زنبور سرخ ها حشرات گزنده ای هستند که بخشی از خانواده زنبورها هستند. آنها یکی از هزاران گونه در راسته پرفشارها هستند. این راسته شامل زنبورها، مورچه ها و سایر زنبورها نیز می شود.

زنبور سرخ ها تقریباً یک اینچ اندازه دارند و دارای نوارهای زرد رنگی هستند که در مقابل بدن های تیره تضاد دارند. آنها بالدار هستند و دارای آنتن، پا و نیش هستند.

نیش زنبور سرخ معمولا علائم خفیفی ایجاد می کند، اما می تواند منجر به واکنش های آلرژیک یا سایر علائم جدی شود. زهر زنبور سرخ نت حاوی هیستامین است که می تواند واکنش های آلرژیک شدید در افراد ایجاد کند.

بیشتر اوقات، می‌توانید نیش زنبور سرخ را به تنهایی درمان کنید، اما اگر علائم شما شدید است، باید فوراً به دنبال درمان پزشکی باشید.

زنبور سرخ ها در سراسر ایالات متحده و جهان زندگی می کنند. ممکن است در خارج از منزل با زنبور سرخ مواجه شوید. لانه آنها می تواند در نزدیکی خانه ها یا در طبیعت باشد، مانند درختان یا درختچه های پوسیده.

نیش هورنت: علائم، واکنش ها و Morehealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

زنبور سرخ ها زمانی که احساس خطر می کنند بیشتر مستعد نیش هستند. یک زنبور سرخ  می تواند یک یا چند بار نیش بزند و گاهی اوقات زنبور سرخ ازدحام می کنند و می توانند ده ها یا صدها نیش ایجاد کنند.

علائم

بیشتر نیش های زنبور سرخ خفیف هستند و علائم جزئی ایجاد می کنند. با این حال، ممکن است واکنش آلرژیک، عفونت یا علائم جدی تری را تجربه کنید. کمتر از ۱۰ درصد نیش می تواند واکنش های بزرگ تری در نزدیکی نیش ایجاد کند. نیش زنبورها و زنبورها در حدود ۱۰۰ کشته در ایالات متحده هر سال.

علائم شایع و غیر اورژانسی

به طور کلی، نیش زنبور سرخ فقط بر ناحیه ای که شما نیش زده اید تأثیر می گذارد. این علائم ممکن است چند ساعت یا تا یک روز طول بکشد.

علائم خفیف عبارتند از:

 • یک ناحیه برجسته و مایل به قرمز که در آن نیش رخ داده است
 • گرما در نزدیکی نیش
 • درد در نزدیکی نیش
 • خارش
 • خون ریزی
 • کهیرهای احتمالی در نزدیکی نیش
بیشتر بخوانید
نحوه تشخیص گاز لایت و کمک گرفتن

آنافیلاکسی و سایر واکنش های آلرژیک

یک واکنش آلرژیک به دنبال نیش زنبور سرخ ممکن است منجر به علائم شدیدتر یا حتی آنافیلاکسی شود. این به این دلیل است که زهر زنبور سرخ حاوی هیستامین هایی است که می تواند باعث واکنش های آلرژیک شود. آنافیلاکسی یک بیماری بسیار جدی و تهدید کننده زندگی است. می تواند بین آنها تأثیر بگذارد ۱.۲ و ۳.۵ درصد از مردم. علائم عبارتند از:

 • کهیر فراتر از محل نیش
 • تورم پوست یا در گلو
 • پوست برافروخته
 • سرفه کردن
 • مشکل تنفس
 • تنگی قفسه سینه
 • خس خس سینه
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • تعریق
 • شوکه شدن

آنافیلاکسی می تواند به سرعت رخ دهد و در مدت زمان کوتاهی کشنده باشد. در صورت مشاهده این علائم، مطمئن شوید که به دنبال مراقبت های پزشکی فوری هستید.

علائم شدید و طولانی مدت

ممکن است علائمی را تجربه کنید که نه خفیف هستند و نه نتیجه آنافیلاکسی هستند. علائمی که بیش از یک روز طول می کشد و همچنین علائمی که با گذشت زمان بدتر می شوند، باید تحت نظر باشند. علاوه بر این، نیش در نزدیکی مجاری بینی، دهان و گلو می تواند منجر به علائم جدی شود.

یک مطالعه موردی علائم یک مرد میانسال را که فقط یک بار توسط زنبور سرخ  نیش زده بود بررسی کرد. ورم در تمام سمت راست بدن و تاول روی بازوها و پاهایش ایجاد شد. او باید به مدت یک هفته در بیمارستان با داروهای کورتون و آنتی هیستامین درمان شود.

زنبور سرخ ممکن است چندین بار نیش بزنند، یا ممکن است با انبوهی از زنبور سرخ مواجه شوید. نیش های متعدد زنبور سرخ می تواند علائم بیشتری ایجاد کند و ممکن است تهدید کننده زندگی باشد. به عنوان مثال، در سریلانکا، زنبور سرخ مربوط به زنبور می تواند انسان ها را ازدحام کندو نیش می تواند منجر به حملات قلبی، نارسایی اندام ها یا سایر بیماری ها شود.

زنبور سرخ در مقابل نیش های دیگر
نوع حشره علائم جایی که ممکن است با آن روبرو شوید درد یادداشت های دیگر
زنبور سرخ دردقرمزی پوستتورم در اطراف نیش در لانه ای نزدیک ساختمانزیر یک سقفدر درخت یا درختچه

در کنده های پوسیده درخت

اطراف کنده های افتاده

درد وجود دارد و ممکن است برای چند ساعت رخ دهد زنبور سرخ نیش خود را حفظ می کنند و می توانند چندین بار نیش بزنندمی تواند تهاجمی باشدگاهی اوقات آنافیلاکسی رخ می دهد
زنبورهای عسل دردقرمزی پوستتورم در اطراف نیش نزدیک کندوی عسلدر تکه های گل، علفزارها و دیگر مناطق چمنزار و طبیعی درد وجود دارد و ممکن است برای چند ساعت رخ دهد نیش ها پس از یک بار نیش در پوست جابجا می شوند و می توانند به ترشح زهر ادامه دهندمی تواند نیش ها را با کشیدن کارت اعتباری یا چاقوی کره برداریدآنافیلاکسی ممکن است رخ دهد
زنبورهای دیگر (جلیقه زرد، زنبور کاغذی، زنبورهای بدون بال) دردقرمزی پوستتورم در اطراف نیش هنگام غذا خوردن در فضای بازدر اطراف ساختمان ها و سایر سازه ها که در آن لانه می سازند درد وجود دارد و ممکن است برای چند ساعت رخ دهد زنبورها نیش خود را حفظ می کنند و می توانند چندین بار نیش بزنندبرخی از زنبورها منفرد هستند، اما زنبور زرد و زنبور سرخ می توانند تهاجمی تر باشندآنافیلاکسی ممکن است رخ دهد
مورچه های آتشین گزش ممکن است به شکل دایره ای باشدنیش ها به جوش هایی تبدیل می شوند که می توانند یک هفته طول بکشند در جنوب ایالات متحده رایج استبه نظر می رسد لانه ها تپه های خاکی هستند احساس سوزش که می تواند چند ساعت طول بکشد می تواند چندین بار نیش بزنداغلب منجر به عفونت می شودبه ندرت باعث آنافیلاکسی می شود
پشه (نیش، نه نیش) روی پوست برجسته، صورتی روشن یا قرمز بچرخیدخارش مناطق دارای آب راکدعلف هابوته خفیف فقط به ندرت باعث بیماری می شود
ظاهر

زنبور سرخ حدود یک اینچ طول دارند، اما ممکن است کمی کوتاهتر یا بلندتر باشند. آنها چند رنگ هستند و بسیاری از آنها خطوط زرد یا سفیدی دارند که در مقابل بدن قرمز مایل به قهوه ای و سیاه آنها متضاد است. رنگ سرشان روشن تر است و چشمانشان تیره و درشت است.

زنبور سرخ دارای دو بال و شش پا هستند. آنها یک نیش در انتهای بدن خود دارند که به غده ای که حاوی سم است متصل است. نیش آن ها صاف است، بنابراین پس از نیش زدن نمی ریزند. این برخلاف زنبورهایی است که روی نیش خود خارهایی دارند و با نیش زدن آنها را از دست می دهند. فقط زنبور سرخ ماده می تواند نیش بزند.

موارد خفیف

در بیشتر موارد، می توانید نیش زنبور سرخ را به تنهایی درمان کنید:

 1. مطمئن شوید که ناحیه آسیب دیده را با آب و صابون تمیز کنید.
 2. کمپرس سرد را روی محل گزش بگذارید تا درد کسل کننده و کاهش تورم باشد.
 3. اگر روی بازو یا پایتان نیش زد، آن را بالا بیاورید تا تورم کاهش یابد.
 4. از داروهای بدون نسخه مانند آنتی هیستامین ها یا استروئیدهای کورتیکوئیدی برای کاهش علائم نزدیک به نیش استفاده کنید.
 5. در صورت نیاز برای کنترل درد مصرف استامینوفن را در نظر بگیرید.

زنبور سرخ نیش های خود را پشت سر نمی گذارند، بنابراین نیازی نیست که مانند زمانی که توسط زنبور نیش می زنید، آن را بردارید.

برخی از داروهای خانگی ممکن است به نیش حشرات کمک کنند.

علائم طولانی مدت یا شدید

علائمی که پس از چند ساعت یا چند روز از بین نمی روند، باید با شدت بیشتری درمان شوند. ممکن است برای کاهش التهاب به یک داروی تجویزی مانند استروئید نیاز داشته باشید.

عکس العمل های آلرژیتیک

نیش زنبور سرخ که باعث واکنش آلرژیک یا آنافیلاکسی می شود نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. اگر می دانید که به نیش حساسیت دارید و یک قلم اپی نفرین (Epi-Pen) به همراه دارید، فوراً از آن استفاده کنید. این قلم را با تزریق در ران تجویز کنید.

آنافیلاکسی همچنین ممکن است نیاز به لوله گذاری و سایر درمان های پزشکی مانند استروئیدها و مایعات IV داشته باشد. اگر فردی به دنبال نیش زنبور سرخ دچار آنافیلاکسی شد، برای کمک فوری تماس بگیرید. در صورت امکان باید ظرف چند دقیقه آن را درمان کنید.

درمان پیشگیرانه

شما باید با حفظ آرامش در صورت برخورد با نیش زنبور سرخ، پوشاندن لباس محافظ هنگام بیرون رفتن و استفاده از دافع حشرات از خود در برابر نیش زنبور سرخ محافظت کنید. علاوه بر این، لباس‌های رنگ روشن ممکن است بیشتر از لباس‌های تیره یا خنثی، زنبور سرخ را جذب کنند.

چه زمانی با پزشک صحبت کنیم

علائمی که بیش از یک روز طول می کشد یا شدیدتر می شود نیاز به مشاوره با پزشک دارد. اینها ممکن است نشانه های یک واکنش آلرژیک یا عفونت باشند.

علائم آنافیلاکسی مانند مشکلات تنفسی، غش، و تورم شدید نیاز به مراقبت پزشکی فوری دارد. اگر هر یک از این موارد را تجربه کردید، با کمک اضطراری تماس بگیرید.

خلاصه

ممکن است در بیرون از منزل دچار گزش زنبور سرخ شوید. یک نیش زنبور سرخ تنها ممکن است برای مدت کوتاهی علائم جزئی در اطراف نیش ایجاد کند. با این حال، زنبور سرخ ممکن است چندین بار یا به صورت گروهی نیش بزنند. یا ممکن است به سم زنبور سرخ  حساسیت داشته باشید و این نیاز به مراقبت های پزشکی بیشتری دارد.

اگر دچار مشکل تنفسی، از دست دادن هوشیاری یا سایر علائم شدید شدید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.