هرپتیک ویتلو یک بیماری ویروسی است که در آن تاول های کوچک روی انگشتان و ناحیه گوشتی اطراف نوک انگشتان ایجاد می شود. این زخم ها یا تاول ها اغلب دردناک هستند و پس از تماس مستقیم با یک زخم مسری ایجاد می شوند.

ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) باعث این وضعیت می شود. دو نوع HSV وجود دارد.

  • نوع ۱ معمولاً ناحیه اطراف دهان، لب ها و صورت را تحت تأثیر قرار می دهد.
  • نوع ۲ معمولاً اندام تناسلی را درگیر می کند.

از آنجایی که همین ویروس باعث تبخال تبخال، تبخال و تبخال تناسلی می شود، بسیار مسری است. به همین دلیل، مهم است که علائم این بیماری را بشناسید و اقداماتی را برای محافظت از خود انجام دهید.

تصاویری از ویتلو هرپتیک

عکس هرپتیک ویتلو

علائم هرپتیک ویتلو چیست؟

سفیدک تبخال می تواند روی هر یک از انگشتان شما ایجاد شود. اگرچه وجود یک تاول نشانه رایج این بیماری است، انگشتان شما ممکن است قبل از تشکیل تاول قرمز یا متورم شوند.

هرپتیک ویتلو: علائم، علل، و تشخیصhttps://www.healthline.com › سلامت

علائم تبخال می تواند ۱ تا ۲ هفته پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر شود. ممکن است یک تاول یا دسته ای از تاول ها ایجاد شود. ممکن است تا ۳ هفته طول بکشد تا تاول ها بهبود یابند.

بیشتر بخوانید
معرفی بهترین روش های درمان زخم سوختگی

در نهایت، تاول – یا گروهی از تاول ها – پاره می شود. این یک زخم کم عمق با پوسته پوسته مانند ایجاد می کند.

ممکن است درد سوزشی یا گزگز را تجربه کنید که بدتر از چیزی است که از تاول ها انتظار دارید. سفیدک هرپسی همچنین می تواند تب و غدد لنفاوی متورم ایجاد کند.

ممکن است پس از طغیان اولیه، همه گیری های مکرر ایجاد شود، اما این نادر است.

با این حال، طغیان‌های مکرر تبخال معمولاً شدت کمتری دارند و سریع‌تر بهبود می‌یابند، زیرا بدن آنتی‌بادی‌هایی را برای اقداماتی علیه ویروس ایجاد کرده است.

چه چیزی باعث سفید شدن تبخال می شود؟

تنها در صورتی می توانید به این وضعیت مبتلا شوید که انگشت شما با HSV نوع ۱ یا نوع ۲ تماس داشته باشد. برخی از افرادی که به تبخال تبخال مبتلا می شوند، سابقه تبخال یا تبخال تناسلی دارند، اما همیشه اینطور نیست.

اگر به HSV مبتلا شده اید، سفیدک هرپتیک ممکن است به عنوان یک بیماری ثانویه رخ دهد.

بیشتر بخوانید
بیماری مورژلون: مدیریت یک بیماری پوستی غیر قابل توضیح

این ممکن است در صورتی اتفاق بیفتد که بریدگی یا زخمی روی انگشت شما ایجاد شود که با زخم یا تاول در اطراف صورت یا ناحیه تناسلی شما تماس داشته باشد. ویروس می تواند از طریق این برش وارد انگشت شما شود.

اگر سابقه HSV ندارید، در صورت تماس با زخم‌های تبخال یا تاول‌هایی که می‌توانند ویروس را از فردی به فرد دیگر منتقل کنند، سفیدک تبخال ممکن است ایجاد شود.

چگونه یک پزشک هرپتیک ویتلو را تشخیص می دهد؟

ظاهر زخم یا تاول روی انگشت شما معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. برخی از زخم ها به دلیل اصطکاک، نیش حشرات یا جراحت هستند و معمولاً خود به خود بهبود می یابند.

با این حال، اگر یک پاکت دردناک از چرک به نام آبسه روی انگشت خود ایجاد کردید و نتوانستید علت آن را مشخص کنید، با پزشک خود صحبت کنید.

پزشکان معمولاً می توانند شرایط ویروسی را بر اساس ظاهر زخم ها یا ضایعات شناسایی کنند. اگر پزشک شما مشکوک به ویروس باشد، یک سواب پوستی یا آزمایش خون می تواند تبخال را تایید یا رد کند.

بیشتر بخوانید
نحوه استفاده از اسید گلیکولیک در مراقبت از پوست

چگونه هرپسیک ویتلو درمان می شود؟

هرپتیک ویتلو نیازی به درمان ندارد.

این بیماری معمولاً در عرض چند هفته بدون دارو بهبود می یابد، اما یک داروی ضد ویروسی تجویزی می تواند مدت زمان شیوع را کوتاه کند.

داروهای ضد ویروسی تنها زمانی موثر هستند که ظرف ۲۴ ساعت پس از بروز علائم مصرف شوند.

داروهای ضد ویروسی همچنین به کاهش خطر انتقال ویروس به افراد دیگر کمک می کنند. اگر تاول پاره شود و عفونت ایجاد شود، پزشک می تواند آنتی بیوتیک تجویز کند.

شما می توانید تبخال را در خانه درمان کنید:

  • مصرف مسکن – مانند استامینوفن یا ایبوپروفن – برای کمک به کاهش درد و تب
  • استفاده از کمپرس سرد چند بار در روز برای کمک به کاهش تورم
  • روزانه ناحیه آسیب دیده را تمیز کنید و آن را با گاز بپوشانید

عوارض هرپتیک ویتلو

با توجه به ماهیت مسری این عارضه، باید ناحیه تاول زده را تا زمان بهبودی پوشانده نگه دارید. پوشاندن این ناحیه به این معنی است که می تواند به سایر قسمت های بدن شما سرایت کند یا به افراد دیگر منتقل شود.

بیشتر بخوانید
علت داغ شدن نوک انگشتان و گزگز

پوشیدن دستکش در حین تمیز کردن ناحیه آسیب دیده نیز از گسترش بیماری به سایر قسمت های بدن شما جلوگیری می کند.

به عنوان یک اقدام احتیاطی، در صورت ابتلا به تبخال، از لنزهای تماسی استفاده نکنید. اگر چشم خود را با انگشت حاوی ناحیه آسیب دیده لمس کنید، ویروس ممکن است به چشم شما سرایت کند.

چشم انداز سفیدک هرپس چیست؟

متأسفانه، در حال حاضر هیچ درمانی برای HSV وجود ندارد، اگرچه محققان پیشرفت در درمان های آینده را انجام می دهند.

هنگامی که شیوع اولیه از بین می رود، ویروس ممکن است سال ها در بدن شما خفته باقی بماند. بنابراین حتی پس از ناپدید شدن علائم تبخال، ممکن است بعداً شیوع دیگری را تجربه کنید، اگرچه بعید است.

در صورت شیوع مکرر، پزشک ممکن است داروهای ضد ویروسی را برای کمک به کاهش دفعات حملات تجویز کند.