نکاتی که باید در مراقبت از گربه ها در نظر داشت

اگر به تازگی یک گربه بامزه را به فرزندخواندگی قبول کرده‌اید، ممکن است سوالات زیادی در مورد نحوه مراقبت از گربه خود داشته باشید. مهمترین موارد در مراقبت از گربه ها شامل آشنایی با رفتار و خصوصیات حیوان خانگی، تهیه بستر خواب مناسب، تغذیه خوب و مراقبت‌های پزشکی هستند. هر یک از این موارد نیاز به کسب اطلاعات و بالا بردن دانش در زمینه نگهداری از گربه ها دارد. همچنین بسیار مهم است که قبل از هر کاری از دامپزشک در مورد هر آنچه در ذهن دارید سوال کنید. با این حال، در این بررسی به موارد مهم در نگهداری گربه ها اشاره می‌کنیم.

نکاتی که باید در مراقبت از گربه ها در نظر داشت

خصوصیات و رفتار گربه ها

گربه ها موجوداتی جذاب، مرموز و باشکوه هستند. گربه ها شخصیت‌های مختلفی دارند که می‌توانند از آرام، تنبل، پرانرژی، خنده ‌دار، مرموز، خجالتی، اجتماعی تا گوشه ‌نشین متغیر باشند. اگرچه گربه ها به مستقل بودن شهرت دارند اما زمان‌ها و موقعیت‌هایی وجود دارند که می‌توانند با هم نوعان خود و انسان‌ها به شیوه‌ای اجتماعی تعامل داشته باشند.

گربه ها حس بویایی، شنوایی، لامسه و چشایی شگفت انگیزی دارند. اکثر حواس این حیوانات بسیار بهتر از ما انسان‌هاست. وقتی برای اولین بار از یک گربه مراقبت می‌کنید، یادگیری در مورد نحوه برقراری ارتباط گربه ها و توجه به خلق و خوی، نیات و رفتار این حیوانات مهم است. گربه ها در لحظه زندگی می‌کنند و در مورد اینکه در دو ساعت آینده یا فردا چه کاری انجام دهند، برنامه ریزی ندارند.

همانطور که در لحظه زندگی می‌کنند، به شما نشان می‌دهند که چیزی نیاز دارند. با گذشت زمان و درک متقابل می‌توانید تشخیص دهید که گربه شما چه زمانی می‌ترسد، گرسنه است، عصبانی است یا اصلاً به نوازش و توجه نیاز دارد. نکته مهم دیگری که باید در مورد رفتار گربه ها بدانید این است که محیط داخلی منزل می‌بایست مطابق با تمایلات حیوان خانگی شما باشد. بدین معنا که شرایط لازم برای بازی و تعامل بهتر با حیوان خانگی خود را مهیا کنید.

مهمترین موارد در مراقبت از گربه ها چیست

۱۵ مورد از مهمترین موارد در مراقبت از گربه ها

وقتی برای اولین بار از یک گربه مراقبت می‌کنید، وقت آن است که برای خرید غذا، اسباب بازی و سایر ملزوماتی که باید قبل از آوردن گربه به خانه داشته باشید، فکر کنید. پت شاپ پت آباد به عنوان یک فروشگاه آنلاین محصولات حیوانات خانگی فعالیت می‌کند که کلیه لوازم مورد نیاز گربه ها از جمله انواع غذاها و وسائل زندگی را ارائه می‌دهد. در ادامه به موارد مهم در نگهداری از گربه ها اشاره می‌کنیم:

 1. کریر: برای حمل گربه به خارج از خانه استفاده می‌شود. این وسیله برای جلوگیری از فرار گربه مهم است. کریر باید تهویه خوبی داشته باشد، راحت و بادوام باشد. همچنین اگر قصد سفر دارید بید مورد تایید شرکت هواپیمایی باشد.
 2. کاسه آب و غذا: کاسه‌های قابل شستشو ساخته شده از فولاد ضد زنگ یا سرامیک گزینه‌های خوبی برای گربه ها هستند. گربه ها معمولاً کاسه‌ها یا بشقاب‌های کم عمق با لبه نازک را برای وعده‌های غذایی کنسروی ترجیح می‌دهند.
 3. تغذیه: غذای گربه با ماندگاری بالا می‌تواند به غذایی که در طبیعت و از طریق شکار می‌خورند، نزدیک‌تر باشد. غذای خشک با کیفیت نیز در دسترس است که برای رفع نیازهای گربه شما تولید شده است. همچنین در تغذیه گربه باید به سن حیوان توجه کنید. برای بچه گربه‌ها، گربه‌های بلغ، مسن یا حتی عقیم شده نیز باید غذای مخصوص ارائه شود.
 4. بستر خواب: داشتن بستر گربه خوب است اما گربه ها اغلب در اطراف خانه و خلوتگاه خاص خود می‌خوابند. این فضا ممکن است روی صندلی یا پشتی مبل باشد. یک پتو یا حوله روی صندلی یا یک پتوی نرم روی میز کنار پنجره نیز می‌تواند باعث تحریک بصری از بیرون و دسترسی به نور خورشید شود. در هر صورت، مطمئن شوید که بستر قابل شستشو و بدون حساسیت است.
 5. اسکرچر: خاراندن یک غریزه طبیعی برای گربه هاست که چنگال‌های خود را تیز می‌کنند و ناخن‌های قدیمی را دور می‌ریزند یا عطر خود را در محل باقی می‌گذارند. توجه کنید که گربه شما دوست دارد چه چیزی را خراش دهد. برخی از گربه ها پارچه و سایر مواد مانند طناب یا مقوا را ترجیح می‌دهند. اما خرید اسکرچر گربه می‌تواند گزینه مناسبی برای گبه شما باشد.
 6. خاک بستر: یک بستر بدون عطر بر پایه خاک رس که گرد و غبار کمی دارد اغلب توصیه می‌شود. توجه داشته باشید هر چیزی که در بازار فروخته می‌شود را نخرید. گربه ها بسیار خاص هستند و تغییرات بستر می‌تواند منجر به تغییرات ناخواسته در عادات این حیوانات خانگی می‌شوند. چندین نوع خاک بستر گربه را امتحان کنید تا ببینید گربه شما با کدام احساس بهتری دارد.
 7. اسباب بازی: گربه جدید شما برای سالم بودن باید فعال باشد. انواع مختلفی از اسباب بازی‌ها برای وجود دارند. توپ غلتان کوچک، یک موش کوچک پشمالو و یک چوب پردار (اسباب بازی چوبی که در هوا تکان می‌دهید که طعمه را شبیه سازی می‌کند) انتخاب کنید. انتخاب اسباب بازی‌های مناسب باید مطابق با ترجیحات گربه شما باشد.
 8. برس یا شانه: شانه کردن خز و موی گربه ها کاری ضروری است. این کار هم برای تعامل بهتر با گربه و هم برای تمیز و زیبا نگه داشتن حیوان ضروری است.
 9. قلاده: قلاده باید بسته به جثه گربه و میزان راحتی حیوان انتخاب شود. برخی از قلاده‌های گربه نیز دارای زنگ هستند. زنگ می‌تواند برای برخی از صاحبان گربه خوشایند باشد اما اگر گربه شما در طول شب بازی می‌کند، صدای زنگ می‌تواند اعصاب شما را به هم بزند!
 10. تگ شناسایی: این تگ وقتی روی یقه قرار می‌گیرد، برچسب شناسه باید شماره تلفن شما را به عنوان حیاتی‌ترین اطلاعات ارائه کند. این تگ در زمانی که گربه شما گم می‌شود، به دیگران کمک می‌کند تا از طریق شماره تلفن با شما تماس بگیرند.
 11. درخت گربه: گربه ها عاشق بالا رفتن هستند و مکان‌های مرتفع به آنها کمک می‌کند تا احساس امنیت کنند. گربه ها از یک نقطه مرتفع می‌توانند محیط خود را تماشا کنند و هم طعمه و هم شکارچی را شناسایی نمایند. درختان گربه در اندازه‌ها، سبک‌ها و رنگ‌های مختلفی موجود است اما همیشه محصولی باکیفیت و مناسب را تهیه کنید.

نکات مهم در مراقبت از گربه ها چیست

نکات مهم در مراقبت از گربه ها

 • بسیاری از گیاهان خانگی برای گربه ها سمی هستند. گربه ها نسبت به نیلوفرهای عید پاک، زنبق دره و نرگس تا رودودندرون و ادریسی حساس هستد.
 • هرگز بدون تایید دامپزشک به گربه خود دارو ندهید. داروهای ضد التهابی رایج مانند آسپرین و ایبوپروفن برای گربه ها و همچنین مسکن‌هایی مانند استامینوفن (تیلنول) بسیار سمی هستند.
 • گربه خود را به صورت سالانه نزد دامپزشک ببرید. زدن واکسن و معاینه بدنی بسیار مهم است.
 • محصولات پاک کننده شیمیایی می‌توانند برای گربه ها خطرناک یا سمی باشند. این محصولات را دور از حیوان خانگی خود نگهداری کنید.
 • توالت می‌تواند یک آبخوری محبوب برای گربه باشد. حتی ممکن است یک بچه گربه به داخل آن بیفتد و غرق شود. پس درب توالت را ببندید.
 • ارائه غذای با کیفیت برای سلامت و تندرستی گربه شما بسیار مهم است. پس مطمئن شوید که غذای مورد نظر گربه شما فرموله شده و برای پاسخگویی به نیازهای سنی حیوان تولید شده است. همچنین به سراغ برندهای معتبر بازار مانند رویال کنین، ویسکاس و غیره بروید.

کلام آخر

برای بهبود محیط زندگی و نیازهای گربه خود باید کارهای زیادی را انجام دهید تا رضایت و شادی حیوان خانگی خود را فراهم کنید. تهیه فضای خوب برای زندگی و خواب، تغذیه مناسب، وسائل بازی، موارد ایمنی و امنیتی و هر آنچه یک گربه نیاز دارید را می‌بایست برآورده کنید. در این بررسی به مهمترین موارد در مراقبت از گربه ها اشاره کردیم، اکنون می‌توانید با دید بازتری لوازم مورد نیاز حیوان خانگی خود را تهیه کنید.

بیشتر بخوانید
چرا تعامل طراح حرفه ای سایت با کارفرما مهم است؟
دیدگاهتان را بنویسید