دریافت رژیم: 09055380149

نمونه رژیم کتوژنیک یا کتو جهت لاغری سریع Ketogenic Diet

در این مقاله ابتدا تعریف و کاربرد رژیم کتوژنیک در لاغری و در ادامه نمونه ۱۰ روزه رژیم ارائه شده است.

رژیم کتوژنیک یا رژیم کتو چیست؟

رژیم‌ کتوژنیک یا کتو ، یک رژیم تخصصی با چربی زیاد، پروتئین متوسط و کربوهیدرات خیلی کم است که جهت درمان نوجوانان و برخی بزرگسالان مبتلا به صرع و برخی بیماری‌های دیگر بکار می رود و بتازگی در درمان چاقی و کاهش وزن سریع و یا خروج از استپ وزن مورد توجه قرار گرفته است.

عنوان کتوژنیک به خاطر افزایش تولید اجسامی کتونی در پی این رژیم است. اجسامی کتونی سه ترکیب حاصل از متابولیسم چربی ها هستند که به طور عادی در ادرار دفع می شوند.

سطح بالای غیرطبیعی اجسام کتونی به نام کتوز خوانده می شود و این شرایط هدف این رژیم محسوب می شود. تصور می شود که ایجاد شرایط کتوز به کنترل دفعات و شدت حملات صرعی کمک می کنند هر چند علت این اثر هنوز تا کنون کاملاً شناخته نشده است.

رژیم کتوژنیک (Ketogenic Diet) که سریعترین و علمی ترین رژیم غذایی کاهش وزن است یک رژیم خاص می‌باشد که مصرف کربوهیدرات در آن بسیار محدود شده، لذا برای آشنایی با این سبک غذایی نمونه‌ای ۱۰ روزه از رژیم کتوژنیک در اینجا آورده شده است. در ادامه مقاله توضیحات کاملی در خصوص این رژیم داده می‌شود.

پیش از اینکه به اصل مطلب بپردازیم در جریان باشید که در این سایت مقالات زیادی در خصوص این رژیم توسط بنده (دکتر فرزاد روشن ضمیر، متخصص تغذیه و رژیم درمانی) نوشته شده است و این مجموعه در حال تکمیل نیز می‌باشد. بنابراین اگر در حال تحقیق روی این رژیم هستید پیشنهاد می‌کنم این مقالات را که بر گرفته از جدیدترین مقالات علمی است از دست ندهید.

فایل صوتی این مقاله:

۱ January ·

By دکتر فرزاد روشن ضمیر

رژیم کتوژنیک Ketogenic برای کاهش وزن سریع چیست؟ 🥑 همراه یک نمونه رژیم کتو رایگان و جزئیات کامل غذاها 🥦و فایل صوتی توضیحات در سایت تخصصی دکتر روشن ضمیر

رژیم لاغری سریع کتوژنیک سریعترین رژیم کاهش وزن

رژیم لاغری سریع بدلایل زیادی طرفدار دارد از فردی که بعلت رژیم‌های زیاد گذشته دچار ناامیدی شده و نیاز به انگیزه دارد تا فردی که عمل جراحی در پیش رو دارد، شاید هم فردی فقط بدلیل شرکت در یک مهمانی.

بجز رژیم‌های کاهش وزن سریع، روش‌های دیگری از جمله مصرف داروهای لاغری غیرمجاز یا جراحی نیز ممکن است باعث کاهش وزن سریع شوند اما بدلیل عوارض، هزینه و دوران نقاهت طولانی، توصیه نمی‌شود.

رژیم‎های غذایی لاغری سریع زیادی وجود دارد که اغلب آنها جنبه تبلیغاتی و تجاری دارند و مورد تأیید جامعه پزشکی نیستند. تنها تعداد معدودی رژیم واقعاً علمی و تخصصی هستند که در بین آنها رژیم کتوژنیک از هر نظر حرف اول را می‌زند.

این رژیم چگونه سریع لاغر می کند؟

کربوهیدرات ها منبع اولیه تولید انرژی در بافت های بدن هستند. هنگامی که بدن به دلیل کاهش مصرف کربوهیدرات به کمتر از ۵۰ گرم در روز از آن محروم می‌شود، ترشح انسولین به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد و بدن وارد حالت کاتابولیک می‌شود.

ذخایر گلیکوژن کاهش می‌یابد و بدن را مجبور می‌کند تا تغییرات متابولیکی خاصی را پشت سر بگذارد. دو فرآیند متابولیک گلوکونئوژنز و کتوژنز زمانی وارد عمل می شوند که کربوهیدرات خیلی کمی در بافت‌های بدن در دسترس باشد.

در طول کتوژنز به دلیل پایین بودن گلوکز خون، ترشح انسولین نیز کم است، لذا بشدت ذخیره چربی و گلوکز کاهش می یابد. سایر تغییرات هورمونی به افزایش تجزیه (سوختن) چربی ها که منجر به اسیدهای چرب می شود کمک کند.

اسیدهای چرب به استواستات متابولیزه می شوند که بعد به بتا هیدروکسی بوتیرات و استون تبدیل می شوند. اینها اجسام کتونی هستند که با حفظ رژیم کتوژنیک در بدن تجمع می یابند.

 این حالت متابولیک  “کتوز تغذیه ای” نامیده می شود و تا زمانی که بدن از کربوهیدرات محروم باشد، متابولیسم در حالت کتوز باقی می ماند.

اهمیت رژیم کتو در کاهش وزن سریع

این باور عمومی که رژیم‌های غذایی پرچرب باعث چاقی و چندین بیماری دیگر مانند بیماری‌های قلبی، دیابت و سرطان می‌شود، در مطالعات اپیدمیولوژیک اخیر مشاهده نشده است.

مطالعات انجام شده بر روی حیواناتی که با رژیم‌های غذایی پرچرب تغذیه می‌شدند، رابطه خاصی را بین چربی رژیم غذایی و چاقی نشان ندادند.

برعکس، رژیم‌های بسیار کم کربوهیدرات و پرچرب مانند رژیم کتوژنیک برای کاهش وزن (سریع) مفید هستند.

میزان کاهش وزن در این رژیم چقدر است؟

بطور خلاصه در ابتدا افراد کاهش وزن خیلی سریع تا ۵ کیلو در هفته (یا کمتر) را تجربه می‌کنند. در واقع این رژیم اثر مدر دارد و مقداری کاهش وزن به دلیل کاهش وزن آب و به دنبال آن کاهش چربی است.

جالب است که با این برنامه غذایی، ماهیچه‌های بدن تا حد زیادی در امان می‌مانند. با تداوم حالت کتوز و ماندن در رژیم کیتو، گرسنگی کاهش می‌یابد و کاهش کلی کالری دریافتی به کاهش وزن بیشتر کمک می‌کند.

جالب تر اینجاست در این رژیم بدون محدود کردن چربی یا کالری کلی روزانه کاهش وزن سریع اولیه را تجربه می کنند. البته همانطور که قبلا شرح دادم بیشتر عوارض رژیم کتوژنیک بدلیل همین عدم محدودیتهاست. بعلاوه در صورت عدم محاسبه کالری کاهش وزن هم خیلی سریع متوقف می شود.

عوارض رژیم کتو برای لاغری سریع

شایع‌ترین و نسبتاً جزئی‌ترین عوارض کوتاه‌مدت این رژیم شامل مجموعه‌ای از علائم مانند تهوع، استفراغ، سردرد، خستگی، سرگیجه، بی‌خوابی، کمبود انرژی برای ورزش و یبوست است که گاهی اوقات به آن آنفولانزای کتو نیز گفته می‌شود.

بیشتر بخوانید
آیا رژیم کتوژنیک باعث اسهال میشود

این علائم طی چند روز تا چند هفته برطرف می شود. اطمینان از مصرف مایعات و الکترولیت کافی می تواند به مقابله با برخی از این علائم کمک کند. البته عوارض جانبی معمولا در رژیم غیر اصولی رخ می دهد چرا بدون تنظیم دقت و عدم مصرف مکمل های لازم همراه است.

هشدارها و موارد منع مصرف

افرادی که از دیابت رنج می برند و از انسولین یا داروهای خوراکی کاهش دهنده قند خون استفاده می کنند، در صورتی که داروها قبل از شروع این رژیم به درستی تنظیم نشده باشند، دچار هیپوگلیسمی شدید می شوند.

رژیم کیتو در بیماران مبتلا به پانکراتیت، نارسایی کبد، اختلالات متابولیسم چربی، کمبود اولیه کارنیتین، کمبود کارنیتین پالمیتویل ترانسفراز، کمبود کارنیتین ترانسلوکاز، پورفیریا یا کمبود پیروات کیناز ممنوع است.

غذاهای سالم و کتوژنیکی

فواید رژیم کتو

افراد دارای اضافه وزن مبتلا به سندرم متابولیک، مقاومت به انسولین و دیابت نوع ۲ احتمالاً با یک رژیم غذایی با کربوهیدرات بسیار کم، بهبودهایی را در عوامل خطر بیماری مشاهده خواهند کرد.

کنترل قند خون و حساسیت به انسولین بهبود می یابد. علاوه بر کاهش وزن، به ویژه چاقی شکمی و مقاومت به انسولین، رژیم های غذایی کم کربوهیدرات ممکن است به بهبود فشار خون، تنظیم قند خون، تری گلیسیرید و سطح کلسترول HDL نیز کمک کنند. با این حال، کلسترول LDL ممکن است در این رژیم غذایی افزایش یابد.

همچنین، در مطالعات مختلف، این رژیم نتایج امیدوارکننده‌ای را در انواع اختلالات عصبی مانند صرع، زوال عقل، ALS، آسیب‌های مغزی، آکنه، سرطان‌ها و اختلالات متابولیک نشان داده است.

شواهد علمی در خصوص رژیم کیتو در لاغری سریع

مطالعات نشان داده اند رژیم های کم کربوهیدرات مثل کتوژنیک منجر به کاهش قابل توجه وزن در مقایسه با رژیم های کم چربی می شود.

مشاهده شده است که یک رژیم غذایی با کربوهیدرات محدود، بهتر از یک رژیم کم چرب برای حفظ متابولیسم فرد است. به عبارت دیگر، کیفیت کالری مصرفی ممکن است بر میزان کالری سوزانده شده تأثیر بگذارد.

یک رژیم غذایی کتوژنیک به خوبی فرموله شده، (یعنی یک رژیم تخصصی نه یک رژیم سرخود و در حد رعایت یک هرم غذایی) علاوه بر محدود کردن کربوهیدرات‌ها، مصرف پروتئین را نیز به طور متوسط ​​به کمتر از ۲ گرم به ازا هر کیلو وزن بدن محدود می‌کند، مگر اینکه افراد ورزش سنگینی با وزنه را انجام دهند

مدت زمان این رژیم

این رژیم ممکن است برای حداقل ۲ تا ۳ هفته تا ۶ تا ۱۲ ماه دنبال شود. نظارت دقیق بر عملکرد کلیه در حین رژیم ضروری است و انتقال از رژیم کیتو به رژیم استاندارد باید تدریجی و به خوبی کنترل شود.

از آنجا که پایبندی به آن در دراز مدت مشکل است و از سوئی تحقیقات کاملی در خصوص اثرات بلند مدت (بالای ۲ سال) آن انجام نشده توصیه می شود این رژیم به صورت اصولی و تخصصی و تحت نظر برای مدتی تا رسیدن به وزن مناسب اجرا شود و سپس رژیم تثبیت گرفته و در نهایت سبک زندگی فرد جهت ماندگاری کاهش وزن اصلاح گردد.

چه چیزهایی در رژیم کتو بخوریم

رژیم کتو در واقع یک رژیم پرچرب است و بایستی کربوهیدرات دریافتی در روز ۲۰ تا حداکثر ۵۰ گرم باشد. اما برای همه افراد بایستی بطور شخصی میزان کالری و سایر درشت مغذی‌ها محاسبه شود لذا این نمونه رژیم کتوژنیک ممکن است برای همه مناسب نباشد.

اما بطور کلی در این رژیم مصرف کربوهیدرات‌های زیر ممنوع است: 

-عسل
-شکر قهوه ای
-آبمیوه ها و نوشیدنی های انرژی زا
-تمامی غلات، از جمله جو دو سر، گندم و جو و دانه خوراکی کینوا و…
-تمام نان ها
-برنج
-ماکارونی، پاستا ، نودل ، ورمیشل
-کیک ، بیسکوئیت ، کراکر و …
-مواد لبنی بجز کره و پنیر خامه های
– نوشابه
-سبزیجات نشاسته ای : سیب زمینی، کدو حلوائی، ذرت
-میوه ها و آب میوه ها

استثنا: خوردن نصف لیوان توت فرنگی، کرنبری، بلوبری، رزبری، میوه نارگیل، میوه کاکتوس، میوه زرشک و آووکادو مجاز است.

تخم مرغ و غذاهای این رژیم کتو در بشقاب آبی و گل

نمونه رژیم کتوژنیک ۱۰ روزه

توجه بفرمایید که این فقط یک نمونه رژیم است اما نمونه رژیم بنده یعنی رژیم کتوژنیک تخصصی دکتر روشن ضمیر نیست، کاری که بنده در رژیم آنلاین کتوژنیک انجام میدهم با ارائه فقط یک لیست غذایی متفاوت است. یعنی علاوه بر فایل حدودا ۱۵ صفحه و توضیحات کامل شفاهی، در طول دوره افراد می توانند مستقیم با بنده در ارتباط باشند.

لذا این نمونه، همانطور که عنوان شده صرفاً جهت آشنایی شما با این رژیم آورده شده است، بنابراین بهیچوجه توصیه نمی‌کنم این رژیم را بگیرید چرا رژیم غذایی هر کسی بایستی با توجه به شرایط هر فرد طراحی و تجویز شود.

نمونه روز ۱:

صبحانه: ۱عدد تخم مرغ نیمرو + ۲ عدد خیار شور + ۱ قاشق مربا خوری سیاه + ۱ لیوان الکترولیت

میان وعده : ۲ عدد خیار نمک زده + پونه خشک + یک لیوان منیزیوم جوشان

نهار: ۱۲ عدد بال مرغ کبابی + ۱ سیخ قارچ کبابی + ۲ لیوان سالاد کاهو +۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب

میان وعده: ۱۲ عدد بادام درختی + ۱۰ عدد توت فرنگی

شام: ۴ عدد فیله مرغ سرخ شده + ۲ لیوان کاهوی خورد شده + ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب

نمونه روز ۲:

صبحانه: ۲ ورق ژامبون مرغ + کاهو + ۱ عدد خیار شور+ ۱ گوجه فرنگی + ۱ لیوان الکترولیت

میان وعده: {۱ لیوان قهوه + ۱ قاشق مرباخوری خامه صبحانه + شیرین کننده مجاز} + ۵ عدد فندق + ۱ لیوان چای شیرین شده با شیرین کننده مجاز

بیشتر بخوانید
6 راز کتو که برای متخصصان تناسب اندام مفید است

نهار: ۲ سیخ کوبیده + ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب + ۱ ظرف سالاد کاهو، کلم، خیار و گوجه

میان وعده: ۲ عدد خیار + پونه + ۱ مشت مغز تخمه کدو

شام: نصف سینه مرغ سرخ شده + سالاد سبزیجات مجاز + ۱ قاشق غذاخوری سس مایونز خانگی + ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب

 نمونه روز ۳:

صبحانه: ۲ قاشق غذاخوری پنیرخامه ای پر چرب + ۲ عدد گردو + ۲ عدد خیار نمک زده +چای شیرین شده با شیرین کننده مجاز مثل استویا + ۱لیوان الکترولیت

میان وعده: { ۱ لیوان قهوه + ۱ قاشق مرباخوری خامه صبحانه + شیرین کننده مجاز } + ۵ عدد توت فرنگی

نهار: ۲ سیخ جوجه کباب + ۱ عدد گوجه + ۲ قاشق مرباخوری کره + ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب

میان وعده : ۲ عدد خیار / یک مشت مغز تخمه کدو

شام: ۲ قوطی کبریت تن ماهی با روغن + یک کاسه کاهوی خورد شده

نمونه روز ۴:

صبحانه: ۲ عدد تخم مرغ نیمرو + ۱ عدد خیار شور + ۱ لیوان الکترولیت

میان وعده: ۱ عدد خیار + دمنوش دارچین + زنجبیل + ۶ عدد بادام درختی

نهار: ۱ عدد همبرگر + یک ورق پنیر گودا + ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب

میان وعده: ۶ عدد بادام درختی+ ۱۵ عدد آلبالو

شام: سالاد میگو + ۱ کاسه کاهوی خورد شده + ۱ عدد خیار شور + ۱۵ عدد میگو + ۲ قاشق غذاخوری سس مایونز خانگی

نمونه روز ۵:

صبحانه: املت با ۲ عدد تخم مرغ و ۱ گوجه و ۱ قاشق غذاخوری پیاز داغ + ۱ لیوان الکترولیت

میان وعده: ۱ لیوان چای شیرین شده با شیرین کننده مجاز / دمنوش زنجیل

نهار: ۲ کف دست ماهی سرخ شده + ۲ لیوان کدوی خورد شده + ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب

میان وعده: ۱ لیوان قهوه + استویا + ۱ قاشق مرباخوری خامه + ۴ عدد خیار نمک زده و پونه

شام: کوکوسبزی با ۲عدد تخم مرغ

نمونه روز ۶:

صبحانه: ۱ قاشق غذاخوری پنیر خامه ای + سبزی خوردن + ۱ عدد خیار + ۱ عدد گوجه + ۲ عدد گردو + ۱ لیوان الکترولیت

میان وعده: ۱ عدد خیار + { ۱ قاشق غذاخوری خامه + یک ساشه استویا + کمی زعفران + ۱ لیوان آب}

نهار: بادمجان شکم پر با ۴ قاشق غذاخوری گوشت چرخ شده و ۴ گردو + ۱ قاشق غذاخوری رب گوجه

میان وعده : دمنوش زنجبیل + ۶ عدد بادام درختی

شام: ۳ عدد فیله مرغ + ۱ عدد کدو سبز + ۱ گوجه فرنگی

نمونه روز ۷:

صبحانه: ۲ عدد تخم مرغ + یک خیار شور + ۱ لیوان الکترولیت

میان وعده: دمنوش غیر میوه ای + ۲ عدد خیار

نهار: خوراک مرغ با یک ران کامل و ۱ قاشق غذاخوری خلال بادام + ۱ قاشق غذاخوری زرشک + ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب

میان وعده: {نصف قاشق غذاخوری دانه چیا + زعفران + استویا + نعناع + چای} + ۱ مشت کوچک بادام درختی

شام: قارچ شکم پر با ۷ عدد قارچ بزرگ + ۴ قاشق غذاخوری گوشت چرخ کرده + ۲ قاشق غذاخوری فلفل دلمه خورد شده + ۲ ورق پنیر گودا + ۳ قاشق غذاخوری کره

نمونه روز ۸:

صبحانه: ۲ عدد تخم مرغ آبپز رنده شده + ۱ عدد خیار شور رنده شده + ۱ قاشق غذاخوری سس مایونز خانگی + ۱ لیوان الکترولیت

میان وعده : ۱ مشت کوچک بادام + {نصف قاشق غذاخوری دانه چیا + زعفران + استویا + نعناع +چای}

نهار: خورشت کرفس با ۳ عدد فیله گوشت مرغ + ۳ لیوان کرفس + ۱ قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی + ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب

میان وعده: {نصف قاشق غذاخوری دانه چیا + زعفران +استویا + نعناع + چای + دارچین + زنجبیل} + ۱ مشت کوچک بادام درختی

شام: خوراک مرغ با ۲ عدد فیله مرغ و پیازچه + نصف لیوان شوید +نصف لیوان خیار شور خورد شده + نمک + پودر آویشن + ۱ قاشق غذاخوری روغن زیتون + ۱ قاشق غذاخوری سس مایونز + ۱ قاشق غذاخوری پنیر خامه ای + ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب

نمونه روز ۹:

صبحانه: ۲ عدد خیار + ۱ قاشق غذاخوری پنیر خامه ای + ۲عدد گردو + چای شیرین شده با شیرین کننده مجاز + ۱ لیوان الکترولیت

میان وعده : منیزیوم جوشان + نصف قاشق غذاخوری خامه + کمی زعفران دم کرده + مقداری از شیرین کننده مجاز

نهار: نصف لیوان لوبیا سبز خورد شده و سرخ شده + ۲ قاشق غذاخوری گوشت چرخ شده + چند مشت سبزی خوردن + ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب

میان وعده : ۱ لیوان شیر بادام + چای دارچین + زنجبیل + ۱ مشت کوچک بادام درختی

شام: ۴ سفیده تخم مرغ + پودر سیر + ۲ قاشق غذاخوری پنیر چدار + جعفری خشک + ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب

 نمونه روز ۱۰:

صبحانه: املت با ۲ عدد تخم مرغ + نصف گوجه + ۱ قاشق غذاخوری پیاز داغ + ۲ مشت سبزی خوردن + ۱ لیوان الکترولیت

میان وعده: ۱ لیوان شیر بادام + ۲ عدد خیار

نهار: ۲ سیخ جوجه کباب + ۱ عدد گوجه + ۱ قاشق غذاخوری کره

میان وعده: ۱ لیوان شکلات داغ حاوی ۱ قاشق غذاخوری خامه حل شده در آب + چند قطره وانیل مایع +پودر کاکائو + منیزیوم جوشان

شام: سالاد سبزیجات مجاز و ۱ تن ماهی + ۲ لیوان گل کلم بخار پز شده + ۲ عدد خیار شور + ۱ لیوان کاهوی خورد شده + گوجه فرنگی + سس مایونز خانگی مقدار دلخواه + کمی شیرین کننده مجاز مانند استویا + ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب

خوب! به انتهای این برنامه ۱۰ روزه رژیم کتو رسیدیم. امیدوارم پاسخ سوالاتی که در ذهنتان بوده رسیده باشید.

سبزی ها در بشقاب و روی میز در رژیم کتو

اگر می‌پرسید چه سوالاتی؟ باید برای دوستانی که تازه وارد سایت شده‌اند عرض کنم، از آنجا که بسیاری از مخاطبانی که قصد دریافت رژیم زیر نظر بنده دارند، معمولاً سوال دارند که رژیم به شکل است و چه مواد غذایی بایستی مصرف شود؛ بنده، این نمونه رایگان رژیم کتو را جهت آشنایی این دوستان در اینجا آورده‌ام.

تا نمونه غذاها را ببینید و پیش زمینه‌ای داشته باشند که قرار است در رژیم‌شان چه مواد غذایی باشد و چگونه است تا بتوانند بهتر تصمیم بگیرند. البته توجه فرمائید این فقط لیست ده روزه رژیم است و به این معنی نیست که رژیم کتو بایستی ۱۰ روزه باشد بلکه رژیم بسته به میزان کاهش وزنی که افراد بایستی داشته باشند ممکن است چند ماه بطول بیانجامد.

بیشتر بخوانید
نان کتوژنیک (نان با پروتئین بالا)

حتی توجه کنید که این رژیم در مدت‌ کوتاه توصیه نمی‌شود چرا که چند روز اول (حدود یک هفته اول) فقط زمانی است که بدن در حال تطابق با رژیم و رفتن در فاز مصرف چربی است. و بعد از این چند روز تازه شروع کار رژیم است و بهتر است این شرایط را حفظ کرد. در واقع برای حصول نتیجه بایستی چند هفته و حتی چند ماه در این فاز که اصطلاحاً فاز کتوز گفته می شود، ماند.

در این چند هفته رعایت نکاتی، بجز فقط رعایت رژیم جهت عدم بروز عوارض اهمیت دارد از قبیل مصرف مکمل‌های لازم. در این خصوص بسیاری از افراد مکمل‌های لازم را مصرف نمی‌کنند یا به اشتباه مصرف می‌کنند این است که بعد از مدتی دچار عوارض ناخواسته می‌شوند.

گذشته از آن با توجه به پیشرفت فرد بایستی رژیم بطور شخصی نیز تنظیم شود. یعنی مثل سایر رژیم‌های کاهش وزن که معمولا سه هفته یا یک ماه عوض می‌شود در این رژیم نیز نیاز است بر اساس وزن جدید فرد، رژیم تغییر کند. متأسفانه اکثر افراد بدلیل اینکه بدون اینکه زیر نظر متخصص رژیم کتوژنیک باشند اقدام به گرفتن این رژیم می‌کنند با وجودی که اوایل کاهش وزن خوبی هم دارند بعد از گذشت مدتی دچار استپ وزن می شوند.

در حقیقت بسیاری از عزیزانی که جهت رژیم به بنده مراجعه می کنند به همین شکل که عرض شد، از قبل رژیم را شروع کرده‌اند و چون روند کاهش وزن متوقف شده، خواستار رژیم کتوژنیک آنلاین و تخصصی هستند. در اینجا من تمام محاسباتی که نیاز است را انجام می‌دهم و رژیم را تجویز می‌کنم. جالب است که در کمال ناباوری خودشان، مجدداً کاهش وزن شروع می‌شود.

کاسه سالاد کتوژنیک

سایر انواع رژیم کتو:

رژیم استاندارد کتوژنیک (SKD):

بسیار کم کربوهیدرات با پروتئین متوسط و چربی بالا است. به طور معمول شامل ۷۵٪ چربی، پروتئین ۲۰٪ و تنها ۵٪ کربوهیدرات است.

رژیم کتوژنیک دوره ای (CKD):

این رژیم شامل دوره هایی با کربوهیدرات بالاتر است.مثلاً ۵ روز کتوژنیک و دو روز با کربوهیدرات زیاد است. بیشتر توسط بدنسازان و ورزشکاران مورد استفاده قرار می گیرند.

رژیم کتوژنیک متمرکز (TKD):

این رژیم غذایی می توان کربوهیدرات را در زمان تمرینات مصرف کرد. بیشتر توسط بدنسازان و ورزشکاران مورد استفاده قرار می گیرند.

رژیم کتوژنیک با پروتئین بالا:

مثل رژیم استاندارد کتوژنیک است، اما حاوی پروتئین بیشتری است. این نسبت اغلب ۶۰٪ چربی، ۳۵٪ پروتئین و ۵٪ کربوهیدرات است.

تجویز رژیم کتو توسط افراد غیر حرفه ای

در ایران بتازگی، استفاده از واژه کتوژنی دست مایه ای برای کسب درآمد و سوءاستفاده عده ای افراد شیاد بخصوص در باشگاهها و فضای مجازی با تبلیغ برای رژیم کیتو جهت لاغری و درمان چاقی و کاهش وزن سریع و یا خروج از استپ وزن و چربی سوزی سریع شده است.

اما این رژیم در واقع این یک رژیم غذایی پزشکی و درمانی است که در شرایط خاص قابل تجویز است. لذا در طراحی آن پیچیدگی های خاصی وجود دارد چرا که کاملا با رژیم های مرسوم متفاوت است. اما عده ای این تصور را دارند که این رژیم تنها حذف منابع کربوهیدرات و افزایش مصرف چربی همراه با توصیه هایی از جمله مصرف و عدم مصرف مواد غذایی خاص و رعایت یک هرم غذایی کتوژنیک است.

این روش‌ها اگرچه ممکن است در اوایل باعث کاهش وزن شوند اما بعد از مدتی گذشته از عوارض، روند کاهش وزن نیز مختل می شود. جالب ایجاست که اکثر افرادی که تا کنون از این سایت درخواست رژیم کتوژنیک کرده اند و از قبل خود و یا زیر نظر افراد غیر متخصص این رژیم را گرفته اند دقیقاً با این مشخصات مراجعه می کنند.

دوماً این رژیم باید تحت نظر یک تیم پزشکی شامل متخصص تغذیه و پزشک متخصص، همراه با چک آپ مرتب و تایید تستهای آزمایشگاهی که شرایط مدنظر رخ (کتوزیس) داده و عمدتاً در بیمارستان اجرا شود. چنانکه حتی همه متخصصین نیز تبحر کافی در اجرای آن ندارند.

بطور خلاصه:

رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی پزشکی یا درمانی است اما جهت لاغری سریع یا بیرون آمدن از استپ وزن و درمان چاقی بهتر است اصولی و تحت نظارت گرفته شود.

در انتها لطفا به مطلب زیر که در خصوص این رژیم از زبان بنده و با دیدگاه متفاوتی است گوش دهید:

۱ January ·

By دکتر فرزاد روشن ضمیر

رژیم کتوژنیک Ketogenic برای کاهش وزن سریع چیست؟ 🥑 همراه یک نمونه رژیم کتو رایگان و جزئیات کامل غذاها 🥦و فایل صوتی توضیحات در سایت تخصصی دکتر روشن ضمیر

دانلود این مقاله به شکل پی دی اف

دریافت رژیم کتوژنیک رایگان

در این سایت چندین نمونه رژیم کتوژنیک رایگان ارائه شده است. برای دیدن آنها لطفا به لینک های زیر مراجعه فرمایید:

رژیم کتوژنیک ۲۸ روزه رایگان

رژیم کتوژنیک ۷روزه

رژیم کتوژنیک pdf

توجه:

این مطالب در سایت دکتر روشن ضمیر متخصص تغذیه که مرجع علمی رژیم کتوژنیک ارائه شده است. در صورتی که تمایل به دریافت و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص رژیم کتوژنیک تخصصی که مشخصات زیر را دارد:

 • رژیم متناسب با شرایط شما
 • شامل بیش از ۱۵ صفحه رژیم به شکل pdf
 • توضیحات کامل و مفصل صوتی
 • پشتیبانی و ارتباط مستقیم با خود دکتر (شماره دکتر را خواهید داشت و هر سوال یا مشکلی داشتید میتوانید بپرسید)
 • گزارش هفتگی و درصورت لزوم تغییر رژیم جدید بطور رایگان
بیشتر بخوانید
رژیم کتوژنیک برای بیماری زنان

می توانید با شماره منشی دکتر ۰۹۰۵۵۳۸۰۱۴۹ در تماس باشید یا پیامک دهید یا پیام خود را واتساپ یا تلگرام… ارسال کنید و یا می توانید مستقیما روی کلید ثبت نام که در بالای صفحه وجود دارد ضربه بزنید.

خلاصه خدمات و ویژگی‌
🍽 نمونه رژیم کتوژنیک یک نمونه ۱۰ روزه
💎 رژیم کتو همه چیز درباره
🥇 میزان کاهش وزن سریع ترین و بیشترین
🎯 تخصصی دکتر روشن ضمیر معرفی رژیم کتوژنیک
📌 تضمین داشتن تمام مجوزها
.

۴.۴/۵ - (۹۷۰۱ امتیاز)

112 دیدگاه دربارهٔ «نمونه رژیم کتوژنیک یا کتو جهت لاغری سریع Ketogenic Diet;

 1. رژیم خوبیه من تازه شروع کردم اما وزن کم کردم ،ادامه میدم اگه مشکلی مثل ریزش مو یا مشکلاتی دیگه پیدا نکنم عالیه،کاش یکم نون لواش یا سنگک یا بربری تو این رژیمم بود

  پاسخ
 2. از رژیم و دکتری که انتخاب کردم خیلی راضیم، سایت ها و پیج های زیادی رو دیدم اما اونا هم هزینه بالایی میگیرن، و هم اینکه معمولا دکتر نیستن، یا اگه دکتر تغذیه هم باشن رژیم کتو تو گزینه هاشون نیست. از اینکه اقای دکتر روشن ضمیر رو انتخاب کردم خیلی خوشحالم و خیالم از همه نظر راحته

  پاسخ
 3. رژیم کتو یک رژیم عالی هست خیلی سخت بنظر میومد و ومن فکر نمی‌کردم بدون گرسنگی وضعف بتونم رعایت کنم اما در طول این مدت خیلی راحت بودم،
  از آقای دکتر سپاسگزارم خیلی دقیق وباحوصله پاسخ تمام سوالات رو میدن

  پاسخ
 4. سلام وقت بخیر امیدوارم تندرست باشین.آقای دکتر خودم وزن کردم از ۷۹ به ۷۶ رسیدم با وجود که توی یک یک سال استیپ وزنی داشتم با رژیم خوب.شما.اصلا اذیت نشدم و خوشمزه لاغر شدم.😂شما به صبحت های و پیام‌ها خوب گوش می دهید وهمیشه نیازهای آن ها رادر اولویت قرارمی دهید. تا یک روز سرشار از سلامتی برایشان رقم بزنید.آقای دکتر از خدا بهترین ها را براتون آروز دارم خدا حفظتان کند.ممنوم برای تمام کاری که انجام می دهید.🙏🙏

  پاسخ
 5. سلام اگر تو این رژیم روزانه مثلا روز اول مواد مصرفی روز اول در دسترس نبود یا تهیه موادبرای مصرف کننده دشوار بود چی متاسفانه بعضی ها بودجه فراهمش رو ندارن ولی نمیدونم قربونش برم خدا چطوری چاقشون کرده از غمه غمباده نمیدونم

  پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه