نوع سرطان سینه راهنمای انتخاب ماستکتومی نیست

حتی اگر سرطان سینه HER2 مثبت شکل تهاجمی این بیماری است، پیشرفت های اخیر در پزشکی نتایج را به شدت بهبود بخشیده است. در مقایسه با همین چند دهه پیش، این نوع سرطان سینه به درمان بهتر پاسخ می دهد. اما افراد مبتلا به آن هنوز ماستکتومی را به جای جراحی انتخاب می کنند که به آنها امکان می دهد پستان خود را حفظ کنند – و محققان دقیقاً دلیل آن را مطمئن نیستند.

ماریسا ویس، مدیر ارشد پزشکی سرطان سینه، می‌گوید: «شاید به این دلیل باشد که افراد مبتلا به سرطان سینه HER2 مثبت واقعاً نگران می‌شوند و فکر می‌کنند که ماستکتومی به نتایج بهتری منجر می‌شود، در حالی که در واقع ماستکتومی بقای بیشتر افراد را بهبود نمی‌بخشد.» org

ویس می‌گوید: «این مطالعه نشان می‌دهد که بیماران بر اساس نوع فرعی بیماری، وضعیت HER2، تصمیم به ماستکتومی می‌گیرند، که دلیلی برای ماستکتومی نیست.»

HER2 مثبت تنها یک فنوتیپ یا زیرگروه سرطان سینه است. حدود ۲۰ درصد از تمام تشخیص های سرطان سینه HER2 مثبت هستند. هنگامی که به موقع تشخیص داده می شود و با شیمی درمانی و درمان آنتی بادی درمان می شود، می توانید بیش از ۹۰٪ درصد بقا داشته باشید.

پزشکان می گویند: اجازه ندهید زیرشاخه سرطان سینه راهنمای انتخاب ماستکتومی باشد

ویس می گوید: «توصیه انجام ماستکتومی به شدت به وسعت بیماری بستگی دارد تا فنوتیپ.

مطالعه گزینه های جراحی سینه

محققانی که داده‌هایی را در نشست انجمن انکولوژی بالینی آمریکا در سال ۲۰۲۳ ارائه کردند، مطمئن نیستند که چرا افراد مبتلا به سرطان پستان HER2 مثبت، ماستکتومی را به جراحی حفظ پستان (BCS) انتخاب می‌کنند.

ماستکتومی شامل برداشتن کل سینه شماست. شما می توانید آن را توسط یک جراح پلاستیک بازسازی کنید.

در BCS یا لامپکتومی، پزشک سرطان را برمی دارد و بقیه پستان را دست نخورده باقی می گذارد. آنها همچنین ممکن است چند غدد لنفاوی را خارج کنند تا ببینند آیا سرطان گسترش یافته است یا خیر. اگر لامپکتومی انجام دهید، به احتمال زیاد پس از آن رادیوگرافی خواهید داشت.

انتخاب لامپکتومی و پرتودرمانی به جای ماستکتومی بر شانس بقای شما تأثیری ندارد. در واقع، لامپکتومی با نرخ بقای بهتر از ماستکتومی در افراد مبتلا به مراحل اولیه سرطان سینه مرتبط است.

بیشتر بخوانید
تیموما چیست؟

دانشمندان انواع تومورها و اینکه آیا افراد ماستکتومی یا BCS را انتخاب کردند، بررسی کردند. از بیش از ۵۴۳۰۰۰ نفر، تقریباً ۳۲ درصد ماستکتومی انجام دادند و حدود ۶۸ درصد بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹ BCS داشتند. محققان به داده‌های افرادی که سرطان آنها به سایر نواحی بدن سرایت کرده بود، نگاه نکردند. آنها به جنبه هایی مانند اندازه تومور و اینکه بیماری در کدام مرحله قرار دارد نگاه کردند.

محققان سعی کردند افرادی را که کاندید عمل جراحی ماستکتومی یا حفظ پستان هستند انتخاب کنند. متیو لوئیس پیروتی، پزشک متخصص جراحی سینه در مرکز سرطان فاکس چیس که این مطالعه را رهبری می‌کرد، می‌گوید به عبارت دیگر، اکثر آنها باید این آزادی را داشته باشند که کدام جراحی را می‌خواهند انتخاب کنند.این مطالعه گزینه‌های جراحی را در افراد مبتلا به سه زیرگروه سرطان سینه بررسی کرد: گیرنده‌های هورمونی (HR)، تومورهای HER2 مثبت و سه‌گانه منفی (TN).

وقتی تومور HR مثبت باشد، به این معنی است که از هورمون‌های استروژن یا پروژسترون رشد می‌کند. پزشکان سرطان سینه HR مثبت را با داروهایی که هورمون خاصی را هدف قرار می دهند درمان می کنند.

سرطان سینه HER2 مثبت زمانی نام خود را می گیرد که بدن شما پروتئین گیرنده ۲ فاکتور رشد اپیدرمی انسانی (HER2) بیش از حد تولید کند. این تومورها تمایل دارند سریعتر رشد کرده و برگردند. به جای ارائه درمان های مبتنی بر هورمون، پزشکان باید HER2 را مورد هدف قرار دهند. در سال‌های اخیر، درمان‌های جدیدتری به بازار آمده‌اند که به طور قابل‌توجهی نتایج را بهبود بخشیده‌اند.

درمان تومورهای سه گانه منفی (TN) سخت تر است زیرا گیرنده های هورمونی یا HER2 ندارند. احتمال بازگشت آنها بیشتر است و نسبت به سرطان سینه HR یا HER مثبت تهاجمی تر هستند.

در این مطالعه، محققان دریافتند که افراد مبتلا به سرطان سینه HER2 مثبت، ۱.۳۹ برابر بیشتر از افراد مبتلا به سرطان‌های HR مثبت، ماستکتومی می‌کنند. اما در افرادی که ماستکتومی کردند، تفاوت چندانی وجود نداشت، چه سرطان های HR مثبت یا TN داشته باشند.

بیشتر بخوانید
درمان سرطان سینه: ماستکتومی، شیمی درمانی و ...

چرا مردم ماستکتومی را انتخاب می کنند؟

افرادی که کاندید BCS هستند ممکن است به دلایل مختلفی ماستکتومی را انتخاب کنند. برخی ممکن است نخواهند از طریق تشعشعات عبور کنند و برخی ممکن است ظاهر متقارن تری داشته باشند. برخی دیگر ممکن است از عود سرطان بترسند و برداشتن سینه بهترین گزینه است.

برخی شواهد نشان می دهد که افراد مبتلا به سرطان پستان در مراحل اولیه ممکن است ماستکتومی را انتخاب کنند زیرا می دانند که می توانند جراحی بازسازی سینه انجام دهند.

مواردی وجود دارد که ماستکتومی بهترین است، اما این معمولاً بر اساس عواملی مانند اندازه تومور، تعداد تومورهای شما و اینکه آیا در گذشته سرطان سینه داشته‌اید، بستگی دارد.

دکتر مهرا گلشن، مدیر بالینی مرکز سرطان پستان در بیمارستان سرطان اسمایلو و مرکز سرطان ییل، می‌گوید: تصمیم برای انجام ماستکتومی پیچیده و لایه‌ای است. گلشن که در این مطالعه شرکت نکرده است، می گوید: این نیاز به تصمیم گیری مشترک بین بیمار و ارائه دهنده دارد.

برخی از زنان هستند که حتماً باید ماستکتومی کنند. با این حال، اکثر آنها واجد شرایط هر دو جراحی هستند.

چه چیزی انتخاب های ماستکتومی را راهنمایی می کند؟

تاتل، دکتر تاد ام. تاتل، استاد جراحی در دانشگاه مینه‌سوتا که در تیم مطالعه حضور نداشت، می‌گوید که دیدن تفاوت‌ها در میزان ماستکتومی بر اساس انواع سرطان سینه، بینش بیشتری در مورد اینکه آیا ماستکتومی روی HER2- انجام می‌شود یا خیر، می‌دهد. سرطان سینه مثبت به طور قابل توجهی شایع تر است.

دکتر لورا اس. دومینیسی، رئیس بخش جراحی سینه در بیمارستان بریگام و فاکنر زنان در ماساچوست که این مطالعه را بررسی کرد، می گوید: محققان باید فراتر از داده ها نگاه کنند تا ببینند چرا افراد مبتلا به سرطان سینه HER2 مثبت ممکن است بیشتر ماستکتومی را انتخاب کنند. خلاصه.

بیشتر بخوانید
اورژانس انکولوژیک (انواع و درمان)

دومینیسی می‌گوید، آن‌ها باید ویژگی‌های منحصربه‌فرد سرطان‌های HER2 مثبت را بررسی کنند تا بدانند آیا زنان کمتر کاندیدای لامپکتومی هستند یا خیر.

گلشن فکر می‌کند یکی از دلایلی که افراد مبتلا به سرطان سینه HER2 مثبت ممکن است ماستکتومی را بیشتر از BCS انتخاب کنند، این است که اغلب بیماری گسترده‌تری دارند. گلشن می گوید، اما بسیاری از پزشکان معمولاً قبل از جراحی تومور را با دارو درمانی درمان می کنند.

دومینیسی می گوید که محققان باید بررسی کنند که چه عواملی باعث انتخاب ماستکتومی می شود.

دومینیسی می گوید: «این سطح از اطلاعات را نمی توان از طریق … داده ها به دست آورد، بنابراین برای پاسخ به این سؤال به کار بیشتری نیاز است. او می گوید این مطالعه سوالاتی را مطرح می کند که تحقیقات آینده باید به آنها پاسخ دهد.گلشن می گوید: «کار بیشتری باید انجام شود تا بفهمیم چرا اعداد در این گروه بیشتر است.

درک میزان ماستکتومی

مانند نویسندگان مطالعه، دومینیسی می‌گوید که میزان ماستکتومی در بیشتر موارد در حال کاهش است. میزان ماستکتومی دوبل در سال ۲۰۰۸ شروع به افزایش کرد، سپس در حدود سال ۲۰۱۳ کاهش یافت و پس از آن تثبیت شد. یک گزارش می گوید داده های جدیدتر نشان می دهد که از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰ در زنان زیر ۴۰ سال کاهش یافته است.

گزارش دیگری می گوید افرادی که واجد شرایط BCS هستند، برداشتن کامل سینه را بیشتر انتخاب می کنند.

داده های جدیدتر نشان می دهد که ماستکتومی در افراد مبتلا به سرطان مرحله III در مقایسه با مراحل دیگر شایع تر است.

برخی از افراد مبتلا به سرطان در یک سینه تصمیم می‌گیرند که سینه سالم را هم‌زمان خارج کنند. این روش از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۲ در زنان ۲۰ تا ۴۴ ساله از ۱۰ درصد به ۳۳ درصد افزایش یافت. در بین افراد بالای ۴۵ سال در همان دوره زمانی از ۴ درصد به ۱۰ درصد رسید.

ایجاد انتخاب های تحصیل کرده کلیدی است

پیروتی می گوید افراد بیشتری باید در مورد تومورهای سرطان سینه HER2 مثبت و نحوه درمان آنها بدانند.

بیشتر بخوانید
6 ویژگی مشترک سرطان

او قصد دارد بررسی بیشتری را انجام دهد که چگونه این داده ها با روند ماستکتومی در میان افرادی که از طریق وزارت دفاع بیمه درمانی فدرال دارند، از جمله اعضای فعال نظامی، بازنشستگان و خانواده های آنها، اندازه گیری می کند.

او می‌گوید: «ما در تلاشیم تا مشخص کنیم که آیا ویژگی‌های بیمار یا ویژگی‌هایی برای سرطان وجود دارد که پیش‌بینی‌کننده‌ای برای انجام عمل جراحی است.

پیروتی موافق است که آنها مطمئن نیستند که چرا مردم ماستکتومی را انتخاب می کنند. او می‌گوید گزینه‌های بازسازی سینه بهبود یافته است و برخی از افراد ممکن است تحت تأثیر افراد مشهور قرار بگیرند.

یک مطالعه نشان داد افرادی که ماستکتومی را انتخاب می‌کنند جوان‌تر هستند، تحصیلات بالاتری دارند و بیمه بهتری دارند. نویسندگان این مطالعه می‌گویند در برخی موارد، ماستکتومی را انتخاب می‌کنند زیرا می‌ترسند سرطان عود کند.

پیروتی می‌گوید: «ما باید به بیماران درباره مزایا و معایب آموزش دهیم تا بتوانند تصمیمی را که برایشان مناسب است بگیرند». “بیماران دو انتخاب دارند و هر دو از نظر بقا برابر هستند.”

ویس می گوید: نیاز به درمان های سیستمیک تهاجمی تر مانند شیمی درمانی و درمان های ضد HER2 به این معنا نیست که شما به درمان موضعی تهاجمی تری مانند ماستکتومی نیاز دارید. او می‌گوید لامپکتومی و پرتودرمانی احتمالاً نتایج یکسانی دارند.

ویس می گوید: «اگر بیماری HER2 مثبت دارید، به این معنی نیست که با ماستکتومی بهتر عمل خواهید کرد.ویس می‌گوید: «در مورد گزینه‌های درمانی محلی خود تصمیم بگیرید… بر اساس داده‌های محکم، نه بر اساس ترس ناشی از ماهیت تهاجمی یک نوع سرطان خاص».

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه