پیکا وضعیتی است که بیشتر افراد باردار و کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد. افراد مبتلا به آن احساس ناچاری به خوردن مواد غیر خوراکی مانند خاک و چیزهایی که خطرناک هستند دارند. آنها ممکن است نتوانند متوقف شوند.

افراد مبتلا به اختلال پیکا به طور اجباری موادی می خورند که ارزش غذایی ندارند. فرد مبتلا به پیکا ممکن است اقلام نسبتاً بی ضرری مانند یخ بخورد. یا ممکن است چیزهای بالقوه خطرناکی مانند تکه های رنگ خشک شده یا قطعات فلز بخورند.

در مورد دوم، این اختلال می تواند منجر به عواقب جدی مانند مسمومیت با سرب شود.

این اختلال اغلب در کودکان و زنان باردار رخ می دهد. معمولا موقتی است. اگر شما یا فرزندتان نمی توانید از خوردن مواد غیرخوراکی خودداری کنید، فوراً به پزشک مراجعه کنید. درمان می تواند به شما در جلوگیری از عوارض جانبی بالقوه جدی کمک کند.

هر آنچه باید درباره Picahealthline.com بدانید https://www.healthline.com › سلامتی

پیکا در افرادی که دارای ناتوانی های ذهنی هستند نیز دیده می شود. اغلب در افراد مبتلا به ناتوانی های رشدی شدیدتر و طولانی تر است.

به دنبال چه چیزی باشم؟

افراد مبتلا به پیکا به طور منظم اقلام غیرغذایی می خورند. این رفتار باید حداقل یک ماه ادامه یابد تا به عنوان pica واجد شرایط شود.

بیشتر بخوانید
آیا استفاده از فنیل افرین در دوران بارداری بی خطر است؟

اگر پیکا دارید، ممکن است به طور منظم چیزهایی مانند:

 • یخ
 • صابون
 • دکمه ها
 • خاک رس
 • مو
 • خاک
 • شن
 • باقی مانده استفاده نشده یک سیگار
 • خاکستر سیگار
 • رنگ کردن
 • چسب
 • گچ
 • مدفوع

همچنین ممکن است سایر مواد غیر خوراکی بخورید.

چه چیزی باعث پیکا می شود؟

هیچ دلیل واحدی برای پیکا وجود ندارد. در برخی موارد، کمبود آهن، روی یا مواد مغذی دیگر ممکن است با پیکا همراه باشد. به عنوان مثال، کم خونی، معمولاً ناشی از کمبود آهن، ممکن است علت اصلی پیکا در زنان باردار باشد.

هوس های غیرمعمول شما ممکن است نشانه این باشد که بدن شما در تلاش است تا سطوح پایین مواد مغذی را دوباره پر کند.

افراد مبتلا به بیماری های روانی خاص، مانند اسکیزوفرنی و اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD)، ممکن است پیکا را به عنوان یک مکانیسم مقابله ای ایجاد کنند.

برخی از افراد حتی ممکن است از بافت یا طعم برخی از اقلام غیرخوراکی لذت ببرند و هوس کنند. در برخی فرهنگ ها، خوردن خاک رس یک رفتار پذیرفته شده است. این شکل از پیکا ژئوفاژیا نامیده می شود.

رژیم غذایی و سوءتغذیه هر دو می توانند منجر به پیکا شوند. در این موارد، خوردن مواد غیر خوراکی ممکن است به شما کمک کند احساس سیری کنید.

بیشتر بخوانید
قرص ضد بارداری برای درمان جوش و آکنه: نحوه عملکرد، گزینه ها و موارد دیگر

پیکا چگونه تشخیص داده می شود؟

هیچ تستی برای پیکا وجود ندارد. پزشک شما این وضعیت را بر اساس تاریخچه و چندین عامل دیگر تشخیص می دهد.

شما باید با پزشک خود در مورد اقلام غیرغذایی که خورده اید صادق باشید. این به آنها کمک می کند تا یک تشخیص دقیق را ایجاد کنند.

اگر به آنها نگویید چه چیزی می خوردید، تشخیص اینکه آیا پیکا دارید یا خیر، ممکن است برای آنها سخت باشد. همین امر در مورد کودکان یا افراد کم توان ذهنی نیز صادق است.

پزشک ممکن است خون شما را آزمایش کند تا ببیند سطح روی یا آهن شما پایین است یا خیر. این می تواند به پزشک شما کمک کند تا متوجه شود که آیا کمبود مواد مغذی زمینه ای مانند کمبود آهن دارید یا خیر. کمبود مواد مغذی ممکن است گاهی با پیکا مرتبط باشد.

عوارض مرتبط با پیکا چیست؟

خوردن برخی از اقلام غیر خوراکی گاهی اوقات می تواند منجر به بیماری های جدی دیگری شود. این شرایط می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • مسمومیت، مانند مسمومیت با سرب
 • عفونت های انگلی
 • انسداد روده
 • خفگی

پیکا چگونه درمان می شود؟

پزشک شما احتمالاً با درمان هر گونه عارضه ای که از خوردن اقلام غیرخوراکی به دست آورده اید، شروع می کند. به عنوان مثال، اگر مسمومیت شدید با سرب ناشی از خوردن تراشه های رنگ دارید، پزشک ممکن است درمان کیلاسیون را تجویز کند.

بیشتر بخوانید
بیوتین و پیشگیری از بارداری: آیا بی خطر است؟

در این روش، دارویی به شما داده می شود که با سرب متصل می شود. این به شما امکان می دهد سرب را در ادرار خود دفع کنید.

این دارو ممکن است از طریق خوراکی مصرف شود یا پزشک ممکن است داروهای شلات داخل وریدی را برای مسمومیت با سرب تجویز کند، مانند اتیلن دی آمین تترا استیک اسید (EDTA).

اگر پزشک فکر می‌کند که پیکای شما ناشی از عدم تعادل مواد مغذی است، ممکن است مکمل‌های ویتامین یا مواد معدنی را تجویز کند. به عنوان مثال، در صورت تشخیص کم خونی ناشی از فقر آهن، مصرف مکمل های منظم آهن را توصیه می کنند.

پزشک شما همچنین ممکن است یک ارزیابی روانشناختی را برای تعیین اینکه آیا شما OCD یا وضعیت سلامت روان دیگری دارید، تجویز کند. بسته به تشخیص شما، آنها ممکن است دارو، درمان یا هر دو را تجویز کنند.

تا همین اواخر، تحقیقات روی داروهایی برای کمک به افراد مبتلا به پیکا متمرکز نشده بود. مطالعه ۲۰۰۰ منتشر شده در مجله تحلیل رفتار کاربردی پیشنهاد کرد که یک مکمل مولتی ویتامین ساده ممکن است در برخی موارد یک درمان موثر باشد.

بیشتر بخوانید
7 نکته آسان برای باردار شدن سریع

اگر فرد مبتلا به پیکا دارای ناتوانی ذهنی یا وضعیت سلامت روانی باشد، داروهایی برای مدیریت مشکلات رفتاری نیز ممکن است به کاهش یا از بین بردن تمایل آنها به خوردن مواد غیر مغذی کمک کند.

چشم انداز افراد مبتلا به پیکا چیست؟

در کودکان و زنان باردار، پیکا اغلب در عرض چند ماه بدون درمان از بین می رود. اگر کمبود تغذیه ای باعث ایجاد پیکا شما شده است، درمان آن باید علائم شما را کاهش دهد.

پیکا همیشه از بین نمی رود. این می تواند سال ها ادامه یابد، به خصوص در افرادی که دارای ناتوانی ذهنی هستند. پزشک به شما کمک می کند تا چشم انداز مورد خاص خود را درک کنید و اینکه چه کاری می توانید برای مدیریت شرایط انجام دهید.
Source link