نکات رژیم غذایی و سبک زندگی برای کمک به مدیریت پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید یا پرکاری غده تیروئید زمانی اتفاق می افتد که تیروئید شما هورمون های خاصی را بیش از حد تولید کند. این می تواند منجر به علائم متعددی از جمله خستگی و بی خوابی، کاهش وزن ناخواسته، ضربان قلب سریع و غیره شود. هنگامی که پرکاری تیروئید شما تحت کنترل باشد، علائم شما نیز بهبود می یابد. (۱،۲)

با این حال، درمان پرکاری تیروئید می تواند چالش برانگیز باشد. بر خلاف کم کاری تیروئید، (تیروئید کم کار) که شامل مصرف جایگزین های هورمون تیروئید است، پرکاری تیروئید مستلزم جلوگیری از تولید هورمون های بیش از حد تیروئید است. درمان ها می تواند شامل ید رادیواکتیو، داروهای ضد تیروئید و گاهی جراحی باشد. (۱)

با وجود هر گونه تبلیغاتی که ممکن است در اینترنت بخوانید، هیچ “درمان طبیعی” برای پرکاری تیروئید وجود ندارد. با این حال، می‌توانید تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی انجام دهید که می‌تواند از درمان‌های تیروئید حمایت کند – برخی از این موارد حتی می‌توانند به شما در مدیریت علائم و احساس بهتر کمک کنند. (۱)

پرسش ها و پاسخ های متداول

پرکاری تیروئید چیست؟

پرکاری تیروئید زمانی رخ می دهد که غده تیروئید هورمون های خاصی را بیش از حد تولید کند که منجر به علائمی مانند خستگی، کاهش وزن و ضربان قلب سریع می شود.
آیا تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی می تواند به مدیریت پرکاری تیروئید کمک کند؟

بله، تغییر رژیم غذایی و شیوه زندگی می تواند از درمان های تیروئید حمایت کند و علائم پرکاری تیروئید را کاهش دهد.
چه تغییرات غذایی می تواند به پرکاری تیروئید کمک کند؟

یک رژیم غذایی سالم و متعادل که شامل سبزیجات، میوه ها، پروتئین های بدون چربی و غلات کامل باشد، مهم است. بسته به وضعیت شما، پزشک ممکن است افزایش یا کاهش وزن را توصیه کند.
برای پرکاری تیروئید چه غذاهایی باید در رژیم غذایی گنجانده شود؟

ماهی سالمون آب شیرین، حبوبات و غذاهای غنی از کلسیم توصیه می شود. در رژیم غذایی کم ید باید از مصرف لبنیات اجتناب شود.
آیا داروهای طبیعی و مکمل ها می توانند پرکاری تیروئید را درمان کنند؟

نه، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد داروهای طبیعی یا مکمل ها می توانند پرکاری تیروئید را درمان کنند. اما در صورت کمبود مواد مغذی ضروری ممکن است مکمل های غذایی توصیه شود.

تغییرات رژیم غذایی که می تواند به پرکاری تیروئید کمک کند

بیشتر بخوانید
کم کاری تیروئید در کودکان

ممکن است به نظر برسد که یک برنامه غذایی برای هر بیماری در دسترس است، اما یک رژیم غذایی خاص برای پرکاری تیروئید طراحی نشده است. با این حال، یک رژیم غذایی سالم و متعادل “به شما کمک می کند تا احساس خوبی داشته باشید.” ناتالی ریزو، RD، مستقر در شهر نیویورک. تعادل سبزیجات، میوه ها، غلات سالم و منابع پروتئین بدون چربی همگی برای اطمینان از دریافت مواد مغذی مورد نیاز بدون کالری اضافی مهم هستند.

اما اگر تحت درمان پرکاری تیروئید هستید و وزن زیادی از دست داده اید، مواردی وجود دارد که ممکن است پزشک شما را تشویق به افزایش وزن کند. این بدان معنا نیست که باید به یک رستوران فست فود بروید یا تنقلات بسته بندی شده را در خانه مصرف کنید. در عوض پزشک ممکن است به شما کمک کند تا برنامه ای برای دریافت کالری بیشتر در وعده های غذایی و میان وعده های روزانه خود داشته باشید. (۱)

از طرف دیگر، ممکن است بعد از اینکه تیروئیدتان شروع به تراز شدن کرد، شروع به افزایش وزن بیش از حد کنید. این می‌تواند به معنای رویکرد مخالف رژیم باشد، جایی که شما بر روی غذاهای غنی از مواد مغذی مانند سبزیجات و پروتئین‌های بدون چربی تمرکز می‌کنید تا به شما کمک کند بدون کالری اضافی سیر بمانید. (۱)

در نهایت، پزشک شما ممکن است رژیم غذایی کم ید را پیشنهاد کند، زیرا ید بیش از حد می تواند علائم پرکاری تیروئید را تشدید کند. تیروئید شما ید را می گیرد و از آن برای تولید هورمون تیروئید استفاده می کند. (۳،۴)

غذاهایی که باید در رژیم غذایی خود بگنجانید

سبزیجات تازه، میوه ها، حبوبات، پروتئین های بدون چربی و غلات کامل برای هر رژیم غذایی متعادل ضروری هستند. برای پرکاری تیروئید، ریزو موارد زیر را توصیه می کند:

سالمون آب شیرین ریزو می گوید: «ماهی دارای چربی های سالمی است که به حفظ وزن شما کمک می کند. این برای کسانی که تیروئید پرکار دارند و تمایل به کاهش وزن مداوم دارند، حیاتی است. با این حال، ممکن است به دلیل محتوای ید اضافی که در آب‌های اقیانوس یافت می‌شود، لازم باشد از ماهی‌های آب شور دوری کنید. ( ۵، ۶ )

حبوبات  لوبیا، عدس و نخود منابع خوبی از پروتئین و فیبر بدون چربی های اشباع موجود در گوشت هستند.

غذاهای غنی از کلسیم ریزو می‌گوید: «اگر پرکاری تیروئید درمان نشود، می‌تواند استخوان‌ها را ضعیف کند. برای مقابله با این امر، دریافت حداقل سه وعده کلسیم در روز ضروری است. از آنجایی که محصولات لبنی حاوی ید هستند، بهتر است به جای آن بر منابع غیر لبنی کلسیم تمرکز کنید. (۳) با این حال، به گفته انجمن تیروئید آمریکا ، اگر پزشک رژیم غذایی کم ید را تجویز کرده است (همانطور که در ادامه توضیح داده شد)، باید از شیر سویا اجتناب کنید .

غذاهای غنی شده محل خوبی برای شروع هستند، اما اگر کمتر از ۱۰۰۰ میلی گرم توصیه شده روزانه دریافت می کنید، ممکن است در مورد مکمل های کلسیم نیز از پزشک خود سوال کنید. این توصیه برای زنان بالای ۵۱ سال و مردان بالای ۷۱ سال به ۱۲۰۰ میلی گرم در روز می رسد .

غذاهایی که در صورت پرکاری تیروئید باید از مصرف آنها اجتناب کرد یا آنها را کاهش داد

افراد مبتلا به پرکاری تیروئید ممکن است نیاز به پرهیز از برخی غذاها – به ویژه آنهایی که ید بالایی دارند – داشته باشند. ید در رژیم غذایی آمریکایی رایج است زیرا به عنوان یک عنصر تثبیت کننده و ایمنی در غذاهای فرآوری شده و همچنین در غذای دام استفاده می شود. انجمن تیروئید آمریکا. کمبود ید در ایالات متحده نادر است موسسه ملی بهداشتو از آنجایی که تیروئید به راحتی ید را می گیرد، خوردن بیش از حد می تواند علائم پرکاری تیروئید را بدتر کند. (۱)

بیشتر بخوانید
کم کاری تیروئید مرکزی: علائم، درمان

پزشک شما همچنین ممکن است یک رژیم غذایی موقتی با ید کم را توصیه کند. (۴) ریزو توضیح می دهد: «برخی بیماران ممکن است تحت درمان با ید رادیواکتیو قرار گیرند و ممکن است رژیم غذایی کم ید برای آنها تجویز شود. این بدان معناست که آنها باید از نمک یددار، پنیر، شیر، تخم مرغ و ماهی های آب شور اجتناب کنند. انجمن تیروئید آمریکا دارای یک راهنمای کامل برای اینکه در حین پیروی از یک رژیم کم ید چه غذاهایی بخورید و از آنها اجتناب کنید.

با این حال، این بدان معنا نیست که لزوماً باید برای همیشه از ید اجتناب کنید. پزشک شما بهترین منبع شما برای تعیین اینکه آیا نیاز به کاهش مصرف غذاهای غنی از ید برای شرایط خود دارید یا خیر است.

مقدار مناسب ورزش را برای داشتن وزن سالم دریافت کنید

ورزش منظم می تواند احساس بهتری در شما ایجاد کند و برای سلامت طولانی مدت شما مفید است. افراد مبتلا به پرکاری تیروئید ممکن است به خصوص از تمرینات قلبی عروقی بهبود خلق و خو و همچنین افزایش تراکم استخوان از تمرینات قدرتی بهره مند شوند. (۱)

همانطور که پرکاری تیروئید شما درمان می شود، ورزش می تواند از افزایش وزن اضافی نیز جلوگیری کند. حتی ممکن است به کنترل اشتهای شما کمک کند. این امر به ویژه در صورتی که به دلیل دارو یا جراحی دچار کم کاری تیروئید شوید بسیار مهم است. (۱)

شما همچنین باید با پزشک خود کار کنید تا تعیین کنید چه وزنی برای شما سالم در نظر گرفته می شود. گرگوری دودل، MD ، استادیار بالینی پزشکی، غدد درون ریز، دیابت و بیماری های استخوانی در دانشکده پزشکی ایکان در کوه سینا در شهر نیویورک توضیح می دهد: «بسیاری از بیماران فکر می کنند که اگر پرکاری تیروئید داشته باشند، وزن کم می کنند . در حالی که کاهش وزن ناخواسته در پرکاری تیروئید رایج است، همیشه اینطور نیست. و در حالی که بسیاری از بیماران از کم کردن وزن ناشی از پرکاری تیروئید خوشحال می‌شوند، اما واضح است که این روش سالمی برای کاهش وزن نیست.

دکتر دودل هشداری را به ورزش با پرکاری تیروئید اضافه می کند، به خصوص زمانی که صحبت از ورزش بیش از حد می شود. او می‌گوید: «اگر پرکاری تیروئید به خوبی کنترل نمی‌شود، یا به تازگی تشخیص داده شده است، توصیه می‌شود در ورزش زیاده روی نکنید، زیرا ضربان قلب و متابولیسم در حالت استراحت بالا رفته است.» تمرینات با شدت بالا، مانند دویدن، در اینجا بیشترین خطر را به همراه دارد. ( ۸ )

این بدان معنا نیست که اگر پرکاری تیروئید دارید از ورزش اجتناب کنید – برعکس، ممکن است شروع با تمرینات با شدت کمتر مفید باشد. پیاده روی، یوگا و تای چی در این دسته قرار می گیرند. شاید بهتر باشد به دنبال یک مربی شخصی با تجربه در کمک به مشتریان پرکاری تیروئید باشید. همیشه قبل از انجام هر تمرین جدیدی از پزشک خود بپرسید – آنها می توانند تعیین کنند که در درمان شما در کجا قرار دارید و آیا آمادگی انجام تمرینات با شدت بالاتر را دارید یا خیر.

چگونه و چرا استرس را در هنگام پرکاری تیروئید مدیریت کنیم؟

پرکاری تیروئید برای افزایش اضطراب و تحریک پذیری شناخته شده است. (۱) استرس به طرق مختلف بر بدن و ذهن تأثیر می گذارد، اما می تواند علائم پرکاری تیروئید را تشدید کند و در نتیجه آنها را بسیار بدتر کند. دودل می گوید: «من فکر می کنم که استرس می تواند عملکرد تیروئید را تشدید کند. بنابراین، مدیریت استرس می‌تواند مکمل درمان پرکاری تیروئید باشد. همچنین ممکن است به ویژه برای مدیریت عوامل خطر بیماری گریوز (یک اختلال خود ایمنی که شایع ترین علت پرکاری تیروئید است) مهم باشد. (۱)

اگر در مدیریت استرس تازه کار هستید، تکنیک های آرام سازی مکان خوبی برای شروع هستند. شما نیازی به مدیتیشن برای ساعت ها ندارید. فقط چند دقیقه در هر روز می تواند تفاوت ایجاد کند. بیرون بروید و کمی هوای تازه بخورید تا اثری آرام بخش داشته باشید. همچنین ثابت شده است که ورزش منظم قلبی عروقی و یوگا باعث کاهش استرس می شود.

آیا داروهای طبیعی و مکمل ها می توانند به پرکاری تیروئید کمک کنند؟

درمان های طبیعی به شکل مکمل های گیاهی، اسانس ها و سایر روش های دارویی جایگزین برای درمان پرکاری تیروئید موثر ثابت نشده اند. دودل می‌گوید: «تا آنجا که من می‌دانم، هیچ نتیجه مبتنی بر شواهد وجود ندارد که رژیم غذایی یا مکمل خاصی را برای درمان پرکاری تیروئید پیشنهاد کند.»

علاوه بر این، داروهای طبیعی نیز می توانند به طور بالقوه خطرناک باشند. ریزو می‌گوید: «من معمولاً برای بسیاری از موارد درمان‌های طبیعی را توصیه نمی‌کنم: رژیم غذایی، ورزش و دارو توصیه‌های انتخابی من هستند.

پزشک شما ممکن است مکمل های غذایی را توصیه کند، اما تنها در صورتی که آزمایش خون شما نشان دهد که کمبود برخی مواد مغذی ضروری دارید. کمبود کلسیم در پرکاری تیروئید شایع است و اگر تیروئید و غدد پاراتیروئید شما برداشته شوند ممکن است بدتر شود. (۱،۲) بیشتر بزرگسالان به حداقل ۱۰۰۰ میلی گرم در روز نیاز دارند.

سایر مکمل های غذایی برای بیماران پرکاری تیروئید ممکن است شامل موارد زیر باشد: ( ۹)

  • مولتی ویتامین (معمولا بدون ید)
  • پروبیوتیک های لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس
  • اسیدهای چرب امگا ۳
  • ویتامین سی
  • ال کارنیتین
  • آلفا لیپوئیک اسید

در حالی که نمی‌توانید تنها به روش‌های بهداشتی مکمل برای پرکاری تیروئید تکیه کنید، اینها می‌توانند برای اطمینان از موفقیت برنامه درمانی کلی شما مفید باشند. البته قبل از مصرف مکمل‌ها حتما با پزشک خود صحبت کنید، زیرا این مکمل‌ها می‌توانند خطر تداخل دارویی و همچنین عوارض جانبی را در صورت استفاده بدون نظارت داشته باشند.

پیوند منبع

بیشتر بخوانید
تداخلات غذایی لووتیروکسین قرص تیروئید
۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه