نور قرمز درمانی چیست؟ راهنمای مفصل مبتدیان

اجازه دهید نور وجود داشته باشد – برای درد، پوست، و جراحات شما، یعنی. امکانات نور قرمز برای درمان انواع نگرانی‌های بهداشتی و زیبایی‌شناسی به لطف علاقه محققان، دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها و همچنین دستگاه‌های خانگی که آن را در دسترس‌تر می‌کنند، در حال ظهور است.

جرد جاگدیو، MD ، مدیر موسس مرکز فوتومدیسین در دانشگاه علوم بهداشتی SUNY Downstate در بروکلین می‌گوید: درمان با نور قرمز (RLT) یک نوع فوتودیسین است که «استفاده از نور برای درمان پوست و سایر بیماری‌های سلامتی است». ، نیویورک.

در اینجا، درباره تاریخچه درمان، نحوه عملکرد، مزایای بالقوه آن، انتظارات از درمان و موارد دیگر اطلاعات کسب کنید.

تاریخچه درمان با نور قرمز

اصطلاح دیگری برای نور درمانی وجود دارد و آن photobiomodulation (یا به اختصار PBM) است . ، ویرجینیای غربی. او می‌گوید که اصطلاحات دیگر برای همین مورد عبارتند از درمان با لیزر سطح پایین (LLLT)، تحریک نوری، درمان با لیزر سرد.

نور درمانی بیش از ۵۰ سال است که وجود دارد. بر اساس یک  مقاله تحقیقاتی منتشر شده در دسامبر ۲۰۱۷ در مجله Biophotonics، این توسط پزشک مجارستانی Endre Mester در دهه ۱۹۶۰ کشف شد، زمانی که آزمایش های علمی با لیزر قرمز روی موش ها منجر به رشد مو و بهبود زخم شد . در طول سال ها، نور درمانی تا حد زیادی جعلی تلقی می شد. اما با تحقیقات جدید (برخی متناقض)، جامعه علمی شروع به توجه کرده است.

«در حال حاضر در ایالات متحده، درمان با نور قرمز هنوز یک علم غیرمعمول محسوب می شود. اما مراکز آکادمیک و بالینی در حال رشدی هستند که این فناوری را اتخاذ کرده و آن را در اختیار بیماران قرار می دهند.» دکتر آرانی می گوید.

در حال حاضر مراکزی مانند دانشگاه شپرد وجود دارد که به آموزش متخصصان مراقبت های بهداشتی و دانشمندان در مورد مشروعیت PBM به عنوان یک درمان بالینی اختصاص یافته است، و همچنین سازمان های حرفه ای، مانند انجمن آمریکای شمالی برای درمان فوتوبیومدولاسیون (NAALT) و PBM . پایه . یکی از محبوب ترین کاربردهای نور قرمز درمانی در مراقبت از پوست است و در دسترس بودن دستگاه های خانگی مقرون به صرفه محبوبیت آن را افزایش داده است.

چگونه درمان با نور قرمز کار می کند

Photobiomodulation از نور در طول موج های خاص استفاده می کند. آرانی می گوید: این بین ۴۰۰ نانومتر (آبی) تا ۱۲۰۰ نانومتر (نزدیک به فروسرخ) است. طبق گفته مرکز ملی تحقیقات جوی ، نور قرمز دارای طول موج بین ۶۲۰ تا ۷۵۰ نانومتر است . این نور مرئی است.

او می گوید که نور آبی، سبز و قرمز همه به طور موثر برای درمان PBM استفاده شده اند. نور مادون قرمز نزدیک، که یک نور با طول موج بلندتر (تا ۱۲۰۰ نانومتر) است، در PBM نیز استفاده می شود و در سوناهای مادون قرمز موجود است. در حالی که این نور ممکن است قرمز به نظر برسد، اما در واقعیت نور مادون قرمز قابل مشاهده نیست و در عوض بدن را از درون گرم می کند تا تغییرات فیزیولوژیکی را هدایت کند.

درمان با نور قرمز، به ویژه، در سال های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است و شاید شناخته شده ترین و آسان ترین درمان باشد. آرانی می‌گوید: «ساخت دستگاه‌های چراغ قرمز آسان‌تر است و به‌طور گسترده در دسترس هستند.

پس چگونه کار می کند؟ به گفته انجمن پزشکی و جراحی لیزر آمریکا، هنگامی که فوتون ها (ذرات نور) در نزدیکی پوست قرار می گیرند، وارد بافت ها می شوند و کروموفورها ( بخشی از مولکول که به آن رنگ می دهد) را فعال می کنند . علاوه بر این، درمان با نور قرمز بر میتوکندری (نیروگاه سلول‌ها) نیز تأثیر می‌گذارد و ATP (انرژی) را برای بهبود بهبودی تولید می‌کند، بنیاد PBM اشاره می‌کند .

آرانی می گوید: برای اینکه درمان با نور قرمز کار کند، بسته به مشکل سلامتی شما باید از پروتکل ها و دوزهای خاصی استفاده شود، به همین دلیل است که یک پزشک آگاه بسیار مهم است. در صورت امکان، این درمان را از بیمارستان، دانشگاه یا محیط بالینی جستجو کنید. او توصیه می کند که از درمان با نور قرمز در سالن ها یا اسپاها خودداری کنید.

دکتر Jagdeo می‌گوید دستگاه‌های نور قرمز را می‌توان در خانه برای مراقبت از پوست خریداری کرد و از آن‌ها استفاده کرد، و معمولاً برای استفاده از آنها طبق دستورالعمل بی‌خطر هستند.

پرسش ها و پاسخ های متداول

نور قرمز درمانی چیست؟

درمان با نور قرمز یک نوع درمان نورزیومدولاسیون است که از نور به عنوان دارو استفاده می کند. نور قرمز در طیف نور مرئی در طول موج های بین ۶۲۰ تا ۷۵۰ نانومتر وجود دارد.

مزایای بالقوه سلامتی نور قرمز درمانی چیست؟

درمان با نور قرمز ممکن است برای شرایط خاص درد، توانبخشی آسیب های ورزشی، بهبود زخم و همچنین نگرانی های پوستی مانند آکنه و چین و چروک امیدوار کننده باشد.

آیا شواهد علمی وجود دارد که نور قرمز درمانی فوایدی دارد؟

به طور کلی، تحقیقات بیشتری باید انجام شود، زیرا بسیاری از مطالعات در مورد مزایای بالقوه درمان با نور قرمز متناقض هستند. یعنی، محققان باید دوز و زمان خاص درمان با نور قرمز را برای هر بیماری شناسایی کنند.

در طول جلسه درمان با نور قرمز چه اتفاقی می افتد؟

ممکن است در یک تخت یا غلاف LED با نور قرمز تمام بدن دراز بکشید یا توسط یک متخصص با دستگاهی مجهز به پانل های چراغ قرمز درمان شوید. در طول درمان، شما برای مدت زمان مشخصی در رختخواب دراز می‌کشید یا یک پزشک دستگاه نور را روی قسمت خاصی از بدن «استفاده» می‌کند.

انواع نور قرمز درمانی

دستگاه‌های درمان با نور قرمز دارای چراغ‌های قرمز LED هستند که بسته به دلیل درمان، به عنوان دستگاه‌های دستی، پنل‌های LED یا تخت‌های تمام بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از دستگاه ها از نور قرمز و نزدیک به مادون قرمز استفاده می کنند، اما به طور کلی، انواع مختلفی از نور قرمز درمانی وجود ندارد.

مزایای احتمالی نور قرمز درمانی

در حالی که تحقیقات در مورد درمان با نور قرمز امیدوار کننده است، هنوز مطالعات متناقضی وجود دارد – و برخی از آنها هیچ فایده ای برای برخی از شرایط سلامتی نشان نمی دهند. به طور کلی، بسته به شرایطی که دانشمندان و پزشکان بتوانند طیف وسیعی از مزایای درمان با نور قرمز را به طور کامل درک کنند، مطالعات نیاز به استانداردسازی بیشتر در سراسر (در دوز و زمان) دارند. به گفته کارشناسان، در زیر کاربردهای بالقوه امیدوارکننده برای درمان نور قرمز وجود دارد.

ظاهر جوانی را در پوست تقویت می کند

یکی از رایج‌ترین فواید درمان با نور قرمز، اثرات آن بر پوست است. می توان از آن برای آدرس دادن استفاده کرد:

  • آکنه
  • خطوط ظریف و چین و چروک
  • رشد مو
  • سرخی

Jagdeo می‌گوید درمان با نور قرمز التهاب را برای رفع قرمزی، آکنه و رشد مو کاهش می‌دهد، همچنین به درمان‌های موضعی یا خوراکی برای این بیماری‌ها اجازه می‌دهد حتی بهتر عمل کنند. علاوه بر این، زمانی که نوبت به از بین بردن جوش‌ها می‌رسد، «درمان با نور قرمز دفاع ایمنی ما را در برابر باکتری‌های مرتبط با تشکیل آکنه افزایش می‌دهد». طبق گفته کلینیک کلیولند ، برای خطوط و چین و چروک، این درمان ها آنزیم های مرتبط با تجزیه کلاژن را هدف قرار می دهند و تولید کلاژن را تحریک می کنند .

به توانبخشی آسیب های ورزشی کمک می کند

کنار گذاشتن یک آسیب از نظر روحی و جسمی بسیار سخت است، اما نور قرمز درمانی ممکن است به شما کمک کند که دوباره روی پای خود بنشینید. آرانی می گوید: «نور قرمز را می توان برای بهبود عملکرد عضلات اسکلتی، کاهش درد و بهبود بهبودی پس از آسیب استفاده کرد. نویسندگان مروری که در دسامبر ۲۰۲۱ در مجله Life منتشر شد ، خاطرنشان کردند که PBM ممکن است هم در توانبخشی آسیب‌های ورزشی و هم برای بهبود عملکرد ورزشی استفاده شود، اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

به بهبود زخم ها کمک می کند

آرانی که در آوریل ۲۰۱۹ مروری در Advances in Skin و منتشر کرد، می‌گوید چه زخمی در دهان داشته باشید یا یک زخم باز روی پای خود، مشخص شده است که خواص ضد التهابی نور قرمز توانایی بدن برای بهبودی را بهبود می‌بخشد. مراقبت از زخم در مورد موضوع. او توضیح می‌دهد: «تحقیق در آزمایشگاه من نشان می‌دهد که PBM می‌تواند یک فاکتور رشد قوی را فعال کند که باعث بهبود و بازسازی بافت می‌شود، چیزی که می‌تواند به ویژه برای زخم‌های دهان مهم باشد .

درد را کاهش می دهد

درمان درد بسیار دشوار است، اما نور درمانی ممکن است یک ابزار مفید برای کمک باشد. آرانی می گوید: «نور قرمز روی نورون هایی که درد را منتقل می کنند، عمل می کند.

بر اساس یک بررسی اخیر که در جولای ۲۰۲۲ در  مجله درد منتشر شد، نور قرمز ممکن است برای انواع خاصی از درد بهتر از سایرین باشد . نویسندگان اشاره کردند که شواهدی مبنی بر اثربخشی نور قرمز برای شرایط درد مانند فیبرومیالژیا، فشار خون پایین مزمن، استئوآرتریت و نوروپاتی وجود دارد.

عوارض جانبی درمان سرطان را کاهش می دهد

آرانی می‌گوید: هنگامی که پیش‌گیرانه قبل از شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی استفاده می‌شود، درمان با نور قرمز ممکن است به کاهش عوارض جانبی مانند درد و شدت آنها کمک کند، اگرچه مطالعات انسانی بیشتری برای درک کامل این مزیت مورد نیاز است.

به عنوان مثال، یک مطالعه روی موش ها که در دسامبر ۲۰۲۱ در مجله Photonics منتشر شد ، نشان داد که نور قرمز و درمان نزدیک به مادون قرمز، شدت آسیب پوست را در تابش کاهش می دهد و توانایی پوست را برای التیام بهبود می بخشد. این یک مطالعه حیوانی است، اگرچه زمینه را برای انجام تحقیقات لازم بیشتر فراهم می کند.

سایر تحقیقات گذشته نیز نشان داده است که PBM تورم و التهاب بافت دهان را در افرادی که سرطان سر و گردن دارند کاهش می دهد، اگرچه مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

خطرات درمان با نور قرمز

طبق گفته بنیاد PBM ، درمان با نور قرمز توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تایید شده است . Jagdeo می‌گوید این بسیار ایمن در نظر گرفته می‌شود، اگرچه اگر از یک دستگاه خانگی استفاده می‌کنید مطمئناً فرصتی برای خطای کاربر وجود دارد. به عنوان مثال، ممکن است بیش از حد از دستگاه استفاده کنید یا بیشتر از آنچه سازنده توصیه می کند از آن استفاده کنید. Jagdeo می گوید، خبر خوش شانسی این است که بسیاری از دستگاه های خانگی دارای تایمر و خاموش شدن خودکار هستند، که باعث می شود زیاده روی نکنید. همیشه دستورالعمل ها را دنبال کنید و توجه داشته باشید که بررسی  مجله درد خطر بدتر شدن علائم میگرن را برای برخی از کاربران ذکر کرده است.

همچنین مهم است که با پزشک مناسب (مثلاً متخصص پوست یا PCP) چک کنید تا آنها را آگاه کنید که درمان با نور قرمز در برنامه درمانی شما قرار دارد. در نهایت، به دنبال درمان از یک پزشک معتبر باشید. Jagdeo می گوید: “نور می تواند باعث آسیب شود، اما اگر از پروتکل مناسب استفاده شود، هیچ عارضه جانبی مشاهده نمی کنید.”

چه کسانی ممکن است بخواهند نور قرمز درمانی را امتحان کنند (و اجتناب کنند).

نور قرمز درمانی به عنوان یک درمان حمایتی طراحی شده است. معنی: بعید است که درمان با نور قرمز تنها درمانی باشد که برای رفع مشکل سلامتی یا مراقبت از پوست استفاده می کنید. به عنوان مثال، همراه با نور قرمز، می توانید از یک ماده موضعی (مانند رتینوئید) برای آکنه یا خطوط ریز نیز استفاده کنید.

آرانی می گوید: اگر باردار هستید، باید از درمان با نور قرمز اجتناب کنید. و اگر در حال درمان یک بیماری خاص هستید، ابتدا از پزشک خود این مشکل را دریافت کنید.

شروع با نور قرمز درمانی

در اینجا چیزی است که ممکن است بخواهید قبل از استفاده از نور قرمز تحت راهنمایی ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی حرفه ای خود بدانید.

معمولاً درمان با نور قرمز در یک سری جلسات در یک بازه زمانی مشخص انجام می شود. به عنوان مثال، Jagdeo می‌گوید، وقتی صحبت از نگرانی‌های پوستی می‌شود، او توصیه می‌کند سه بار در هفته و هر بار به مدت ۱۰ دقیقه برای حداقل یک ماه، درمان با نور قرمز را انجام دهید. او می‌گوید: «برخی از بیماران در عرض یک ماه نتایج را مشاهده خواهند کرد، اما اغلب این نتایج با گذشت زمان بهبود می‌یابند.

در حالی که بسیاری از دستگاه های درمانی با نور قرمز در خانه برای خرید در دسترس هستند، همیشه بهتر است قبل از اینکه خودتان درمان با نور قرمز را امتحان کنید، با یک متخصص پوست یا متخصص درد صحبت کنید. مکالمه با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی واجد شرایط به شما کمک می کند نه تنها اهداف سلامتی خود را تعیین کنید و تعیین کنید که آیا درمان با نور قرمز برای شما مناسب است یا خیر، بلکه دستگاه خاصی را در خانه پیدا کنید که ارزش هزینه را دارد.

به احتمال زیاد به درد نمیخوره  درمان با نور قرمز غیر تهاجمی است و برای اکثر افراد بدون درد است. یک دستگاه دستی ممکن است روی پوست در محل آسیب یا درد فشار داده شود. اگر در یک تخت یا غلاف تمام بدن دراز کشیده اید که از نور قرمز و نزدیک به مادون قرمز استفاده می کند، ممکن است گرما را از لامپ های مادون قرمز نزدیک احساس کنید. آرانی می گوید نباید انتظار داشته باشید که عوارض جانبی ناشی از درمان را تجربه کنید.

مراقب چشمات باش  از پزشک بپرسید که آیا استفاده از محافظ چشم در طول درمان ضروری است یا خیر.

ممکن است احساس راحتی کنید.  Jagdeo می‌گوید یکی از مزایای بزرگ درمان با نور قرمز این است که افراد پس از درمان احساس آرامش می‌کنند. این بار زمان خود را در نظر بگیرید و به اثرات تسکین دهنده آن تکیه کنید.

ممکن است به بیش از یک درمان نیاز داشته باشید.  پیش از موعد با پزشک خود صحبت کنید تا بفهمید به چند جلسه (و چند وقت یکبار) نیاز خواهید داشت تا بتوانید دامنه درمان را کاملاً درک کنید. این بسته به نگرانی سلامتی که به آن می پردازید بسیار متفاوت خواهد بود. آرانی می‌گوید: «در سناریوهای خاصی، حتی یک درمان منفرد نشان داده شده است که مؤثر است، در حالی که شدیدترین درمان PBM سه بار در هفته به مدت چهار هفته، حداقل، برای مشاهده تأثیر برجسته است.»

با تمام این موارد، به خاطر داشته باشید که دنیای فتوتراپی در حال تکامل است و تحقیقات بیشتری برای تعیین بهترین کاربردها برای طول موج‌ها، دوزها و دستگاه‌های مختلف برای شرایط خاص سلامت مورد نیاز است. اگر سؤالی دارید یا قبل از انجام هر گونه درمان پرهزینه، بهتر است با یک متخصص پوست، متخصص درد یا پزشک خود مشورت کنید. راهنمایی پزشکی به شما کمک می کند تا مزایا و خطرات درمان با نور قرمز را برای اهداف سلامتی خاص خود بسنجید.

پیوند منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه