نحوه مدیریت گرسنگی هنگام تلاش برای کاهش وزن – دکتر رژیم غذایی


هنگام تلاش برای کاهش وزن، چگونه با گرسنگی مقابله می کنید؟ در این راهنما، بیاموزید که چرا گرسنه می‌شوید، چگونه بین خواستن و تمایل تمایز قائل شوید نیازمند غذا خوردن، و چگونه با سبک زندگی کم کربوهیدرات گرسنگی را مهار کنیم.

گرسنگی چیست؟

این یکی از اولیه ترین غرایز ماست و چیزی است که چندین بار در روز تجربه می کنیم. اما گرسنگی دقیقا چیست؟

گرسنگی باعث می شود به دنبال انرژی (کالری) باشید که بدن شما برای حرکت، تنفس و انجام صدها عملکرد حیاتی دیگر به آن نیاز دارد. گاهی اوقات ممکن است باعث شود معده شما غرش کند یا احساسات دیگری ایجاد کند که به شما هشدار می دهد که وقت غذا خوردن است.

در جامعه امروزی، معمولاً ۴ تا ۵ ساعت پس از خوردن غذا گرسنه می‌شویم. با این حال، ممکن است چند ساعت یا بیش از ۱۲ ساعت پس از آن اتفاق بیفتد.

عواملی که بر میزان گرسنگی شما پس از خوردن غذا تأثیر می‌گذارند – و اینکه چقدر زود اتفاق می‌افتد – عبارتند از:

  • چقدر کالری خوردی
  • ترکیب درشت مغذی ها (نسبت پروتئین، کربوهیدرات و چربی) وعده غذایی شما
  • پاسخ متابولیک بدن شما

گرسنگی است یا اشتها؟

تفاوت ظریفی بین گرسنگی و اشتها وجود دارد. اشتها، میل میل به خوردن است که اغلب با دیدن یا بوییدن غذاهای خوشمزه بیشتر می شود. در مقابل، گرسنگی به بدن شما می گوید که به غذا نیاز دارد اکنون، از هر منبعی که بتواند انرژی آن را تامین کند.

بیشتر بخوانید
نحوه پخت مرغ منجمد در قابلمه

هنگامی که معده شما خالی است، سلول های دستگاه گوارش شما را تحریک می کند تا گرلین ترشح کند. گرلین که به عنوان “هورمون گرسنگی” شناخته می شود، به مغز شما سیگنال می دهد که تولید اسید معده را افزایش دهد و بدن شما را برای دریافت و هضم غذا آماده کند. هنگامی که غذا خوردید، سلول های آزاد کننده گرلین از معده پر پیامی دریافت می کنند که تولید گرلین را متوقف می کند و دیگر احساس گرسنگی نمی کنید.

متأسفانه، این سیستم همیشه آنطور که باید کار نمی کند. افراطی ترین مثال این سندرم پرادر-ویلی است. کودکان مبتلا به این بیماری چاق هستند، اما به دلیل افزایش مزمن سطوح گرلین، که آنها را گرسنه نگه می‌دارد، دائماً مجبور به خوردن می‌شوند.

گرلین و هورمون های مخالف «پری» مانند GLP-1، PYY و CCK ممکن است نقش مهمی در گذشته تکاملی ما داشته باشند. گرسنگی اجداد شکارچی-گردآورنده ما را بر آن داشت تا به دنبال غذا برای سوخت و تغذیه باشند. و از آنجایی که خوردن برای بقا ضروری است، به نظر می رسد که ما تکامل یافته ایم تا آن را نیز لذت بخش بدانیم. بنابراین گرسنگی و اشتها به طور ذاتی با هم مرتبط هستند.

البته سطوح مختلفی از گرسنگی وجود دارد. وقتی چندین ساعت غذا نخورده اید، ممکن است چند گرسنگی مبهم و خفیف ناراحت کننده داشته باشید. اگر فوراً به دلیل تمرکز بر کار یا پروژه دیگری غذا نخورید، گرسنگی ممکن است به طور موقت از بین برود.

از سوی دیگر، بدون غذا برای مدت طولانی ممکن است احساس دردناک و خراش در معده شما همراه با سردرد، سرگیجه یا علائم دیگر ایجاد کند. با این حال، به نظر می‌رسد که برخی از افراد می‌توانند بدون گرسنگی طولانی‌تر از دیگران ادامه دهند.

بیشتر بخوانید
آیا عدس در رژیم کتوژنیک مجاز است؟ +3 بهترین دستور پخت

یا، خلاصه‌ای از این راهنما را تماشا کنید که در آن یاد می‌گیرید چگونه گرسنگی را در خود نگه دارید تا بتوانید به موفقیت در کاهش وزن دست یابید.


دلایل دیگری که ممکن است بخواهید غذا بخورید

گرسنه بودن تنها چیزی نیست که ما را به خوردن میل می کند. هنگام تلاش برای کاهش وزن، تأیید کنید که آنچه احساس می کنید واقعاً گرسنگی است قبل از شما شروع به خوردن می کنید کلید اصلی است.

تعدادی چیز وجود دارد که می تواند به نظر گرسنگی باشد، اما اینطور نیست. این شامل:

  • غذا خوردن در اثر استرس: آیا احساس اضطراب و نیاز به “نقچه عصبی” دارید؟ همه ما هر از گاهی در پاسخ به استرس غذا می خوریم. با این حال، به نظر می رسد خوردن میان وعده برای آرام کردن اعصاب به ویژه در افرادی که با وزن خود دست و پنجه نرم می کنند رایج است.
  • خوردن برای تسکین غم یا تنهایی: به همین ترتیب، زمانی که غمگین یا تنها هستید، ممکن است برای تسکین این احساسات به سراغ غذا بروید. گاهی اوقات به این “غذا خوردن راحت” یا “غذا خوردن احساسی” می گویند. اگر شما یک غذاخور احساساتی هستید، میل به مصرف غذا می تواند آنقدر قوی باشد که ممکن است احساس گرسنگی واقعی به شما بدهد.
  • غذا خوردن از روی کسالت: احساس بی حوصلگی ممکن است باعث شود که به آشپزخانه بروید و برای الهام گرفتن به یخچال یا انبار نگاه کنید. اگرچه این ممکن است برای لحظه ای حواس شما را از کسالت دور کند، اما می تواند منجر به خوردن زمانی شود که واقعاً گرسنه نیستید.
  • غذا خوردن از روی عادت: گاهی اوقات تشخیص اینکه آیا طبق روال خود غذا می خورید یا در پاسخ به گرسنگی واقعی دشوار است. انسان ها معمولاً مخلوق عادت هستند. ممکن است بدون در نظر گرفتن گرسنگی و اشتهای خود به خوردن غذاهای خاص در زمان های خاص عادت کنید.
  • غذا خوردن در پاسخ به نشانه های بیرونی: در نهایت، ظاهر غذا ممکن است باعث شود که میل به غذا خوردن را با گرسنگی اشتباه بگیرید. قدم زدن از کنار رستورانی با مناظر و عطرهای وسوسه انگیز، دیدن یک میز با پیش غذای خوش طعم در یک مهمانی، و سایر نشانه های بیرونی ممکن است شما را متقاعد کند که غذا بخورید زیرا فکر می کنید گرسنه هستید – حتی اگر اخیراً غذا خورده باشید.
بیشتر بخوانید
لیست مواد غذایی رژیم کتوژنیک: در رژیم کتو چه بخوریم و از چه چیزهایی پرهیز کنیم

برای کاهش گرسنگی چه بخوریم

محدود کردن عمدی کالری برای کاهش وزن، نتیجه معکوس دارد زیرا اغلب منجر به احساس گرسنگی و محرومیت می شود. این ممکن است یکی از اصلی‌ترین دلایلی باشد که رژیم‌های کم کالری معمولاً باعث کاهش وزن پایدار نمی‌شوند.

بیشتر بخوانید
توت خشک در رژیم کتوژنیک

خوشبختانه، راه بسیار پایدارتر، لذت بخش تر و سرکوب کننده اشتها برای کاهش وزن وجود دارد. سبک زندگی کم کربوهیدرات را در پیش بگیرید.

کربوهیدرات ها را بسیار کم نگه دارید

یکی از اولین چیزهایی که احتمالاً بلافاصله پس از قطع کربوهیدرات متوجه خواهید شد این است که دیگر خیلی گرسنه نیستید. این ممکن است تا حدی به دلیل سطح بالای کتون ها در خون باشد، ترکیبات انرژی ساخته شده از چربی در کبد شما. هنگامی که مصرف کربوهیدرات بسیار کم باشد، کبد تولید کتون را افزایش می دهد و حالتی از حداکثر چربی سوزی به نام کتوز ایجاد می کند.

تحقیقات مکرراً تأیید کرده اند که قرار گرفتن در کتوز می تواند یک سرکوب کننده قوی اشتها در طول و بعد از کاهش وزن باشد.

در واقع، چندین مطالعه نشان داده‌اند که وقتی افراد به‌طور چشمگیری کربوهیدرات را کاهش می‌دهند، اما به همان میزانی که می‌خواهند پروتئین و چربی مجاز هستند، به‌طور خودکار کمتر غذا می‌خورند، زیرا دیگر گرسنه نیست اگرچه مکانیسم دقیق آن کاملاً شناخته شده نیست، سطوح بالاتر کتون با کاهش گرلین (هورمون گرسنگی که قبلاً مورد بحث قرار گرفت) و افزایش هورمون‌های «پری» مانند GLP-1 و CCK مرتبط است.

در راهنمای زیر درباره نحوه پیروی از رژیم کتو بیشتر بدانید.Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه