرده اید، هرگز بدون اینکه کاملاً از چیستی آنها اطمینان داشته باشید، قرص مصرف نکنید.

قرص های رایج مورد استفاده نادرست

طبق گفته مؤسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر (NIDA)، دسته‌هایی از داروهای تجویزی که معمولاً مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از:

نحوه شناسایی قرص ها

به طور خاص، رایج‌ترین داروهای تجویزی مورد سوء استفاده بر اساس نام تجاری و نام ژنریک عبارتند از:

 • آدرال، دگزدرین (دکستروآمفتامین)
 • داروون (پروپوکسیفن)
 • دمرول (مپریدین)
 • دیلاودید (هیدرومورفون)
 • لوموتیل (دیفنوکسیلات)
 • نمبوتال (پنتوباربیتال سدیم)
 • OxyContinپرکودان، پرکوست، اندوست (اکسی کدون)
 • ریتالین (متیل فنیدات)
 • والیوم (دیازپام)
 • ویکودین، لورتاب، لورست (هیدروکودون)
 • زاناکس (آلپرازولام)

اداره مبارزه با مواد مخدر (DEA) یک راهنمای آموزنده به نام ارائه می دهد مواد مخدر که می تواند در مورد برخی از این داروها بیشتر به شما بگوید. در آن، DEA رایج ترین داروهای مورد سوء مصرف در ایالات متحده را پوشش می دهد. این شامل تصاویری است که می‌تواند به شما در شناسایی قرص، نام‌های رایج خیابان‌ها و اطلاعاتی در مورد چگونگی تأثیر دارو بر بدن کمک کند.

نحوه شناسایی قرص های رایج

طبق قانون، هر قرص، قرص یا کپسول تایید شده توسط FDA باید منحصر به فرد باشد تا شناسایی هر قرص آسانتر شود. در اینجا ویژگی های مختلفی وجود دارد که باید به دنبال آنها باشید:

 • شکل
 • الگو (دو رنگ، خط دار، خالدار و غیره)
 • رنگ
 • چاپ (ترکیبی از اعداد یا لوگو)
بیشتر بخوانید
داروهای آسم

برای شناسایی یک قرص، می توانید به صورت آنلاین بروید و به دنبال ابزارهای شناسایی قرص باشید. به عنوان مثال، مراکز کنترل سم دارند یک شناسه قرص که ممکن است کمک کند. DEA نیز دارد تصاویری از مواد مخدر در وب سایت آنها موجود است.

اگر ابزار شناسایی آنلاین قرص هیچ نتیجه‌ای نداشت، چاپ را دوباره بررسی کنید. برای تشخیص حروف و اعداد ممکن است لازم باشد از ذره بین روی قرص های بسیار کوچک استفاده کنید.

اگر در شناسایی قرص ها مشکل دارید، همیشه می توانید آنها را نزد داروساز محلی خود ببرید تا بتواند به شما کمک کند.

در نهایت، حتی می‌توانید سعی کنید مستقیماً با آن تماس بگیرید بخش اطلاعات دارویی FDA با توضیحاتی در مورد قرص خود و از آنها بخواهید که به شما در شناسایی آن کمک کنند. اگر نمی توانید قرص را با هیچ یک از این روش ها شناسایی کنید، ممکن است مورد تایید FDA نباشد و می تواند یک داروی غیرقانونی یا تقلبی یا درمان جایگزین باشد.

شناسایی قرص

اطلاعات زیر می تواند به شما در شناسایی برخی از رایج ترین قرص های مورد استفاده نادرست کمک کند. از آنجایی که این قرص‌ها می‌توانند از تولیدکنندگان مختلفی تهیه شوند و ظاهر متفاوتی داشته باشند، این توضیحات تنها راهنمایی‌های تقریبی هستند.

آدرال

یک قرص کوچک، گرد و آبی که ممکن است پیدا کنید Adderall است. در یک طرف آن علامت “AD” و در طرف دیگر عدد “۱۰” وجود دارد.

برخی از افراد ممکن است برای کمک به تمرکز و عملکرد بهتر در مدرسه یا محل کار، آدرال را بدون نسخه مصرف کنند. دیگران آن را می گیرند تا بالا بروند. قرص‌های آدرال را می‌توان قورت داد یا آسیاب کرد و برای اثرگذاری سریع‌تر آن را خرخر کرد.

دیلاودید

دیلاودید یک اپیوئید است که اغلب با الکل و/یا بنزودیازپین‌ها، نوعی مضعف CNS، مخلوط می‌شود تا «بالا بهتر» شود. قرص‌های کوچک می‌توانند نارنجی (برای دوز ۲ میلی‌گرمی)، زرد (۴ میلی‌گرم)، یا سفید (۸ میلی‌گرم) باشند و نام سازنده روی آن نوشته شده باشد. قرص ها می توانند گرد یا مثلثی شکل باشند. دیلاودید به شکل مایع نیز عرضه می شود.

بیشتر بخوانید
سفادروکسیل چیست

DXM

یک قرص گرد قرمز با علامت “CC + C” (برای کوریسیدین HBP سرفه و قرص سرماخوردگی) ممکن است قرصی باشد که با آن برخورد کنید. قرص های مشابه زیادی وجود دارد، اما تنها یکی از آنها این علائم را دارد.

اگرچه این فقط یک داروی سرماخوردگی و سرفه است، به ویژه نوجوانان و بزرگسالان جوان از دکسترومتورفان (همچنین DXM) موجود در این قرص های قرمز کوچک استفاده نادرست می کنند. Coricidin HBP Cough and Cold در بازار مواد مخدر غیرقانونی به عنوان “سی سه گانه” نیز شناخته می شود.

علاوه بر دکسترومتورفان، این داروی سرماخوردگی حاوی آنتی هیستامین نیز می باشد. مصرف آن در دوزهای بالاتر از حد توصیه شده، می تواند باعث افزایش سریع، توهم و/یا تجزیه شود. مرگ و میر ناشی از سوء استفاده از DXM و Coricidin توسط کودکان گزارش شده است.

ریتالین

ریتالین که به آن نیز معروف است متیل فنیدیت، یک داروی محرک است که به اندازه و شکل آسپرین است. قرص های کوچک می توانند زرد کم رنگ (۵ میلی گرم)، سبز کم رنگ (۱۰ میلی گرم) یا هر دو سفید و زرد (۲۰ میلی گرم) باشند و با نام سازنده، Ciba، مهر شده اند. مانند آدرال، ریتالین اغلب برای بهبود بهره وری و عملکرد در محل کار یا مدرسه مورد سوء استفاده قرار می گیرد.

زاناکس

زاناکس یکی از گروهی از داروهای تجویزی اعتیاد آور است که به نام بنزودیازپین ها شناخته می شوند. این در اشکال و رنگ های متنوعی عرضه می شود و نام سازنده و قدرت آن از جمله:

 • تبلت سفید، بیضی شکل، با “XANAX 0.25”
 • قرص هلو، بیضی شکل، امتیاز دار با “XANAX 0.5”
 • قرص های آبی، بیضی شکل، با “XANAX 0.25”
 • سفید، مستطیلی، با سه خط با “XANAX” در یک طرف و “۲” در طرف دیگر.
بیشتر بخوانید
همه چیز درباره لیپیتور

مردم اغلب فکر می‌کنند داروهای تجویزی مانند زاناکس بی‌خطرتر از داروهای غیرقانونی خیابانی هستند، اما این داروها می‌توانند بسیار خطرناک باشند، به‌ویژه زمانی که با مسکن یا الکل مخلوط شوند. در واقع، ۱۶ درصد از مصرف بیش از حد مواد افیونی به گفته مؤسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر، همچنین در سال ۲۰۱۹ بنزودیازپین ها را شامل می شد.

ویکودین

این قرص‌های سفید و مستطیلی که در یک طرف با نام سازنده و در طرف دیگر قوت حک شده است یکی از رایج‌ترین قرص‌ها هستند. مصرف نادرست مسکن های تجویزی. ویکودین می تواند تنفس فرد را سرکوب کند، که می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

OxyContin

مانند Vicodin، OxyContin نیز یکی دیگر از مواد افیونی است که می تواند اثراتی مشابه هروئین ایجاد کند. بسته به قدرت، می توانند در قرص های گرد و چند رنگ مختلف عرضه شوند: سفید (۱۰ میلی گرم)، خاکستری (۱۵ میلی گرم)، صورتی (۲۰ میلی گرم)، قهوه ای (۳۰ میلی گرم)، زرد (۴۰ میلی گرم)، قرمز (۶۰ میلی گرم) و سبز (۸۰ میلی گرم).

علائم سوء مصرف مواد مخدر

علاوه بر یافتن قرص‌های ناشناخته، نشانه‌هایی نیز وجود دارد که باید مراقب آن‌ها باشید که ممکن است نشان دهند کسی که می‌شناسید ممکن است از داروهای تجویزی یا غیرقانونی سوء استفاده می‌کند. طبق گزارش اداره خدمات بهداشت روانی و سوء مصرف مواد (SAMHSA)، طیف وسیعی از پیامدهای سلامتی کوتاه مدت و بلندمدت برای سوء استفاده از این دسته از داروهای تجویزی وجود دارد:

 • محرک ها: پارانویا، دمای بدن بالا، ضربان قلب نامنظم
 • داروهای مضعف سیستم عصبی مرکزی (CNS).: تکلم، تنفس کم عمق، خستگی، گیجی، مشکلات هماهنگی
 • مواد افیونی: خواب آلودگی، حالت تهوع و یبوست، کند شدن تنفس، از دست دادن هوشیاری

ایمنی

برای کمک به جلوگیری از سوء مصرف داروهای تجویزی، برخی از کارها وجود دارد که طبق NIDA باید و نباید انجام دهید:

 • همیشه دوز درست را مصرف کنید و بدون مشورت با پزشک خود آن را تغییر ندهید.
 • درک کنید که چگونه مخلوط کردن سایر داروها یا الکل با نسخه ممکن است بر آن تأثیر بگذارد.
 • هرگز نسخه خود را به اشتراک نگذارید یا مال دیگری را بگیر
 • داروها را با خیال راحت ذخیره کنید و داروهایی را که دیگر مورد نیاز نیستند یا تاریخ مصرف آنها گذشته است را دور بریزید (و حتماً این کار را انجام دهید آنها را به درستی دور بریزید).
بیشتر بخوانید
داروهای ضد قارچ: اطلاعات، موارد استفاده و خطرات

همچنین، به یاد داشته باشید که قبل از مصرف یک داروی جدید، در مورد هرگونه سوء استفاده از مواد قبلی با پزشک خود صحبت کنید.

کار بعدی چیه

اگر نگران دوست یا عزیزی هستید ممکن است سوء استفاده کند قرص ها، به اشتراک گذاشتن آنچه پیدا کردید و بیان نگرانی های خود به روشی بدون قضاوت می تواند نقطه خوبی برای شروع باشد. همچنین می توانید به آنها کمک کنید تا قرار ملاقاتی را با a متخصص سلامت روان.

اگر عزیز مورد نظر نوجوان شماست و نگران هستید که به او نزدیک شوید، همیشه می توانید از شخص دیگری که به او اعتماد و احترام دارد بخواهید وارد عمل شود. روانشناس کودک، و می توانند موضوع را در حین قرار مطرح کنند.

سخنی از Rdiet

در حالی که منابع شناسایی قرص به صورت آنلاین وجود دارد، به یاد داشته باشید که هرگز قرصی را بدون اینکه بدانید چیست مصرف نکنید. در حالی که فهرست اینجا ممکن است به شما در شروع کار کمک کند، قرص های بیشتری وجود دارد که ممکن است برای شناسایی آنها به کمک نیاز داشته باشید. در صورتی که هنوز گیر کرده اید، ممکن است داروساز محلی شما بتواند به شما کمک کند.

اگر نگران تجویز احتمالی یک دوست یا یکی از عزیزانتان یا مصرف غیرقانونی مواد مخدر هستید، ادامه دهید و با آنها صحبت کنید، اما برای مقاومت آماده باشید.

Source link

۱/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

6 دیدگاه دربارهٔ «نحوه شناسایی قرص ها;

 1. سلام یک قرص کوچیک سفیدکه از وسط یک خط داره یک طرفش نوشته A طرف دیگه خطBو پشتش عکس ستارس این چه فرضیه

  پاسخ
 2. سلام یه قرص سبز رنگ داخل خونه پیدا کردم هیچ اسمی نداره بدون نامه
  ضخامتش هم زیاده
  میشه بدونم برا چیه

  پاسخ
 3. سلام. از کجا میشه فهمید چه قرصی داریم مصرف میکنیم دوستم چند وقته یکی قرص بهش داده گفته بخور گیاهی هستند ضرری نداره حالا میخوام بدونم چه نوع قرصی داده بهش

  پاسخ
 4. باعرض درود خدمت جناب دکتر با عرض پوزش که بیموقع مزاحم شدم امشب یک قرص داخل جیب پسرم پیداکردیم طبق گفته خانمش موقعیمیخواسته بخوره متوجه شده وبادردسر گرفته گهپسرم گفته دستت بشور این سیانور هسته البتهمدتی دچار پریشان حالی شده بخاطر مرگ یکی ازدوستان نزدیکش که به الکل روی اورده و وقتی هم میخوره زیاده روی میکنه که از حالت طبیعی خارج میشه که یک بار هم با تیغ دست خودش بریده وهمش حرف مردن خودشمیزنه اولا از کجا بفهمم این قرص سیانور هسته یانه وبرای نجاتش ازاینوظعیتچه باید بکنم شما هم پدر هستید تم پزشک حال یک پدر از همه جا مانده را خوب درکمیکنید خواهشا کمکم کنید نه بخاطر من پدر بخاطر خدا. بخاطر دنسانیت ونجات جان یک جوان شماره ام را میگذارم لطفاپیام بدید چون همش باید مواظبش باشم نمیتونم صحبت کنم باز از لژفو محبت شما سپاسگذارم انشالله خدای جواب خوبیهاتون بده تشکر

  پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه