نیاسین (ویتامین B3): فواید، دوز، منابع، خطرات

وجود نیاسین یا ویتامین B3 کافی در بدن برای سلامت عمومی مهم است. به عنوان یک درمان، مقادیر بالاتر نیاسین می تواند سطح کلسترول را بهبود بخشد.

به عنوان یک درمان کلسترول، مطالعات خوبی وجود دارد که نشان می دهد نیاسین می تواند سطح کلسترول خوب HDL را افزایش داده و تری گلیسیرید را کاهش دهد. نیاسین همچنین به طور متوسط ​​کلسترول بد LDL را کاهش می دهد. گاهی اوقات این دارو در ترکیب با استاتین ها برای کنترل کلسترول تجویز می شود، مانند روزوواستاتین (Crestor، Ezallor)، سیمواستاتین (Flolipid، Zocor)، فلوواستاتین (Lescol)، آتورواستاتین (Lipitor) و پراواستاتین (Pravachol).

با این حال، نیاسین تنها به عنوان درمان کلسترول در دوزهای نسبتاً بالا مؤثر است. این دوزها می توانند خطراتی مانند آسیب کبدی، مشکلات گوارشی یا عدم تحمل گلوکز داشته باشند. بنابراین خود را با مکمل های نیاسین بدون نسخه درمان نکنید. در عوض، از ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود مشاوره بگیرید، که در صورت توصیه می‌تواند دوزهای نیاسین مورد تایید FDA را تجویز کند.

علاوه بر این، نیاسین یک درمان تایید شده توسط FDA برای پلاگر است، بیماری نادری که از کمبود نیاسین ایجاد می شود.

Logo for WebMD
از آنجایی که نیاسین را می توان به روش های مختلف استفاده کرد، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد بهترین دوز برای شما صحبت کنید.

بیشتر بخوانید
عوارض ویتامین ای
همه افراد به مقدار مشخصی نیاسین – از غذا یا مکمل ها – برای عملکرد طبیعی بدن نیاز دارند. این مقدار مصرف مرجع رژیم غذایی (DRI) نامیده می شود، اصطلاحی که جایگزین RDA قدیمی و آشناتر (مقدار روزانه توصیه شده) می شود. برای نیاسین، DRI ها با سن و سایر عوامل متفاوت است و به میلی گرم معادل نیاسین داده می شود:

  • کودکان: بین ۲ تا ۱۶ میلی گرم در روز، بسته به سن
  • مردان: ۱۶ میلی گرم در روز
  • زنان: ۱۴ میلی گرم در روز
  • زنان (باردار): ۱۸ میلی گرم در روز
  • زنان (شیرده): ۱۷ میلی گرم در روز
  • حداکثر میزان مصرف روزانه برای بزرگسالان در تمام سنین: ۳۵ میلی گرم در روز

اکثر مردم می توانند مقدار نیاسین مورد نیاز خود را با خوردن یک رژیم غذایی سالم دریافت کنند.

بیشتر بخوانید
افزایش ویتامین دی یا هیپرویتامینوز D: علل، علائم، تشخیص

اگر پزشک شما نیاسین را تجویز کرده است، ممکن است بخواهید آن را با غذا مصرف کنید. این می تواند از ناراحتی معده جلوگیری کند. برای کاهش گرگرفتگی – یک عارضه جانبی بی ضرر اما ناراحت کننده نیاسین که قرمزی و گرمی در صورت و گردن را توصیف می کند – ممکن است پزشک مصرف نیاسین را همراه با آسپرین و پرهیز از الکل و غذاهای تند توصیه کند.

نیاسین به طور طبیعی در بسیاری از غذاها از جمله سبزیجات، گوشت، مرغ، ماهی و تخم مرغ وجود دارد، اگرچه در کسری از دوز نشان داده شده برای دستیابی به تغییرات در کلسترول. بسیاری از محصولات نیز در طول تولید با نیاسین غنی می شوند.

  • اثرات جانبی. نیاسین می تواند باعث گرگرفتگی شود، به خصوص زمانی که برای اولین بار مصرف آن را شروع می کنید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما احتمالاً افزایش آهسته دوز را برای کاهش این مشکل پیشنهاد می کند. آنها همچنین ممکن است یک فرمول تجویزی با انتشار زمان برای کنترل گرگرفتگی ارائه دهند. نیاسین می تواند باعث ناراحتی معده و اسهال شود. با این حال، همه این عوارض جانبی با گذشت زمان از بین می روند.
  • خطرات نیاسین خطراتی دارد. این می تواند باعث مشکلات کبدی، زخم معده، تغییر در سطح گلوکز، آسیب عضلانی، فشار خون پایین، تغییرات ریتم قلب و مسائل دیگر شود. افراد مبتلا به هر نوع بیماری از جمله بیماری کبد یا کلیه، دیابت، فشار خون بالا یا مشکلات قلبی عروقی باید قبل از استفاده از مکمل های نیاسین با پزشک مشورت کنند. کلسترول بالا را به تنهایی با مکمل های نیاسین بدون نسخه درمان نکنید.
  • فعل و انفعالات. اگر دارو یا مکملی را به طور منظم مصرف می کنید، قبل از شروع استفاده از مکمل های نیاسین با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند با داروهایی مانند داروهای دیابت، رقیق کننده های خون، داروهای ضد تشنج، داروهای فشار خون، هورمون های تیروئید و آنتی بیوتیک ها و همچنین مکمل هایی مانند جینکو بیلوبا و برخی آنتی اکسیدان ها تداخل داشته باشند. الکل ممکن است خطر مشکلات کبدی را افزایش دهد. اگرچه نیاسین اغلب همراه با استاتین ها برای کلسترول بالا استفاده می شود، این ترکیب ممکن است خطر عوارض جانبی را افزایش دهد. از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشاوره بگیرید.
بیشتر بخوانید
کمبود ویتامین ب 12 باعث افزایش وزن و چاقی می شود؟
در دوزهای پایین DRI، نیاسین برای همه بی خطر است. با این حال، در مقادیر بالاتری که برای درمان شرایط پزشکی استفاده می شود، می تواند خطراتی داشته باشد. به همین دلیل، کودکان و زنان باردار یا شیرده نباید مکمل های نیاسین را بیش از DRI مصرف کنند، مگر اینکه توسط پزشک توصیه شده باشد.

بیشتر بخوانید
بری بری کمبود تیامین یا ویتامین B1 علل، علائم، درمان و موارد دیگر

افراد مبتلا به نقرس کنترل نشده نیز نباید از مکمل های نیاسین استفاده کنند.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه