خال هاله ای خال است که توسط یک حلقه یا هاله سفید احاطه شده است. این خال ها تقریبا همیشه خوش خیم هستند، به این معنی که سرطانی نیستند. هالو خال ها (جمع خال) را گاهی ساتن خال یا لوکودرما آکوئیسیتوم سانتریفیوژ می نامند. آنها هم در کودکان و هم در بزرگسالان جوان نسبتاً رایج هستند.

به خواندن ادامه دهید تا بیشتر بدانید که چه چیزی باعث آنها می شود و چه زمانی باید به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید.

چه شکلی است؟

خال های هاله مانند خال های معمولی قهوه ای، خرمایی یا صورتی در مرکز یک تکه سفید دایره ای پوست هستند. آنها می توانند در هر جایی از بدن ظاهر شوند، اما بیشتر در قفسه سینه، شکم و پشت شما دیده می شوند.

هاله خال یا خال: علائم، علل، تشخیص و ...healthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

علاوه بر این، خال های هاله معمولاً فقط یک رنگ و یک شکل هستند. شما همچنین ممکن است فقط یک یا چند مورد از آنها را داشته باشید. آنها نباید خارش یا درد ایجاد کنند.

مراحل

خال هاله شما بسته به مدت زمانی که آن را داشته اید ممکن است متفاوت به نظر برسد. هالو خال ها بر اساس سن آنها به چهار مرحله طبقه بندی می شوند. ممکن است در مراحل مختلف رشد، هاله خال های متعددی داشته باشید.

بیشتر بخوانید
همه چیز درباره سندروم موهای غیر قابل شانه زدن

مراحل شامل:

  • مرحله ی ۱. یک حلقه دایره ای از پوست رنگ پریده، خال را احاطه کرده است.
  • مرحله ۲. خال شروع به محو شدن می کند یا صورتی تر می شود، سپس محو می شود.
  • مرحله ۳. یک ناحیه دایره ای یا بیضی از پوست سفید پس از ناپدید شدن خال باقی می ماند.
  • مرحله ۴. لکه سفید به تدریج به رنگ طبیعی خود باز می گردد.

چه چیزی باعث آنها می شود؟

هالو خال ها زمانی ایجاد می شود که سیستم ایمنی بدن شما به یک خال حمله کند. محققان مطمئن نیستند که چرا این اتفاق می افتد، اما به احتمال زیاد به این دلیل است که سیستم ایمنی بدن شما فکر می کند خال به نوعی مضر است. به عنوان محافظت بیشتر، گلبول های سفید خون به نام سلول های T به سلول های رنگدانه در خال حمله می کنند و باعث محو شدن و در نهایت ناپدید شدن آن می شوند. آنها همچنین به رنگدانه اطراف خال حمله می کنند و طرح سفید متمایز را ایجاد می کنند که هاله خال ها به آن معروف هستند.

بیشتر بخوانید
خال جدید روی صورت یا بدن

در موارد دیگر، آفتاب سوختگی به خال موجود آسیب می‌رساند که باعث می‌شود سیستم ایمنی شما با آن به عنوان یک مهاجم مضر رفتار کند.

آیا عوامل خطر وجود دارد؟

به گفته DermNet نیوزلند، خال هاله  در کودکان و بزرگسالان جوان رایج تر هستند ، اما ممکن است در هر سنی رخ دهد.

آیا می توانند سرطانی باشند؟

هالو خال ها تقریبا همیشه خوش خیم هستند. با این حال، در موارد نادر، خال هاله می‌تواند نشان دهنده وجود ملانوم، نوعی سرطان پوست، در جای دیگری از بدن باشد. این  احتمال بیشتری  در بزرگسالان مسن تر و آنهایی که خال های هاله ای دارند که شکل یا رنگ آنها نامنظم است.

مهم است که خال های غیر معمول را پیگیری کنید. تغییر در رنگ یا اندازه می تواند نشان دهنده ملانوم باشد. هنگام ردیابی خال های خود، قانون ABCDE را در نظر داشته باشید:

  • آتقارن شکل یک نیمه با نیمه دیگر مطابقت ندارد.
  • بسفارش. لبه ها اغلب تعریف نشده، ناهموار، بریدگی یا تار هستند. رنگ می تواند به پوست اطراف خونریزی کند.
  • سیرنگ سایه های متعدد سیاه، قهوه ای یا خرمایی قابل مشاهده است. همچنین ممکن است نواحی سفید، خاکستری، قرمز، صورتی یا آبی را مشاهده کنید.
  • Dآیامتر تغییر در اندازه وجود دارد، معمولاً افزایش می یابد.
  • Eچرخیدن خال در طول چند هفته یا چند ماه گذشته تغییر کرده است.
بیشتر بخوانید
چرا روی گردنم جوش است؟

چگونه تشخیص داده می شوند؟

در بسیاری از موارد، پزشک شما می تواند تنها با مشاهده خال هاله آن را تشخیص دهد. به عنوان مثال، اگر به دلیل سابقه خانوادگی خطر ابتلا به سرطان پوست بیشتر باشد، ممکن است نمونه برداری انجام دهند. این شامل برداشتن تمام یا بخشی از خال و بررسی آن برای سلول های سرطانی است. بیوپسی تنها راه برای تشخیص یا رد ملانوم است.

چگونه با آنها رفتار می شود؟

هالو خال ها نیازی به درمان ندارند. ممکن است مدتی طول بکشد، اما خال هاله سرانجام به خودی خود محو می شود و رنگدانه پوست شما باید به رنگ معمول خود بازگردد.

بیشتر بخوانید
علل موی چانه

اطمینان حاصل کنید که هر زمان که بیش از ۱۵ دقیقه بیرون هستید، کرم ضد آفتاب را روی هاله خال خود بزنید. کمبود رنگدانه در اطراف خال باعث می شود پوست شما در برابر آفتاب سوختگی آسیب پذیرتر شود که می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد.

زندگی با خال هاله

هالو خال ها معمولاً بی ضرر هستند، اما نیاز به کمی محافظت بیشتر در برابر نور خورشید دارند. مراقب خال باشید و مطمئن شوید که هر تغییری را که متوجه می‌شوید یا هر تغییری غیر از تغییراتی که در طول چهار مرحله رشد خال هاله رخ می‌دهد، به پزشک خود اطلاع دهید.