نوک سینه سوم (که به آن نوک سینه های اضافی نیز می گویند، در مورد نوک سینه های متعدد) وضعیتی است که در آن یک یا چند نوک پستان اضافی روی بدن خود دارید. این علاوه بر دو نوک پستان معمولی روی سینه است.

نوک سینه سوم یا وجود نوک سینه های متعدد به نام پلی ماستیا یا پلی تیلیا نیز شناخته می شود. معلوم نیست چند نفر این عارضه را دارند. بر اساس مرکز اطلاعات ژنتیک و بیماری های نادر (GARD)، یک بیماری نادر است. تخمین زده می شود که حدود ۲۰۰۰۰۰ آمریکایی یک یا چند نوک سینه اضافی دارند (کمتر از نیم درصد از مردم ایالات متحده). آنها همچنین در مردان شایع تر از زنان هستند.

در حالی که نوک سوم شایع ترین تعداد نوک پستان اضافی است که افراد مبتلا به این بیماری دارند، ممکن است تا هشت نوک پستان اضافی داشته باشند.

چگونه می توانم بفهمم که نوک سوم دارم؟

نوک سینه سوم یا اضافی معمولاً به اندازه یک نوک پستان معمولی رشد نمی کند. حتی ممکن است نتوانید فوراً یک نوک پستان اضافی را تشخیص دهید. برخی از آنها به سادگی به صورت برآمدگی های ریز و بدون ویژگی های آشنای نوک سینه ظاهر می شوند، اما برخی دیگر می توانند در نگاه اول مانند یک نوک پستان معمولی به نظر برسند.

نوک سینه سوم (نوک پستان فوق العاده)

نوک سینه های سوم بیشتر در “خط شیر” ایجاد می شوند. این به ناحیه ای در جلوی بدن شما اشاره دارد که از زیر بغل شما شروع می شود و از نوک سینه ها پایین می رود و به ناحیه تناسلی شما می گذرد. این ساده ترین راه برای تشخیص تفاوت بین نوک پستان اضافی و خال یا خال مادرزادی است. خال‌ها و خال‌های مادرزادی نیز معمولاً صاف هستند و هیچ گونه برآمدگی برآمدگی یا نوک سینه مانندی در آنها وجود ندارد.

بیشتر بخوانید
خونریزی قبل از زایمان (APH) – علل، علائم و درمان

اما همه نوک سینه های اضافی ممکن است در اینجا ظاهر نشوند. آنها می توانند تقریباً در هر نقطه از بدن شما ظاهر شوند، حتی روی دست ها یا پاهای شما. این نوک سینه ها به عنوان نوک سینه های اضافی نابجا شناخته می شوند.

انواع

نوک سینه های اضافی بسته به اندازه، شکل و ساختار بافتی می توانند به چندین دسته تقسیم شوند:

  • دسته یک (پلیماستی): نوک پستان اضافی دارای یک آرئول در اطراف خود (بافت نرم و دایره ای اطراف نوک پستان) و بافت معمولی سینه در زیر آن است که به این معنی است که سینه کامل ایجاد شده است.
  • دسته دو: نوک پستان اضافی دارای بافت سینه در زیر است اما هیچ هاله ای وجود ندارد.
  • دسته سه: ناحیه اضافی نوک پستان دارای بافت سینه در زیر است اما نوک سینه وجود ندارد.
  • دسته چهار: نوک پستان اضافی دارای بافت سینه در زیر است اما نوک پستان یا آرئول وجود ندارد.
  • دسته پنج (pseudomamma): نوک پستان اضافی یک آرئول در اطراف خود دارد اما فقط بافت چربی در زیر آن به جای بافت سینه وجود دارد.
  • رده ششم (پلیتلیا): نوک پستان اضافی به خودی خود بدون هاله یا بافت سینه در زیر آن ظاهر می شود.
بیشتر بخوانید
درد فرج: علائم، علل و درمان

چرا نوک سینه سوم ایجاد می شود؟

نوک سینه سوم در حالی که جنین انسان در رحم رشد می کند رشد می کند.

در هفته چهارم بارداری، دو خط شیر جنین که از بافت اکتودرم برآمده (نوعی بافتی که در نهایت بخشی از پوست شما می شود) ساخته شده اند، ضخیم می شوند.

به طور معمول، بافت خط شیر ضخیم می ماند و نوک سینه های شما را تشکیل می دهد در حالی که بقیه پوست ضخیم دوباره نرم می شود. اما در برخی موارد، قسمت‌هایی از برآمدگی‌های خط شیر دوباره به بافت اکتودرم معمولی تبدیل نمی‌شوند. هنگامی که این اتفاق می افتد، نوک سینه های اضافی می توانند در جایی ظاهر شوند که بافت شیر ​​پس از تولد و رشد تا بزرگسالی ضخیم و برآمدگی باقی مانده است.

برداشتن نوک سوم

معمولاً به دلایل آردایت نیازی به برداشتن سومین نوک پستان نیست. نوک سینه های اضافی نشان دهنده هیچ بیماری زمینه ای نیستند یا خود باعث ایجاد شرایطی نمی شوند. اما ممکن است بخواهید آنها را حذف کنید زیرا ظاهر آنها را دوست ندارید یا به دلایل زیبایی دیگر. نوک سینه های اضافی می توانند هم در مردان و هم در زنان شیرده شوند، به خصوص اگر رشد کامل تری داشته باشند.

یک جراحی سرپایی سریع و غیر تهاجمی می تواند برای برداشتن نوک پستان های اضافی با حداقل درد و زمان بهبودی انجام شود. هزینه جراحی برداشتن نوک پستان بسته به بیمه شما می تواند تا ۴۰ دلار هزینه داشته باشد. برخی از روش ها ممکن است تا ۵۰۰ دلار یا بیشتر برای جراحی هزینه کنند.

بیشتر بخوانید
خونریزی تخمک گذاری چیست؟

عوارض بالقوه

در موارد نادر، نوک سینه سوم می تواند نشانه نقص مادرزادی سینه یا نشانه اولیه رشد یا تومور بدخیم باشد. یکی از ژن‌هایی که می‌تواند باعث ایجاد نوک پستان اضافی شود، به نام ژن اسکارامانگا، می‌تواند مانند یک سینه معمولی سرطان سینه را برای نوک پستان اضافی ایجاد کند.

انواع خاصی از نوک پستان اضافی، مانند پلی تیلیا (دسته شش)، می تواند با بیماری های کلیوی مانند بیماری کلیوی مرحله نهایی یا سرطان سلول های کلیه مرتبط باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر نوک پستان اضافی دارید که باعث ناراحتی شما می شود، به پزشک خود مراجعه کنید، زیرا این نوک پستان در دوران شیردهی یا تشعشع درد است تا متوجه شوید که آیا گزینه های درمانی یا جراحی برای شما مناسب است یا خیر. اگر نوک پستان اضافی هر گونه توده جدید، بافت سخت یا بثورات پوستی در ناحیه ایجاد کرد، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. اگر ترشحات غیر طبیعی از نوک پستان نشت کند، پزشک باید نوک پستان اضافی شما را معاینه کند.

به طور منظم تمرینات فیزیکی داشته باشید تا پزشک شما بتواند وضعیت نوک سینه های اضافی را کنترل کند. این به پزشک شما اجازه می‌دهد تا هر گونه نشانه‌ای از رشد یا فعالیت غیرطبیعی را در داخل یا اطراف بافت اضافی نوک پستان جستجو کند. تشخیص زودهنگام هرگونه تومور یا ناهنجاری بافتی می تواند خطر ابتلا به سرطان را محدود کند.

بیشتر بخوانید
نحوه خوابیدن بعد از عمل پروتز سینه چگونه است؟

چشم انداز

نوک سینه های اضافی معمولاً دلیلی برای نگرانی نیستند. در برخی موارد، نوک پستان اضافی ممکن است نشان دهنده یک بیماری زمینه ای، از جمله رشد تومور یا سرطان باشد. اما گاهی اوقات حتی ممکن است هرگز ندانید که دارید. زنان باردار و شیرده اغلب با واکنش به هورمون ها، بافت اضافی نوک پستان را کشف می کنند.

انجام منظم تمرینات فیزیکی و اطلاع دادن به پزشک از داشتن نوک سینه های اضافی می تواند به جلوگیری از هر گونه عارضه احتمالی کمک کند.

خلاصه

نوک سینه سوم که به عنوان نوک پستان اضافی نیز شناخته می شود، وجود یک یا چند نوک پستان اضافی در بدن است. آنها معمولا در “خط شیر” ظاهر می شوند، ناحیه جلویی بدن از زیر بغل تا اندام تناسلی. نوک سینه های سوم معمولاً خطری برای آردایت ندارند و یک جراحی سریع می تواند آنها را از بین ببرد.