این لکه ها که گرانول های فوردایس یا غدد فوردایس نیز نامیده می شوند، غدد بزرگ شده چربی هستند. آنها کاملا طبیعی، بی ضرر و بدون درد هستند. با توجه به الف گزارش مورد ۲۰۱۵ در ژورنال Clinical Case Reports and Reviews منتشر شده است که در ۷۰ تا ۸۰ درصد بزرگسالان رخ می دهد.

غدد چربی که غدد چربی نامیده می شوند، معمولاً با فولیکول های مو مرتبط هستند. لکه های Fordyce روی پوست شما ظاهر می شود که هیچ مویی وجود ندارد. آنها معمولاً به صورت برجستگی های منزوی یا پراکنده ایجاد می شوند، اما گاهی اوقات با هم خوشه می شوند.

چگونه می توانید نقاط Fordyce را شناسایی کنید؟

قطر لکه های Fordyce حدود ۱ تا ۳ میلی متر (۰.۰۴ تا ۰.۱۲ اینچ) است اما می تواند بزرگتر باشد. آنها معمولاً زرد روشن یا گوشتی هستند. اگر آنها در ناحیه تناسلی شما ایجاد شوند، می توانند قرمز رنگ باشند. کشیده شدن پوست اطراف باعث می شود که لکه ها بیشتر نمایان شوند.

نقاط فوردایس: شناسایی، درمان و Morehealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامت

لکه های فوردایس به احتمال زیاد در اطراف بیرون لب ها یا داخل لب ها و گونه ها ایجاد می شوند. آنها معمولاً به صورت متقارن در هر دو طرف لب شما ظاهر می شوند.

آنها همچنین می توانند در ناحیه تناسلی شما ایجاد شوند، از جمله آلت تناسلی یا کیسه بیضه شما اگر مرد هستید یا لابیای شما اگر زن هستید.

بیشتر بخوانید
بهترین روش کاشت مو چیست و چقدر هزینه دارد ؟

ورزش های فوردایس اغلب به سختی قابل توجه هستند، اما در برخی موارد می توانند ناخوشایند باشند. آنها دردناک، خارش دار یا عفونی نیستند. به ندرت ممکن است لکه های آلت تناسلی شما در حین مقاربت خونریزی کند.

برخی از بیماری های پوستی دیگر می توانند شبیه به لکه های فوردایس ظاهر شوند، از جمله:

  • کیست های میلیوم، که برآمدگی های سخت، سفید و گردی هستند که می توانند روی صورت شما ایجاد شوند
  • هیپرپلازی سباسه، وضعیتی که می تواند باعث ایجاد برجستگی های کوچک و نرم شود
  • کیست های اپیدرموئید، توده های کوچک و سختی هستند که می توانند زیر پوست شما ایجاد شوند
  • کارسینوم سلول بازال، نوعی سرطان پوست که می تواند به صورت برآمدگی، لکه قرمز یا سایر رشد ظاهر شود.

در ناحیه تناسلی خود، ممکن است لکه های Fordyce را با زگیل تناسلی یا سایر بیماری های مقاربتی اشتباه بگیرید.

علت لکه های فوردایس چیست؟

لکه های Fordyce بخشی طبیعی از آناتومی شما هستند. آنها در بدو تولد وجود دارند، اما معمولاً تا زمان بلوغ، زمانی که تغییرات هورمونی آنها را بزرگ می کند، قابل توجه نیستند.

آیا افرادی هستند که در معرض خطر لکه های فوردایس هستند؟

با توجه به الف مطالعه در مجله Clinical Case Reports and Reviews منتشر شده است، تعداد مردان دو برابر زنان دارای لکه های فوردایس هستند. مقداری منابع گزارش می دهد که افراد با پوست چرب، بروز لکه های فوردایس را افزایش می دهند.

بیشتر بخوانید
اریترومالژیا چیست؟ سوزش و قرمزی در دست‌ها و پاها

برخی از مطالعات لکه های فوردایس را با بیماری های جدی تر مرتبط می دانند.

آ مطالعه ۲۰۱۴ اعضای خانواده دریافتند که ۱۰۰ درصد شرکت‌کنندگانی که به شکل ارثی سرطان کولورکتال مبتلا بودند، لکه‌های فوردایس نیز در دهان خود داشتند.

نویسندگان پیشنهاد می‌کنند که وجود لکه‌های فوردایس ممکن است به پزشکان کمک کند خانواده‌هایی را که شانس بیشتری برای ابتلا به این نوع سرطان دارند، شناسایی کنند. این مطالعه گزارش می دهد که هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز است.

یکی دیگر مطالعه منتشر شده در مجله تحقیقات دندانپزشکی نشان می دهد که تعداد زیادی از لکه های Fordyce در دهان شما ممکن است با چربی خون بالا مرتبط باشد. این وضعیت شامل افزایش سطح چربی در خون شما است. این یک عامل خطر برای بیماری قلبی است.

توجه به این نکته مهم است که این شرایط با لکه های فوردایس مرتبط است، نه ناشی از آنها.

آیا نیاز به مراجعه به پزشک دارید؟

لکه های فوردایس خوش خیم هستند. آنها توسط هیچ بیماری ایجاد نمی شوند. در بسیاری از موارد، آنها حتی قابل توجه نیستند. اگرچه در برخی موارد، ممکن است ناخوشایند باشند.

ممکن است لکه های فوردایس را با یک بیماری کمتر خوش خیم دیگر اشتباه بگیرید.

اگر لکه‌هایی روی اندام تناسلی خود مشاهده کردید، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید. آنها ممکن است نشانه یک STD به جای لکه های Fordyce باشند. پزشک شما می تواند به رد کردن، یا تشخیص و درمان سایر علل احتمالی برآمدگی کمک کند.

بیشتر بخوانید
هر آنچه که باید در مورد خارش نوک سینه بدانید

اگر لکه های فوردایس روی لب های خود دارید و از ظاهر آنها ناراضی هستید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها ممکن است شما را برای درمان برای حذف یا کاهش ظاهر لکه ها به یک متخصص ارجاع دهند.

لکه های فوردایس چگونه تشخیص داده می شوند؟

پزشک شما احتمالاً می تواند لکه های فوردایس را تنها با ظاهر آنها تشخیص دهد. در برخی موارد، آنها ممکن است بیوپسی را انجام دهند. در این روش، نمونه‌ای از بافت را از ناحیه آسیب‌دیده خارج می‌کنند تا زیر میکروسکوپ بررسی شود.

لکه های فوردایس چگونه درمان می شوند؟

لکه های فوردایس معمولاً نیازی به درمان ندارند. اما اگر به دلایل زیبایی می خواهید لکه ها را از بین ببرید، راه حل هایی در دسترس است. در اینجا برخی از گزینه هایی وجود دارد که می توانید با پزشک خود در میان بگذارید.

جراحی میکرو پانچ

پزشک شما ممکن است از جراحی میکرو پانچ برای برداشتن سریع و موثر چندین لکه از صورت یا ناحیه تناسلی شما استفاده کند. قبل از انجام آن از بی حسی موضعی برای کاهش درد استفاده می کنند. سپس از یک دستگاه قلم مانند کوچک برای مشت زدن به پوست و برداشتن بافت های ناخواسته استفاده می کنند.

این روش جای زخم بر جای نمی گذارد. آ مطالعه ۲۰۱۳ منتشر شده در مجله جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی، شرکت کنندگان هیچ نشانه ای از عود لکه های فوردایس را یک سال پس از جراحی نشان ندادند.

درمان های لیزری

پزشک شما ممکن است از درمان های لیزر دی اکسید کربن برای از بین بردن لکه های Fordyce شما استفاده کند. با این حال، این نوع لیزر درمانی ممکن است اسکار باقی بگذارد. لیزرهای رنگی پالسی ممکن است کمتر جای زخم داشته باشند.

هر دو لیزر از یک پرتو نور متمرکز استفاده می کنند، اما در طول موج های متفاوت. درمان با لیزر رنگی پالسی هزینه بیشتری دارد.

بیشتر بخوانید
نمونه رژیم غذایی در سوختگی به همراه توضیحات

درمان های موضعی

درمان‌های موضعی برای کوچک کردن یا از بین بردن لکه‌های فوردایس شامل بی‌کلراستیک اسید، ترتینوئین موضعی (Avita، Retin-A) و ایزوترتینوئین خوراکی (Sotret، Claravis) است.

پزشک ممکن است ترکیب این درمان های موضعی را با لیزر درمانی توصیه کند. آنها ممکن است عوارض جانبی مانند التهاب و احساس سوزش ایجاد کنند.

چشم انداز نقاط فوردایس چیست؟

لکه های فوردایس معمولاً بدون درمان به مرور زمان محو می شوند. نکته مهم این است که متوجه شوید آنها عادی هستند. آنها بیماری نیستند اکثریت مردم آنها را دارند.

لکه های فوردایس یک اتفاق طبیعی و بی ضرر است. اگر لکه های شما به دلایل زیبایی باعث ناراحتی شما می شود، درمان های احتمالی را با پزشک خود در میان بگذارید. هیچ مدرک علمی مبنی بر اینکه درمان های خانگی به از بین بردن این لکه ها کمک کند وجود ندارد.

لکه های Fordyce را انتخاب یا فشار ندهید. این باعث از بین رفتن آنها نمی شود و می تواند باعث ایجاد عفونت شود.Source link