هر آنچه باید در مورد ریکی بدانید

ریکی شکلی از درمان مکمل مربوط به انرژی درمانی است. طرفداران می گویند که با میدان های انرژی اطراف بدن کار می کند و شامل انتقال انرژی جهانی از کف دست های پزشک به مشتری است.

برخی از بحث‌ها پیرامون ریکی، به عنوان تحقیقات بالینی، وجود دارد ثابت نکرده است اثربخشی آن با این حال، بسیاری از افرادی که ریکی دریافت می کنند ادعا می کنند که تجربه می کنند نتایج مثبت.

در این مقاله، ما توضیح می‌دهیم که درمان ریکی شامل چه مواردی است، فواید سلامت گزارش‌شده آن و نظرات پزشکی پیرامون آن.

ریکی چیست؟

کلمه “ریکی” به معنای “فضای اسرارآمیز، نشانه معجزه آسا” است. این از کلمات ژاپنی “rei” به معنای جهانی و “ki” به معنای انرژی زندگی گرفته شده است.

ریکی نوعی انرژی درمانی است. به گفته پزشکان، انرژی می تواند در بدن در جایی که آسیب جسمی یا حتی درد عاطفی وجود داشته باشد، راکد شود. به مرور زمان، این بلوک های انرژی می توانند باعث بیماری شوند.

هدف طب انرژی کمک به جریان انرژی و حذف بلوک ها به روشی مشابه طب سوزنی یا طب فشاری است. پزشکان ریکی بر این باورند که بهبود جریان انرژی در بدن می‌تواند باعث آرامش، تسکین درد، تسریع بهبودی و کاهش سایر علائم بیماری شود.

میکائو اوسوی توسعه یافته Usui Reiki Ryoho، رایج ترین شکل ریکی، در سال ۱۹۲۲. با این حال، مردم حدوداً ریکی را تمرین کرده اند.

مردم همچنین از ریکی به عنوان شفابخش کف دست یا شفای دستی یاد می کنند.

در جلسه ریکی چه اتفاقی می افتد؟

پزشکان معمولاً درمان ریکی را در محیطی آرام و خصوصی انجام می دهند. با این حال، درمان می تواند در هر جایی انجام شود. در طول یک جلسه، مشتری روی یک صندلی راحت می نشیند یا روی یک میز دراز می کشد، با لباس کامل.

سپس پزشک دست های خود را به آرامی روی یا روی نواحی خاصی از سر، اندام ها و تنه مشتری قرار می دهد. آنها معمولاً دست های خود را در این موقعیت ها نگه می دارند ۳-۱۰ دقایق.

اگر آسیب خاصی مانند سوختگی وجود داشته باشد، پزشک دستان خود را درست بالای زخم نگه می دارد.

طرفداران بیان می کنند که در حالی که تمرین کننده دست های خود را به آرامی روی بدن یا روی بدن می گیرد، انتقال انرژی صورت می گیرد. در طول این مدت، پزشک ممکن است گزارش دهد که دستانش گرم شده یا سوزن سوزن می شوند. آنها هر موقعیت دست را نگه می دارند تا زمانی که احساس کنند که جریان انرژی متوقف شده است.

بیشتر بخوانید
چگونه یک دلبستگی ناامن را بهبود دهیم

وقتی تمرین‌کننده احساس کند که گرما یا انرژی در دستانش از بین رفته است، دست‌های خود را برمی‌دارد و در ناحیه دیگری از بدن قرار می‌دهد.

برخی از تکنیک های ریکی

تکنیک هایی که ریکی شامل می شود نام هایی مانند:

 • مرکز کردن
 • پاکسازی
 • پرتو زدن
 • استخراج انرژی های مضر
 • تزریق کردن
 • هاله را صاف می کند

برخی از تمرین‌کنندگان ریکی از کریستال‌ها و چوب‌های شفابخش چاکرا استفاده می‌کنند تا بتوانند درمان را انجام دهند یا خانه را از انرژی منفی محافظت کنند.

با این حال، آنی هرینگتون، رئیس فدراسیون ریکی از بریتانیا، به Medical News Today گفت:

ریکی به هیچ ابزار دیگری غیر از تمرین‌کننده متکی نیست. ما به عنوان یک قانون کلی از کریستال، پودر یا چوب استفاده نمی کنیم. با این حال، یکی از مزایای درمان ریکی، شفا از راه دور است، جایی که ریکی طی چندین مایل ارسال می شود. سپس، بسیاری از تمرین‌کنندگان از کریستال‌ها برای کمک به ارتعاشات انرژی استفاده می‌کنند.»

جلسات می تواند طول بکشد ۴۵-۹۰ دقایق. بسته به آنچه مشتری می خواهد انجام دهد، تعداد جلسات متفاوت خواهد بود. برخی از مشتریان ترجیح می دهند یک جلسه داشته باشند، در حالی که برخی دیگر مجموعه ای از جلسات را برای کار روی یک موضوع خاص برگزار می کنند.

فواید سلامتی

به گفته پزشکان، ریکی انرژی جهانی معروف به کی را که “چی” تلفظ می شود، کانالیزه می کند. این همان انرژی درگیر در ورزش تای چی است.

این انرژی ظاهراً در بدن نفوذ می کند. متخصصان ریکی خاطرنشان می‌کنند که اگرچه این انرژی با تکنیک‌های علمی مدرن قابل اندازه‌گیری نیست، اما بسیاری از کسانی که با آن هماهنگ می‌شوند می‌توانند آن را احساس کنند.

گفته می شود که ریکی به آرامش کمک می کند، به فرآیندهای درمانی طبیعی بدن کمک می کند و بهزیستی عاطفی، ذهنی و معنوی را توسعه می دهد. با این حال، بدون مطالعه به طور قاطع نشان داده اند که این درست است.

بیشتر بخوانید
سایکوپات: ویژگی ها، نشانه ها و تفاوت با یک بیمار اجتماعی

برخی شواهد حکایتی نشان می دهد که ممکن است باعث آرامش عمیق شود، به افراد کمک کند تا با مشکلات کنار بیایند، استرس عاطفی را تسکین دهند و بهزیستی کلی را بهبود بخشند.

شرایطی که افراد از ریکی برای کمک به درمان استفاده کرده اند عبارتند از:

 • سرطان
 • بیماری قلبی
 • اضطراب
 • افسردگی
 • درد مزمن
 • ناباروری
 • اختلالات نورودژنراتیو
 • اوتیسم
 • بیماری کرون
 • خستگی

توجه به این نکته ضروری است که ریکی هرگز نباید جای درمان های پزشکی را بگیرد.

با این حال، افرادی که با شرایط بهداشتی خاصی زندگی می کنند ممکن است علاقه مند به امتحان ریکی در کنار درمان منظم خود باشند. به عنوان مثال، برخی از افراد مبتلا به سرطان ممکن است ریکی را مفید بدانند به آنها کمک کنید تا آرام شوند. ماهیت ملایم درمان ریکی ممکن است بر بیمارانی که متوجه می شوند تحت درمان تهاجمی، ترس و استرس قرار می گیرند، اثر تسکین دهنده داشته باشد.

افراد تجربیات متفاوتی را گزارش می کنند. برخی می‌گویند دست‌های تمرین‌کننده داغ می‌شود، برخی دیگر سرد شدن دست‌ها را گزارش می‌کنند، و برخی احساس می‌کنند که امواج ضربان‌دار دارند. شایع ترین گزارش ها مربوط به رهایی از استرس و آرامش عمیق است.

تبدیل شدن به یک پزشک ریکی

هیچ آموزش، آموزش یا تجربه قبلی برای ورود به آموزش ریکی یا “فرایند هماهنگی” لازم نیست.

طبق گزارش ها، در این فرآیند، استاد ریکی انرژی هماهنگی و تکنیک های شفا را به دانش آموز منتقل می کند.

آموزش ریکی متفاوت است، اما بیشتر دانش آموزان در مورد موارد زیر یاد می گیرند:

 • انرژی های اطراف بدن
 • چگونه با انرژی درمانی کار کنیم
 • اخلاق کار با مشتریان

آمادگی برای هماهنگی ممکن است شامل اجتناب از الکل و کافئین باشد ۱-۳ روزمدیتیشن، تمرکز بر طبیعت و رهاسازی احساسات منفی.

سه سطح تسلط وجود دارد. کسانی که به سطح “استاد” می رسند می توانند به دیگران آموزش دهند و طبق گزارش ها می توانند از راه دور شفا دهند.

قدرت شفابخش ریکی: شواهد چیست؟

اگرچه محبوبیت ریکی در حال افزایش است، اما شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد مزایای بالینی دارد.

پزشکان ادعا می‌کنند که ریکی می‌تواند باعث آرامش، کاهش درد، تسریع بهبودی و بهبود برخی علائم شود. با این حال، یافته های پژوهشی اندکی است پشتیبانی هر گونه مزایای سلامتی خاص

بیشتر بخوانید
کنفابولاسیون یا Confabulation: آنچه باید بدانید

منتقدان می گویند که این امر در مواجهه با درک کنونی ما از قوانین طبیعت است. با این حال، برخی از مطالعات محدود بین ریکی و کاهش احساس درد و اضطراب ارتباط برقرار کرده اند.

دانشمندان خاطرنشان می کنند که تحقیقات با کیفیت بالا در مورد اثربخشی آن کم است. بر اساس مرکز ملی سلامت تکمیلی و یکپارچههیچ مطالعه ای نشان نداده است که ریکی دارای فواید مرتبط با سلامتی است.

در سال ۲۰۱۵، بررسی مطالعات در مورد ریکی و درمان اضطراب و افسردگی به این نتیجه رسید که “شواهد کافی برای گفتن اینکه آیا ریکی برای افراد بالای ۱۶ سال مبتلا به اضطراب یا افسردگی یا هر دو مفید است یا نه” وجود ندارد.

به گفته نویسندگان، از میان معدود مطالعاتی که مرور ارزیابی کرد، اکثر آنها با کیفیت پایین، با حجم نمونه کوچک، بدون بررسی همتا، یا بدون گروه کنترل بودند.

در مقابل، یک مقاله مروری در مجله طب مکمل و جایگزین مبتنی بر شواهد “پشتیبانی منطقی قوی” از ریکی در کاهش درد و اضطراب در افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن مؤثرتر از دارونما بود. با این حال، نویسنده بررسی یکی از اعضای انجمن Usui Reiki استرالیا است، بنابراین سوگیری ممکن است.

اخیراً، آنی هرینگتون به MNT گفت که فدراسیون ریکی بریتانیا در حال حاضر یک “سند بزرگ فهرست نویسی بسیاری از آزمایشات تحقیقاتی” دارد.

مسائل نظارتی: زمان تغییر است؟

مقامات نظارتی گاهی اوقات از وب سایت های ریکی می خواهند که اطلاعات خود را مطابق با استانداردهای قانونی تغییر دهند. سایت‌هایی که محصولات ریکی را می‌فروشند ممکن است دارای یک سلب مسئولیت قانونی باشند که بیان می‌کند این محصولات دستگاه‌های پزشکی نیستند که برای تشخیص، درمان یا پیشگیری از بیماری‌ها طراحی شده‌اند.

در انگلستان، آژانس استاندارد تبلیغات ادعاهایی مبنی بر اینکه ریکی می تواند طیف وسیعی از بیماری ها را در موارد متعددی درمان کند را رد کرده است.

آیا ریکی مضر است؟

به دلیل ماهیت غیر تماسی ریکی، این درمان است مضر نیست.

با این حال، اگر افرادی که دارای مشکلات جدی سلامتی هستند، این درمان و سایر درمان‌های مکمل را به جای آزمایش‌های دقیق پزشکی مدرن انتخاب کنند، می‌تواند منجر به آسیب شود.

فردی که از ریکی در کنار سایر درمان ها استفاده می کند، بعید است که با عوارض جانبی منفی مواجه شود.

بیشتر بخوانید
سایکوپات چیست؟

از کجا می توانم ریکی تهیه کنم؟

بیش از ۸۰۰ بیمارستان های ایالات متحده در حال حاضر خدمات ریکی را برای بیماران ارائه می دهند.

در بریتانیا، برخی از ارائه دهندگان پزشکی، مانند آسایشگاه ها، ممکن است داوطلبانی داشته باشند که آن را ارائه می دهند مجانی به عنوان بخشی از مراقبت تسکینی

یک جلسه خصوصی ریکی می تواند هزینه ای بین دو نفر داشته باشد ۲۵ دلار و ۱۰۰ دلار. بیمه شخص ممکن است درمان ریکی را پوشش ندهد.

هر کسی که به دنبال یک پزشک حرفه ای و واجد شرایط ریکی است باید محتاط باشد، زیرا مقررات کمی در این زمینه حاکم است. پرسش از یک تمرین‌کننده در مورد آموزش و تجربه‌اش می‌تواند کمک کند.

ریکی یک درمان جایگزین برای مسائل پزشکی نیست، بلکه یک درمان مکمل است که ممکن است به بهبودی کمک کند و احساس خوشبختی را برای برخی افراد افزایش دهد.

همیشه بهتر است قبل از امتحان هر نوع درمان مکمل با پزشک مشورت کنید.

خلاصه

ریکی یک شکل مکمل انرژی درمانی است. طرفداران معتقدند که یک میدان انرژی در اطراف بدن وجود دارد و اختلال در آن می تواند منجر به بیماری شود. هدف درمان ریکی درمان این اختلالات و شرایط بعدی است.

در درمان ریکی، پزشکان دست های خود را روی قسمت های مختلف بدن فرد قرار می دهند و انرژی شفابخش را منتقل می کنند.

در طول یک جلسه، تمرین‌کنندگان ممکن است انرژی خود را بر منابع شرایط خاص متمرکز کنند. به طور معمول یک جلسه درمانی ۴۵ تا ۹۰ دقیقه طول می کشد.

تحقیقات نشان نداده است که ریکی هیچ خاصیت درمانی مستقیمی ندارد. با این حال، برخی از مشتریان ادعا می‌کنند که ریکی زمانی که از آن به عنوان یک درمان مکمل استفاده می‌کنند، به کاهش استرس و اضطراب کمک می‌کند.

یک فرد همیشه باید قبل از انجام درمان های مکمل با پزشک خود مشورت کند.
Source link

۵/۵ - (۲ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

1 دیدگاه دربارهٔ «هر آنچه باید در مورد ریکی بدانید;

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه