نکاتی در مورد میگرن قاعدگی

اگر فکر می‌کنید میگرن‌های مربوط به چرخه قاعدگی فقط چیزی است که باید ماه به ماه از آن رنج ببرید، دوباره فکر کنید.

دکتر Huma U. Sheikh، متخصص سردرد و مدیر عامل New York Neurology Medicine، می گوید: «میگرن قاعدگی یک پدیده رایج است و درمان های بسیار مفیدی برای ایجاد زمان راحت تر وجود دارد.

چگونه می توانم بفهمم که میگرن قاعدگی است؟

اگر میگرن شما از ۲ روز قبل از پریود تا ۳ روز بعد از آن شروع شود، میگرن قاعدگی دارید. شیخ می‌گوید، اما شما می‌توانید در زمان‌های دیگر، مانند زمانی که در حال تخمک‌گذاری هستید، به میگرن مبتلا شوید.

حملات میگرن قاعدگی شدیدتر بوده و بیشتر طول می کشد. و معمولاً در این زمان نسبت به سایر حملات میگرنی به نور حساس‌تر هستید.

Logo for WebMD

اگر به نظر می رسد بین حملات میگرنی و چرخه قاعدگی شما ارتباطی وجود دارد، هورمون ها علت احتمالی آن هستند. شیخ می‌گوید: «استفاده از دفتر خاطرات یا برنامه سردرد می‌تواند برای تعیین اینکه آیا یک الگوی واضح وجود دارد یا خیر، مفید باشد.چرا در دوره قاعدگی دچار میگرن می شوم؟

همه چیز در مورد هورمون هاست. استیون ای رابین، پزشک متخصص زنان در بربنک، کالیفرنیا، می گوید: «در طول یک چرخه طبیعی، سطح استروژن شما تا حدود روز ۱۴ چرخه افزایش می یابد. این زمانی است که شروع به تخمک گذاری می کنید و پروژسترون بیشتری تولید می کنید.

در حدود روز ۲۷ یا ۲۸، هر دو هورمون به سطح طبیعی کاهش می یابند. رابین می گوید: «افت ناگهانی استروژن می تواند باعث سردرد میگرنی برای بسیاری از زنان شود.

بیشتر بخوانید
تغذيه در شیر دهی؛ رژیم غذایی مادران شيرده چگونه باید باشد؟

چه چیزی به میگرن قاعدگی کمک می کند؟

راه های زیادی برای مدیریت و درمان میگرن قاعدگی شما وجود دارد. اینها شامل مینی درمان پیشگیرانه، درمان حاد و درمان هورمونی است.

مینی درمان پیشگیرانه

گاهی اوقات می توانید حملات میگرن قاعدگی را قبل از شروع متوقف کنید یا با تکنیک های پیشگیری از شدت آنها بکاهید.

شیخ می گوید: «به این مینی پیشگیری یا مینی پیشگیری یا مصرف روزانه یا منظم دارو در طول دوره قاعدگی می گویند.

یک گزینه مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن، ناپروکسن یا فنوپروفن کلسیم (نالفون) دو بار در روز به مدت ۵ تا ۷ روز است. این کار را ۲ تا ۳ روز قبل از شروع قاعدگی و در تمام مدت انجام دهید.

گزینه دیگر مکمل استروژن است. می‌توانید قبل و در طول قاعدگی از یک قرص، ژل واژینال یا چسب استفاده کنید تا کاهش طبیعی استروژن را که باعث میگرن می‌شود، متوقف کنید.

رابین می‌گوید: «ما دوز بسیار کم استرادیول طبیعی مشتق شده از گیاه را به بیماران می‌دهیم. به شکل پچ نسخه ای عرضه می شود. هر ماه، حدود ۱ روز قبل از شروع میگرن، چسب را روی پوست خود قرار می دهید.

رابین می‌گوید: «این مهم است که چرخه خود را ردیابی کنید و این روز را پیدا کنید تا بتوانید آنچه را که من چتر نجات استروژن می‌نامم را دریافت کنید، که از سقوط سطح استروژن شما از صخره و تحریک میگرن جلوگیری می‌کند. شما آن را حدود ۳-۴ روز می پوشید، سپس آن را در می آورید.

سایر روش‌های پیشگیری کوچک شامل مصرف منیزیم از روز ۱۵ سیکل و مصرف داروی تریپتان دو بار در روز در طول دوره قاعدگی است.

بیشتر بخوانید
کلاهک چوچوله یا هود کلیتورال چیست؟

درمان حاد

اگر در اواسط حمله میگرن قاعدگی هستید، می توانید از دارو برای کاهش درد استفاده کنید. اگر زودتر آن را مصرف کنید بسیار مؤثر است.

پزشک ممکن است یک تریپتان سریع الاثر یا آگونیست انتخابی گیرنده سروتونین را توصیه کند. بیشتر تریپتان ها قرص هستند. برخی به صورت تزریق زیر پوست یا اسپری بینی و پودر در دسترس هستند.

گزینه ها عبارتند از:

  • آلموتریپتان (اکسرت)
  • التریپتان (Relpax)
  • فرواتریپتان (Frova)
  • ناراتریپتان (Amerge)
  • ریزاتریپتان (ماکسالت)
  • سوماتریپتان (Imitrex، Tosymra)
  • زولمیتریپتان (زومیگ)

همچنین ممکن است پزشک مصرف NSAID را با تریپتان پیشنهاد کند. شیخ می‌گوید اتخاذ رویکرد چند درمانی نیز ممکن است کمک کند. به عنوان مثال، شما یک مسکن مصرف می کنید در حالی که از یک پد گرم کننده برای مدیریت سایر علائم پریود نیز استفاده می کنید.

آنتاگونیست های CGRP (پپتید مرتبط با ژن کلسی تونین) گزینه دیگری هستند. CGRP مولکولی است که در ایجاد درد میگرنی نقش دارد. آنتاگونیست های CGRP اثرات CGRP را مسدود می کنند. آنها شامل rimegepant (Nurtec ODT) و ubrogepant (Ubrelvy) هستند.

پیشگیری مستمر

اگر روش‌های دیگری را امتحان کرده‌اید و جواب نمی‌دهند، یا اگر پریود شما نامنظم است، ممکن است پزشک درمان پیشگیرانه مستمر را توصیه کند.

یکی از روش های پیشگیری مستمر، مصرف قرص های ضد بارداری بدون وقفه برای یک دوره ماهانه است. به جای مصرف یک قرص دارونما به مدت ۷ روز، به مصرف قرص های فعال ادامه دهید. این باعث می‌شود هورمون‌های شما افت نکنند و باعث میگرن نشوند. می توانید این کار را با حلقه واژینال نیز انجام دهید. بعد از اینکه حلقه را بیرون آوردید، به جای اینکه منتظر بمانید تا پریودتان تمام شود، فورا حلقه جدیدی را داخل آن قرار دهید.

بیشتر بخوانید
14 دستور غذا برای تسکین تهوع صبحگاهی در بارداری
پزشک ممکن است داروهایی مانند لوپرولید (لوپرون) را توصیه کند که سطح هورمون ها را تغییر می دهد. یا ممکن است استفاده از کمترین دوز ممکن استروژن را در پیشگیری از بارداری هورمونی پیشنهاد کنند.

بوتاکس نیز گزینه خوبی است. این FDA برای میگرن تایید شده است و با مسدود کردن سیگنال های درد در اعصاب عمل می کند. ممکن است اثربخشی آن زمان ببرد، بنابراین ممکن است به بیش از یک درمان نیاز داشته باشید. در صورتی که سایر درمان های پیشگیرانه مؤثر واقع نشوند، پزشک ممکن است این را تجویز کند.

درمان‌های نورومدولاسیون را می‌توان در حین حمله یا برای پیشگیری از آن استفاده کرد. آنها با استفاده از امواج الکتریکی یا مغناطیسی یا گرما سیگنال هایی را به مغز و سیستم عصبی شما ارسال می کنند تا فعالیت مغز را آرام کنند. برخی از آنها قابل حمل هستند. دیگران با جراحی کاشته می شوند.

از چه چیزی باید اجتناب کنم؟

شما می توانید با اجتناب از محرک ها یا چیزهایی که باعث بدتر شدن احساس شما می شود، درد خود را بهتر مدیریت کنید. سعی کنید یک دفترچه خاطرات میگرن داشته باشید تا محرک ها و حساسیت ها را شناسایی کنید. مشروبات الکلی، کم آبی بدن و استرس از موارد رایج هستند. گرما و نور نیز ممکن است حال شما را بدتر کند.

بیشتر بخوانید
سیاه، قهوه ای، قرمز روشن و موارد دیگر: رنگ خون هر پریود به چه معناست؟

از مصرف الکل در حوالی پریود خودداری کنید. سعی کنید هر روز ۱.۵-۲ لیتر آب بنوشید. اگر حساسیت به نور یا حساسیت به گرما دارید، سعی کنید در یک اتاق خنک و تاریک بمانید.

آیا انتخاب سبک زندگی می تواند به میگرن قاعدگی کمک کند؟

شیخ می گوید: نشان داده شده است که ورزش منظم و رژیم غذایی سالم علائم کلی قاعدگی را کاهش می دهد و می تواند به حملات میگرن کمک کند. یک برنامه خواب خوب و ثابت نیز می تواند کمک کننده باشد. سعی کنید قهوه و نوشیدنی های انرژی زا را محدود کنید اگر باعث ایجاد مشکل در خواب شما می شوند.

یاد بگیرید استرس را بهتر مدیریت کنید. تکنیک های تمدد اعصاب را امتحان کنید. شیخ می‌گوید: «یوگا و تمرکز حواس می‌تواند ابزاری واقعا مفید برای کمک به تنظیم هورمون‌های شما و آسان‌تر کردن این زمان باشد.

کدام درمان میگرن قاعدگی برای من مناسب است؟

پزشک می تواند به شما در تصمیم گیری بهترین گزینه برای شما کمک کند. ممکن است ترکیبی از استراتژی‌ها، از جمله پیشگیری کوچک، درمان حاد و تغییر سبک زندگی باشد. یا ممکن است کنترل بارداری مداوم را توصیه کنند.

شیخ می‌گوید: «شما گزینه‌های مفید زیادی دارید و بیشتر آنها بی‌خطر هستند. اما هر کس متفاوت است و به عوامل زیادی بستگی دارد. او می‌گوید: «داشتن رویکرد فردی مهم است.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه