متخصصان پوست از ندول ها به عنوان یک اصطلاح کلی برای توصیف هر توده ای در زیر پوست که حداقل ۱ سانتی متر اندازه دارد استفاده می کنند. این یک تشخیص خاص نیست. بلکه برای اطلاع رسانی به سایر متخصصان پوست آنچه می بینند استفاده می شود.

غده تیروئید ممکن است ندول ایجاد کند. ندول ها اغلب برای اشاره به غدد لنفاوی بزرگ (لنفادنوپاتی) استفاده می شوند.

مناطقی که در آن لنفادنوپاتی ممکن است تشکیل شود (و بنابراین گره ها ممکن است دیده شوند) عبارتند از:

ندول ها: علل، تشخیص و درمان shealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی
 • زیر بغل
 • کشاله ران
 • ناحیه سر و گردن
 • ریه ها

چه علائمی ممکن است با ندول ها رخ دهد؟

یک ندول مانند یک توده سخت در پوست احساس می شود. اغلب قابل مشاهده است.

بسته به محل قرار گرفتن ندول و علت آن، علائم اضافی ممکن است وجود داشته باشد. مثلا:

 • ندول روی تیروئید ممکن است بر بلع تأثیر بگذارد.
 • یک ندول در شکم ممکن است باعث ناراحتی شکم شود.
 • ندول روی تار صوتی ممکن است صدای شما را تغییر دهد.

گاهی اوقات، شما می توانید بدون هیچ علامت دیگری ندول داشته باشید.

انواع گره ها

گره های غدد لنفاوی

غدد لنفاوی می توانند بزرگ شوند (لنفادنوپاتی). وقتی بزرگ می‌شوند، می‌توانند به‌عنوان یک ندول در زیر پوست یا به‌عنوان یک ندول در آزمایش تصویربرداری، مانند عکس‌برداری با اشعه ایکس قفسه سینه، دیده شوند.

بیشتر بخوانید
درمان شپش با روغن درخت چای: آیا موثر است؟

غدد لنفاوی اندام های کوچک و بیضی شکلی هستند که در سراسر بدن قرار دارند. آنها نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن شما بازی می کنند و ممکن است به طور موقت در هنگام بیماری متورم شوند.

غدد لنفاوی همچنین می توانند در نوعی سرطان به نام لنفوم بزرگ شوند. اگر غدد لنفاوی شما به طور مداوم بزرگ شده است، از پزشک خود بخواهید آنها را ارزیابی کند.

غدد لنفاوی متورم گاهی اوقات در موارد زیر دیده می شوند:

 • زیر بغل
 • کشاله ران
 • ناحیه سر و گردن

گره های تارهای صوتی

گره های تارهای صوتی غیر سرطانی هستند. استفاده بیش از حد یا استفاده نادرست از صدا اغلب باعث آنها می شود. اسید معده باعث تحریک جعبه صدای شما می شود یکی دیگر از دلایل احتمالی است.

ندول های ریه

گره های ریه به طور معمول از ۰.۲ تا ۱.۲ اینچ در اندازه، اما آنها می توانند بزرگتر باشند. آنها ممکن است در برخی موارد نشان دهنده غدد لنفاوی متورم باشند. دلایل متعددی برای ایجاد ندول در ریه ها وجود دارد، مانند عفونت.

ندول های غیر سرطانی معمولاً نیازی به درمان ندارند. ندول های بزرگتر از ۱.۲ اینچ ممکن است بیشتر در معرض سرطان باشند. پزشک شما با شما برنامه ای برای نظارت بر این گره ها و تعیین زمان لازم برای بیوپسی ارائه خواهد کرد.

ندول های تیروئید

ندول های تیروئید دلایل مختلفی دارند. موارد زیر انواع رایج گره های تیروئید هستند:

 • گره های کلوئیدی ناشی از کمبود ید است که یک ماده معدنی ضروری برای تولید هورمون های تیروئید است. این رشدها غیر سرطانی هستند، اما ممکن است بزرگ باشند.
 • ندول های تیروئید پرکار هورمون تیروئید تولید می کند که ممکن است باعث پرکاری تیروئید (پرکاری تیروئید) شود.
 • گواتر چند ندولار زمانی اتفاق می افتد که غده تیروئید ندول های متعددی را تشکیل می دهد که در طول زمان رشد می کنند. این می تواند به دلیل کمبود ید در رژیم غذایی شما ایجاد شود، اما اکثر افراد مبتلا به گواتر غده تیروئیدی دارند که عملکرد طبیعی دارد.
 • سرطان تیروئید یکی دیگر از دلایل ایجاد گره های تیروئید است، اما بیشتر ندول های تیروئید سرطانی نیستند. برآوردهای تحقیقاتی ۵ درصد ندول های تیروئید بیوپسی شده سرطانی هستند.
بیشتر بخوانید
عفونت کرم قلابدار: علل، علائم و درمان

علل شایع ندول چیست؟

برخی از علل ایجاد گره عبارتند از:

عفونت ها

ندول ها همچنین می توانند در بافت های داخلی ایجاد شوند. التهاب اغلب به دلیل عفونت یا یک واکنش خودایمنی رخ می دهد، که زمانی رخ می دهد که بدن شما بیش از حد به بافت های خود واکنش نشان می دهد.

به عنوان مثال، گرانولوم یک توده کوچک از سلول ها است که در هنگام التهاب بافت ایجاد می شود. گرانولوم ها معمولا در ریه ها ایجاد می شوند، اما می توانند در جاهای دیگر نیز ایجاد شوند.

هورمون های تیروئید

غده تیروئید شما در پایین گردن، درست بالای استخوان ترقوه قرار دارد. غده تیروئید هورمون هایی تولید می کند که متابولیسم و ​​رشد شما را تنظیم می کند.

پرکاری تیروئید شرایطی است که در آن تیروئید شما بیش از حد هورمون تیروئید تولید می کند. گاهی اوقات گره هایی تشکیل می شوند که هورمون تیروئید اضافی تولید می کنند که منجر به پرکاری تیروئید می شود.

بیشتر بخوانید
تب با منشا نامشخص

کمبود ید

ید یک ماده معدنی ضروری برای تولید هورمون های تیروئید است. هنگامی که بدن شما ید کافی دریافت نمی کند، ممکن است ندول های تیروئید ایجاد شود. این همچنین می تواند منجر به کاهش عملکرد غده تیروئید شود.

کمبود ید رایج نیست در ایالات متحده، اما هنوز هم در بخش هایی از اروپا، آسیا و آفریقا مشکل است.

لنفادنوپاتی

هنگامی که یک غدد لنفاوی بزرگ می شود، می تواند زیر پوست به عنوان یک گره ظاهر شود. این را می توان به طور معمول هنگامی که یک فرد عفونت دارد مشاهده کرد. تورم باید با برطرف شدن عفونت برطرف شود.

علل دیگر

اکثر ندول ها خوش خیم هستند. با این حال، گره ها می توانند سرطانی باشند. اگر ندول به سرعت رشد کرد یا برای مدت طولانی باقی ماند، به دنبال ارزیابی پزشکی باشید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

در صورت مشاهده علائمی مانند:

 • مشکل در بلع
 • مشکل در تنفس
 • مشکلات بینایی
 • قلب تپنده
 • عدم تحمل گرما
 • ضعف عضلانی
 • گردن درد
 • کاهش وزن ناگهانی و غیر قابل توضیح
 • مشکل در خوابیدن
 • عصبی بودن
 • تحریک پذیری

حتی اگر فکر نمی کنید ندول شما مضر است، بهتر است برای تشخیص دقیق با پزشک خود تماس بگیرید.

ندول های پوستی چگونه تشخیص داده می شوند؟

پزشک شما ندول شما را از نزدیک بررسی می کند تا علت آن را مشخص کند. گاهی اوقات علت مشخص نیست و ممکن است به مطالعات تصویربرداری مانند سونوگرافی نیاز باشد. اکسیزیون نیز راه دیگری برای برداشتن ندول و کشف علت آن است.

بیشتر بخوانید
علل چرب شدن پوست و 6 درمان خانگی

ندول ها چگونه درمان می شوند؟

اگر ندول غیرسرطانی باشد، مانند ندول خوش خیم تیروئید، پزشک ممکن است بدون ارائه درمان، ندول را تحت نظر بگیرد.

اگر تولید بیش از حد هورمونی مانند هورمون تیروئید باعث ایجاد ندول شود، پزشک ممکن است داروهای تجویزی برای سرکوب هورمون به شما بدهد که باعث کوچک شدن ندول می شود.

در برخی موارد، جراحی برای برداشتن گره های تیروئید ضروری است. اگر یک ندول سرطانی باشد، پزشک ممکن است جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی یا هر سه گزینه درمانی را برای درمان ندول پیشنهاد کند.

خلاصه

چشم انداز افراد مبتلا به ندول به علت اصلی آنها بستگی دارد.

اگر یک غدد لنفاوی متورم که در طول عفونت وجود دارد (مانند عفونت دستگاه تنفسی فوقانی) علت این گره باشد، با برطرف شدن عفونت با گذشت زمان بهبود می یابد. در موارد سرطان، تشخیص زودهنگام کلید درمان موثر است.

اگر ندول پیدا کردید، به پزشک خود مراجعه کنید تا تشخیص دهد. علائم دیگری را که تجربه کرده اید، تغییر اندازه ندول یا هر درد مرتبط با گره را دنبال کنید. این اطلاعات را با پزشک خود در میان بگذارید.
Source link