از نزدیک یک پرستار با خالکوبی هلال ماه روی مچ دست داخلی خود در حال آماده سازی یک تزریق ضد بارداری

پاسخ کوتاه چیست؟

تزریق ضد بارداری مردانه وجود دارد، اما هنوز در دسترس نیست.

مهار برگشت پذیر اسپرم تحت هدایت (RISUG) برای دهه ها در هند در حال توسعه بوده است و در حال حاضر در فاز سوم آزمایشات بالینی است. همتای آمریکایی آن، Vasalgel، هنوز در آزمایشات بالینی است.

RISUG و Vasalgel

RISUG یک تزریق غیر هورمونی، برگشت‌پذیر و پلیمری ژل ضد بارداری است که در حال حاضر در مرحله آزمایش انسانی در هند است. Vasalgel که در ایالات متحده در حال توسعه است، به همین ترتیب عمل می کند، اما پلیمرهای مورد استفاده و فرمولاسیون با پلیمرهای RISUG متفاوت است.

RISUG و Vasagel تقریباً شبیه وازکتومی عمل می‌کنند، منهای «snip».

به جای بریدن مجرای دفران – لوله جفتی که اسپرم را از بیضه ها به آلت تناسلی می برد – RISUS یا Vasagel به داخل آن تزریق می شود.

ابتدا یک بی حس کننده موضعی روی کیسه بیضه در محل تزریق اعمال می شود. سپس RISUG یا Vasalgel به یک مجرای دفران تزریق می شود و سپس در طرف دیگر در مجرای دوم تزریق می شود.

زمانی که ژل وارد آن می‌شود، به دیواره‌های داخلی مجرای دفران می‌چسبد و به اسپرم‌هایی که از آن می‌گذرند آسیب می‌زند، بنابراین آنها قادر به رسیدن و بارور کردن تخمک نیستند.

برخی تحقیقات نشان می دهد که RISUG تا ۱۰ سال ۹۹ درصد موثر است. همچنین نشان داده شده است که پس از تزریقی که عمدتاً از بی کربنات سدیم (معروف به جوش شیرین) ساخته شده است، کاملاً برگشت پذیر است تا آن را خارج کند.

به غیر از تورم موقت کیسه بیضه و درد خفیف کیسه بیضه و اینگوینال که در عرض یک ماه برطرف شد، هیچ عارضه جانبی نامطلوبی در طول آزمایش‌های انسانی برای RISUG گزارش نشد.

Vasagel هنوز به آزمایشات بالینی منتقل نشده است. با توجه به پستی در صفحه فیس بوک سازنده ، Vasagel احتمالا تا «چند سال دیگر» وارد بازار نخواهد شد.

روش های دیگر در حال توسعه

در حال حاضر بیش از ۱۰۰ هدف بالقوه به عنوان روش های بالقوه کنترل بارداری مردانه در حال تحقیق هستند. این شامل روش هایی است که تحرک اسپرم، لقاح، انتقال اسپرم و اسپرم زایی را هدف قرار می دهد.

بیایید به برخی از گزینه های قابل توجه در خط لوله نگاه کنیم.

ژل ترانس درمال نستورون و تستوسترون

محققان شورای جمعیت با همکاری موسسه ملی سلامت کودک و توسعه انسانی در حال حاضر در حال انجام آزمایشات بالینی یک ژل ضد بارداری هورمونی مردانه هستند.

ژل موضعی ترکیبی از نستورون، یک پروژسترون و تستوسترون است که روزانه روی شانه ها اعمال می شود و از طریق پوست جذب می شود. این سیستم های سیگنال دهی را برای تولید اسپرم هدف قرار می دهد، بنابراین تعداد اسپرم ها بدون تأثیر بر سایر عملکردها کاهش می یابد.

تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۹ نشان داد که این ژل به طور موثری تعداد اسپرم ها را در ۸۴ درصد از مصرف کنندگان به یک سطح موثر پیشگیری از بارداری کاهش می دهد.

مهارکننده پروتئاز اپیدیدیم (اپین)

Eppin Pharma در حال توسعه یک قرص ضد بارداری غیر هورمونی کوتاه مدت مردانه است که با اتصال به Eppin، پروتئینی روی سطح اسپرم انسان، عمل می کند. این منجر به از بین رفتن تحرک اسپرم می شود، بنابراین اسپرم نمی تواند به سمت تخمک شنا کند تا آن را بارور کند.

این قرص، که ممکن است بر حسب تقاضا یا به عنوان قرص روزانه استفاده شود، قرار است وارد مطالعات اولیه در انسان شود.

YCT529

انتظار می رود آزمایشات انسانی در اواسط تا اواخر سال ۲۰۲۲ بر روی یک قرص ضد بارداری غیر هورمونی مردانه به نام YCT529 آغاز شود.

تحقیقات ارائه شده در انجمن شیمی آمریکا نشان داد که YCT529 می تواند موش ها را عقیم کند. ۹۹ درصد در جلوگیری از بارداری بدون هیچ عارضه ای موثر بود. پس از اینکه همان موش‌ها موش‌های دیگر را پس از توقف دریافت YCT529 آغشته کردند، برگشت‌پذیر بود.

به یاد داشته باشید که اگرچه این روش در موش ها موثر بود، اما نتایج ممکن است برای انسان ها قابل ترجمه نباشد.

محققان در طی یک جلسه توجیهی رسانه ای نشان دادند که اگر آزمایشات در سال ۲۰۲۲ شروع شود و همه چیز به خوبی پیش برود، YCT529 می تواند ظرف ۵ سال و احتمالا زودتر در دسترس باشد.

دی متاندرولون آندکانوات (DMAU)

DMAU یک قرص ضد بارداری روزانه مردانه است که تستوسترون و تولید اسپرم را کاهش می دهد. این کار را با سرکوب هورمون های محرک فولیکول و لوتئینه کننده بدون ایجاد علائم نامطلوب مرتبط با تستوسترون پایین انجام می دهد.

یک DMAU تزریقی نیز در حال حاضر در مرحله آزمایشات بالینی است.

تحقیقات نشان می دهد که DMAU موثر و به خوبی تحمل می شود، به استثنای چند عارضه جانبی مشابه با عوارض جانبی که اغلب توسط افرادی که از داروهای ضد بارداری هورمونی زنانه استفاده می کنند، مانند آکنه، سردرد و افزایش وزن گزارش می شود.

ایمپلنت هیدروژل سیستم ADAM Contraline

سیستم ADAM Contraline یک ایمپلنت هیدروژل ضد بارداری غیر هورمونی مردانه است. این جایزه برنده جایزه بهترین نوآوری در سری نوآوری سلامت زنان در سال ۲۰۲۲: اجلاس نوآوری سلامت باروری در بوستون شد.

ADAM به مجرای دفران تزریق می شود تا جریان اسپرم را مسدود کند. اسپرم هایی که مسدود می شوند به طور طبیعی تجزیه می شوند و سپس توسط بدن دوباره جذب می شوند. هیدروژل در پایان عمر محصول مایع می شود تا اسپرم بتواند دوباره آزادانه جریان یابد.

روش های فعلی موجود برای مردان سیسجندر

تا زمانی که یک گزینه جدید مورد تایید قرار نگیرد و به بازار بیاید، انتخاب باریکی برای مردان سیس جندر است که می خواهند کنترل بارداری را به دست بگیرند. در حال حاضر، کاندوم و وازکتومی تنها گزینه های موثر کنترل بارداری در دسترس هستند.

کاندوم

کاندوم نوعی محافظ است که روی آلت تناسلی پوشیده می شود. آنها ۹۸ درصد با استفاده کامل مؤثر هستند، و با استفاده معمولی به ۸۲ درصد کاهش می یابد. نکته مثبت این است که موانع، مانند کاندوم، تنها روشی هستند که از عفونت های مقاربتی (STIs) محافظت می کنند.

تنها راه برای اینکه کاندوم ها را تا حد ممکن به عنوان یک ابزار پیشگیری از بارداری موثر کنید، استفاده صحیح هر بار از آن است. این بدان معناست که آنها را قبل از تماس با واژن شریک جنسی خود روی آلت تناسلی در حالت نعوظ خود بغلتانید.

چند نکته دیگر که می تواند به افزایش قدرت کنترل بارداری کاندوم کمک کند:

 • اندازه مناسب کاندوم را تهیه کنید، زیرا استفاده از کاندوم بسیار کوچک احتمال پاره شدن آن را افزایش می دهد، در حالی که استفاده از کاندوم بسیار بزرگ می تواند منجر به لیز خوردن آن شود.
 • تاریخ انقضا را بررسی کنید و از استفاده از کاندوم‌هایی که عمرشان گذشته است خودداری کنید.
 • از انگشتان خود برای باز کردن بسته استفاده کنید، زیرا هر چیز دیگری مانند دندان یا قیچی می تواند به کاندوم آسیب برساند.
 • وقتی نوک آن را می‌چرخانید، نوک آن را نیشگون بگیرید و نوک مخزن را آزاد بگذارید تا بار شما را جمع کند. این اضافی همچنین می تواند به جلوگیری از پارگی کمک کند.
 • از روان کننده استفاده کنید، نه فقط به این دلیل که حس خوبی دارد، بلکه به این دلیل که اصطکاک را کاهش می دهد و می تواند به جلوگیری از شکستن مخوف کاندوم کمک کند.
 • وقتی کارتان تمام شد، در حالی که هنوز نعوظ هستید، کاندوم را از شریک زندگی خود بیرون بکشید و با یک دست کاندوم را بگیرید تا از لیز خوردن جلوگیری شود.

وازکتومی

وازکتومی یک روش دائمی کنترل بارداری است که شامل بریدن یا مسدود کردن مجرای دفران برای جلوگیری از انتشار اسپرم در مایع منی است. بیش از ۹۹ درصد در جلوگیری از بارداری موثر است.

از نظر تئوری، وازکتومی برگشت پذیر است، اما معکوس کردن همیشه کار نمی کند. این به این معنی است که احتمالاً انتخاب درستی نیست، مگر اینکه ۱۰۰ درصد مطمئن باشید که نمی‌خواهید – نمی‌خواهید – در این مسیر دوباره تولید کنید.

وازکتومی را می توان به دو روش مختلف انجام داد:

 • وازکتومی جراحی این روش شامل ایجاد دو برش کوچک در کیسه بیضه برای دسترسی به لوله های مجرای دفران است. بخش کوچکی از لوله برداشته می شود و سپس به هم گره می خورد یا با مقداری بافت مسدود می شود. سپس برش ها یا با بخیه بسته می شوند یا به حال خود رها می شوند تا بهبود یابند.
 • وازکتومی بدون اسکالپل به جای استفاده از چاقوی جراحی برای ایجاد برش، یک سوراخ کوچک و منفرد در پوست کیسه بیضه ایجاد می شود تا به مجرای دفران برسد تا آن را برش دهد یا ببندد. سوراخ پوست خود به خود بهبود می یابد بدون اینکه جای زخم باقی بماند.

مواردی که باید در نظر داشت:

 • چند روز پس از وازکتومی می توانید کمی درد، تورم و کبودی خفیف داشته باشید.
 • بعد از وازکتومی حدود ۳ ماه طول می کشد تا منی شما بدون اسپرم باشد.
 • پس از ۳ ماه، برای آزمایش مایع منی خود به یک قرار ملاقات بعدی با یک متخصص مراقبت های بهداشتی نیاز دارید.
 • تا زمانی که منی شما فاقد اسپرم اعلام شود، باید از روش دیگری برای کنترل بارداری استفاده کنید.
 • مانند هر روش پزشکی، خطر عفونت وجود دارد، بنابراین در صورت بروز علائم عفونت، مانند تب، درد شدید یا بدتر یا چرک ناشی از برش، با متخصص مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.
خلاصه

تزریق ضد بارداری مردانه هنوز در دسترس عموم قرار نگرفته است، اما ممکن است در چند سال آینده همراه با روش‌های دیگری که در حال حاضر در آزمایش‌های بالینی هستند، باشد.