هنگام استفاده از سوپرچسب، ممکن است شخص به طور تصادفی محصول را روی پوست خود بیاندازد. با این حال، درمان‌های خانگی، مانند آب گرم، صابون، لاک ناخن و کره، اغلب می‌توانند به حذف این ماده کمک کنند.

سوپرچسب می تواند پوست را به کاغذ، پوست یا هر سطح دیگری بچسباند. همچنین می تواند انگشتان دست را به هم بچسباند. جزء کلیدی سوپرچسب، سیانواکریلات، مضر نیست مگر در موارد واکنش آلرژیک.

با این حال، بخار از چسب می تواند دستگاه تنفس، بینی، چشم و دهان را تحریک کند . بنابراین، فرد باید از سوپرچسب در مکانی با تهویه مناسب استفاده کند.

طیف وسیعی از درمان‌های خانگی سریع معمولاً می‌توانند سوپرچسب را از روی پوست پاک کنند. مناطق کوچک آسیب دیده نیز ممکن است خود به خود پاک شوند.

بسته به اندازه پوست آسیب دیده و محل، فرد می تواند با درمان های طبیعی به حذف چسب فوق العاده کمک کند. اگر اینها کار نمی کنند، می توانند از استون یا چسب پاک کن خریداری شده در فروشگاه استفاده کنند.

نحوه پاک کردن سوپرچسب از روی پوست

با این حال، یک فرد باید چندین احتیاط ایمنی را در هنگام کار با سوپرچسب و تلاش برای پاک کردن آن از روی پوست در نظر بگیرد. این مقاله این روش های حذف و آنچه را که قبل از شروع باید بدانید را خلاصه می کند.

۷ روش برای از بین بردن سوپرچسب از روی پوست

تکنیک‌های زیر می‌توانند به حذف ایمن ابرچسب از روی پوست کمک کنند:

۱. خیساندن در آب گرم و صابون

اگر سوپرچسب کاملاً خشک نشده باشد، خیساندن ناحیه آسیب دیده در آب گرم و صابون ممکن است کمک کند.

یک کاسه یا سطل را با آب بسیار گرم – اما نه داغ – و صابون یا مواد شوینده پر کنید.

ابتدا ناحیه آسیب دیده را خیس کنید. وقتی چسب نرم شد، به آرامی مالیدن در یک حرکت چرخشی آن را از روی پوست جدا کنید. اگر دردناک است یا به نظر می رسد ممکن است پوست را پاره کند، ادامه ندهید.

از دستمال کاغذی یا دستمال کاغذی استفاده نکنید، زیرا ممکن است به پوست بچسبد.

۲. جدا کردن پوست گیر کرده

اگر پوست به جسم دیگری چسبید یا انگشتی به انگشت دیگر چسبید، ابتدا آن ناحیه را در آب گرم و صابون قرار دهید.

سپس با استفاده از یک جسم بی‌حرکت، مانند تخته سنگ سنباده.

حرکت غلتشی یا لایه برداری را امتحان کنید، به جای اینکه در صورت دردناک بودن پوست را از هم جدا کنید. مراقب باشید سطح پوست نشکند.

بیشتر بخوانید
کروموزوم های جنسی: تعریف، هدف

۳. پاک کننده لاک ناخن یا استون

اگر صابون کمکی به حل کردن چسب نکرد، فرد می تواند استون امتحان کند، یک حلال قوی در اکثر پاک کننده های ناخن. با این حال، توجه داشته باشید که استون ممکن است رنگ برخی از اجسام را تغییر دهد، به خصوص اگر پلاستیکی باشند.

قبل از اقدام به پاک کردن سوپرچسب از یک جسم یا پوست، مطمئن شوید که از محصولی استفاده کنید که باعث واکنش شیمیایی نشود. چندین ماده شیمیایی و حتی پارچه های خاص می توانند با مواد تشکیل دهنده سوپرچسب واکنش دهند و باعث سوختگی شیمیایی یا بخارات خطرناک شوند. علاوه بر این، در صورت امکان از پراکسید هیدروژن، سواب پنبه یا هر پنبه ای خودداری کنید.

لاک پاک کن را در یک کاسه بریزید و پوست را خیس کنید. خیساندن را ادامه دهید تا چسب حل شود.

استون بالقوه سمی است و می تواند پوست را خشک و تحریک کند، بنابراین شستن کامل دست ها پس از آن ضروری است. افراد مبتلا به اگزما یا بیماری های پوستی خشک نیز ممکن است پس از استفاده از این ماده متوجه سوزش و خشکی شوند، بنابراین تا زمانی که پوست بهبود یابد، از مرطوب کننده ملایم استفاده کنید.

از استون روی پوست شکسته یا آسیب دیده استفاده نکنید، زیرا ممکن است بسوزد. و هرگز از استون در داخل بدن مانند بینی یا دهان استفاده نکنید.

پاک کننده لاک ناخن که حاوی استون است در بسیاری از فروشگاه های مواد غذایی، داروخانه ها و آنلاین موجود است.

۴. کره و روغن

کره و روغن هایی مانند روغن نارگیل یا زیتون می توانند کمک انگشتان جدا از هم که با چسب فوق العاده به هم چسبیده اند.

ابتدا پوست را در آب گرم خیس کنید، سپس روغن یا کره را روی سوپرچسب بمالید تا چسب حل شود. روغن بیشتری بمالید و محل را ماساژ دهید تا چسب از بین برود.

۵. سنگ پا

سنگ پا می تواند پینه و پوست مرده را از بین ببرد و ممکن است به حذف تکه های چسب خشک شده کمک کند. با این حال، از مصرف آن برای پوست های حساس یا صورت خودداری کنید.

برای اینکه به آرامی چسب را با سنگ پا بمالید، ابتدا محل را در آب گرم و صابون خیس کنید، سپس سنگ را در آب گرم فرو کنید. مالیدن پوکه را با حرکت دایره ای روی آن ناحیه قرار دهید تا زمانی که چسب از بین برود. اگر این باعث درد یا ناراحتی شد، روش دیگری را امتحان کنید.

بیشتر بخوانید
چرا دست های من می لرزد؟

۶. آبلیمو

اسید موجود در آب لیمو می تواند به حذف چسب فوق العاده کمک کند. این درمان روی تکه‌های کوچک سوپرچسب و برای جدا کردن پوست‌های چسبانده شده بهتر عمل می‌کند.

آب لیمو را در ظرفی بریزید و پوست را ۵-۱۰ دقیقه خیس کنید. سپس از یک مسواک نرم یا سواب پنبه ای استفاده کنید تا آب لیمو را مستقیماً روی آن ناحیه بمالید. پوست را با یک دستمال خشک بمالید تا چسب شل شود، سپس دست ها را بشویید و مرطوب کنید.

۷. چسب پاک کن

برخی از فروشگاه های صنایع دستی و سرگرمی محصولاتی را می فروشند که می توانند به سرعت برداشتن سوپرچسب بدون آسیب رساندن به پوست با این حال، برخی افراد ممکن است با این چسب پاک‌کننده‌ها دچار تحریک پوست شوند.

این محصولات همچنین ممکن است بسیار قابل اشتعال باشند و بوی شدیدی متصاعد کنند، بنابراین فرد باید در استفاده از آنها احتیاط کند. مشابه استون، می تواند با پراکسید هیدروژن نیز تعامل داشته باشد.

برای پوست چسبانده شده به پلاستیک، به جای استون از چسب پاک کن استفاده کنید، زیرا استون می تواند به برخی از پلاستیک ها آسیب برساند.

مگر اینکه پوست به‌طور مشهودی آسیب دیده یا دردناک باشد، می‌توان برداشتن چسب فوق‌العاده را ۱ تا ۲ ساعت به تأخیر انداخت تا به فرد فرصت داده شود تا چسب پاک‌کننده را از فروشگاه محلی خریداری کند.

ایمنی سوپرچسب

اکثر سوپرچسب ها حاوی سیانواکریلات هستند، ماده اصلی آن علل اثر پیوند و در حالی که این ماده حداقل سمی است، استفاده صحیح از سوپرچسب مهم است.

همچنین برای چشم ها، دهان، ریه ها و اگر فردی آن را استنشاق کند، برای مغز نیز خطرناک است. بسیاری از سوپرچسب ها نیز قابل اشتعال هستند.

از چه چیزی باید اجتناب کرد

یک فرد باید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از:

 • استنشاق یا تنفس در چسب: این میتواند باعث آسیب ریه، اعصاب و مغز می شود.
 • چسباندن چسب به چشم، روی پلک یا دهان: سوپرچسب می تواند چشم ها یا دهان را ببندد. اگر کسی سوپرچسب را بلعیده است، از او بخواهید دهان خود را بشویید.
 • تماس بین سوپرچسب و اجاق گاز، فر، سشوار و سطوح داغ: برخی از انواع سوپرچسب ها قابل اشتعال هستند، بنابراین هرگز از فندک یا کبریت برای سوزاندن سوپرچسب از روی پوست استفاده نکنید. اگر فردی روی پوست خود چسب ابری دارد، باید ناحیه آسیب دیده را از منابع گرما دور نگه دارد.
 • کشیدن سوپرچسب از روی پوست: این می تواند باعث کنده شدن یا باز شدن پوست شود. اگر پوست شکسته شد، از مواد شیمیایی برای برداشتن سوپرچسب استفاده نکنید. اگر سوپرچسب باعث سوختگی یا زخم شده است، محل را تمیز نگه دارید و از یک پماد آنتی بیوتیک استفاده کنید. این آسیب های جزئی تقریباً همیشه خود به خود بهبود می یابند، اما اگر بسیار دردناک است، قرمز می شود یا متورم می شود، به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.
بیشتر بخوانید
وزیکول ها: آنها چیست؟ انواع، ساختار و عملکرد

علاوه بر این، سوپرچسب می تواند در برخی افراد واکنش آلرژیک ایجاد کند. این واکنش ها می تواند به کهیر یا علائم درماتیت تماسی آلرژیک منجر شود .

هر کسی که تجربه هر گونه علائم واکنش آلرژیک، مانند بثورات ناگهانی یا مشکل در تنفس، باید به اورژانس مراجعه کند. این می تواند نشانه آنافیلاکسی باشد که زندگی را تهدید می کند.

آنافیلاکسی: علائم و کارهایی که باید انجام داد

آنافیلاکسی یک واکنش آلرژیک شدید است که می تواند زندگی را تهدید کند. علائم به طور ناگهانی ایجاد می شوند و عبارتند از:

 • کندوها
 • تورم صورت یا دهان
 • خس خس سینه
 • تنفس سریع و کم عمق
 • ضربان قلب سریع
 • پوست لطیف
 • اضطراب یا سردرگمی
 • سرگیجه
 • استفراغ
 • لب های آبی یا سفید
 • غش یا از دست دادن هوشیاری

اگر کسی این علائم را دارد:

 1. بررسی کنید که آیا آنها قلم اپی نفرین حمل می کنند یا خیر. اگر چنین هستند، دستورالعمل های کنار قلم را برای استفاده از آن دنبال کنید.
 2.  نزدیکترین اورژانس را شماره گیری کنید.
 3. فرد را از حالت ایستاده دراز بکشید. اگر استفراغ کرده اند، آنها را به پهلو بچرخانید.
 4. تا رسیدن اورژانس با آنها بمانید.

برخی از افراد ممکن است به بیش از یک تزریق اپی نفرین نیاز داشته باشند. اگر علائم در عرض ۵ تا ۱۵ دقیقه بهبود نیافتند، یا دوباره برگشتند، اگر فرد دارای قلم دوم است، از قلم دوم استفاده کنید.

سوالات متداول

در اینجا چند سوال متداول در مورد سوپرچسب روی پوست وجود دارد.

بیشتر بخوانید
10 حقیقت در مورد بیماری آلزایمر

چگونه سوپرچسب خشک شده را پاک می کنید؟

برای برداشتن چسب، ابتدا آن را در آب گرم و صابون خیس کنید تا چسب مرطوب شود. سپس، آن را به آرامی مالش دهید. اگر این کار موثر نبود، روغن، کره یا آب لیمو را امتحان کنید. همچنین می توانید از سنگ پا به آرامی برای جدا کردن آن استفاده کنید. همچنین می توانید از استون یا چسب پاک کن خریداری شده در فروشگاه استفاده کنید.

آیا سوپرچسب از پوست جدا می شود؟

به طور کلی، اگر چسب ناحیه کوچکی از پوست را بپوشاند و روی ناحیه مهمی مانند چشم یا دهان تأثیر نگذارد، ممکن است فرد بخواهد آن را به حال خود رها کند. چسب می تواند خود به خود ۱-۲ روز جدا شود. با این حال، اگر ناحیه آسیب دیده بزرگ باشد یا با فعالیت های روزانه فرد تداخل داشته باشد، برداشتن آن گزینه بهتری است.

آیا سرکه سفید چسب فوق العاده را از روی پوست پاک می کند؟

سرکه سفید ممکن است به نرم شدن چسب فوق العاده برای حذف کمک کند. بهترین راه استفاده این است که آن را به آب گرم و صابون اضافه کنید و ناحیه آسیب دیده را خیس کنید.

خلاصه

چسب فوق العاده روی پوست می تواند تحریک کننده و حتی ترسناک باشد، به خصوص برای کودکان، اما معمولا خطرناک نیست. افراد مبتلا به بیماری های پوستی جدی در صورت ابتلا به سوپرچسب روی پوست خود باید با پزشک مشورت کنند، اما بیشتر افراد می توانند با خیال راحت این ماده را در خانه پاک کنند.

با این حال، استفاده از دستکش هنگام کار با سوپرچسب ممکن است ایمن تر باشد.

اگر درمان‌های خانگی بی‌اثر هستند و ناحیه آسیب‌دیده خوب به نظر می‌رسد، معمولاً می‌توان چند روز صبر کرد تا ببیند آیا چسب خود به خود جدا می‌شود یا خیر.

با این حال، از آنجایی که نوزادان و کودکان خردسال ممکن است دست‌ها یا سایر نواحی آسیب‌دیده خود را در دهان خود قرار دهند، اگر درمان‌های خانگی مؤثر واقع نشدند، بهتر است با پزشک برای برداشتن آن صحبت کنید.