تستوسترون یک هورمون استروئیدی مردانه است که برای مردان بسیار بیشتر از ترویج میل جنسی سالم است. این هورمون بر چندین عامل دیگر در سلامت شما تأثیر می گذارد، از جمله چربی بدن، توده عضلانی، تراکم استخوان، تعداد گلبول های قرمز خون و خلق و خو.

سطح نرمال تستوسترون بین ۳۰۰ و ۱۰۰۰ نانوگرم در دسی لیتر. اگر آزمایش خون نشان دهد که سطح شما بسیار کمتر از حد نرمال است، پزشک ممکن است تزریق تستوسترون را پیشنهاد کند. اینها نوعی درمان به نام درمان جایگزینی تستوسترون هستند.

تزریق تستوسترون اغلب توسط پزشک انجام می شود. محل تزریق معمولاً در عضلات گلوتئال در باسن است. با این حال، ممکن است پزشک به شما اجازه دهد که تزریقات را خودتان انجام دهید. در این صورت، محل تزریق در عضلات ران شما خواهد بود.

علائم تستوسترون پایین

مردان به طور طبیعی زمانی که به ۳۰ یا ۴۰ سالگی می رسند مقداری از تستوسترون خود را از دست می دهند. کاهش سریعتر سطح تستوسترون ممکن است نشان دهنده مشکلی به نام تستوسترون پایین (T پایین) باشد. علائم رایج T پایین عبارتند از:

 • اختلال نعوظ (ED)
 • تغییرات در میل جنسی
 • کاهش تعداد اسپرم
 • افسردگی یا اضطراب
 • افزایش وزن
 • گرگرفتگی
بیشتر بخوانید
توده روی آلت تناسلی: 16 علت و درمان

برخی از مردان نیز ممکن است تغییراتی در اندازه آلت تناسلی و بیضه خود داشته باشند. برخی دیگر ممکن است تورم سینه داشته باشند.

تشخیص T پایین

برخی از مردان ممکن است بخواهند خود را با T پایین تشخیص دهند. مشکل خودتشخیصی این است که بسیاری از علائم T پایین بخش طبیعی پیری هستند، بنابراین استفاده از آنها برای تشخیص قابل اعتماد نیست. آزمایش سطح تستوسترون به دستور پزشک تنها راه برای فهمیدن اینکه آیا سطح تستوسترون شما خیلی پایین است یا خیر.

هنگامی که به پزشک خود مراجعه می کنید، او یک تاریخچه سلامت کامل می گیرد و یک معاینه فیزیکی انجام می دهد. علاوه بر آزمایش خون برای اندازه گیری سطح تستوسترون، احتمالاً آزمایشی نیز خواهید داشت که تعداد گلبول های قرمز شما را اندازه گیری می کند. تزریق تستوسترون می تواند تعداد گلبول های قرمز خون شما را افزایش دهد، بنابراین این آزمایش برای اطمینان از اینکه در معرض خطر افزایش خطرناک این سلول ها نیستید انجام می شود.

اگر معاینه و آزمایش‌های شما نشان دهد که T پایین دارید، پزشک ممکن است تزریق تستوسترون را پیشنهاد کند.

بیشتر بخوانید
تستوسترون و قلب شما

مزایای بالقوه

هدف از تزریق تستوسترون کمک به تنظیم سطح هورمون مردانه برای کمک به رفع مشکلات مربوط به T پایین است. برای مردان با T پایین، مزایای این تزریق می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • افزایش میل جنسی
 • بهبود علائم ED
 • انرژی بیشتر
 • خلق و خوی بهبود یافته
 • افزایش تعداد اسپرم

تغییرات چربی و عضله

معمولاً مردان چربی بدن کمتری نسبت به زنان دارند. این تا حدی به تستوسترون مربوط می شود که توزیع چربی و حفظ عضلات را در بدن شما تنظیم می کند. با T کم، احتمالاً متوجه افزایش چربی بدن، به خصوص در ناحیه میانی خود خواهید شد.

هورمون های شما همچنین به تنظیم رشد عضلات کمک می کنند. بنابراین، با T پایین، ممکن است احساس کنید که اندازه یا قدرت عضلانی خود را از دست می دهید. با این حال، این تنها زمانی رخ می دهد که T پایین شما طولانی و شدید باشد.

تزریق تستوسترون می تواند به تنظیم توزیع چربی کمک کند، اما نباید انتظار تغییرات قابل توجه وزن را فقط از هورمون درمانی داشته باشید. در مورد حفظ عضلات، درمان با تستوسترون به افزایش توده عضلانی کمک می کند، اما نه قدرت.

بیشتر بخوانید
خون در منی: علائم، علل و درمان

تعداد اسپرم تغییر می کند

تعداد کم اسپرم یک عارضه جانبی رایج T پایین است. اگر شما و همسرتان در تلاش برای باردار شدن هستید، این مشکل می تواند آن را دشوار کند. با این حال، اگر T پایین مقصر مشکلات حاملگی است، روی تزریق تستوسترون برای کمک حساب نکنید. تستوسترون درمانی به خودی خود می تواند منجر به کاهش تعداد اسپرم شود، به خصوص در دوزهای بالا.

خطرات سلامتی

تزریق تستوسترون می‌تواند به بسیاری از مردان مبتلا به T پایین کمک کند. قبل از شروع درمان با تستوسترون، حتماً به پزشک خود در مورد تمام شرایط سلامتی خود بگویید.

اگر بیماری قلبی، آپنه خواب، یا تعداد گلبول های قرمز خون بالا دارید، احتمالاً به نظارت بیشتر توسط پزشک خود نیاز خواهید داشت. و در صورت ابتلا به سرطان سینه یا پروستات به هیچ وجه نباید از تزریق تستوسترون استفاده کنید.

تزریق تستوسترون همچنین ممکن است خطر ابتلا به برخی از مشکلات سلامتی را افزایش دهد، مانند:

 • مشکلات کبدی
 • مشکلات قلبی، از جمله حمله قلبی و سکته مغزی
 • لخته شدن خون
 • بدتر شدن تومورهای از قبل موجود پروستات یا هیپرپلازی خوش خیم پروستات (پروستات بزرگ شده)
بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث لایه برداری پوست آلت تناسلی می شود؟

خلاصه

تزریق تستوسترون می تواند مفید باشد، اما فقط در صورتی که واقعا T پایین داشته باشید. اگر نمی دانید که آیا این تزریق ها ممکن است برای شما مناسب باشد، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند شما را برای T پایین آزمایش کنند. اگر شما را تشخیص دادند، می توانید در مورد اینکه آیا این تزریق ها انتخاب خوبی برای شما هستند یا خیر صحبت کنید.

اگر در نهایت T پایین ندارید اما همچنان احساس می کنید سطح هورمون شما ممکن است پایین باشد، به خاطر داشته باشید که تغذیه خوب، ورزش منظم و اجتناب از سیگار می تواند به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید. اگر اینها کمکی نکرد، حتما با پزشک خود صحبت کنید.